Wraz z początkiem nowego roku dokona się istna rewolucja w aptekach. Zmieni się nie tylko funkcjonowanie placówek, ale również i sama sytuacja pracujących w nich farmaceutów. Wszystko jest spowodowane reformą prawa farmaceutycznego.
Już za chwilę w życie wejdą zapowiadane od dłuższego czasu zmiany w zasadach wystawiania i realizacji recept. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada. Modyfikacje mogą przysporzyć wielu osobom sporo kłopotów. Chodzi bowiem o czas wykupienia leków oraz ich ewentualne zamienniki.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek w całym kraju popularnego leku. Nie wolno go przyjmować. W komunikacie GIF przekazano informacje o istotnych nieprawidłowościach.
Eksperci alarmują, przestrzegając przed produktem, który może powodować raka i uszkadzać ludzkie DNA. Popularny zamiennik został sklasyfikowany jako prawdopodobnie genotoksyczny.
Neuralink, założone przez Elona Muska przedsiębiorstwo pracujące nad interfejsem mózg-komputer, ogłosiło krok milowy w swoich pracach. Po tym jak w maju tego roku amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła program rozpoczęcia testów Neuralink na ludziach, nadszedł czas na rozpoczęcie poszukiwań chętnych do wzięcia udziału w potencjalnie przełomowych badaniach.
Mateusz Hołda w 2022 roku w wieku zaledwie 29 lat został najmłodszym profesorem w Polsce. Teraz znów krakowski kardiomorfolog dokonał czegoś wyjątkowego i jest na ustach wszystkich, a to za sprawą przełomowego odkrycia. Profesor wraz ze swoim zespołem wykryli nieznaną wcześniej przyczynę udaru mózgu.
Z początkiem września rozszerzony zostanie program bezpłatnych leków dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. W tym udogodnieniu jest jednak ukryty haczyk - niespełnienie jednego warunku spowoduje, że za medykamenty trzeba będzie zapłacić.
Do tej pory dostęp do tej grupy leków był nieograniczony, tymczasem oddziały toksykologiczne są pełne pacjentów, którzy się nimi zatruli. Dlatego Ministerstwo Zdrowia, mając na celu bezpieczeństwo Polaków, wprowadza od dziś ograniczenia w wystawianiu recept na konkretne leki. Poniżej wyjaśniamy, jakie zmiany czekają pacjentów.
Medycyna jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Dowodem na jej postęp jest wydłużenie się życia człowieka – dr Krzysztof Urban wskazuje na portalu enel.pl, że jeszcze 150 lat temu trwało ono średnio 30 lat, dziś natomiast jest to już ok. 75 lat z tendencją wzrostową. Jak informuje Rzeczpospolita, powołując się portal Wired, poniższe osiem wynalazków może już niebawem znacznie wspomóc lekarzy i pielęgniarki w opiece nad chorymi.
1 lipca w życie wejdą zmiany związane z podstawową opieką zdrowotną. Przychodnie je oferujące zmienią swoje funkcjonowanie, przez co lepiej wiedzieć, na jakie zmiany się przygotować.
Jak wynika z doniesień medialnych, jeden z lekarzy był w stanie wystawić 429 tys. recept w ciągu roku. Daje to jedną receptę wypisywaną co dwie minuty. Naczelna Komisja Etyki Lekarskiej bije na alarm.
Polskim naukowcom udało się otrzymać związek mniej toksyczny od obecnie stosowanego leku w terapii choroby Alzheimera. Stanowi on sporą szansę dla chorych osób.
Zdalne leczenie w szpitalu? To możliwe.Tego typu rozwiązania obowiązują już w USA i pozwalają sporo zaoszczędzić.
Za niewiele ponad tydzień wejdą w życie znowelizowane przepisy w sprawie recept, dotyczą one zawierania przez apteki umów na ich realizację. Od 26 kwietnia zniknie obowiązek przekazywania wniosku o zawarcie umowy w formie papierowej, nie będzie trzeba również załączać do wniosku wzoru podpisu oraz parafy osoby. To nie wszystko – informuje rynekzdrowia.pl.
Osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mogą skorzystać z badań, które są w całości refundowane przez NFZ. Nie zawsze jednak można wejść do przychodni i poprosić o wykonanie badania - trzeba spełnić pewne warunki.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że we wrześniu na liście leków znajdzie się najdroższy lek na SMA - Zolgensma. Jest on przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy.
Przychodnie lekarskie, które udzielały za dużo teleporad zostaną zamknięte. Od 1 lipca wielu pacjentów może zostać zmuszonych do zmiany lekarza rodzinnego. Za wojnę resortu z lekarzami zapłacą Polacy.Z tego artykułu dowiesz się:Co stanie się z pacjentami zamkniętych placówekKto zapłaci za wojnę resortu
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa". Prezydent przekazał świetną wiadomość dla osób leczących się onkologicznie.
Lekarze ostrzegają ozdrowieńców i zaszczepionych przed opalaniem. Dla jednych i drugich będzie lepiej jak zdecydują się unikać promieni słonecznych.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego zaszczepieni nie powinni się opalaćDlaczego ozdrowieńcy
Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? To kwestia, która wiąże się z okresem rozpoczynania pracy w danym miejscu. Każdy pracownik musi przejść przez badanie lekarza medycyny pracy. Sprawdź, jak długo ważne może być tego typu skierowanie.
Obowiązek szczepień na koronawirusa to kwestia zastanawiająca wielu Polakówimająca sporo przeciwników. Minister zdrowia, Adam Niedzielski powiedział, że na razie takich planów w rządzie nie ma. Dlaczego?Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego rząd nie planuje obowiązku szczepień na koronawirusaJakie działania prowadzi w zakresie zachęcania do szczepieńCzy szykuje przywileje dla zaszczepionych
Szczepienia w Polsce nabierają tempa - coraz więcej osób chce zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Rząd obiecywał pieniądze w ramach funduszu kompensacyjnego, a tymczasem odsuwa ustawę w czasie. Czy Polacy z poważnymi powikłaniami poszczepiennymi mają szansę zobaczyć pieniądze?Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda sytuacja z ustawą o kompensatach za powikłania poszczepienneCo o możliwości uchwalenia sądzą eksperciDlaczego ustawa jest potrzebna
Przykre dane ujawnił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja. Okazuje się, że tylko w pierwszym kwartale tego roku polscy lekarze pobrali blisko 200 zaświadczeń potrzebnych do pracy za granicą. Nigdy aż tylu lekarzy nie chciało wyjechać. Z tego artykułu dowiesz się:Niemal 200 lekarzy chciało wyjechać za granicę w I kwartale tego rokuJak według ekspertów rząd powinien zatrzymać w kraju lekarzyIlu pracowników ochrony zdrowia zmarło w okresie pandemii
Wydawać by się mogło, że szczepionka na COVID-19 stała się jednym z najbardziej pożądanych medykamentów na świecie. Okazuje się, że nic bardziej mylnego, bowiem pewna antyszczepionkowa aktywistka z Florydy poinformowała, że założona przez nią szkoła nie będzie zatrudniać zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego właścicielka szkoły nie chce, aby jej pracownicy przyjmowali szczepionkę na COVID-19Jaką pomoc oferuje rodzicom i za co skrytykowała CDCIle osób musi się zaszczepić, aby wygasić epidemię
Z tego artykułu dowiesz się:Czemu GIF wycofał Febrisan z obieguKtóre partie zostały wycofaneCo mogą zrobić osoby posiadające wadliwe partie produktu
Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest Nitroxolin Forte i czemu zapobiegaDlaczego GIF zdecydował się wycofać produkt ze sprzedażyJaki podmiot jest odpowiedzialny za dystrybucję leku
Z tego artykułu dowiesz się:Według posłów KO blisko połowa szpitali tymczasowych nie leczy chorychO które szpitale chodziIle kosztowała budowa tych szpitali
Z tego artykułu dowiesz się:Jaki jest najdroższy lek świataIle kosztuje jedna dawkaJakie są inne drogie medykamenty