Masowe zwolnienia zapowiedziane przez technologicznego giganta mają pomóc zaoszczędzić w sumie 10 miliardów dolarów w samym 2025 roku. Cięcie kosztów na taką skalę oznacza jednak, że z pracą pożegna się tyle osób, ile dla przykładu mieszka w Ciechocinku lub Władysławowie i to według tych optymistycznych prognoz. Na sytuację w Intelu bardzo wyraźnie zareagowała już giełda. Z tego tekstu dowiesz się:● Co się dzieje z Intelem,● Ile osób straci pracę,● Co przynosi największe straty,● Jak Intel zamierza walczyć z kryzysem,● Jak na sytuację firmy zareagowała Wall Street.
Państwo będzie dopłacać Polakom do rowerów elektrycznych. Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. W ramach programu ”Mój rower elektryczny” na zakup jednośladu będzie można otrzymać nawet 5 tys. złotych. Na jeszcze więcej będzie można liczyć kupując rowery cargo oraz wózki. Kiedy program zacznie działać i co trzeba będzie zrobić, by dostać pieniądze?Z tego tekstu dowiesz się: ● Jakie będą dofinansowania do zakupu rowerów,● Kiedy ruszą zapisy,● Kto za to zapłaci,● O co chodzi w programie ”Mój rower elektryczny”.
Kwestia wprowadzenia opłat rejestracyjnych dla samochodów spalinowych stała się jednym z kluczowych tematów dyskusji wokół Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W kontekście nadchodzącej rewizji planu polski rząd staje przed wyzwaniem wdrożenia polityki ekologicznej oraz dostosowaniem się do wymogów Unii Europejskiej. Czy unijne przepisy wejdą w życie?
W odpowiedzi na niesłabnące prowokacje organizowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki, Polska podejmuje zdecydowane kroki. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział rozpoczęcie przez Wojski Polskie operacji ”Bezpieczne Podlasie”. Zmiany, które zajdą na naszej wschodniej granicy mają być odczuwalne już wkrótce.Z tego tekstu dowiesz się:● Jakie działania podejmie Wojsko Polskie na wschodniej granicy,● Dlaczego ogłoszono operację wojskową,● Kto i dlaczego będzie pilnował bezpieczeństwa polskiej granicy,● Ilu żołnierzy będzie stacjonowało przy granicy z Białorusią.
Nadchodzący miesiąc przyniesie ze sobą rekordowo wysokie temperatury. Prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości - w sierpniu warunki pogodowe nie będą łaskawe. Będzie nie tylko gorąco, ale także sucho. Kiedy upały ustąpią? Przedstawiamy szczegóły.
Nie minął miesiąc, odkąd minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski był gościem kalifornijskich big techów. Po spotkaniu z szefem Intela Pat Gelsingera po raz kolejny obie strony zapewniły o tym, że inwestycja w Polsce jest niezagrożona. Od tego czasu Intel zdecydował już o wycofaniu się części inwestycji w Europie, teraz z kolei pojawiły się wieści o kolejnej fali masowych zwolnień, tym razem wyjątkowo dużych. Pytania o to, czy zakład Intela pod Wrocławiem powstanie powinny teraz dotyczyć nie tego, czy strona polska wywiąże się zobowiązań, ale tego, czy Intel w ogóle przetrwa w obecnym kształcie.
Abonament radiowo-telewizyjny muszą płacić wszyscy posiadacze odbiorników zdolnych do odbioru sygnału radiowo-telewizyjnego? To nie do końca prawda, niektórzy są bowiem zwolnieni z opłat i całkowicie legalnie mogą się cieszyć darmową telewizją oraz radiem. Co więcej, grup osób, które nie muszą płacić jest więcej niż kilka.Z tego tekstu dowiesz się: Kto musi płacić za abonament RTV oraz kto jest z tych opłat zwolniony | Ile wynosi kwota abonamentu | Jakie kary grożą osobom, które nie płacą | Więcej ciekawych informacji znajdziesz na tech.biznesinfo.pl
Głosem 80 senatorów zdecydowano, by bez poprawek przyjąć projekt ustawy stanowiącej wypłatę renty wdowiej. Inicjatywa ma na celu podwyższenie standardu życia polskich seniorów. Lewica, która zainicjowała pomysł, świętuje. Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy, powiedział nawet, że renta wdowia to przykład, tego, że “lewica dowozi” swoje obietnice wyborcze. Nie brakuje jednak opinii, że świadczenie w kształcie, w którym trafi na biurko prezydenta, nie tylko niewiele ma wspólnego z rzeczonymi obietnicami, ale też może pogłębiać nierówności wśród najstarszych Polaków.
