Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska

Polska

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Jakie wynagrodzenie ma sołtys? Zaskakująco wysokie

Jakie wynagrodzenie ma sołtys? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Sołtys bowiem, wybierany w trakcie tajnego głosowania przedstawiciel danego sołectwa (jednostki pomocniczej gminy), pełni swoją funkcję społecznie, a za taką nie ma jednego stałego wynagrodzenia. Dietę, bo tak nazywa się wynagrodzenie sołtysa, ustala Rada Gminy. Co ciekawe, wiele osób nie ma nawet pojęcia, że za pełnienie swojej funkcji sołtys otrzymuje jakiekolwiek pieniądze.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Możemy stracić miliardy euro. Minister do dymisji?

Czyste Powietrze to program dotowany z Unii Europejskiej, który ma przyczynić się do spadku emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. W jego ramach ze wspólnoty płyną do Polski pieniądze, które przeznaczone mają zostać na wymianę 4 mln pieców na węgiel i docieplenie odpowiednich budynków. Okazuje się, że przez działania polskich władz, pieniądze z programu mogą przepaść na dobre.Wszystko za sprawą opieszałości i braku wprowadzenia reform w programie, który działa zdecydowanie zbyt wolno. Zdaniem ekspertów z Komisji Europejskiej w ciągu roku powinno zostać podpisanych 400 tys. umów na wymianę pieców. Tymczasem w ciągu 10 miesięcy podpisano ich zaledwie 13,5 tys., co jest dowodem na ogromną nieudolność strony polskiej w prowadzeniu tego programu.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 SMS za 57 groszy. W kilka chwil oszuści wyczyszczą ci konto

SMS o koszcie 57 gorszy moze sprawić, że stracimy oszczędności życia. Jakim cudem? Nowy sposób złodziei na wyczyszczenie konta jest banalnie prosty, jednak z pewnością znajdą się osoby, które przez nieuwagę natną się na ich przekręt. O sprawie pisze portal Bankier.pl.Najnowszy sposób złodzi na kradzież opiera się o wyłudzenie danych klientów popualrnego serwisu ogłoszeń OLX. Rozsyłane do osób, które zamieściły swoje ogłoszenia na portalu wiadomości tekstowe mają następującą treść: "OLX.pl Twoje nowe ogłoszenie wymaga doplaty na kwote 0.57PLN. Brak wplaty skutkuje usunieciem ogloszenia". Następnie podany jest link, pod który ma przejść osoba, by dokonać płatności: "https://secure.s-pay24.com/p78689".

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Kiedy powstała kopalnia soli w Wieliczce? Jest bardzo stara

Kiedy powstała kopalnia soli w Wieliczce? Początki eksploatacji w tym miejscu sięgają naprawdę zamierzchłych czasów. W miejscu, w którym obecnie jest kopalnia soli, już w neolicie wydobywano sól. Wówczas jednak nie było mowy o kopalni, a o pozyskiwaniu soli z solanki, której całkiem sporo wypływało na powierzchnię ziemi, gdzie tworzyły "źródła solne". Tak pozyskaną solankę później gotowano, by pozyskać zestaloną masę poprzez odparowanie wody.Prehistoryczne przyrządy do pozyskiwania solanki znaleziono podczas wykopalisk, które miały miejsce w Wieliczce po II Wojnie Światowej. Kariera samej Wieliczki, jako centrum solnego Polski, a później także i Europy, zaczęła się jednak w średniowieczu. Dokument z 1105 roku spisany przez legata papieskiego, biskupa tuskulańskiego, kardynała Egidiusza, potwierdza, że już za czasów Bolesława Chrobrego w Polsce istniało rozwinięte górnictwo solne, którego centrum była Wieliczka. Zaś w 1044 roku Kazimierz I wydał przywilej, w którym czytamy iż Wieliczkę nazwał "magnum sal alias Wieliczka".

biznes-info-640x433
30.06.2019 02:00 MON wyda więcej, niż zakładano. 185 mld na modernizację marynarki

