Początek roku dla wielu firm stanął pod znakiem masowych zwolnień. Te mają dotknąć także pracowników zatrudnionych w jednym z najbardziej znanych przedsiębiorstw. Właściciel planuje rozwiązać umowy z ok. 3600 pracownikami. Wiadomo, komu uda się zachować posadę.
Osoby, które w nowym roku chcą zmienić zatrudnienie powinny zapoznać się z informacjami na temat firm, które zabiegają o pracowników. Zatrudniają niemal od razu i to nie tylko na jedno stanowisko. Jak wynika z badania agencji Tikrow, w pierwszym kwartale 2025 roku ponad 63 proc. firm z tego sektora zamierza przyjąć nowe osoby. Kto ma największe szanse na pracę dorywczą, a kto na etat?
Coraz więcej Polaków rezygnuje z usług największej w kraju cyfrowej sieci telefonii komórkowej. Jeśli tendencja się utrzyma, już długo nie zagrzeje miejsca na szczycie podium. Z najnowszych danych wynika, że mamy do czynienia ze sporą zmianą na rynku telekomunikacyjnym. Jaki jest tego powód?
Od początku 2025 roku przedsiębiorcy w Polsce muszą dostosować się do zmian wynikających z wprowadzenia nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025). Zmiana ta dotyczy zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą od lat, jak i tych, którzy dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z biznesem.
2025 rok okaże się bardzo owocny dla pracowników poszczególnych branż. Pensje będą wyższe, a część może liczyć nawet na podwyżki. Eksperci nie mają złudzeń i zapowiadają, gdzie najbardziej rośnie zapotrzebowanie na specjalistów. Tym zawodom warto się przyjrzeć, chcąc zarabiać dobre pieniądze.
Polskie marki odzieżowe coraz śmielej wchodzą na zagraniczne rynki, zdobywając uznanie nie tylko w kraju, ale i u naszych sąsiadów. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm oferujących galanterię i odzież skórzaną zaczęła od Niemiec, a teraz podbija Słowację. Czy nowa strategia marki przełoży się na globalny sukces?
Urząd Pracy w jednym z polskich miast mocno zaskoczył bezrobotnych i udostępnił ofertę wprost nie do odrzucenia, bowiem zarobki na stanowisku sięgają nawet 15 tys. zł miesięcznie. Co ciekawe, nie trzeba mieć wyższego wykształcenia.
Rok 2024 przyniósł kilka istotnych przejęć polskich firm przez zagraniczne spółki z Ukrainy. O ile nie był to rok intensywnych transakcji, to wydarzenia takie jak przejęcie kultowej marki Ursus, zamknięcie zakładu mrożonek w Kaliszu czy zmiany w strukturze właścicielskiej Intersport Polska wzbudziły sporo emocji.
Prognozowany wzrost przeciętnego wynagrodzenia w Polsce na 2025 rok oznacza nie tylko wyższe zarobki, ale również większe koszty dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zmiany w składkach ZUS będą jednym z najistotniejszych wyzwań, szczególnie dla nowych i małych firm. Podpowiadamy, na co trzeba się przygotować.
Założona w 1995 roku jako rodzinne przedsiębiorstwo firma PETECKI rozpoczęła swoją działalność z myślą o dostarczaniu najwyższej jakości rozwiązań w zakresie stolarki otworowej. Dziś, po ponad 29 latach, to dynamicznie rozwijająca się marka, która wyznacza standardy zarówno na polskim, jak i zagranicznych rynkach. Cztery nowoczesne zakłady produkcyjne, setki pracowników i miliony zadowolonych klientów na całym świecie to dowód na to, jak skutecznie można łączyć doświadczenie z nieustanną chęcią rozwoju.
Volkswagen, jeden z największych gigantów motoryzacyjnych, wkracza w nową erę. Po tygodniach negocjacji firma i związek zawodowy IG Metall osiągnęli porozumienie, które przynosi nadzieję, ale i budzi niepokój. Decyzje podjęte w ramach kompromisu mogą znacząco wpłynąć na tysiące osób.
W świecie słodyczy zawrzało po zamknięciu fabryki czekoladek, które były znane w wielu krajach. Decyzja, która wydawała się końcem pewnej epoki, może przynieść nieoczekiwane zmiany – i to bliżej, niż myślimy. Czy Polska stanie się nowym domem dla legendarnych pralin?
Tuż przed świętami stu pracowników jednego z dużych polskich zakładów zostało pozbawionych zatrudnienia. Jak ustaliły lokalne media i Money.pl, zwolniona została niemal cała załoga. Zakład miał zostać zamknięty z dnia na dzień. Postawa władz firmy w tej sprawie zaskakuje.
Obok Action, Biedronki czy Lidla, również Aldi postanowiło docenić swoich pracowników, przygotowując im świąteczne paczki. Popularny dyskont przeznaczył rekordową kwotę 3,5 miliona złotych - to o 30% więcej niż w rok temu.