Uber miał być pionierem ekonomii współdzielenia, sprzyjać ograniczeniu ruchu samochodów osobowych i przyczyniać się do incydentalnego dorabiania na elastycznych zasadach. Od początku jednak stosował mechanizmy, które szybko doprowadziły do łamania lokalnych praw, a finalnie dzięki aplikacji zarabiają głównie majętni najemcy flot zatrudniający imigrantów. W zaciskającej się pętli regulacji firma szuka nowych klientów, także tych, którzy z początkowym startupowym charakterem przedsięwzięcia nie mają wiele wspólnego, bo nie mają nawet smartfonów.
W Polsce dysponujemy już rozbudowanym zapleczem ochrony przed cyberzagrożeniami, zarówno cywilnym, jak wojskowym, co, biorąc pod uwagę skalę zagrożeń zewnętrznych, przede wszystkim ze strony sowicie finansowanych przez rosyjskie władze grup hakerskie, nie jest kaprysem rządzących, lecz absolutną koniecznością. Ministerstwo sprawiedliwości po audycie jednej z nowych jednostek doszło jednak do wniosku, że akurat w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Minister Bodnar podjął decyzję o likwidacji utworzonego przed dwoma laty Centrum Cyberbezpieczeństwa.
To decydujący moment dla wynajmujących i właścicieli ROD. Już wkrótce wszystkie ogródki działkowe mogą zostać zlikwidowane. Wszystko zależy od decyzji gminy, jest jednak sposób, by temu zapobiec. Na ratowanie swojego ogródka będzie tylko jeden termin.
Mieszkańcy w niektórych częściach Polski zaobserwowali niezwykłą aktywność wojskową. Ulicami jadą liczne wozy bojowe oraz czołgi. Armia przypomina, żeby powstrzymać odruch i nie robić zdjęć oraz nie publikować materiałów w mediach społecznościowych.
Wydawać mogłoby się, że w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej naleciałości systemu radzieckiego, które nadal są żywe w zasadzie u wszystkich naszych wschodnich sąsiadów, mamy już w dużej mierze wykorzenione. Bizantyjska biurokracja, łapownictwo, nepotyzm czy elementarny brak poszanowania dla wspólnoty to jednak nie dla wszystkich nad Wisłą zamierzchła przeszłość. Według badania przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych wschodnie wzorce nadal trzymają się u nas zaskakująco mocno.
W połowie kwietnia znana przede wszystkim z produkcji jeansów firma Levi Strauss ogłosiła zamknięcie swoich zakładów produkcyjnych w Płocku. Zakład działał od 1992 r., jednak z powodu decyzji o przeniesieniu produkcji do Azji jego historia miała zakończyć się w połowie czerwca br. Wraz z zamknięciem zakładów pracę straciło ok. 650 osób. Wygląda jednak na to, że jeszcze nie wszystko jest stracone, a zakłady w Płocku mogą znaleźć nowego właściciela.
Tempo robotyzacji przyspiesza na całym świecie, w tym w Polsce. Jednak pomimo widocznego wzrostu, automatyzacja w naszym kraju przebiega wolniej, niż w krajach sąsiednich. To nienajlepszy zwiastun nadchodzącej żwawo przyszłości, w której ten właśnie aspekt będzie decydował o konkurencyjności firm i przedsiębiorstw. Tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jednocześnie roboty, które pracują już nad Wisłą, radzą sobie bardzo dobrze.
Przeciętny koszt, jaki polska rodzina poniesie w tym roku na wakacje dla dziecka to 1421 zł. Niestety wielu z nich nie stać, by swoją pociechę wysłać gdziekolwiek. Wyniki badania "Wakacyjne wydatki na dzieci" przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor mogą niepokoić.
Każdy kolejny kalendarzowy miesiąc tego roku był dotychczas najcieplejszy w historii pomiarów. Miniony poniedziałek z kolei był najcieplejszym dniem najpewniej od kilkudziesięciu tysięcy lat, a przynajmniej od początku neolitu, co wiemy za sprawą danych biologicznych. Polacy szukają wytchnienia od upałów w klimatyzacji, którą montują także w mieszkaniach. Nie każdy wie jednak, że na instalację niezbędna jest zgoda, która na ogół wydawana jest niechętnie, a to jest źródłem problemów i konfliktów we wspólnotach.
