Już w czerwcu ma ruszyć pierwsza faza wdrożenia systemu e-rejestracja. Pozwoli on na rejestrowanie się na wizyty do lekarzy za pośrednictwem internetu. Ma to usprawnić funkcjonowanie służby zdrowia przez eliminację przestojów.
We wtorek poinformowano o wycieku danych z wrocławskiego DGC Centrum Medycznego. Wówczas sądzono, że to lokalny incydent o niewielkiej skali, jednak wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z bardzo poważnym naruszeniem bezpieczeństwa danych pacjentów w całe Polsce.
Pacjenci wrocławskiego DCG Centrum Medyczne zgłaszają, że otrzymali SMS-y informujące o incydencie w bezpieczeństwie ich danych. Komunikaty zostały początkowo rozesłane bez podania ważnych szczegółów, jednak wiemy już, że sprawa jest poważna – doszło do wycieku całego zestawu wrażliwych danych.
Wkrótce rozpoczną się badania, które mają potencjał, by dokonać przewrotu kopernikańskiego w stomatologii i implantologii. Instytutu Badań Medycznych w japońskim Kitano po zakończonych sukcesem badaniach na zwierzętach przygotowuje się do testowania na ludziach preparatu, dzięki któremu będą mogły nam odrastać zęby.
Wkrótce każdy z nas będzie mógł zarezerwować wizytę u lekarza na NFZ bez wychodzenia z domu. Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłasza rewolucyjne zmiany, wprowadzając rezerwacje online. Oto, jak era cyfrowej opieki zdrowotnej staje się naszą rzeczywistością.
Kradzież danych nawet 200 tys. pacjentów z serwerów ALAB laboratoria zwróciła naszą uwagę na bezpieczeństwo danych medycznych. Właśnie otrzymaliśmy kolejny przykład implementacji systemu zarządzania dokumentacją pacjentów, która dowodzi, że w tej kwestii jest jeszcze sporo do zrobienia.
Darmowe usługi oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dostępne bez kolejki? Dla wielu osób może to zabrzmieć jak żart. Prawda jest jednak taka, że faktycznie istnieje taka możliwość dla wszystkich Polaków. Trzeba jednak uprzednio spełnić warunki.
Od Nowego Roku zaszły spore zmiany w aptekach. Nie chodzi jednak o godziny otwarcia, a o zasady refundacji leków, które wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. Zakres zmian jest duży.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ogłosiła, że Philips będzie musiał dokonać naprawy lub wymian setek rezonansów magnetycznych wykorzystywanych na całym świecie. W skrajnych przypadkach wadliwe urządzenia mogą spowodować poważne obrażenia, a nawet zagrażać życiu.
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali odkrycia, które już teraz określa się mianem przełomowego. Dzięki niemu możliwe będzie zwalczanie bakterii odpornych na leki, także antybiotyki. Badacze z UJ dostrzegli bowiem możliwość takiego manipulowania genami wirusów, aby atakowały one konkretne lekooporne bakterie.
Wyjazdy na leczenie uzdrowiskowe w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są w Polsce bardzo popularne. Niewiele osób jednak wie, że nie zawsze NFZ zapłaci za wszystkie zabiegi i usługi oferowane przez dane sanatorium. Warto zapoznać się ze szczegółami każdego wyjazdu na długo przed jego rozpoczęciem, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.
Wraz z początkiem nowego roku dokona się istna rewolucja w aptekach. Zmieni się nie tylko funkcjonowanie placówek, ale również i sama sytuacja pracujących w nich farmaceutów. Wszystko jest spowodowane reformą prawa farmaceutycznego.
Już za chwilę w życie wejdą zapowiadane od dłuższego czasu zmiany w zasadach wystawiania i realizacji recept. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada. Modyfikacje mogą przysporzyć wielu osobom sporo kłopotów. Chodzi bowiem o czas wykupienia leków oraz ich ewentualne zamienniki.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek w całym kraju popularnego leku. Nie wolno go przyjmować. W komunikacie GIF przekazano informacje o istotnych nieprawidłowościach.