MON wyda 185 mld z budżetu na modernizację polskiej Marynarki Wojennej. W ramach projektu przyjętego pod koniec lutego 2019 roku w latach 2017 - 2026 na modernizację polskich sił zbrojnych wydana zostanie niemała fortuna, z czego niemalże 200 mld skapnie żołnierzom operującym na wodach. Jak zapewniał w lutym Mariusz Błaszczak, nie ma mowy o rezgynacji z jakiegokolwiek z programów rozbudowy marynarki.Odbudujemy także zdolności bojowe Marynarki Wojennej. Przygotowaliśmy rozwiązanie pomostowe dotyczące okrętów podwodnych, nie rezygnujemy z żadnego z programów rozbudowy polskiej MW. Mamy tu przygotowane rozwiązanie, jesteśmy na dobrej drodze - mówił w lutym Błaszczak.

biznes-info-640x433
30.06.2019 02:00 Masło tanieje. Ale powrotu do niskich cen nie ma i nie będzie

Masło to podstawowy produkt w polskiej kuchni. Trudno wyobrazić sobie śniadanie bez masła, tak jak i niejeden posiłek w ciagu dnia. W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym masło osiągało jednak zawrotne ceny, szokując Polaków tempem opróżniania ich portfeli. Jak donosi jednak Interia.pl, ten podstawowy produkt tanieje.Jest to o tyle interesujące, że media podgrzewają atmosferę w kwestii masła. Czarne scenariusze kolejnej podwyżki cen nie sprawdzają się i w przypadku masła nie ma mowy o sytuacji, jak ta z pietruszką, która za kilogram kosztować potrafi nawet 20 złotych. To niewątpliwie dobra wiadomość dla Polaków, którzy w latach 2017 - 2018 musieli liczyć się z bezprecedensowymi podwyżkami jego cen.Masło jest ważnym produktem w handlu spożywczym. Dla przykładu, w supermarketach o powierzchni 301-2500 m2 pojawia się na prawie co 20 paragonie. Zwykle jest też dużo droższe od swoich roślinnych substytutów - powiedział Bartłomiej Domański, analityk w Hiper-Com Poland.

biznes-info-640x433
30.06.2019 02:00 Od wejścia do UE ceny mieszkań w Polsce wzrosły czterokrotnie

Ceny mieszkań w Polsce obecnie plasują się na bardzo wysokich poziomach. Jak podaje Bankier.pl, za mieszkania na rynku pierwotnym musimy zapłacić od 5675 złotych za metr mieszkania w Łodzi, przez 7359 złotych w Poznaniu, po 8477 złotych w Warszawie. Jeszcze gorzej sprawa wygląda na rynku wtórnym, na którym musimy zapłacić w analogicznych miastach 4793 złote za metr, 6885 złotych po nawet 9486 złote w Gdańsku i 10073 złote w Warszawie.Ceny jednak zaczęły szybko rosnąć po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Jak się okazuje, dzisiaj są już 3 do 4 razy większe niż w przededniu wejścia naszego kraju do struktur wspólnoty. Na Forsal.pl czytamy, iż jeszcze 15 lat temu średnia cena mieszkania wynosiła 1200 złotych za metr kwadratowy. Obecnie średnia, którą podaje GUS, wynosi około 4800 - 4900 złotych za metr kwadratowy. W 2017 roku było to dokładnie 4713 złote.

biznes-info-640x433
30.06.2019 02:00 Polska zalewa świat swoimi meblami. 90% idzie na eksport

Polska produkuje coraz więcej mebli. Lwia część z nich nie zagrzewa jednak miejsca w Polsce za długo. 90% produkcji mebli w Polsce trafia na eksport. Branża mocno na tym zyskuje i rośnie. W pierwszym kwartale 2019 roku cały rynek mebli zanotował wzrost. O sprawie informuje Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli.Największy wzrost produkcji zanotowały meble drewniane, zwane także meblami stołowymi i do salonów. 18,7% - o tyle urosła rok do roku ich produkcja. W konkretnych liczbach to 23 mln sztuk do 19,4 mln sztuk z pierwszego kwartału 2018 roku.

biznes-info-640x433
26.06.2019 02:00 Pokłosie zakazu handlu. Mniejsze centra handlowe dogorywają

Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie 1 marca 2018 roku. Ustawa zmieniła życie wielu osób w całej Polsce. Szczególnie pracowników marketów i dyskontów, którzy mogą teraz cieszyć się dodatkowym czasem wolnym. Nie mają jednak powodu do radości mniejsi z graczy, jak prywatne sklepy osiedlowe czy mniejsze centra handlowe. Te drugie przeżywają prawdziwy kryzys.O sprawie donosi Rzeczpospolita, która dotarła do raportu Retail Institute. Wynika z niego, że duże centra handlowe, które w swojej ofercie mają kina, restauracje czy place zabaw, są w stanie poradzić sobie z zakazem. Znacznie gorzej idzie to średnim centrom handlowym, a małym już w ogóle fatalnie. Te najmniejsze z centrów często skupiają w sobie interesy lokalnych przedsiębiorców, którzy tracą na tym najbardziej.

biznes-info-640x433
25.06.2019 02:00 Biedronka szuka rąk do pracy. Sieć zachęca imigrantów ze wschodu

Biedronka, która zatrudnia w Polsce aż 65 tys. osób, postanowiła zwiększyć jeszcze bardziej liczebość swojej załogi. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Gazeta.pl Jeronimo Martins Polska, właściciel dyskontu, wypuścił spoty zachęcające pracowników ze wschodu do pracy w swojej sieciówce. Materiały te kierowane są do najliczniejszej grupy migrantów zarobkowych w Polsce - Ukraińców.Na nagraniach występują przede wszystkim właśnie Ukraińcy, którzy od lat pracują już w sklepach sieci Biedronka. Ci wypowiadają się w pozytywach o swojej pracy. Mówią m.in. o tym, że dzięki firmie mieli mniej problemów z załatwianiem karty stałego pobytu, chwalą także paczki, które otrzymywali na święta, ale również inne udogodnienia.

biznes-info-640x433
25.06.2019 02:00 Poczta Polska oferuje pracę na wakacje. Potrzebuje 700 chętnych

Poczta Polska oferuje pracę nie tylko jako listonosz. Praca sezonowa dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił na poczcie, czeka. Jak przyznaje spółka, potrzeba przynajmniej 700 osób. Chodzi jednak nie tylko o roznoszenie listów, ale także pracę przy sortowaniu paczek i listów, ale także rozwożenie ich jako kierowca.W zeszłym roku akcja zatrudniania na pracę sezonową w wakacje spotkała się z mocną odezwą ze strony chętnych. Jak podaje Moeny.pl, zatrudnienie znalazło wówczas 2,4 tys. osób. Sama Poczta Polska nie ma jednak oporów, by sezonowi pracownicy pozostali w niej na dłużej. Choć zatrudnia 81 tys. osób w całym kraju, wciąż poszukiwani są nowi pracownicy.

biznes-info-640x433
24.06.2019 02:00 Polak żyje lepiej niż Grek. Do czołówki jednak daleko

Polacy wyżej w rankingu Eurostatu od Grecji. Pierwszy raz w najnowszej historii nad Wisłą lepiej się żyje niż w kolebce bogów Olimpu. Wciąż jednak przed Polską długa droga na szczyt listy, która powstała, by zobrazować poziom życia w poszczególnych krajach Europy. Jak podaje Bankier.pl, w sporządzeniu zestawienia Eurostat opierał się na PKB per capita, który jest tylko częściowo miarodajny. Dlatego też badanie oparto również o AIC, czyli wskaźnik obrazujący rzeczywistą konsumpcję indywidualną. Z danych przekazanych przez Eurostat wynika, że w Polsce żyje się coraz lepiej. W ubiegłym roku wskaźnik konsumpcji indywidualnej w Polsce wyniósł 77% średniej unijnej i zaliczył wzrost o 2 punkty procentowe względem 2017 roku. Należy podkreślić, że żaden z krajów Unii Europejskiej nie zaliczył tak dobrego wyniku wzrostu w tym okresie.

biznes-info-640x433
24.06.2019 02:00 Zatrudnienie ostro w dół. Tak źle nie było od 7 lat