Ponad 160 lat historii bezskutecznie wycenione na przeszło 45 milionów złotych. Dolnośląski zakład pracy z 2025 r. najpewniej zakończy działalność po nieowocnym przetargu na nowego właściciela. Jest jeszcze ostatnia szansa - przekonują związkowcy.
Historia jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek z lat 90. zyskała niespodziewany zwrot. Czy powrót po kilkunastu latach nieobecności okaże się sukcesem? Decyzja nowego właściciela może na nowo zmienić krajobraz rynku wód mineralnych.
Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorcy otrzymali możliwość skorzystania ze specjalnej ulgi. Szczególnie istotnym aspektem dla prowadzących firmy jest sposób, w jaki ZUS wysyła decyzje o przyznaniu lub odmowie. Jeden kluczowy szczegół, który może zadecydować o przyszłych planach finansowych przedsiębiorcy.
W listopadzie 2024 roku sieć sklepów wywodząca się z Ukrainy zadebiutowała na polskim rynku z pierwszym sklepem stacjonarnym. Nowa placówka o powierzchni 70 m² została otwarta w warszawskim centrum handlowym Targówek, stając się początkiem planowanej szerokiej ekspansji marki w naszym kraju.
Polski Fundusz Rozwoju pisze pisma do 86 tys. firm zatrudniających pracowników z żądaniem wyjaśnień. Przedstawiciele rządowej instytucji chcą wiedzieć dlaczego pracodawcy unikają wprowadzenia programu, który przynosi pracownikom ogromne korzyści. Pracodawcy nie chcą jednak ponosić dodatkowych kosztów.
Japoński potentat wąskiej branży elektronarzędzi debiutuje w Polsce. To jedna z największych inwestycji w centralnej Polsce i wymierna korzyść gospodarcza - 1 tys. miejsc pracy na start. Docelowo mowa o nawet 3 tysiącach.
Jeszcze niedawno miliarder polskiego pochodzenia chwalił się, że ogranicza zatrudnienie dzięki sztucznej inteligencji, a dziś szuka pracowników w Polsce. Potentat branży finansowej Sebastian Siemiątkowski ogłosił, że jego firma zatrudni nowych pracowników w Warszawie. Docelowo poszukuje 100 osób. Kto ma szansę na znalezienie nowej pracy?
Warszawski sąd ogłosił postępowanie sanacyjne wobec tej znanej firmy, otwierając drogę do restrukturyzacji i ochrony przed egzekucjami komorniczymi. Sieć sklepów DUKA sprzedająca artykuły wyposażenia wnętrz, zmaga się z poważnymi trudnościami finansowymi i prawnymi. Wierzyciele sieci mogą teraz starać się o zwrot części utraconych pieniędzy.
Polską markę CCC zna chyba każdy. Teraz firma znana z dużej oferty obuwia w przystępnych cenach rusza z nową propozycją dla klientów. Liczy, że zyska ich uwagę dzięki sieci sklepów odzieżowych, które wkrótce mają podbić całą Polskę. Sklepy nowej marki Worldbox mają zyskać klientów wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, zwłaszcza młodszych klientów, którzy kupią towary znanych i lubianych marek, takich jak Rebook, Guess, 4F i nie tylko.
Od 1 listopada 2024 roku polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z nowego rozwiązania - tzw. wakacji składkowych, wprowadzonego przez rząd w odpowiedzi na obietnice wyborcze. Rozwiązanie to umożliwia zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden, dowolny miesiąc w roku. Można zaoszczędzić nawet 1600 zł!
Lear Corporation, amerykańska firma specjalizująca się w produkcji komponentów motoryzacyjnych, ogłosiła masowe zwolnienia w swoim zakładzie w Pikutkowie, położonym w Brzeskiej Strefie Gospodarczej pod Włocławkiem (woj. kujawsko-pomorskie). Pracę straci ponad 600 osób. Te informacje zaskoczyły lokalną społeczność i wywołała falę niepokoju wśród pozostałych pracowników. Proces ten, jak poinformowano, ma rozpocząć się jeszcze w grudniu i zakończyć w marcu przyszłego roku.
Niespełna rok po śmierci znanego informatyka i przedsiębiorcy Janusza Filipiaka jedną z największych spółek informatycznych w Polsce znów czekają zmiany. Dzieci zmarłego milionera zrezygnowały z pełnienia funkcji w zarządzie Comarchu. Spółka wydała komunikat w tej sprawie.
Od 1 listopada 2024 roku muszą przygotować się na rozszerzenie sieci płatnych dróg w Polsce. Rozszerzenie obejmie dodatkowe 1,6 tys. km odcinków dróg, co oznacza, że ich liczba wzrośnie do ponad 5 tys. km. Celem zmian jest zwiększenie wpływów na rozwój infrastruktury, a także redukcja emisji CO2 i promowanie transportu kolejowego.
To smutny dzień dla polskiego i zagranicznego środowiska biznesu. Nie żyje Henryk Lipka, założyciel firm SuperDrob oraz Viandes Riviera Lipka Frères. Znany na całym świecie przedsiębiorca zmarł w wieku 80 lat. Informację o jego odejściu przekazał syn - César Lipka, który pożegnał ojca we wzruszających słowach.