Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) zachęca pacjentów do skorzystania z leczenia uzdrowiskowego wcześniej, niż przewiduje to kolejka oczekujących, przypominając tym samym o mechanizmie tzw. “zwrotów uzdrowiskowych”. To oferty szybkiego wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe, w których termin rozpoczęcia turnusu jest krótszy niż 14 dni.
Po tragicznym pożarze, który miał miejsce w Poznaniu, a w wyniku którego zginęło dwóch dzielnych strażaków, władze zdecydowały się na wprowadzenie wyrywkowych kontroli piwnic w budynkach mieszkalnych. Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Czesław Mroczek, ogłosił tę decyzję jako środek zapobiegawczy mający na celu uniknięcie podobnych katastrof w przyszłości.
W poniedziałek 26 sierpnia o 6:43 rano nad ukraińskim miastem Czerwonogród zauważono obiekt, który wleciał na terytorium Polski. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. Maciej Klisz, poinformował, że obiekt ten prawdopodobnie nadal znajduje się na terenie naszego kraju, a jego poszukiwania są w toku.
Mamy nowy polski viral. Jeden z hoteli w Świeradowie-Zdroju opublikował na TikToku krótkie nagranie, w którym prezentuje swoje usługi i dostępną ofertę wypoczynkową. Robi to jednak w sposób, który w kilka godzin podbił internet i został niezwykle dobrze przyjęty w mediach społecznościowych. Sukces zapewnił humor i prostota.
Avon działa dziś niemal na całym świecie, zatrudnia ponad 40 tys. osób, a jego historia sięga roku 1886. W Polsce Avon rozpoczął działalność niedługo po zmianach ustrojowych - spółka zajmująca się sprzedażą została powołana w 1992 r., a od 1997 r. produkowane są u nas kosmetyki. Wszystko wskazuje jednak na to, że ta historia się kończy.
Wczoraj doszło do międzyresortowego spotkanie, podczas którego omawiano sytuację epidemiologiczną. Udział wziął m.in. kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym prof. Paweł Grzesiowski. Po konferencji potwierdzono, że sytuacja jest poważna i zalecane będzie noszenie maseczek. Dziś wiemy już, jakie środki zostaną przedsięwzięte.
Aby zapewnić nam ochronę przed nieautoryzowanym wykorzystaniem naszych danych osobowych m.in. w celach zaciągania zobowiązań finansowych, wprowadzona została możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Wprowadza on daleko idące ograniczenia w tym, jak można posługiwać się PESEL-em i stanowi skuteczną ochronę po tym, jak skradziony zostanie nasz dowód osobisty lub numer zostanie skradziony po wycieku danych w Sieci. Ma to jednak swoje konsekwencje, bo ograniczenia dotyczą także właścicieli PESEL-u. Ministerstwo cyfryzacji właśnie podzieliło się nowymi informacjami, które potwierdzają, że wprowadzenie mechanizmu zastrzeżenia było strzałem w dziesiątkę.
Trybunał Julii Przyłębskiej ogłosił, że przepisy ustawy o Trybunale Stanu, które dotyczą odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa NBP, są niezgodne z Konstytucją RP. To zamyka na razie dyskusję dotyczącą tego, czy prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński może zostać postawiony przed Trybunałem Stanu.
W Polsce obserwuje się coraz większy problem z Odnawialnymi Źródłami Energii. Nie dotyczy on jednak samych OZE, a faktu, że coraz więcej wniosków o przyłączenie ich do sieci energetycznej spotyka się z odmową. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki dotychczas odrzucono już przyłączenia o łącznej mocy większej, niż obecnie zainstalowana.
Odcinkowe pomiary prędkości to rozwiązanie o znacznie większym pozytywnym wpływie na bezpieczeństwo na polskich drogach od fotoradarów poprzedzonych często w dodatku oznakowaniem. Dzięki OPP możliwe jest trwałe kształtowanie postaw kierowców, a nie tylko zmuszanie ich do zwolnienia na odcinku kilkuset metrów, a następnie powrotu do jazdy z prędkością powyżej obowiązujących przepisów. Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że w Polsce system wdrożony zostanie w dziesiątkach nowych miejsc. GITD przeznaczy na ten cel 70 mln zł.
