Pięć lat Pracowniczych Planów Kapitałowych przyniosło pierwsze podsumowania. Czy program rzeczywiście się opłaca? Sprawdzamy, ile mógł odłożyć przeciętny uczestnik, oraz co wpływa na ostateczną wartość oszczędności.
Program, który miał ratować środowisko i budżety Polaków, zostanie gruntownie zmieniony. Dlaczego? Okazuje się, że część beneficjentów nadużywała zaufania, a środki nie zawsze trafiały tam, gdzie były najbardziej potrzebne. Czy nowe zasady zakończą ten proceder?
To smutna wiadomość nie tylko dla Norwegów, ale też dla wszystkich pasjonatów branży hotelarstwa i nieruchomości. Nie żyje Olav Thon założyciel znanej na całym świecie firmy Olav Thon Group. Biznesmen zmarł w wieku 101 lat. Swoją karierę zawodową zaczynał jako nastolatek od handlu futrami. Już w wieku 27 lat dorobił się pokaźnego majątku.
Wiele polskich firm nie utrzymuje się na rynku przez wysokie koszty prowadzenia działalności. Zapowiadane zmiany w składkach zdrowotnych mogą stać się ratunkiem dla milionów przedsiębiorców. Minister finansów Andrzej Domański ogłosił szczegóły planu, który ma być wdrażany etapami. Czy obietnice z kampanii wyborczej wreszcie staną się rzeczywistością?
Przedświąteczne zakupy w Lidlu mogą być okazją do dużych oszczędności. Cukier, masło i serek mascarpone, czyli bardzo przydatne produkty w kuchni, trafiły do gazetki w wyjątkowych promocjach. Jednak, aby skorzystać z rabatów, trzeba znać kilka zasad. Sprawdź, jak nie przegapić okazji.
Polską markę CCC zna chyba każdy. Teraz firma znana z dużej oferty obuwia w przystępnych cenach rusza z nową propozycją dla klientów. Liczy, że zyska ich uwagę dzięki sieci sklepów odzieżowych, które wkrótce mają podbić całą Polskę. Sklepy nowej marki Worldbox mają zyskać klientów wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, zwłaszcza młodszych klientów, którzy kupią towary znanych i lubianych marek, takich jak Rebook, Guess, 4F i nie tylko.
Rafał Brzoska, szef InPostu, we wrześniu opublikował doroczną już "listę wstydu", tym samym kontynuując o wiele szerszą politykę intensyfikowania debaty publicznej dotyczącej podatku CIT. Porównał wydatki do budżetu swoich głównych konkurentów: francuskiego DPD i niemieckiego DHL. Ich wspólny wkład nie stanowił nawet ekwiwalentu podatku grupy Brzoski. Szef InPostu wyrokuje: winne są ceny transferowe, czyli polska administracja. Sprawdziliśmy.
Utrzymanie okien w dobrym stanie technicznym jest kluczowe dla komfortu i energooszczędności domu. Często pomijana regulacja okien może rozwiązać wiele problemów związanych z ich użytkowaniem – od nieszczelności, przez trudności z zamykaniem, po dostosowanie okna do różnych pór roku. Jak przeprowadzić regulację samodzielnie i kiedy warto się za to zabrać?
Ukraińscy pracownicy odgrywają kluczową rolę na polskim rynku pracy, a przy tym ich oczekiwania finansowe wyraźnie różnią się od wymagań innych obcokrajowców. Jakie wynagrodzenia są dla obywateli Ukrainy satysfakcjonujące i jak odnoszą się one do przeciętnych zarobków Polaków?
Zgodnie z najnowszym projektem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, azbest, który wciąż znajduje się w 2,7 mln budynków w Polsce, ma być całkowicie usunięty do 2032 roku. Projekt ustawy nakłada obowiązek inwentaryzacji i usuwania niebezpiecznych materiałów, które, jak dowodzą badania, mogą prowadzić do poważnych chorób, w tym nowotworów. Jakie zmiany planuje rząd i co to oznacza dla właścicieli nieruchomości?
