W środę Trybunał Konstytucyjny podejmie decyzję w sprawie tak zwanych emerytur czerwcowych. Chodzi dokładnie o to, czy rząd będzie musiał znaleźć pieniądze w celu wyrównania świadczeń dla osób, które przechodziły na emeryturę właśnie w czerwcu. W grę wchodzi dodatkowe kilka miliardów złotych.
Ostatnie miesiące to bardzo emocjonujący czas w polskiej polityce. Po interesującej i nierzadko brutalnej kampanii wyborczej, prawie miesiąc temu rekordowa liczba Polaków udała się do lokali wyborczych, żeby wybrać władzę na następną kadencję. W poniedziałek 13 listopada zostało zainaugurowane pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, podczas którego wybrano marszałka Sejmu. Szymon Hołownia zastąpił Elżbietę Witek, która do tej pory była drugą osobą w państwie. Posłanka nie ma jednak powodów do narzekania, bo otrzyma sporą “odprawę”.
W poniedziałek, 13 listopada, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu, Mateusz Morawiecki - zgodnie z Konstytucją - złożył dymisję swojego rządu. Premier wygłosił przemówienie, w którym podsumował cztery lata działań swojego ugrupowania. “Warto przeprosić” - powiedział.
W 2019 r. Prawo i Sprawiedliwość po raz drugi z rzędu wygrało wybory parlamentarne. Przez ostatnich osiem lat rządów partia Jarosława Kaczyńskiego zyskała zaufanie i sympatię wielu Polaków. W 2015 r. prawicowe ugrupowanie zrewolucjonizowało podejście do zasiłków, proponując pierwszy taki program socjalny w Polsce - "Rodzina 500+”. Czym tym razem Jarosław Kaczyński chce przekonać wyborców?
Jak informuje „Fakt”, w projekcie budżetu państwa na przyszły rok rząd przewidział rekordowo wysoką kwotę na Fundusz Kościelny.
Szef resortu rolnictwa Robert Telus zapowiedział, że Krajowa Grupa Spożywcza będzie budować własną sieć handlową. Czego mogą się spodziewać Polacy?
Już 15 października Polacy zdecydują o tym, które ugrupowanie polityczne będzie rządzić w naszym kraju przez następne cztery lata. Od przedstawienia programów wyborczych przez największe partie minęło sporo czasu, dlatego teraz omówimy ich najważniejsze punkty dotyczące seniorów i tego, co oferują im politycy. Na tapet bierzemy propozycje Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości i Nowej Lewicy.
Prawo i Sprawiedliwość od dłuższego czasu ma do czynienia się z poważnym problemem wizerunkowym. Rządzący muszą mierzyć się z tzw. aferą wizową, dotyczącą sprowadzania do Polski migrantów za pieniądze. W incydent miał być zamieszany były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Niemcy wezwali polskiego ambasadora w Berlinie w związku z aferą wizową, podaje Polsat News.
W Sejmie pojawił się rządowy projekt ustawy, który przewiduje m.in. stworzenie gigantycznej bazy danych o obywatelach, informuje „Rzeczpospolita”.
"Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków pieniądze otrzymują przede wszystkim obiekty sakralne i kościelne.
Podczas wczorajszego spotkania z sympatykami w Pułtusku, lider PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że chce, aby Polska przestała być państwem prowincjonalnym. Postawił sobie to jako cel na najbliższe lata, zakładając, że PiS zwycięży w kolejnych wyborach.
Muzeum Auschwitz i nawiązanie do marszu 4 czerwca- te elementy znalazły się w spocie na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości. Muzeum Auschwitz oświadczyło, że post jest wyrazem intelektualnego zepsucia debaty publicznej.
Podczas dwudniowej konwencji PiS, która miała miejsce w Warszawie Jarosław Kaczyński zapowiedział, że od przyszłego roku popularne w Polsce świadczenie 500+ zostanie zwiększone. Nie będzie to już 500 plus, a 800 plus.
