Były prezes TVP przygotował wraz z grupą ekspertów propozycję nowej ustawy o mediach publicznych. Jan Dworak zakłada, że finansowanie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia powinno pochodzić z opłaty pobieranej razem z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe. Ile wyniosłaby składka?
Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych. Od lat wzbudza niemałe kontrowersje wśród polskiego społeczeństwa, a wiele osób wciąż unika tej opłaty. Jak się okazuje, wkrótce mają zostać rozpoczęte prace nad zlikwidowaniem tego rozwiązania i wprowadzeniem nowego.
Okazuje się, że już niedługo kolejna opłata pójdzie w górę i portfele Polaków znów ucierpią. Zmianę będzie można zauważyć podczas kupowania konkretnych produktów. Opublikowano już projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Już niedługo właściciele samochodów muszą przygotować się na nową opłatę? Akcyza może zostać zamieniona przez zupełnie inne rozwiązanie. Prace nad szczegółami trwają, ale już jest pewne to, że to starsze auta znajdą się na celowniku ustawodawców.
Klienci coraz częściej wybierają kasy samoobsługowe. To spore ułatwienie dla osób robiących zakupy, między innymi przez zdecydowanie krótszy czas oczekiwania w kolejce. Takie udogodnienie jest zupełnie darmowe, ale jak się okazuje, jedna z dużych sieci sklepów postanowiła wprowadzić płatne kasy samoobsługowe.
Abonament RTV to opłata, którą powinien uiszczać każdy, kto posiada telewizor lub radio. Spora część osób jest jednak zwolniona z tego obowiązku, a jakiś czas temu lista ta uległa zmianie. Ma to związek z waloryzacją świadczeń emerytalnych, która odbyła się 1 marca.
Pobyt w polskim szpitalu w teorii jest darmowy. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość jest nieco inna, a pacjenci często spotykają się z tym, że muszą ponieść dodatkowe opłaty. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że szpitale mają całe listy usług, które nie są darmowe. Za co konkretnie trzeba zapłacić podczas pobytu w szpitalu?
Już za kilka dni mija termin wniesienia opłaty BDO. Zapominalskim przedsiębiorcom grozi nawet milion złotych kary. Do kiedy trzeba zapłacić opłatę BDO? Kto musi o niej pamiętać? Przypominamy, ile wynosi.
Abonament RTV to opłata, którą powinien płacić każdy posiadacz telewizora lub radia. Wiele osób jednak ignoruje ten obowiązek i nie uiszcza opłaty mimo zarejestrowania swojego odbiornika. W takiej sytuacji otrzyma wezwanie do uregulowania abonamentu. Okazuje się, że w jednym przypadku nie trzeba płacić długu. Przedstawiamy szczegóły.
Jak się okazuje, już niebawem Unia Europejska może wprowadzić rewolucyjne zmiany, które poważnie obciążą portfele milionów Polaków. Nowa dyrektywa będzie kosztowna dla właścicieli domów, którzy za jakiś czas powinni spodziewać się niemałych podwyżek rachunków za ogrzewanie. Przedstawiamy szczegóły.
Już w tym miesiącu mija termin, który jest ważny dla wielu mieszkańców Polski. Co roku konieczne jest zapłacenie konkretnej daniny przez określoną grupę osób. Brak uiszczenia opłaty może być powodem sporych nieprzyjemności dla tych osób, które powinny zapłacić.
Nie ma niestety dobrych wiadomości dla klientów jednego z banków. Podjęto decyzję o wprowadzeniu opłat za wypłaty z bankomatów. Zmiana dotyczy zarówno metody tradycyjnej w urządzeniach nienależących do instytucji, jak i za pomocą Blika.
Czy w nowym roku będą nas czekać kolejny wzrost wydatków na ich utrzymanie? Wszystko na to wskazuje, a to za sprawą dokumentów, które złożono już w Ministerstwie Infrastruktury. Chodzi o przegląd samochodowy w 2024 r., za który mielibyśmy zapłacić o wiele więcej. Kwota może zwalić z nóg.
Początek nowego roku kalendarzowego to nie tylko pozytywne zmiany w płacy minimalnej czy świadczeniach. W górę idą bowiem podatki lokalne, których wysokość ustala każdy samorząd z osobna. W przypadku jednego z nich, tylko dwa miasta nie wprowadziły podwyżki.
