Kary w wysokości od 50 do nawet 10 tys. złotych. Takie właśnie sankcje mogą grozić wielu właścicielom nieruchomości w Polsce. Aby uniknąć surowego mandatu, muszą oni pamiętać, że prawo zobowiązuje ich do zamontowania skrzynki na listy, ale to nie wszystko. Wyjaśniamy zatem, jak odpowiednio przygotować się na wizytę listonosza.
Wszyscy, którzy planują wycinkę drzew na swoich działkach, powinni dokładnie zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami. Nieznajomość zasad może skutkować koniecznością zapłacenia ogromnej kary, ale także zaszkodzić środowisku. Kiedy więc zabrać się za wycinanie drzew? Przedstawiamy szczegóły.
Wolnoć Tomku w swoim domku? Tak twierdził w popularnym wierszu Gaweł, ale zasada ta nie ma zastosowania jeśli chodzi o to, co robimy nawet na własnych działkach. Od 1 marca za wycinkę niektórych drzew i krzewów możemy zapłacić naprawdę surowe kary, co wiąże się bezpośrednio z okresem lęgowym ptaków. Wyjaśniamy, komu grozi grzywna i kiedy warto zachować szczególną ostrożność.
Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że niektóre zachowania na cmentarzu są surowo zabronione. Jak się okazuje, wszyscy powinni mieć się na baczności, bo za złamanie zasad grozi potężna kara finansowa. Czego nie można robić na cmentarzu?
Segregacja odpadów jest nie tylko kluczowym elementem dbania o środowisko, ale także obowiązkiem dla Polaków. Większość osób się do niego stosuje, choć nadal jest sporo przypadków, w których obywatele nie przestrzegają tych zasad. Okazuje się, że przewidziane są dla nich dotkliwe kary, a wysokie mandaty to tylko początek.
Spora część Polaków może spodziewać się kontroli straży miejskiej w swoim miejscu zamieszkania. Odwiedziny te będą związane z nowymi przepisami, które weszły w życie wraz z początkiem nowego roku w siedmiu województwach. Trzeba mieć się na baczności, bo mogą posypać się mandaty.
Wiele osób ogrzewających dom piecem wykorzystuje w tym celu drewno. Ma ono zresztą wiele zalet. Za wady jednak przyjdzie nam zapłacić karę. Za co grozi aż 500 zł mandatu?
Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, na jak wielkie problemy naraża się, jeżdżąc bez ubezpieczenia OC. Chodzi nie tylko o wysokie kary finansowe. W Polsce bez polisy jeździ aż 300 tysięcy samochodów.
Wysokie rachunki za ogrzewanie mieszkania są uciążliwym problemem dla wieku Polaków podczas trwania sezonu grzewczego. Wielu z nich chce nieco zaoszczędzić i obniża temperaturę poprzez zakręcenie kaloryferów. Okazuje się jednak, że przepisy jasno określają tę kwestię. Czy za nieogrzewanie mieszkania grożą więc kary?
Kierowcy muszą zwrócić szczególną uwagę na to, że ich pojazd powinien zawsze być odpowiednio wyposażony. Przepisy jasno określają, że te dwa przedmioty są obowiązkowym elementem każdego samochodu. Samo posiadanie ich jednak nie wystarczy, podczas kontroli bowiem policjanci sprawdzą jeszcze jeden kluczowy szczegół.
Właściciele nieruchomości z domami mieszkalnymi muszą się mieć na baczności. Urzędnicy prowadzą bowiem kontrole, które obejmują nie tylko sprawdzenie dokumentów czy faktur. Niespełnienie restrykcyjnych wymagań może oznaczać bardzo wysoką karę pieniężną.
Nawet 500 złotych mandatu grozi zarówno kierowcy, jak i pasażerom, którzy nie będą wiedzieć, jak zachować się podczas kontroli pojazdu. Mandat dostaniemy zresztą nie tylko od policji. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać.
Na właścicielach posesji ciąży wiele obowiązków przewidzianych przepisami prawa. Nie ma pod tym względem wyjątków, gdy spadnie śnieg - za złamanie zasad obowiązujących w takich warunkach grożą spore kary.
Bardzo niepokojące doniesienia dla kierowców napływają z Czech. W życie weszła nowelizacja taryfikatora mandatów. Teraz za łamanie przepisów można tam zapłacić znacznie więcej niż dotychczas - mowa nawet o kwotach 5 razy wyższych.