Zatrudnienie to jeden z kilku elementów gospodarki, który niestety w tym roku nie zachwycił. Dane, które niedawno zostały opublikowane, a które dotyczą polskiej gospodarki, ogólnie cieszą i wyglądają naprawdę obiecująco. Inaczej jednak jest, jeśli spojrzeć na poziom zatrudnienia w kraju. Ten znalazł się w najgorszej sytuacji od 7 lat, kiedy to w grudniu 2012 roku zatrudnienie spadło wyraźnie.Mówimy o spadku przez pryzmat tego, co stało się w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 10 osób, które nie należały do branż finansowych. Wśród tych w maju zatrudnienie spadło o 12 tys. osób. Wyniki są o tyle zaskakujące, że nie wykazano, by spadł popyt na pracę wśród Polaków.

biznes-info-640x433
24.06.2019 02:00 Skarbówka chce powtórnej zapłaty podatku. Tysiące emerytów wezwanych

Emerytura w Polsce nie jest raczej tematem łatwym. Problem niskich świadczeń, piętrzący się kłopot z wyczerpującymi się źródłami finansowania, a także sytuacje takie, jak ta, którą w poniedziałkowym wydaniu opisuje Gazeta Wyborcza. Okazuje się bowiem, że do około 40 tys. polskich emerytów wysłano wezwanie do zapłaty. Chodzi o podatek od emerytury, których część emerytuów nie uiściło.Jednak nie zrobili tego, bo nie musieli. Zamieszanie wynikło z powodu błędu w systemie e-PIT, który przez lukę, wzywał do zapłaty emerytów zza granicy. Mowa o tzw. rezydentach, czyli polskich emerytach, którzy mieszkają za granicą. System "zapomniał", że tych osób nie obowiązują podatek od świadczeń, który w Polsce na rzecz skarbówki pobiera Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

biznes-info-640x433
24.06.2019 02:00 Będą kary za spóźnienia pociągów. Kolejarze ostro krytykują projekt

PKP od lat świadczy Polakom usługi przewozowe swoimi pociągami. Wokół nich narosła już cała masa mitów, szczególnie tych dotyczących spóźnialstwa polskiego przewoźnika. Ale nie tylko PKP ma problemy z czasowym przyjazdem na perony. Ze strony innych linii kolejowych też przecież możemy spodziewać się niemałych opóźnień. Dlatego cały problem Ministerstwo Finansów chciało rozwiązać jednym projektem.Ten zakłada nałożenie kar finansowych na tych przewoźników, którzy nie wyrabiają się na czas. Każde spóźnienie, a te liczone są od przekroczenia planowego czasu przyjazdu o 6 minut, miałoby być karane finansowo. Oczywiście spod tego prawa wyciągnięte by były przypadki takie, jak wypadek na torowisku, przejście pieszych przez drogę pociągów, czy zakorkowanie torów przez auta.

biznes-info-640x433
24.06.2019 02:00 Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna? Przedstawiamy scenariusze

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna? To pytanie, które w zasadzie zadać może sobie każda ze stron - zarówno kandydat ubiegający się o dane miejsce pracy, jak i rekruterzy, którzy sprawdzają jego umiejętności i doświadczenie. Jak w zasadzie ustalić odpowiedni czas trwania rozmowy kwalifikacyjnej? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż każda rozmowa i stanowisko są inne. Jest jednak kilka zagadnień, o których należy pamiętać bezwzględnie.Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim doborze czasu do rozmowy kwalifikacyjnej ze względu na jej ważność. Jeśli po drugiej stronie od rekruterów siedzi osoba, która aplikuje na stanowisko średniego szczebla lub kierownicze, warto poświęcić nieco więcej czasu na jej zweryfikowanie. W końcu będzie miała większy wpływ na działanie firmy niż pracownicy niższego szczebla. W przypadku tego typu pracowników, którzy wykonują często rutynowe działania, rozmowa kwalifikacyjna nie musi być zbyt długa, gdyż nie ma wymagania, by te osoby szczególnie egzaminować.

