Za publiczne znieważenie prezydenta grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Może się jednak okazać, że zakaz obrażania działa w dwie strony, ponieważ w październiku przyszłego roku Andrzej Duda stanie przed sądem za wypowiedź, w której obraził Polaków. Prezydenta pozwano za jego wypowiedź na temat osób, które zdecydowały się obejrzeć film ”Zielona granica”. Duda nawiązał wówczas do hasła z czasów okupacji hitlerowskiej.
Ogień trawi składowisko odpadów w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie). Na miejscu z żywiołem walczą strażacy. Z powodu gigantycznego pożaru rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dla mieszkańców. Należy zachować szczególną ostrożność.
Wielkimi krokami zbliża się koniec października, co oznacza, że już niedługo ponownie cofniemy zegarki. Mimo że ta praktyka obowiązuje od dekad, coraz więcej osób zastanawia się, czy ma ona sens. Jakie są argumenty za, jakie przeciw i co tak naprawdę zmiana czasu oznacza dla nas w praktyce?
Wszyscy pamiętamy kuriozalną decyzję rządzących o zamknięciu lasów w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem leśnicy ostrzegają, żeby do lasów nie wchodzić. Sprawa jest jednak znacznie poważniejsza. Zagajniki na terenach popowodziowych mogą okazać się śmiertelną pułapką. Wrocławskie Lasy Państwowe opublikowały alarmujący komunikat.
Początek jesieni to wbrew pozorom nie tylko sezon na kubki z gorącą herbatą, ciepłe koce i futrzane skarpetki. Jak się okazuje, dla wielu to także sezon na dodatkowy zarobek. W lasach, w parkach, w miastach i poza nimi – niemal wszędzie można się bowiem natknąć na coś, co większości kojarzy się jedynie z robieniem w dzieciństwie zabawnych ludków - kasztany. Dla innych, to leżące na ziemi pieniądze. I przy odpowiedniej skali – całkiem niemałe.
Już prawie dwie trzecie Polaków uważa, że pary jednopłciowe powinny mieć możliwość zawarcia małżeństwa lub zalegalizowania związku w inny sposób – tak wynika z badania opublikowanego przez IPSOS. Otwartość na prawa osób będących w związkach jednopłciowych w Polsce wciąż rośnie, dzieje się to nawet w środowiskach konserwatywnych. Coraz większe jest także poparcie dla adopcji dzieci przez takie pary.
Najbliższe dni mogą być przełomowe dla pogody w Polsce. Prognozy wskazują na wyraźne załamanie w niektórych rejonach kraju. Temperatura może nawet spaść zdecydowanie poniżej zera.
Już wkrótce czeka nas kolejna zmiana czasu. Unia Europejska już jakiś czas temu planowała jej zniesienie, ale nie udało się to ze względu na pandemię i wojnę. Warto mieć na uwadze, że Polska ma własne regulacje w tym zakresie. Czy to koniec zmiany czasu? Padła ważna data. Przedstawiamy szczegóły.
Tuż po tym, jak ogłoszono w Polsce stan epidemii COVID-19, rząd wprowadził zawieszanie działalności placówek oświatowych. Kilkanaście dni później w tysiącach szkół rozpoczęła się nauka zdalna, która trwała przez ok. rok. Ten sposób nauczania miał mnóstwo konsekwencji, które wciąż odczuwa wielu uczniów. Czy w związku z rosnącą liczną zachorowań grozi nam powrót do nauki zdalnej? Tłumaczymy, na jakich zasadach miałaby ona się odbywać.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat, w którym zapowiada ograniczenie dostępu do niektórych usług. Chodzi o internetowe serwisy oraz aplikacje mobilne. Myślisz pewnie, że to nic, bo przecież utrudnień można spodziewać się w nocy, kiedy z usług korzysta najmniej osób. Zapominasz o jednej, ważnej rzeczy – chodzi o ZUS.
Klęska żywiołowa zmusza władze niektórych miejscowości oraz ich mieszkańców do dramatycznych decyzji i wyborów. W poniedziałek zapadła decyzja o ewakuacji kilku polskich miejscowości, którym grozi niemal całkowite zalanie. Lokalne władze przyznają jednak, że nie wszyscy mieszkańcy godzą się na opuszczenie swoich domów. Inni organizują się, by wspólnie stawić czoła nadciągającej wodzie. Tymczasem we Wrocławiu premier Donald Tusk wziął udział w spotkaniu sztabu kryzysowego, a prezydent miasta wydał ważny apel do mieszkańców.
Na terenach, których mieszkańcy obawiają się powodzi, kwitnie handel workami z piaskiem, które mają uchronić dobytek przed zalaniem. Darmową pomoc oferują samorządy, jednak zainteresowanie jest ogromne, więc wielu musi polegać na ofertach sprzedaży pochodzących zarówno od innych mieszkańców, jak i marketów. Jakie są ceny?
W obliczu klęski żywiołowej, która dotyka południowe i południowo-zachodnie regiony Polski, w głowach wielu osób rodzi się pytanie o to, kiedy w końcu przestanie padać a stan wód w rzekach i zbiornikach opadnie. Meteorolodzy odpowiadają, że odpowiedzialny za powodzie niż genueński nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Na szczęście jednak chociaż to jeszcze nie koniec, to widać go już na horyzoncie.
