Ustawa deregulacyjna, nad którą pracuje obecnie ministerstwo rozwoju i technologii ma ułatwić prowadzenie firmy w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca tymczasem uwagę, że niezbędne jest wprowadzenia zmian do projektu, a niektóre definicje potrzebują zmian. Jak zauważają specjaliści z ZUS-u, zignorowanie ich wskazówek skończy się ”niesprawiedliwymi reperkusjami”.Z tego tekstu dowiesz się:● Nad jakimi zmianami pracuje ministerstwo.● Jak wpłyną one na prowadzenie firm.● Jakie nieprawidłowości zauważył ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest kluczowym organem w systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce. Jego rola w nadzorowaniu płatników składek jest nieoceniona, jednak ostatnie doniesienia budzą poważne kontrowersje. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" (DGP), inspektorzy ZUS mają nadużywać swoich uprawnień w zakresie kontroli przedsiębiorstw.
Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane dotyczące sytuacji sektora przedsiębiorstw. Z najnowszego raportu jasno wynika, że kondycja polskich firm w pierwszym kwartale tego roku wyraźnie się pogorszyła. Przedstawiamy szczegóły.
Amerykańska firma przenosi produkcję do Polski, a dokładniej do zakładu znajdującego się pod Krakowem, w Niepołomicach. Powstanie tam aż 100 nowych miejsc pracy, a poszukiwania pracowników już si rozpoczęły. Przedstawiamy szczegóły.
Renata i Julia Krysiak chcą zarabiać na swojej miłości do zdrowego trybu życia. Studenci Karolina, Zuzanna i Sławek planują uruchomić platformę sprzedażową dla usług cmentarnych i pokrewnych, a Barbara Bruzda tworzy aplikację do znajdowania zagubionych zwierząt. To trzy wyjątkowe projekty, które otrzymają wsparcie finansowe, prawne i marketingowe.#Otwarci Na Biznes to kampania edukacyjna, pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, której celem była promocja przedsiębiorczości i wiedzy dotyczącej zakładania oraz prowadzenia własnej firmy. Projekt był realizowany na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy przez Our Future Foundation, jedną z największych polskich fundacji edukacyjnych, we współpracy z TikTokiem. Kampania obejmowała serię szkoleń eksperckich i konkurs, w którym znalazło się dziewięć zwycięskich projektów.
Kolejna polska firma przeprowadzi grupowe zwolnienia. Jak się okazuje, popularna fabryka Yazaki na Śląsku zwolni zdecydowaną większość załogi. Związki zawodowe chcą, by pracownicy otrzymali wyższe odprawy. Przedstawiamy szczegóły.
Pracownicy czekoladowego giganta boją się o swoje posady. Firma z niemalże dwustuletnią tradycją teraz musi redukować zatrudnienie, w tym w olbrzymiej fabryce w Polsce. Utraty pracy obawia się nawet 700 osób. Niemal 300 pracowników zatrudnionych w Łodzi martwi się o pracę. Producent ma 50 zakładów produkcyjnych na całym świecie.
W sobotę 8 czerwca w Kielcach odbył się Wielki Piknik Rzemiosła i turniej piłkarski. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna Targów Kielce i Dach Forum, w której skład weszli m.in. nowy prezes Korony Kielce Karol Jakubczyk oraz byli zawodnicy klubu Kamil Sylwestrzak i Krzysztof Kiercz.
FBI alarmuje, że oszuści tworzą oferty pracy, których celem jest wyłudzanie pieniędzy. Z komunikatu wynika, że przestępcy "oferują ofiarom fałszywą pracę w domu, zazwyczaj obejmującą stosunkowo proste zadanie, takie jak ocenianie restauracji lub optymalizacja poprzez wielokrotne naciskanie przycisku".
Pandemia COVID-19 zmieniła rzeczywistość rynku pracy. Wielu pracodawców zdecydowało się wówczas na wprowadzenie modelu pracy zdalnej. Ostatnio coraz więcej pracowników wraca na stałe do biur. Niemal 80 proc. pracodawców uważa, że ten trend potrwa dwa lata.
Maciej Miszczuk awansował w Mediaplus na stanowisko Business Directora. Będzie łączył obowiązki partnera biznesowego klientów agencji z zarządzaniem zespołami klienckimi.
Cloud Technologies, jeden z największych dostawców danych do targetowania reklamy internetowej, pochwalił się rekordowym zamknięciem I kwartału 2024 roku. "Był to najlepszy w historii pierwszy kwartał roku pod względem EBITDA oraz rozwoju sprzedaży danych, czyli skalowalnej działalności o zasięgu międzynarodowym" — czytamy. Sprzedaż danych stanowi 97,7% przychodów firmy.
Niedawno sieć handlowa E.Leclerc poinformowała o zamknięciu dwóch, działających na terenie Polski, placówek. Wszystko za sprawą ponoszonych przez nie strat. Francuska firma pozbawi w ten sposób pracy 50 osób, pracujących w jednym z marketów. Teraz wiadomo, co robi z zalegającym towarem. Produkty sieci można dostać za grosze.