Po nowym roku przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja. Po 17 latach Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) doczeka się istotnych zmian. Odczują je zwłaszcza firmy prowadzące sprzedaż detaliczną. Od 2025 roku to, co sprzedają, stanie się ważniejsze niż to, jak prowadzą sprzedaż. Co oznacza ta zmiana i jakie nowe wyzwania czekają firmy?
Jedna z największych polskich firm produkujących dla sektora motoryzacyjnego - grupa Boryszew inwestuje w nowoczesną linię części do samochodów elektrycznych. Firma, którą kieruje miliarder Roman Karkosik, na nową inwestycję wyda 165 mln zł. Produkcja ruszy w Toruniu. Przedsiębiorstwo oszacowało, do ilu samochodów rocznie mogą trafić te elementy.
Klub Jagielloński opublikował raport na temat samowystarczalności żywnościowej, czyli zdolności danego kraju lub regionu do produkcji wystarczającej ilości żywności, aby zaspokoić własne potrzeby żywieniowe, bez konieczności polegania na imporcie. Jak Polska wypada w tej kwestii na tle innych krajów Unii Europejskiej? Czy nasz kraj jest gotowy na ewentualne kryzysy np. związane z wojną lub klęską żywiołową? Najnowszy raport rzuca na te kwestie nowe światło.
Ogrzewanie mieszkania w sezonie zimowym czasami może kosztować krocie. Okazuje się jednak, że odpowiednie zarządzanie ciepłem może przynieść znaczne oszczędności i poprawić nasz komfort. To banalnie proste!
Rząd przyjął nowelizację kodeksu pracy. Jedna ze zmian w projekcie, który trafi teraz do pierwszego czytania w Sejmie, dotyczy tzw. kosiniakowego. Dzięki niej młodzi rodzice będą mogli liczyć na wydłużony okres pobierania świadczeń, choć tylko w ściśle określonych sytuacjach. Kto może spodziewać się dodatkowego wsparcia finansowego?
Sieć drogerii Natura, działająca w Polsce od ponad dwóch dekad, przechodzi pod skrzydła niemieckiego inwestora. Fundusz Mutares, znany z restrukturyzacji średnich spółek, planuje wprowadzić Naturę na nową ścieżkę rozwoju. Zanim to nastąpi, decyzję musi potwierdzić ważny polski urząd.
Wakacyjny relaks podczas zwolnienia lekarskiego może wpędzić nas w poważne kłopoty. ZUS coraz częściej ujawnia nadużycia wśród pracowników i nakłada konsekwencje. W samym trzecim kwartale 2024 roku tysiące Polaków straciło zasiłek chorobowy – jakie są tego przyczyny i na co należy uważać, by nie popaść w podobne problemy?
Biedronka kusi swoich klientów “Tanią Sobotą”. Promocje, które są dostępne tylko w sobotę (9 listopada) mają przyciągnąć na zakupy wszystkich tych, którzy chcą zrobić zapasy przed dwoma dniami bez handlu. W niedzielę (10 listopada) i poniedziałek (11 listopada) sklepy będą bowiem zamknięte. Na co mogą liczyć klienci, którzy tego dnia odwiedzą “Biedronkę”?
Niesamowite osiągnięcie mieszkanki województwa kujawsko-pomorskiego, która zakończyła swoją karierę zawodową w wieku 81 lat, wzbudza podziw i zainteresowanie. Dzięki 61-letniemu stażowi pracy i zaledwie dwumiesięcznemu okresowi nieskładkowemu emerytka otrzymuje świadczenie emerytalne w wysokości blisko 38 tys. zł miesięcznie, co stanowi absolutny rekord w regionie. Czym się zajmowała?