Poprawa sytuacji gospodarczej w Polsce nie przekłada się natychmiastowo na kondycję samych przedsiębiotstw - dowiadujemy się z raportu Allianz Trade. Inercja ta doprowadza do dalszych wzrostów liczby firm, które ogłaszają niewypłacalność i na razie ubezpieczyciel nie widzi szans na poprawę. To oznacza kolejne upadłe przedsiębiorstwa, przy czym można już wskazać zarówno regiony, jak i branże, które są na to najbardziej narażone. Dane z pierwszego półrocza 2024 r. nie dają przedsiębiorcom borykającym się z niską rentownością zbyt wiele powodów do optymizmu.
Seria podpaleń w Polsce zakończyła się serią zatrzymań. To wyraźnie jednak nie koniec podpaleń w krajach bałtyckich. Grupa zatrzymanych działających na zlecenie Rosji miała liczyć aż 19 osób. Prokuratura wydała komunikat w tej sprawie.
Aż 230 tysięcy osób dostanie wezwanie od wojska. Otrzymają je nie tylko młodzi mężczyźni, ale również kobiety i 60-latkowie. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje się do ogłoszenia kwalifikacji wojskowej. Za niestawienie się przed komisją grożą poważne kary.
Rząd w ramach walki z coraz częstszymi suszami i powodziami inicjuje nowy program, z którego skorzysta wielu Polaków. Środki przeznaczone na ten cel w budżecie są ogromne, a przeznaczone będą między innymi na dofinansowanie oczek wodnych.
Realizowany przez Komisję Europejską program Copernicus pozwolił ustalić, że 24 lipca br. mógł być najcieplejszym dniem na Ziemi od dziesiątek tysięcy lat. Pobił tym samym rekord… z poprzedniego dnia, niedzieli. O ile odczyty temperatur z pojedynczych dób nie powinny stanowić punktu wyjścia dla rozbudowanych analiz, tak już średnie z kolejnych miesięcy i lat jednoznacznie wskazują na tempo ocieplania się planety w tempie, które w porozumieniach paryskich zostało określone jako wywołujące trwałe niszczycielskie dla życia skutki.
Awans o 8 miejsc w dekadę - polski paszport pod względem bezwizowego ruchu w skali świata upoważnia jego posiadaczy do coraz mniej skrępowanego podróżowania w jego najdalsze rubieże. Polacy awansują w corocznym rankingu Henley & Partners do tego stopnia, że w najnowszej odsłonie w 2024 r. polski paszport wyprzedził… amerykański.
Stale rozbudowywane możliwości aplikacji mObywatel dla wielu użytkowników są już na tyle bogate, że nie noszą ze sobą fizycznych dokumentów. Dowody osobiste czy legitymacje i inne dokumenty potwierdzające konkretne uprawnienia mają w smartfonie i są one pełnoprawnymi odpowiednikami fizycznych wersji. Ministerstwo cyfryzacji ogłosiło jednak, że wkrótce nastąpi przerwa techniczna i mObywatel nie będzie dostępny. Wówczas lepiej mieć ze sobą tradycyjny dowód.
Resort infrastruktury pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. Jednym z jego założeń jest powrót do rozwiązania sprzed 2017 roku, kiedy to kompetencje do zatwierdzania taryf należały do gmin, a nie do Wód Polskich. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jesienią tego roku. Według wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego, trwają prace nad ostateczną jego wersją. Jednocześnie wprowadzona może zostać rewolucyjna zmiana dotycząca rachunków za wodę. Na czym polega koncepcja bezpłatnej wody?
Przedstawiciele rządu potwierdzili, że trwają prace nad zmianami w prawie pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy skupiać ma się przede wszystkim na postulowanym od wielu lat przez pracowników skróceniu czasu pracy oraz wydłużenie urlopów wypoczynkowych.
Sąd ogłosił upadłość szczycącego się ponad 160-letnią historią Browaru Kościerzyna. Był on wymieniany jako przykład niezwykle udanej rewitalizacji zabytkowej manufaktury, a na kompleks składały się nie tylko zakłady produkcyjne, fermentownia czy spichlerz, ale też hotel i restauracja. Jakie będą dalsze losy inwestycji?
Na stałe w krajobraz polskich kurortów wpisały się plaże upstrzone parawanami oddzielającymi wypoczywających. Nie każdy wie jednak, że za tę formę izolacji można zostać ukaranym. Kodeks wykroczeń przewiduje w kilku przypadkach karę grzywny, a nawet aresztu.