W większości przypadków, leczenie w szpitalu jest całkowicie bezpłatne. Po zagłębieniu się w szczegóły okazuje się jednak, że szpitale mogą żądać dodatkowych opłat od swoich pacjentów.
Początek nowego roku nie oznacza jedynie korzystnych dla wielu Polaków podwyżek. W sklepach pojawi się bowiem zupełnie nowa opłata. Będą ją musieli uiszczać wszyscy klienci, bez jakichkolwiek wyjątków.
Nowy rok, jak zawsze, przyniesie wiele zmian i to nie tylko w kalendarzu. Polacy muszą przygotować się również na wzrost niektórych opłat, kar i podatków, jak np. podatek od psa. Warto być na bieżąco, bo w pewnych przypadkach niewiedza może wyjątkowo słono kosztować. O czym na pewno warto pamiętać? Wyjaśniamy krok po kroku.
Kwestia terminowego uiszczania opłat dla wielu osób może być kwestią męczącą. Znacznie większe problemy powstają jednak, gdy termin opłaty zostanie zwyczajnie przegapiony - zaczyna się bowiem od zwykłego wezwania, a skończyć można na postępowaniu egzekucyjnym i straconych nerwach.
Drożyzna uderza w portfele Polaków, dlatego szukając oszczędności i chcąc zabezpieczyć się przed wyższymi kosztami prądu, wielu z nich decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie to przede wszystkim możliwość korzystania z tańszego prądu i zapewnienie swojemu gospodarstwu domowemu bezpieczeństwa energetycznego. Są jednak osoby, które po założeniu paneli fotowoltaicznych zaczęły otrzymywać horrendalnie wysokie rachunki za prąd.
Ci, którzy otrzymali spadek po osobie zmarłej, najprawdopodobniej będą musieli zapłacić zachowek. Są oni zobowiązani do tego nawet w wypadku otrzymania majątku poprzez darowiznę. Prawo przewiduje jednak wyjątki od tej zasady, przy zastosowaniu których nie trzeba nic płacić.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowało 12. edycję akcji “Darmowy Listopad". W tym roku na osoby, które chciałyby całkowicie za darmo zwiedzić dawne rezydencje polskich królów, czekają interesujące obiekty w całej Polsce. Okazuje się, że na niektórych biletach można sporo zaoszczędzić.
Podwyżki opłat są widoczne w każdym sektorze gospodarki. Jednak takiej sytuacji, z jaką zetknęli się mieszkańcy jednego z warszawskich osiedli, raczej nikt się nie spodziewał. Kwoty mają być bowiem większe o 300 procent.
Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w mieście to spore wyzwanie. Tymczasem coraz częstszą praktyką jest wprowadzanie opłata za parking pod centrum handlowym. Polskie Stowarzyszenie Najemców Powierzchni Handlowych alarmuje i wskazuje, że uderza to zarówno w sklepy, jak i w klientów.
Wraz z rosnącymi opłatami na rzecz budżetu i samorządów, wielu Polaków szuka sposobów na chociaż częściowe ich zmniejszenie i zaoszczędzenie w ten sposób chociaż części pieniędzy. W przypadku jednej z nich jest to możliwe, jednak mało kto w ogóle ma możliwość skorzystania z obniżki.
Początek sierpnia oznaczał wejście w życie decyzji władz Zakopanego o podwyżce opłat. Spowodowało to jednak wściekłość mieszkańców okolic zimowej stolicy Polski, którzy dojeżdżają do Zakopanego. Niezadowoleni są również turyści.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od początku sierpnia, w wyniku zniesienia zagrożenia epidemicznego, z powrotem naliczana jest tzw. opłata prolongacyjna. Kogo ona dotyczy? O tym poniżej.
W Polsce za reklamówkę foliową trzeba zapłacić. Wyjątkiem od tej reguły są “zrywki”, czyli cienkie torby foliowe, dostępne z reguły przy stoiskach z owocami i warzywami. Serwis dlahandlu.pl informuje, że klienci używają ich niezgodnie z przeznaczeniem, co ma swoje konsekwencje.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina – w poniedziałek 31 lipca upływa termin składania wniosków, aby skorzystać z tzw. ustawy covidowej (od 1 sierpnia jej przepisy nie będą już stosowane). To ważna informacja dla osób, które chciałyby odroczyć termin płatności składek bądź rozłożyć je na raty na dotychczasowych zasadach.