W wielu miejscach terenów zalanych przez wodę jej stan zaczął już opadać, jednak nie zmniejsza to niebezpieczeństwa dla mieszkańców. Na nadejście fali nadal czekają mieszkańcy środkowych i północnych części województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Oto co mówią o sytuacji w nadchodzących godzinach prognozy meteorologiczne i hydrologiczne.
Gminy, które zostały dotknięte powodzią lub są nią zagrożone, przekazują mieszkańcom ważny komunikat MSWiA. Opisane zostały procedury, zachowania oraz - co może się okazać ważne w nadchodzących godzinach - sposoby informowania służb o sytuacji w danym miejscu. Dzięki nim o zagrożeniu można przekazywać komunikaty ratownikom w śmigłowcach.
Budowa nowoczesnej fabryki Intela pod Wrocławiem nabiera tempa, ale kluczowa decyzja wciąż leży w rękach Komisji Europejskiej. Czy Bruksela da zielone światło na wsparcie finansowe dla jednej z największych inwestycji technologicznych w Polsce?
Od wczoraj Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła wśród mieszkańców południowo-zachodniej Polski ostrzeżenia przez intensywnymi opadami, które mogą doprowadzić do podtopień. Najbardziej niebezpieczna sytuacja ma być na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Śląsku. W stan gotowości postawione ma zostać wojsko.
Agencja ratingowa Fitch zdecydowała się zwiększyć prognozę dot. wzrostu PKB w Polski. Podwyższono ratingi dotyczące zarówno przyszłego roku, jak i roku 2025. Co to oznacza dla Polski i jej mieszkańców? Jakie skutki mają pozytywne prognozy dotyczące i tak już wyróżniających się na tle państw UE wskaźników wzrostu gospodarczego?
To absolutnie największe wyzwanie dla europejskiej gospodarki. Musimy zapewnić swoją obecność na rynku Azji Południowo-Wschodniej — mówił Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.
Rząd przygotowuje projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Według jego założeń, właściciele pupili będą mieli obowiązek rejestrowania ich w gabinetach weterynaryjnych. Dostęp do informacji będzie można uzyskać za pośrednictwem aplikacji mObywatel, a w przypadku braku rejestracji, nakładane będą wysokie kary.
Przedłużające się upały doprowadzają w Polsce do ekstremalnych zjawisk. Temperatury przekraczające 30 st. C na dwa tygodnie przed rozpoczęciem kalendarzowej jesieni mają gigantyczny wpływ na warunki hydrologiczne w kraju. O tym, jak poważne jest zagrożenie mogą przekonać się mieszkańcy Warszawy - tam pobity został właśnie niechlubny rekord.
Mamy początek września, za nieco ponad dwa tygodnie rozpocznie się kalendarzowa jesień, a w kraju wciąż utrzymują się temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza. To się ma jednak w końcu zmienić i jest nadzieja na to, że początek jesieni zbiegnie się ze znaczącym spadkiem temperatur.
Liczba bankomatów w Polsce spada, jednak nie należy dopatrywać się w tym ukartowanego planu likwidacji gotówki, co jest zyskującą na popularności teorią spiskową. Bankomatów faktycznie w Polsce ubyło i będzie ubywać, jednak ważniejsza niż wzrost zainteresowania transakcjami bezgotówkowymi jest… metodologia NBP i koszty operatorów.
Usuwanie treści w internecie nie będzie wymagało zgody sądu - jeszcze przed kilkoma laty taka deklaracja szefa rządu zapewne poskutkowałaby protestami na miarę tych z 2010 r., ws. ACTA. W nowej, wojennej rzeczywistości nie robi to już jednak wrażenia. O nowych regulacjach w zakresie cenzury treści w internecie poinformował premier Donald Tusk.
Konflikt zbrojny toczący się za naszą wschodnią granicą nie ustaje. Wojsko polskie wezwie 200 tys. osób na obowiązkowe ćwiczenia. Ci, którzy się nie stawią, mogą otrzymać karę grzywny bądź — nawet — karę pozbawienia wolności do lat 3. Podpowiadamy, kogo to dotyczy
W 2025 roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi w Polsce stanie około 230 tysięcy obywateli, którzy zostaną poddani kwalifikacji wojskowej. Jest to proces o dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego, mający na celu weryfikację zdolności obywateli do służby wojskowej oraz wprowadzenie ich danych do stosownej ewidencji. Kogo dokładnie dotyczy ten obowiązek, jak przebiega kwalifikacja i jakie są jej konsekwencje?
Od pewnego czasu rośnie napięcie na granicy białorusko-ukraińskiej, co budzi obawy zarówno na Ukrainie, jak i w społeczności międzynarodowej. Intensyfikacja obecności wojsk białoruskich w tym regionie, zwłaszcza po pojawieniu się na ich sprzęcie wojskowym tajemniczego oznaczenia "B", wywołała falę spekulacji. Czy to zapowiedź bezpośredniego zaangażowania Białorusi w konflikt, czy może jedynie kolejna forma wojny psychologicznej?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwo opublikowało pilny komunikat dotyczący dostępu do wodu. W zachodnim rejonie Polski w wodzie wykryto bakterie, które sprawiają, że nie nadaje się ona do spożycia. Nieprzestrzeganie zasad sanitarnych może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.