biznes-info-640x433
24.06.2019 02:00 Polsat podnosi ceny. Jesienią czeka drożyzna

Polsat wraz z początkiem jesieni zamierza wprowadzić w Polsce nowe ceny swoich usług. O sprawie donosi cytowany przez Reutersa Zbigniew Solorz, największy udziałowiec w grupie medialno-telekomunikacyjnej. Polsat nie jest jedyny - na początku czerwca podwyżki cen usług zapowiedziały Play oraz Orange.Podwyżki cen na rynku spowodowane są przygotowywaniem się telekomów na wprowadzenie nowego standardu. Mowa oczywiście o 5G, który już niebawem powinien być normą w Europie. Co więcej jednak, Polsat, który oprócz telekomunikacji, ma także udział w rynku mediów, chce środki z podwyżek cen zebrać także z innego powodu.

biznes-info-640x433
24.06.2019 02:00 UE prześwietliło żywność. Podwójne standardy wciąż obowiązują

Żywność podwójnych standardów to nie nowy temat dla wspólnoty europejskiej. Głośno o nim od drugiej połowy 2017 roku, kiedy to alarmujące informacje dobiegły z kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Mowa tutaj o Czechach, Słowakach i Polakach, którzy donieśli, że składy niektórych produktów spożywczych mocno różnią się od tego, co oferowane jest na Zachodzie w przypadku tych samych towarów.Sprawę poważnie potraktowała Komisja Europejska, która w 2018 roku przeprowadziła właściwe badania. Okazało się wówczas, że faktycznie niektóre towary z Zachodu z kategorii "żywność" różnią się pod względem składu ze swoimi odpowiednikami z Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz Komisja Europejska donosi o tym, że przeprowadziła kolejne badania. Niestety, wciąż nie udało się wyeliminować problemu podwójnych standardów.

biznes-info-640x433
23.06.2019 02:00 Rozmowa kwalifikacyjna: jak się zachować? Podpowiadamy

Rozmowa kwalifikacyjna: jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej, by zwiększyć swoje szanse podczas oceny naszego wystąpienia? Musimy pamiętać o tym, że oceniani jesteśmy już w momencie wejścia do pokoju, w którym odbywać się będzie rozmowa kwalifikacyjna. I tutaj już można popełnić błąd - do takowego pomieszczenia wchodzimy dopiero po wyrażnym zaproszeniu rekruterów, podobnie jak z siadaniem na krzesło lub fotel - robimy to dopiero na wyraźny znak osoby rekrutującej.Kiedy już usiądziemy, powinniśmy skupić się na tym, co do nas mówią rekruterzy. Komórka powinna być wyciszona, a cała uwaga skupiona na osobach, które znajdują się po drugiej stronie stołu. Na ich pytania odpowiadamy głośno i wyraźnie, a jeśli czego nie rozumiemy, nie powinniśmy byli wstydzić się dopytać. Nie możemy jednak wchodzić osobie rekrutującej w słowo, ani jej przekrzykiwać. Takie zachowanie może z automatu skazać nas na porażkę, wykazując rażące braki w kulturze osobistej. Także nasze słowa nie powinny rozbrzmiewać zbyt głośno - to męczy słuchaczy. Z drugiej strony mówienie za cicho, graniczące z mamrotaniem pod nosem, irytuje.

biznes-info-640x433
23.06.2019 02:00 Rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść? Podpowiadamy

Rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść? To bez wątpienia cel rozmowy kwalifikacyjnej najważniejszy. Oczarowanie rekruterów i zaprezentowanie się jako właściwy człowiek na właściwym miejscu, to podstawa sukcesu. Jak jednak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by mieć pewność dobrego wyniku końcowego? Jest kilka czynników, na które powinniśmy byli zwrócić naszą uwagę.Należy pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko pytania o pracę, nasze wyobrażenia na jej temat, nasze kompetencje i kwalifikacje. Podczas rozmowy jest także masa niewerbalnych elementów, które mają niebagatelny wpływ na rozmowę. Mowa tutaj o stroju, tonie wypowiedzi, mowie ciała, a nawet tym, o której się na rozmowę stawimy, czy też jak pachniemy.