Na stronie internetowej Sejmu pojawił się projekt ustawy złożonej przez grupę posłów PiS. Zakłada on wprowadzenie regulacji, które ułatwią uczelniom budowę strzelnic. Wnioskodawcom chodzi o kształtowanie postaw patriotycznych, czytamy na stronie forsal.pl.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał rozporządzenie ws. zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Wcześniej decyzję w tej sprawie ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Program "Rodzina 500+" był przełomową propozycją partii rządzącej. Od wprowadzenia w 2016 r. zyskał znaczne grono zwolenników. W okresie zbliżających się wyborów, szczególnie teraz, gdy panuje wszechobecna drożyzna, a za 500 zł nie można kupić tyle, ile kilka lat temu, PiS rozważa podniesienie wysokości tego świadczenia, czytamy na stronie money.pl.
Szef polskiego rządu uczestniczył w szczycie UE w Brukseli. Poinformował, że Polska będzie największą beneficjentką Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, a pieniądze trafią do nas bardzo szybko.
Rząd inwestuje we wzmocnienie bezpieczeństwa Polski również na granicach kraju. Straż Graniczna otrzymała kilkadziesiąt nowych pojazdów, czytamy na stronie motoryzacja.interia.pl. Kwota robi wrażenie.
Posłowie PiS chcą ustanowić 10 września Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny.
Wiosną emeryci otrzymają bardzo popularne świadczenie, tzw.„trzynastkę”. Pieniądze, które trafią do seniorów na przełomie marca i kwietnia, zostaną pomniejszone o pewną kwotę, w zależności od wysokości przysługującego im świadczenia.
Ustawa z listopada 2022 r. wprowadziła obowiązek rejestracji posiadania ptactwa w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oznacza to, że osoby, które posiadają nawet jedną kurę muszą ten obowiązek wypełnić. Rolnicy podkreślają, że nowe przepisy są bezsensowne, a MRiRW w ostatniej chwili wydaje komunikat, odnosząc się do komentarzy zainteresowanych.
Od kilku lat rynek nieruchomości jest bardzo wymagający. Trudno jest dostać kredyt, dlatego wiele osób decyduje się na wynajem mieszkania. Chcąc ułatwić posiadanie własnych czterech kątów młodym osobom, kilka lat temu rząd wprowadził Program Mieszkanie na Start. Obecnie procedowane są w nim poważne zmiany.
Podczas środowej rozmowy z dziennikarzem stacji TOK FM wicepremier Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi został zapytany o rządowe plany dot. wykupu sieci Żabka. Przypomnijmy, iż w październiku pomysł ten wysunął prezes PiS Jarosław Kaczyński. Minister Kowalczyk stwierdził, że jeśli jakaś sieć spożywcza będzie chciała znaleźć nowego właściciela, rząd jest otwarty na rozmowy — przekazał „Puls Biznesu”.
Wiceminister finansów Artur Soboń został zapytany o program 500 plus. Jego zdaniem w programie mogłyby zostać wprowadzone progi dochodowe. Przyznał, że rząd rozważa różne scenariusze.
W rozmowie z RMF wiceprezes PiS Joachim Brudziński zapowiedział, że rząd planuje kolejne dopłaty do węgla.
Od początku czerwca premier spotyka się z Polakami w ramach cyklu spotkań “Porozmawiajmy o Polsce”. Podczas spotkania z wyborcami PiS w Kędzierzynie- Koźlu prezydent poruszył ważne kwestie związane z poziomem życia w Polsce.
Nie da się ukryć, że polityka socjalna Prawa i Sprawiedliwości okazała się skutecznym ruchem wyborczym. Program 500 Plus zapewnił partii Jarosława Kaczyńskiego zwycięstwo i zdobycie władzy. Strategia formacji była więc prosta. Jeszcze więcej dodatków socjalnych, aby utrzymać elektorat. Po rozszerzeniu programu 500 Plus i dodatkowych środkach dla emerytów przyszedł czas na podwyżkę płacy minimalnej.