Nadchodzą wakacje, a w tym czasie tym bardziej warto zainstalować aplikację mojeIKP. Trzeba jednak pamiętać, że już za kilka dni zostanie wyłączona jedna z metod logowania. Użytkownicy, którzy z niej korzystali, zachęcani są do skorzystania z jednego z alternatywnych sposób.
Nieodwoływanie wizyt u lekarza jest niemal nagminne. Z tego też powodu terminy dostępności do specjalistów znacznie się wydłużają. Początkowo planowano, by na osoby, które nie przychodzą na wizyty, wcześniej ich nie odwołując, wprowadzić kary pieniężne, ostatecznie jednak ministerstwo zrezygnowało z tego zamiaru. Szuka za to innych rozwiązań, które mogłyby coś w tej kwestii zmienić.
Rzecznik Praw Pacjenta zawiadomił organy ściągania o działalności usługi LekarzAI, która okazała się interfejsem na duży model językowy ChatGPT. W ocenie RPP stwarza ona nie tylko zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów, ale też stanowi naruszenie praw konsumentów.
Pentester i audytor cyberbezpieczeństwa Jakub Staśkiewicz poinformował na blogu o bardzo poważnych lukach w oprogramowaniu stosowanym w polskich klinikach. W połączeniu z licznymi uchybieniami administracyjnymi naraziły one na szwank najbardziej wrażliwe dane medyczne milionów Polaków. W sprawie musiał interweniować CERT.
Zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów za granicę, co należy poprzedzić upewnieniem się, że będziemy mogli tam uzyskać bezproblemowy dostęp do usług medycznych. Służyć do tego może Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego. Nie każdy jednak wie, że można też skorzystać z aplikacji mobilnej.
Opracowane przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie, które ma dać Polkom łatwy dostęp do antykoncepcji awaryjnej, naraża na szwank ich prywatność. Chodzi nie tylko o dane osobowe, ale też bardzo szczegółowe informacje z wywiadu ginekologicznego, o czym krytycznie wyraził się m.in. Urząd Ochrony Danych Osobowych.
Przed nami wakacje, podczas których należy pamiętać o formalnościach związanych z ochroną zdrowia. Mowa nie tylko o ubezpieczeniu, ale też o przedsięwzięciu kroków, by za granicą móc zrealizować przepisane w Polsce recepty. W wielu państwach można to bowiem zrobić za pośrednictwem Indywidualnego Konta Pacjenta.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pracują nad aplikacją, która wesprze pracowników służby w zdrowia w pomocy medycznej dzieciom. Program będzie stanowił pomoc w podejmowaniu kluczowych decyzji zwłaszcza dla tych medykom, którzy mają niewielkie doświadczenie z młodszymi pacjentami.
System Alert RCB może jeszcze przed letnim sezonem urlopowym wzbogacić się o nowy rodzaj ostrzeżeń. Czas jest tutaj kluczowy, gdyż alerty będą mogły służyć przede wszystkim wypoczywającym nad Bałtykiem i kąpieliskami - Alert RCB będzie mógł ich ostrzegać przed sinicami.
Mimo, iż rozwój medycyny stale przyspiesza, nie wiąże się on z proporcjonalną proliferacją dostępnych farmaceutyków oraz terapii. Badań klinicznych w Europie wykonuje się coraz więcej, tymczasem ochotników do ich przeprowadzania wciąż brakuje i to do tego stopnia, że można już mówić o kryzysie. Z propozycją rozwiązania problemu przychodzą Polacy, którzy uruchomili Europejską Sieć Informacji o Badaniach Klinicznych. Jej celem jest skuteczne łącznie pacjentów z dostępnymi, badanymi właśnie metodami leczenia.
W połowie lutego informowaliśmy, że już od czerwca ma ruszyć pilotaż e-rejestracji - elektronicznego systemu zapisu na wizyty do lekarzy. Teraz wiemy już, że ambitne plany resortu zdrowia zostały negatywnie zweryfikowane przez czas. Pilotaż będzie ściśle ograniczony, a na e-rejestrację poczekamy znacznie dłużej.
Doszło do wycieku danych pacjentów z centrów medycznych All-Med w Łodzi i Nowa 5 w Gorzowie Wielkopolskim. Jak poinformowała już w kwietniu pierwsza z placówek, źródłem wycieku ma być spółka Medily, czyli twórca wykorzystywanego przez nie oprogramowania. Powiadomienia dostawały również osoby, które nigdy nie leczyły się w tych miejscach. Jak poradzić sobie z wyciekiem danych?
Należąca do Elona Muska spółka Neuralink rozwijająca autorski interfejs mózg-maszyna podzieliła się nowymi informacjami o trwających testach. Choć mężczyzna biorący udział w eksperymencie ma się dobrze i faktycznie może obsługiwać komputer, nie obyło się bez problemów.