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych opublikowało raport dotyczący rynku urządzeń grzewczych w Polsce w minionym roku. Zawiera on szereg dobrych wiadomości wskazujących, że część problemów, które swoje korzenie miały jeszcze w pandemii, zostało rozwiązanych. Z drugiej strony wciąż rynek podlega wielu czynnikom, które sprawiają, że SPIUG ocenia sytuację jako trudną. Dostrzegalnych jest wiele zmian, także w zachowaniach konsumenckich. Modernizacje z wykorzystaniem pomp ciepła były w minionym roku mniej popularne niż wcześniej. Ich popularność spadła na rzecz wzrostu innym źródłem ciepła.
Trzy osoby, które w czerwcu 2021 roku włamały się do skrzynki mailowej ówczesnego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, usłyszały zarzuty. Wiadomości z prywatnej poczty Michała Dworczyka trafiły wówczas do internetu, a sam nieostrożny polityk doczekał się mnóstwa dowcipów na swój temat.
W czwartek 15 sierpnia odbędzie się wydarzenie, które będzie prawdziwa okazja dla miłośników ciężkich maszyn, zarówno tych mniejszych, jak i nieco większych. Ulicami stolicy przejedzie najnowocześniejszy sprzęt znajdujący się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Do specjalnego pokazu szykują się również piloci myśliwców, a to oznacza, że będzie głośno.
Fala zwolnień w branży IT nie zatrzymuje się i można już oszacować, że w tym roku masowych redukcji jest jeszcze więcej niż w minionym, który według wielu był pod tym względem rekordowy. W ostatnim czasie największe w swojej historii zwolnienia ogłosił Intel, co jest kolejnym argumentem dla tych, którzy wieszczą korporacji rychły koniec jej aktualnej struktury. Teraz wiemy już, że producent procesorów nie jest jedyną spółką o ugruntowanej przez dekady pozycji i rozbudowanym portfolio, która pożegna znaczną część pracowników. Nieoficjalnie wiadomo, że tym razem zwolnienia nie ominą także polskich oddziałów.
”Jestem niewiarygodnie zasmucony stratą mojej drogiej przyjaciółki” – napisał 10 sierpnia w mediach społecznościowych szef Google Sundar Pichai. Susan Wojcicki od dwóch lat toczyła walkę z rakiem. Zmarła w wieku 56 lat. Śmierć Susan, to niejedyna tragedia, jaka w ostatnim czasie dotknęła jej rodzinę.
Jeszcze niedawno stawiano go za przykład, jako zakład, który przeszedł wzorcową rewitalizację. Po tym, jak mający początki w XVI wieku browar wznowił działalność i rozszerzył paletę produkowanych napojów, teraz ogłasza upadłość.
Od 1 listopada 2024 roku w Polsce zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące opłat za przejazdy autostradami, drogami ekspresowymi oraz wybranymi odcinkami dróg krajowych. Zmiany te są efektem wprowadzenia systemu e-TOLL, który obejmie zarówno nowe, jak i niedawno oddane do użytku odcinki dróg. Co się zmieni z perspektywy kierowców?
Wakacje powoli zmierzają ku końcowi, a już od września dojdzie do ważnych zmian na polskiej kolei. Zmian z korzyścią dla podróżujących, którzy nie tylko będą mieli do dyspozycji więcej pociągów, ale też skrócą się czasy ich przejazdów. W niektórych relacjach dojdzie nawet do pobicia rekordów. Polska kolej przyśpiesza, także w łączeniu miast, które dotychczas były słabiej skomunikowane. Wciąż jednak infrastruktura rozwijana jest w taki sposób, że konieczne są podróże przez Warszawę, co nie zawsze jest optymalne.
Spółka Mentzen S.A. (XDD) debiutowała na warszawskiej giełdzie od 2 lipca br. Jest ona kontrolowana przez Sławomira Mentzena, posła Konfederacji, który uwagę wyborców zwrócił aktywnością w mediach społecznościowych i cyklem spotkań “Piwo z Mentzenem”. Swoich klientów pozyskał ofertą optymalizacji podatkowych w ramach IP Box, adresowaną do pracowników branży IT. Krótko po debiucie wartość akcji spółki szybko wzrosła, a akcjonariusze mieli prawo otwierać szampany. Niedługo potem sytuacja jednak diametralnie się zmieniła, a teraz Mentzen zaliczył wpadkę, którą mógł naruszyć prawo.
Agencja Wywiadu powołana jako cywilny wywiad zagraniczny siłą rzeczy pozostaje w cieniu innych służb, jednak utrzymuje aktywność w mediach społecznościowych. Kształtuje tam swój pozytywny wizerunek, edukuje o historii polskiego wywiadu oraz publikuje treści kierowane do osób, które rozważają pracę w wywiadzie. W ostatnim czasie pojawiły się tam także treści edukujące obywateli w zakresie cyberbezpieczeństwa i dobrych praktyk, które mogą przełożyć się na zwiększenie ochrony ich prywatności. Dzisiejsza porada świadczy jednak o czymś, co jest plamą na wizerunku każdego wywiadu - AW dysponuje informacjami, które są dalece nieaktualne.