Eksperci alarmują, przestrzegając przed produktem, który może powodować raka i uszkadzać ludzkie DNA. Popularny zamiennik został sklasyfikowany jako prawdopodobnie genotoksyczny.
Neuralink, założone przez Elona Muska przedsiębiorstwo pracujące nad interfejsem mózg-komputer, ogłosiło krok milowy w swoich pracach. Po tym jak w maju tego roku amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła program rozpoczęcia testów Neuralink na ludziach, nadszedł czas na rozpoczęcie poszukiwań chętnych do wzięcia udziału w potencjalnie przełomowych badaniach.
Mateusz Hołda w 2022 roku w wieku zaledwie 29 lat został najmłodszym profesorem w Polsce. Teraz znów krakowski kardiomorfolog dokonał czegoś wyjątkowego i jest na ustach wszystkich, a to za sprawą przełomowego odkrycia. Profesor wraz ze swoim zespołem wykryli nieznaną wcześniej przyczynę udaru mózgu.
Z początkiem września rozszerzony zostanie program bezpłatnych leków dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. W tym udogodnieniu jest jednak ukryty haczyk - niespełnienie jednego warunku spowoduje, że za medykamenty trzeba będzie zapłacić.
Do tej pory dostęp do tej grupy leków był nieograniczony, tymczasem oddziały toksykologiczne są pełne pacjentów, którzy się nimi zatruli. Dlatego Ministerstwo Zdrowia, mając na celu bezpieczeństwo Polaków, wprowadza od dziś ograniczenia w wystawianiu recept na konkretne leki. Poniżej wyjaśniamy, jakie zmiany czekają pacjentów.
Medycyna jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Dowodem na jej postęp jest wydłużenie się życia człowieka – dr Krzysztof Urban wskazuje na portalu enel.pl, że jeszcze 150 lat temu trwało ono średnio 30 lat, dziś natomiast jest to już ok. 75 lat z tendencją wzrostową. Jak informuje Rzeczpospolita, powołując się portal Wired, poniższe osiem wynalazków może już niebawem znacznie wspomóc lekarzy i pielęgniarki w opiece nad chorymi.
1 lipca w życie wejdą zmiany związane z podstawową opieką zdrowotną. Przychodnie je oferujące zmienią swoje funkcjonowanie, przez co lepiej wiedzieć, na jakie zmiany się przygotować.
Jak wynika z doniesień medialnych, jeden z lekarzy był w stanie wystawić 429 tys. recept w ciągu roku. Daje to jedną receptę wypisywaną co dwie minuty. Naczelna Komisja Etyki Lekarskiej bije na alarm.
Polskim naukowcom udało się otrzymać związek mniej toksyczny od obecnie stosowanego leku w terapii choroby Alzheimera. Stanowi on sporą szansę dla chorych osób.
Zdalne leczenie w szpitalu? To możliwe.Tego typu rozwiązania obowiązują już w USA i pozwalają sporo zaoszczędzić.
Za niewiele ponad tydzień wejdą w życie znowelizowane przepisy w sprawie recept, dotyczą one zawierania przez apteki umów na ich realizację. Od 26 kwietnia zniknie obowiązek przekazywania wniosku o zawarcie umowy w formie papierowej, nie będzie trzeba również załączać do wniosku wzoru podpisu oraz parafy osoby. To nie wszystko – informuje rynekzdrowia.pl.
Osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mogą skorzystać z badań, które są w całości refundowane przez NFZ. Nie zawsze jednak można wejść do przychodni i poprosić o wykonanie badania - trzeba spełnić pewne warunki.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że we wrześniu na liście leków znajdzie się najdroższy lek na SMA - Zolgensma. Jest on przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy.
Przychodnie lekarskie, które udzielały za dużo teleporad zostaną zamknięte. Od 1 lipca wielu pacjentów może zostać zmuszonych do zmiany lekarza rodzinnego. Za wojnę resortu z lekarzami zapłacą Polacy.Z tego artykułu dowiesz się:Co stanie się z pacjentami zamkniętych placówekKto zapłaci za wojnę resortu