Polscy naukowcy alarmują świat, publikując w topowym czasopiśmie “Food Chemistry” zbiorową pracę badawczą. Akademicy z Gdańska udowodnili, że popularne “jedzenie dla niemowląt” zawiera mikroplastik. Co właściwie podajemy dzieciom i co to oznacza?
Doszło do kolejnego wycieku z placówki świadczącej usługi medyczne. Tym razem chodzi o łódzki All-Med. Nie jest to jednak incydent zupełnie nowy, lecz dalszy ciąg szeroko zakrojonego wycieku danych spowodowanego działalnością firmy dostarczającej przychodniom oprogramowanie.
Ujednolicenie systemu połączeń alarmowych pod numerem 112 ma swoje wady. W stosunku do numerów bezpośrednich do konkretnych służb zachodzi minimalne opóźnienie, na które w sytuacjach szczególnie kryzysowych nie zawsze można sobie pozwolić. Dlatego w określonych przypadkach należy kontaktować się nadal bezpośrednio z numerem 999.
Polska dokonuje przełomowego kroku w obszarze opieki zdrowotnej, wprowadzając centralną platformę e-rejestracji dla pacjentów. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło uruchomienie systemu, który ma skrócić czas oczekiwania na wizyty i zwiększyć dostępność do specjalistów. Pierwsza fala zmian obejmie kilka specjalizacji, a szczegóły mają być ujawnione w najbliższych tygodniach.
Już w czerwcu ma ruszyć pierwsza faza wdrożenia systemu e-rejestracja. Pozwoli on na rejestrowanie się na wizyty do lekarzy za pośrednictwem internetu. Ma to usprawnić funkcjonowanie służby zdrowia przez eliminację przestojów.
We wtorek poinformowano o wycieku danych z wrocławskiego DGC Centrum Medycznego. Wówczas sądzono, że to lokalny incydent o niewielkiej skali, jednak wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z bardzo poważnym naruszeniem bezpieczeństwa danych pacjentów w całe Polsce.
Pacjenci wrocławskiego DCG Centrum Medyczne zgłaszają, że otrzymali SMS-y informujące o incydencie w bezpieczeństwie ich danych. Komunikaty zostały początkowo rozesłane bez podania ważnych szczegółów, jednak wiemy już, że sprawa jest poważna – doszło do wycieku całego zestawu wrażliwych danych.
Wkrótce rozpoczną się badania, które mają potencjał, by dokonać przewrotu kopernikańskiego w stomatologii i implantologii. Instytutu Badań Medycznych w japońskim Kitano po zakończonych sukcesem badaniach na zwierzętach przygotowuje się do testowania na ludziach preparatu, dzięki któremu będą mogły nam odrastać zęby.
Wkrótce każdy z nas będzie mógł zarezerwować wizytę u lekarza na NFZ bez wychodzenia z domu. Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłasza rewolucyjne zmiany, wprowadzając rezerwacje online. Oto, jak era cyfrowej opieki zdrowotnej staje się naszą rzeczywistością.
Kradzież danych nawet 200 tys. pacjentów z serwerów ALAB laboratoria zwróciła naszą uwagę na bezpieczeństwo danych medycznych. Właśnie otrzymaliśmy kolejny przykład implementacji systemu zarządzania dokumentacją pacjentów, która dowodzi, że w tej kwestii jest jeszcze sporo do zrobienia.
Darmowe usługi oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dostępne bez kolejki? Dla wielu osób może to zabrzmieć jak żart. Prawda jest jednak taka, że faktycznie istnieje taka możliwość dla wszystkich Polaków. Trzeba jednak uprzednio spełnić warunki.
Od Nowego Roku zaszły spore zmiany w aptekach. Nie chodzi jednak o godziny otwarcia, a o zasady refundacji leków, które wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. Zakres zmian jest duży.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ogłosiła, że Philips będzie musiał dokonać naprawy lub wymian setek rezonansów magnetycznych wykorzystywanych na całym świecie. W skrajnych przypadkach wadliwe urządzenia mogą spowodować poważne obrażenia, a nawet zagrażać życiu.
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali odkrycia, które już teraz określa się mianem przełomowego. Dzięki niemu możliwe będzie zwalczanie bakterii odpornych na leki, także antybiotyki. Badacze z UJ dostrzegli bowiem możliwość takiego manipulowania genami wirusów, aby atakowały one konkretne lekooporne bakterie.
Wyjazdy na leczenie uzdrowiskowe w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są w Polsce bardzo popularne. Niewiele osób jednak wie, że nie zawsze NFZ zapłaci za wszystkie zabiegi i usługi oferowane przez dane sanatorium. Warto zapoznać się ze szczegółami każdego wyjazdu na długo przed jego rozpoczęciem, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.