W studiu portalu BiznesINFO pojawił się Michał Dżoga, szef Intela w Polsce. Podczas rozmowy z serwisem opowiedział o inwestycji firmy we Wrocławiu. Następnie odniósł się do innowacyjności naszego kraju i wspomniał również o sztucznej inteligencji.
Francuska sieć handlowa E.Leclerc ogłosiła plany zamknięcia kolejnego sklepu w Polsce, tym razem w Malborku. Decyzja ta pociągnie za sobą zwolnienia grupowe, które stają się nieuchronną konsekwencją w obliczu ciągłych strat ponoszonych przez spółkę.
Bieżący rok fiskalny w CISCO prawie dobiega końca. Przemysław Kania w rozmowie z serwisem BiznesINFO krótko go podsumował, a następnie opowiedział o tym, jak firma wspiera cyfryzację w naszym kraju. Wypowiedział się również na temat świadomości Polaków w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Firma doradcza Walter Herz postanowiła ogłosić nominacje w zespole Marketingu i Sprzedaży oraz Reprezentacji Najemcy.
W agencji Havas Media Network zmienia się docelowa struktura działu wideo. Z uwagi na ten fakt na stanowisku head of video dojdzie do zmian – Serigusza Gellera zastąpi Radosław Zamieciński.
Grupa Boryszew, jedna z największych polskich firm przemysłowych, ogłosiła likwidację zakładu Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem na Opolszczyźnie. Decyzja została podjęta z powodu licznych problemów technologicznych i ekonomicznych, które firma uznała za nie do pokonania.
Z raportu ‘’Zaangażowanie 2023”, opracowanego za pomocą Enpulse, wynika mało optymistyczny fakt. Co trzeci Polak nie odczuwa większego przywiązania ze swoim miejscem zatrudnienia oraz brakuje mu motywacji do stałej pracy. Taka sytuacja doprowadza do tego, że niezaangażowany pracownik może oznaczać dla firmy dodatkowe koszty, które w Polsce, przy obecnym stanie wynagrodzenia brutto, wynoszą 35 tysięcy złotych rocznie.
Zaczyna się coraz wyraźniej klarować jedna z głównych zasad dotycząca odpowiedzialnego biznesu. Mianowicie chodzi tu o otwarte informowanie na temat realizowanych przez przedsiębiorstwo działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Obowiązek ten od 2024 roku wprowadza unijna dyrektywa CSRD. Na temat tego, jakie korzyści oferuje firmom raportowanie ESG oraz jak się do niego przygotować, rozmawiają przy okazji najnowsze odcinku podcastu E.ON Talks Anna Karanik, senior menadżerka w pionie klienta biznesowego E.ON Polska, Anna Korencka i Oliwia Tran.
Aż 92,5 proc. Polaków zatrudnionych w sektorze biurowym otrzymuje wiadomości prywatne od rekruterów. Do aż 40 proc. z nich propozycje spływają codziennie lub kilka razy w tygodniu, wywołując negatywne emocje u co trzeciej osoby. Dlaczego?
W ciągu ostatnich kilku lat rynek dla eksporterów stał się bardzo niepewnym środowiskiem – od pandemii Covid-19, przez inwazję na Ukrainę, po ożywienie napięć na Bliskim wschodzie. Allianz Trade postanowił z tego powodu przeprowadzić, w ramach trzeciej edycji Globalnego Badania, ankietę pośród 3000 eksporterów z wielu krajów – Chin, Francji, Hiszpanii czy też Wielkiej Brytanii. Swój udział miała ten Polska, z której pochodzi ponad 400 firm biorących udział w badaniach Allianz Trade.
Spółka Mirbud, działająca w branży budowlanej, ma teraz przed sobą trudny okres. Jej akcje spadły o ponad 5% na otwarciu notowań 13 maja z uwagi na pożar przy ul. Marywilskiej 44. Właściciel spółki Marywilska 44, którą jest właśnie Mirbud, poinformował w swoim pierwszym komunikacie o tym, że hale były ubezpieczone i jest zamiar ich odbudowania, co jest szczególnie istotne dla najemców, prowadzących w większości jednoosobowe działalności gospodarcze.
Sejm przyjął projekt ustawy, która wprowadzi ulgę dla osób, które prowadzą małe firmy. Dzięki tak zwanym wakacjom od ZUS, przez jeden miesiąc w roku nie trzeba będzie płacić składek. Z takiej możliwości może skorzystać 1,7 mln pracujących na własny rachunek.
Koalicyjny rząd Premiera Donalda Tuska zamierza przeznaczyć duże środki dla przedsiębiorstw. Firmy, które będą zatrudnią seniorów, otrzymają wsparcie finansowe. Dotacja będzie mogła trwać nawet dwa lata.
InPost wprowadza zmiany, które zainauguruje zaraz po majówce - 8 maja. Spółka przekazuje, że innowacja wynika z licznych “zapytań” partnerów. Co dokładnie się zmieni?
Wszyscy Polacy w latach 90. mieli w swojej kuchni szklanki tej firmy. Okazuje się, że słynna marka kończy swoją działalność po niemal 80 latach. Choć całkiem niedawno koncern otrzymał pomoc finansową, to finalnie przegrał z konkurencją i wymogami UE.