Piotr Serafin został wybrany na stanowisko komisarza Unii Europejskiej do spraw budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej. Wcześniej Polak przez trzy godzony odpowiadał w Europarlamencie na pytania europosłów. Serafin przekonywał, że europejski budżet musi połączyć inwestycje w każdym z krajów wspólnoty oraz reformy.
Państwowy gigant energetyczny – Orlen – stoi przed trudnym wyborem: zoptymalizować potężny projekt petrochemiczny Olefiny III, wstrzymać jego realizację lub ograniczyć jego skalę? Koncern liczył, że najpierw zainwestuje ok. 50 miliardów złotych, a potem zarobi na produkcji surowców wykorzystywanych m.in. do części samochodowych i sprzętu elektronicznego. Czy wart miliardy złotych projekt pójdzie do kosza? Przedstawiciele spółki zabrali głos w tej sprawie.
Zdolność kredytowa, która daje możliwość zakupu mieszkania, które będzie spłacane przez najbliższe 20-30 lat to dla młodych Polaków luksus. O zakupie nieruchomości za własne oszczędzone pieniądze mogą jedynie pomarzyć. Polska ma jedne z najdroższych kredytów w Unii Europejskiej, co przekłada się na czas ich spłaty. Komisja Nadzoru Finansowego pokazała, ilu z nas wciąż będzie spłacać kredyt na emeryturze.
Krajowa Administracja Skarbowa za pieniądze podatników zatrudnia na etatach ośmiu duchownych. Jak się okazuje, płaci im też pokaźne wynagrodzenia. Dzięki interpelacji poselskiej wyszły na jaw zarobki kapelanów oraz roczne koszty ich posługi. Chodzi o miliony złotych, które mogłyby zostać przeznaczone na inny cel, np. ułatwienie życia przedsiębiorcom.
Bank PKO BP poinformował o prawdziwej rewolucji w swoich usługach. Wszyscy posiadacze kart płatniczych mogą skorzystać z nowej funkcji, która zmieni sposób płacenia za zakupy. Zmienią się także procedury aktywacji kart. PKO BP zapewnia, że zmiany to krok w stronę nowoczesności, ale też zwiększenie bezpieczeństwa płatności. Czego powinni spodziewać się klienci?
Luka w polskim zatrudnieniu sięga ok. 100 tys. stanowisk. Do końca marca br. udział obcokrajowców w naszym rynku sięgał 6,6 proc., a sami imigranci pochodzili z ponad 150 państw. W tej infrastrukturze rośnie rola grupy, którą w niedawnym badaniu, po raz pierwszy, możliwie szczegółowo scharakteryzowało Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z agencją rekrutacyjną EWL Group. "W obliczu niskiego bezrobocia i rekordowego poziomu zatrudnienia, a także słabnącej dynamiki przyjazdów migrantów ekonomicznych z Ukrainy oraz odpływu obywateli Ukrainy na Zachód, Polska staje przed koniecznością poszukiwania rąk do pracy z nowych kierunków" - przekonuje prezes zarządu EWL Group Andrzej Korkus. I wskazuje ten kierunek.
W obliczu śmierci bliskiej osoby szczególnie trudno jest myśleć o wszelkich urzędowych lub rachunkowych powinnościach, a mimo to rzeczywistość nie ma skrupułów i bez względu na okoliczności nie czeka aż ktoś dojdzie do siebie. Obowiązków, których po śmierci człowieka muszą dopilnować żywi, nie brakuje.
Osoby często przebywające na zwolnieniu mogą liczyć na bezpłatny pobyt w sanatorium bez wielomiesięcznego czekania. Dowiedz się, jak działa prewencja rentowa ZUS i kto może z niej skorzystać, by poprawić zdrowie bez dodatkowych kosztów.
Nadchodzą zmiany w przepisach przeciwpożarowych! Od listopada montaż czujników dymu ma być obowiązkowy we wszystkich domach i mieszkaniach. Co sprawiło, że ten krok stał się koniecznością? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim wejdą w życie nowe regulacje.