biznes-info-640x433
23.06.2019 02:00 Dlaczego praca w banku? Rozmowa kwalifikacyjna: Podpowiadamy

Dlaczego praca w banku: rozmowa kwalifikacyjna podczas rekrutacji do pracy w banku jest troszkę odmienna od przeciętnej rozmowy. Musimy pamiętać, że praca w banku oznacza codzienną styczność z dużymi sumami pieniędzy, a także potrzebę zachowania szczególnej ostrożności w ramach wykonywanej pracy czy też odporność na korupcję. Co więc odpowiedzieć, kiedy padnie pytanie "dlaczego praca w banku"?Zacznijmy od tego, że do pracy w banku rekruterzy przyjmują ludzi po surowej selekcji. Kandydat na stanowisko w banku powinien przedstawiać chociaż podstawowy poziom wiedzy w dziedzinie produktów bankowych, ale także ekonomii. Nieodzowna na tym stanowisku jest również znajomość funkcjonowania lokat, ale także mechanizmów dotyczących mikro i makroekonomii.

biznes-info-640x433
23.06.2019 02:00 Czy rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze? Podpowiadamy

Czy rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze? Pytanie to bez wątpienia rozbrzmiewało w głowach wielu osób, które właśnie wyszły z rozmowy rekrutcyjnej. Zagadkowy werdykt wywiadu wielu spędza sen z powiek. Nie pomaga często także fakt, że na rezultaty często musimy naprawdę długo poczekać. Czy można sobie w jakiś sposób "ulżyć" w oczekiwaniach i mieć pewność, że nasza rozmowa kwalifikacyjna poszła naprawdę dobrze?W tym celu należy zwrócić uwagę na pewne elementy rozmowy, których obserwacja może nam dostarczyć wielu danych. Warto bowiem pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikaycjnej oceniane są nie tylko nasze kompetencje, ale także cechy osobowości i sposób zachowania. Warto mieć to w pamięci, chcąc dobrze wypaść na rozmowie.

biznes-info-640x433
22.06.2019 02:00 Rozmowa kwalifikacyjna: co zabrać? Podpowiadamy

Rozmowa kwalifikacyjna: co zabrać ze sobą, by dobrze wypaść? Warto bowiem pamiętać, że przez cały proces rozmowy kwalifikacyjnej jesteśmy oceniani. O tym, jakie pozostawimy wrażenie, decyduje także nasze przygotowanie nie tylko pod względem merytorycznym, ale także czysto fizycznym. Mowa tutaj o odpowiednim stroju na rekrutację, ale takż wszystkich gadżetach, jakie ze sobą przyniesiemy.No właśnie - o czym pamiętać szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Co zabrać, by wyjść na osobę zorganizowaną i przygotowaną pod każdym względem? Jest kilka rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą na spotkanie z rekruterami przede wszystkim. Niewątpliwie nasze szanse na rekrutaje wzrosną, kiedy zrobimy dobre wrażenie.

biznes-info-640x433
22.06.2019 02:00 Co to rozmowa kwalifikacyjna? Wyjaśniamy

Co to rozmowa kwalifikacyjna? Pytanie wydaje się błahe, ale wymaga dłuższej odpowiedzi. Rozmowa kwalifikacyjna to bowiem część kompleksowego procesu, który składa się przede wszystkim z samej rozmowy, ale także istotne są wydarzenia ją poprzedzające, a szczególnie jej następstwa, które mogą mieć wpływ na nasze życie nawet w perspektywie do końca życia.Rozmowa kwalifikacyjna jest wymiennie nazywana także "rozmową rekrutacyjną", a także "wywiadem". Niektórzy stosują nawet z angielska nazwę "interview". To podstawowy element procesu selekcji kandydatów na miejsce pracy, choć trzeba powiedzieć, że nie jest to jedyny sposób na wybór przyszłych pracowników.

biznes-info-640x433
22.06.2019 02:00 Jak przeprowadzić? Rozmowa kwalifikacyjna: podpowiadamy