Rozpoczęły się kontrole polskich domów, które potrwają do końca sierpnia tego roku. Urzędnicy podczas tych wizyt będą sprawdzać, czy posiadamy konkretne dokumenty związane z wywozem nieczystości. Jeśli ich nie posiadamy, zapłacimy wysoką karę.
W nadchodzącym roku kierowców czekają zmiany w przepisach. Są one szczególnie ważne dla tych, którzy w najbliższym czasie planują zmianę pojazdu. Okazuje się, że 1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie obowiązek, którego niedopełnienie może nas wiele kosztować.
Nadejście zimy wiąże się z jednym przykrym obowiązkiem. Odśnieżanie posesji czy samochodów jest konieczne i nie tylko ułatwia funkcjonowanie, ale także jest konieczne, jeśli nie chcemy dostać mandatu. Za nieodśnieżony chodnik przed nieruchomością możemy zapłacić sporą karę finansową.
Statystyki Krajowego Rejestru Długów nie pozostawiają wątpliwości: setki tysięcy gapowiczów zalegają z opłaceniem mandatów za jazdę bez biletu. Co gorsza, liczba osób złapanych na jeździe “na gapę” cały czas rośnie.
Posiadanie w domu psa lub kota to ogromna odpowiedzialność. Właściciele mają obowiązek zaszczepić swojego pupila, a policja może to skontrolować. Jeśli wyjdzie na jaw, że tego nie dopilnowaliśmy, czeka nas surowy mandat.
Sylwestrowe zabawy są nieodłącznym elementem pożegnania starego i powitania nowego roku. Problem jednak w tym, że świętowanie nadejścia nowego roku kalendarzowego nie oznacza, że istnieje przyzwolenie na zakłócanie spokoju. Osoby, które przesadzą z imprezowaniem, mogą zapłacić kary rzędu kilku tysięcy złotych.
Kierowcy muszą pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu swojego samochodu. Przepisy jasno określają wszystkie wymagania, których trzeba się trzymać. Należy mieć się na baczności, bo za brak tego przedmiotu grozi nam wysoki mandat.
Już od 1 stycznia 2024 roku Straż Miejska ruszy z kontrolami domów. Okazuje się, że będą sprawdzać, czy właściciele nieruchomości przestrzegają obowiązku związanego z umieszczaniem na budynku tabliczki z nazwą ulicy oraz numerem domu. Co grozi za jej brak?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Za jego niewykupienie możemy zapłacić sporą karę pieniężną, a jej kwota jeszcze wzrośnie od 1 stycznia 2024 roku. Powodem jest wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce.
Pojawienie się śniegu w zimę niesie ze sobą sporo utrudnień związanych z koniecznością odśnieżania samochodów oraz posesji. Jest to obowiązek, a jego zaniedbanie wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci mandatów. Straż miejska z Gdańska wyjaśniła, jak prawidłowo odśnieżyć posesję.
Mało który kierowca samochodu spodziewa się, że po zatrzymaniu do kontroli policjanci będą mu zadawać nietypowe pytania. Tym gorzej, gdy faktycznie takie coś się stanie - za nieudzielenie odpowiedzi grozi bowiem mandat w sporej wysokości.
W wielu miastach Polski zima zagościła na dobre i – jak co roku – zaskoczyła co poniektórych kierowców. Należy pamiętać, że odśnieżanie chodników i dachów jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości. Za nieusunięcie śniegu czy lodu z dachu może grozić wysoki mandat. Stawki firm świadczących usługi odśnieżania przeanalizowała Interia Biznes.
Nowe środki w rękach policjantów z drogówki nie są niczym nowym. Zaskoczenie budzi jednak sposób wykorzystania wyposażenia policji, które do tej pory służyło do czegoś innego. Co więcej, sami funkcjonariusze potwierdzają taki sposób wykorzystywania dostępnych urządzeń.
Śnieg na chodnikach i panujące mrozy przyczyniają się do upadków na nieodśnieżonych i oblodzonych chodnikach bądź jezdniach. Mało kto jednak wie, że w przypadku złamania bądź zwichnięcia kończyny w wyniku takiego zdarzenia, można uzyskać odszkodowanie.