Janusz Palikot, mimo ogromnych długów i wyroków za łamanie ustawy o wychowaniu w trzeźwości, pozostaje popularny w mediach społecznościowych, gdzie publikuje filmy, na których głównie pije wódkę. Pod każdym z nich pojawiają się liczne krytyczne komentarze, nawołujące go do spłaty wierzytelności i przypominające co najmniej nieetyczne praktyki mające na celu przyciągniecie inwestorów do swoich przedsięwzięć. Do długiej listy długów były polityk musi doliczyć kolejne - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta właśnie wydał decyzję w sprawie kampanii pożyczkowej “Skarbiec Palikota”.
Przed laty wiele międzynarodowych koncernów inwestowało swoje środki w produkcję w Polsce. Dziś wiele z nich przenosi produkcję do Rumunii. Oferuje im się tam łatwiejszy, bardziej przejrzysty system podatkowy oraz, a może przede wszystkim, niższe koszty pracy. Z tego tekstu dowiesz się:● Jakie koncerny przenoszą produkcję z Polski.● Dlaczego wybierają właśnie Rumunię.● Co stanie się z pracownikami zamykanych zakładów.
Popularna platforma do internetowych zakupów ogłosiła ważne zmiany w regulaminie. Wejdą w życie jeszcze w sierpniu i trwale wpłyną na korzystanie z OLX. Wielu kupujących zainteresuje przede wszystkim jedna nowość. Na jej wprowadzenie czekali od lat.
Ceny wynajmu w miastach akademickich sprawiają, że wykształcenie wyższe przestaje być dostępne dla każdego, w konsekwencji w utrzymaniu pomocne mogą być świadczenia wypłacane studentom. Część z nich nie jest dostępna dla tych, którzy dopiero rozpoczynają naukę, ale z innych można skorzystać w zależności od potrzeb. Warto się starać, bo świadczenia łączą się i ich łączna wysokość może sięgnąć ponad 3,5. tys. zł.
Od ponad roku w Polsce funkcjonuje powszechny program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Pomimo wprowadzenia bezpłatnych szczepień, liczba osób, które skorzystały z tej możliwości, pozostaje niezadowalająca. Jak dotąd, z programu skorzystało zaledwie 20% uprawnionych. W obliczu tego wyzwania Ministerstwo Zdrowia planuje szereg zmian mających na celu poprawę efektywności programu oraz zwiększenie jego dostępności i popularności.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega Polaków przez oszustami próbującymi omamić ludzi obietnicą tańszej energii. W mediach społecznościowych pojawiają się oferty, które przekonują, że uiszczając opłatę, można zagwarantować sobie niższe rachunki za prąd i gaz. Tymczasem przyjmowane są już wnioski o bon energetyczny, który jest faktyczną pomocą finansową od państwa. Z tego tekstu dowiesz się:● W jaki sposób działają oszuści,● Jakie kroki podejmie rząd w sprawie oszustów,● Jak naprawdę można zapłacić mniejsze rachunki za energię,● W jaki sposób złożyć wniosek o bon energetyczny● Do kiedy można wnioskować o bon energetyczny.
Zakończyła się jedna z najbardziej skomplikowanych procedur restrukturyzacji w sektorze bankowym w całej Unii Europejskiej. Jest to pokłosie decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji niesławnego Getin Noble Bank, którego upadłość wymusiła utworzenie instytucji pomostowej. Procedura, mimo że obarczona ryzykiem destabilizacji sektora finansowego, zakończyła się sukcesem, nie był wymagany zastrzyk finansowy od państwa, a efektem jest przejęcie całości akcji przez Promontoria Holding 418 B.V.
Każdy kolejny miesiąc 2024 r. był najcieplejszy w historii pomiarów. Nie sposób jako przyczyny wskazywać wyłącznie zjawiska El Nino, bo to w podobnej intensywności miało miejsce i w latach 70. XX wieku i przed ćwierćwieczem, a mimo to właśnie teraz doświadczamy najwyższych długotrwałych średnich temperatur. Kryzys klimatyczny nie jest prognozą czy zapowiedzią, lecz sprawą bieżącą, której skutki można obserwować także w Polsce. Przykładem jest susza, która w ocenie hydrologów będzie tylko coraz większym wyzwaniem.