Jak przeprowadzić? Rozmowa kwalifikacyjna to niełatwy element pracy w firmie jako osoba odpowiedzialna za rekrutację nowych pracowników. To na nas spada bowiem odpowiedzialność za przesiew kandydatów i wybór tylko najlepszych z nich. Jak się okazuje, na rynku wciąż słychać wiele niezadowolonych głosów, które utyskują, że wciąż brak upowszechnienia odpowiedniego standardu przeprowadzania takiej rozmowy w Polsce.W tym celu przedstawiamy kilka porad, które powinny zdecydowanie podnieść jakość rozmowy i ją ukonkretyzować. Dzięki tym kilku radom nie tylko rozmowa kwalifikacyjna będzie bardziej zwięzła, to także pozwoli na jej pełną kontrolę i zaprezentuje kandydatowi na dane stanowisko, że w firmie panuje profesjonalizm i porządek.

biznes-info-640x433
22.06.2019 02:00 Jakim zwierzęciem jesteś? Rozmowa kwalifikacyjna: podpowiadamy

Jakim zwierzęciem jesteś? Rozmowa kwalifikacyjna nierzadko jest sytuacją, gdy słyszymy pytania nietypowe, których nie spodziewalibyśmy się usłyszeć w tak poważnej sytuacji. Pytanie o to, jakim zwierzęciem jesteśmy czy o to co było pierwsze - jajko czy kura, wydają się z pozoru bezsensowne, a nawet śmieszne.W zadawaniu takiego pytania nie chodzi tak bardzo o odpowiedź, a o sposób dochodzenia do niej przez kandydata, a także jego późniejsze uzasadnienie, które ma wytłumaczyć, dlaczego zdecydował się na taką odpowiedź, a nie inną. Warto także zaznaczyć, że pytanie o to, jakim zwierzęciem jesteśmy z pewnością nie jest jedynym pytaniem, jakie może nas zaskoczyć ze strony rekruterów. Z pewnością jednak jest pytaniem, które przewija się jako jedno z najpopularniejszych z puli dziwnych pytań.

biznes-info-640x433
22.06.2019 02:00 Co po rozmowie kwalifikacyjnej? Wyjaśniamy

Co po rozmowie kwalifikacyjnej? Takie pytanie niewątpliwie plącze się po głowie niejednego kandydata, który został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Wielu niestety sądzi, że sam fakt otrzymania zaproszenia na rozmowę jest równoznaczny z otrzymaniem zatrudnienia. Nic bardziej mylnego.Należy pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy starają się ocenić naszą kandydaturę na dane stanowisko, a także choć trochę nas poznać, by móc zbadać nie tylko nasze kompetencje, ale także zachowanie w obliczu pracy z innymi ludźmi. Co więcej, ważne jest, by odpowiednio zachować się nie tylko w trakcie rozmowy, ale także i po niej.

biznes-info-640x433
22.06.2019 02:00 Jakie wady? Rozmowa kwalifikacyjna: podpowiadamy co odpowiedzieć

Jakie wady? Rozmowa kwalifikacyjna prowadzi nie tylko do wyeksponowania naszych dobrych stron, pozytywnych aspektów, ale nierzadko bywa, że rekruterzy chcą też wiedzieć, jakie posiadamy wady. Nie tylko jednak poinformowanie o tych wadach jest istotne. W kwestii mówienia o swoich słabościach ważne jest nie to, o czym mówimy, ale jak o tym mówimy i jak argumentujemy swoje racje.Ważne jest, by na pytanie o wady odpowiedzieć we właściwy sposób. Podczas gdy pytanie o mocne strony nawet z niezadowalajacą odpowiedzią z naszej strony nie jest w stanie nam, jako kandydatom, wyrządzić większej szkody, o tyle zła odpowiedź na pytanie o wady może być powodem, przez który oferta pracy przejdzie nam obok nosa. Pracodawca pytając o wady chce nie tylko wiedzieć, jak mogą one szkodzić w stosunku pracy, ale jak dana osoba będzie się czuła na miejscu zatrudnienia, ale także zobaczyć, jak kandydat działa w sytuacjach stresowych, a takimi z pewnością są momenty, kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie o nasze wady.