Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse Podatki

Finanse Podatki

 Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 15.05.2021. Polski Nowy Lad - politycy PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia przedstawiaja program na najblizsze lata.
24.05.2021 02:00 Polski Ład. Kwota wolna od podatku nie dla wszystkich, wiele osób może o niej zapomnieć

Polski Ład najmocniej uderza w przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów poinformowało, że kwota wolna od podatku nie będzie obejmować tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się liniowo.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany szykuje rząd dla przedsiębiorcówDlaczego Polski Ład uderzy w podatników liniowychCzemu zmiany są uważane za niesprawiedliwe

Pit przez internet
24.05.2021 02:00 PIT przez Internet

Rozliczenie deklaracji PIT jest obowiązkiem każdego podatnika, który otrzymał w poprzednim roku kalendarzowym dochód podlegający opodatkowaniu. Do niedawna była to czynność czasochłonna i skomplikowana. Sytuacja zmienia się jednak na lepsze. Dziś możesz rozliczyć PIT przez Internet. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są sposoby rozliczenia PIT przez Internet.

young-woman-791849 640
24.05.2021 02:00 Dochód dziecka a ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna, nazywana również ulgą na dziecko, jest najczęściej występującym odliczeniem podatkowym w rozliczeniu PIT. Zasady korzystania z ulgi prorodzinnej nie uległy w tym roku żadnym zmianom w porównaniu z rokiem ubiegłym. Czy dochody dziecka mogą być przeszkodą w jej uzyskaniu? Dochody małoletnich dzieci nie ograniczają prawa do ulgi prorodzinnej. Nie ma większego znaczenia, czy zarobki dziecka uzyskane w 2020 roku były wysokie. Rodzice dzieci uzyskujących dochody nie powinni obawiać się utraty ulgi prorodzinnej. Inaczej jest w przypadku dzieci pełnoletnich, ich dochody nie mogą przekraczać 3089 zł. W zeznaniu podatkowym za rok 2020 możliwe jest nie tylko odliczenie tej ulgi od podatku, ale również istnieje możliwość zwrotu niewykorzystanej ulgi, jeśli zbyt niskie zarobki nie pozwoliły podatnikowi na skorzystanie z niej. Ulga prorodzinna jest jedną z najpopularniejszych ulg podatkowych, jednak nie wszyscy rodzice mają możliwość uwzględnienia jej w swoim rocznym rozliczeniu PIT za ubiegły rok. Prawo do skorzystania z ulgi na dziecko zależy m.in. od wysokości zarobków zarówno rodziców, jak i dziecka, uzyskanych w 2020 roku. W 2021 obowiązują limity zarobków, które pozwalają na odliczenie ulgi prorodzinnej w rozliczeniu PIT za 2020 rok.

Rozliczenia międzyokresowe
24.05.2021 02:00 Rozliczenia międzyokresowe kosztów i przychodów

Podmioty prowadzące księgowość w oparciu o księgi rachunkowe są zobowiązane zachować zasadę współmierności przychodów i kosztów. Chodzi tutaj o rozliczanie przychodów i kosztów w okresach, których faktycznie dotyczą, dlatego stosowane są rozliczenia międzyokresowe. Zgodnie z ideą rozliczeń międzyokresowych kosztów wartość kosztów dotyczących okresów przyszłych należy rozliczać w czasie. Zgodnie z tym koszty, które dotyczą przyszłych okresów, należy ująć w ewidencji na koncie 640 – Rozliczenia międzyokresowe kosztów.

debt-1376061 1280
21.05.2021 02:00 Podatek katastralny pomógłby załatać dziurę w budżecie. Ale jego wprowadzenia nie należy spodziewać się szybko

Wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego za samo posiadanie nieruchomości przyniosłoby bardzo pokaźne wpływu do budżetu Państwa. Ale taki sposób opodatkowania właścicieli mieszkań, domów i działek jest kwestią także polityczną, więc w najbliższym czasie nie należy spodziewać się wdrożenia takiego rozwiązania. Obecnie, na skutek rozbudowanego jak nigdy wcześniej systemu transferów socjalnych, jak również wsparcia gospodarki mocno osłabionej na skutek obostrzeń wprowadzonych przez rząd w ramach walki z pandemią Covid19, deficyt budżetu państwa, zapisany w ustawie budżetowej na br., wynosi 82,3 mld zł, a całego sektora finansów publicznych może być jeszcze wyższy (znaczna część wydatków została przesunięta do tzw. funduszy celowych, takich jak Fundusz Solidarnościowy, Polski Fundusz Rozwoju, czy Bank Gospodarstwa Krajowego).

accountancy-1342883 1920
21.05.2021 02:00 Amortyzacja bilansowa i podatkowa – różne cele i metody

Amortyzacja oznacza proces zużywania się i spadku wartości środków trwałych przedsiębiorstwa wraz z upływem czasu oraz eksploatacją. Można wyróżnić dwa rodzaje tego rozliczenia: amortyzację bilansową, dokonywaną na podstawie ustawy o rachunkowości, oraz podatkową, normowaną przepisami o podatku dochodowym CIT od osób prawnych. Środki trwałe, o których mowa w kontekście amortyzacji, to takie, których przewidywany okres ekonomicznej użyteczności wynosi ponad rok, a ponadto są kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Czym różnią się wymienione w tytule sposoby amortyzacji?

tax-consultant-3094819 1920
21.05.2021 02:00 Split Payment wyglądał groźnie. Ale sprawdza się w praktyce i nie jest bardzo trudny

Mechanizm Podzielonej Płatności, inaczej Split Payment, został wprowadzony do polskiego systemu prawnego w celu wyeliminowania, a przynajmniej ograniczenia, przestępstw związanych z wyłudzeniami ze Skarbu Państwa zwrotu podatku od wartości dodanej VAT. Ale korzystny bywa także dla podatnika.Pierwotnie obowiązkiem jego stosowania objęte były jedynie przedsiębiorstwa działające w ściśle określonych branżach. Obecnie dotyczy każdego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. To rozwiązanie stosowane w relacjach B2B (skrót od Business to Business, czyli pomiędzy przedsiębiorstwami). Płacąc za wykonaną usługę bądź zakupiony towar, nabywca zobowiązany jest do rozdzielenia należności za fakturę na dwie części: pierwsza powinna trafić na rachunek VAT (podatek o wartości wykazanej na fakturze), druga - na rachunek rozliczeniowy (kwota netto wskazana w dokumencie rozliczeniowym).

coins-948603 1920
20.05.2021 02:00 Bogaty dwa razy zyskuje, czyli wady i zalety podatku liniowego

Podatek liniowy jest najprostszym sposobem rozliczenia się z fiskusem z dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego. Ale taka metoda rozliczeń jest opłacalna tylko dla bogatych.Podatek liniowy jest jedną z form opodatkowania dochodu. Charakteryzuje go jedna stawka podatkowa w wysokości 19 proc. bez względu na wartość uzyskanego w ciągu roku dochodu. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że to najłatwiejsza z dostępnych form odprowadzenia na konto fiskusa należności przypadającej Państwu, a więc do wspólnej kasy wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Nie wymaga bowiem takiego liczenia, jak w przypadku rozliczeń na podstawie skali podatkowej, nie ma odliczeń itd.

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 07.05.2021. Ministerstwo Aktywow Panstwowych. Briefing dotyczacy wsparcia polskiej siatkowki przez spolki Skarbu Panstwa, z udzialem przedstawicieli klubu Grupa Azoty ZAKSA Kedzierzyn-Kozle. N/z: Jacek Sasin
17.05.2021 02:00 Jacek Sasin powiedział od kiedy zacznie obowiązywać większa kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku za sprawą Polskiego Ładu przejdzie spory lifting. Jacek Sasin zdradził, że nowych przepisów możemy spodziewać się już w przyszłym roku.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy wejdą przepisy dotyczące kwoty wolnej od podatkuCzy na pewno przedsiębiorcy zyskają na zmianachCo jeszcze Polski Ład szykuje dla przedsiębiorców