Czym jest etyka biznesu? To nic innego jak dziedzina zajmująca się analizą ekonomiczną, refleksją nad etycznym wymiarem biznesu. Chodzi nie tylko o poprawne i zgodne z prawem relacje z klientami, konkurencją i środowiskiem, ale także o podejmowanie decyzji etycznie poprawnych. Takich, które nie prowadzą do szkód.Niektórzy wskazują na to, że fraza "etyka biznesu" jest wewnętrznie sprzeczna. Wynika to z faktu, że etyka nie może być interesowna, a pobudzana jedynie przez czysto moralne intencje. Z kolei biznes jest nastawiony na zysk, więc ma swój interes. Pojęcie to jednak funkcjonuje i odnosi się do moralności w biznesie.
Ile biznesów upada? Statystyki nie są w tym względzie napawającymi optymizmem. Okazuje się, że problem zajmowania się każdym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstwa, trudność ze zdobyciem klientów, spora konkurencja na rynku, problemy z wypłacalnością, a także duże koszta prowadzenia działalności oraz dynamicznie zmieniające się przepisy są najszczęstszymi czynnikami upadku danego przedsiębiorstwa.Według raportu przeprowadzonego przez firmę Euler Hermes, która przyjrzała się upadkom firm na rynku, aż 80% firm upada w pierwszym roku swojej działalności. Po pierwszym roku znika z rynku 30% młodych przedsiębiorstw, zaś po 5 latach funkcjonowania upada kolejne 70% małych oraz średnich firm.
Pracuj.pl postanowiło zbadać, czy możliwość przyprowadzania zwierząt do pracy podoba się pracownikom. Zdania są podzielone, najbardziej entuzjastyczne nastawieni są młodzi ludzie. Obecność zwierząt w biurze akceptuje 38% badanych, a 36% podchodzi do tego pomysłu z niechęcią. 18% uważa to za świetny pomysł i chciałoby przyprowadzania zwierząt do biura bez ograniczeń, 38% uważa, że mogą być one obecne w określone dni, a 44% definitywnie nie chcą takie rozwiązania. ¼ jest neutralnie nastawiona do takiego pomysłu.
Czasem zdarza się jednak, że kandydat wybierze inny napój, zimą jest to herbata, a w przypadku obcokrajowców (w szczególności Włochów) kawa. Niezależenie od rodzaju napoju preferowanego przez kandydata powinniśmy zaofeorwać mu napój oraz możliwość jego wyboru.Gdy możemy już na spokojnie usiąść z kandydatem i z nim porozmawiać, to możemy przejść do oficjalnego powitania w firmie i bardziej dokładnego przedstawienia roli i ewentualnie działu, w którym będzie mógł pracować kandydat. Po krótkim wprowadzeniu, które zajmuje do kilku minut, rekruter najczęściej zadaje kandydatowi pytania, które mają za zadanie uświadomić mu powody jakimi dana osoba kierowała się rekrutując na dane stanowisko, pozanać jego osobowość i ocenić predyspozycje, które umożliwią (bądź nie) pracę na danym miejscu. Rekruter powinien także także umożliwić kandydatowi zadać pytania. Tutaj bardzo ważna sprawa: kandydaci często z powodu stresu nie są w stanie o nic zapytać, nawet jak pytania same nasuwają się do głowy czy to przed, czy zaraz po rozmowie. Brak pytań może jednak sprawić, że rekruter uzna daną osobę za mało zainteresowaną stanowiskiem na jakie aplikuje. Dobrze jest więc przed rozmową zastanowić się dokładnie, czego dokładnie chcielibyśmy się konkretnie dowiedzieć i dobrze zapamiętać nasze pytania, tak aby nie być zaskoczonym w momencie oddania nam głosu. Zazwyczaj ten etap rekrutacji kończy się po 20-30 minutach. Jeśli rozmowa ma charakter bardziej usyrukturyzowany i jest bardziej kompleksowa, to kandydat dostaje dodatkowe zadanie, a to oczywiście wiąże się z większą ilością czasu. Tutaj już dużo zależy od stanowiska, na jakie aplikujemy. Niekiedy będziemy musieli przechodzić testy językowe, innym razem językowe, psychologiczne, a jeszcze czasem techniczne czy też aparaturowe (np. prowadzenie wózka widłowego). Wiele prac wymaga wielu różnych umiejętności, czasem kandydat musi przejść kilka testów, ale wtedy są one raczej krótsze, tak aby nie zająć mu całego dnia. W każdym bądź przeciętnie taki test trwa do godziny czasu, a więc całość rozmowy kwalifikacyjnej powinna zamknąć się w czasie 1,5 h.Niezależnie od tego jaka temperatura panuje na zewnątrz i czy w pomieszczeniu, w którym będziemy mieli rozmowę jest odpwiednia klimatyzacja i ogrzewanie, to rekruter lub inna osoba, z którą będziemy rozmawiać powinna zapropnować nam coś do picia. Kandydaci z reguły wybierają wtedy wodę. I nic w tym dziwnego, woda jest zdrowa, pomaga się uspokoić, obniżyć ciśnienie i nas odświeżyć. Innymi słowy jest w stanie pomóc nam przeprowadzić rozmowę w sposób satysfakcjonujący. Dodatkowo propozycja podania napoju pomaga rozładować pierwszy stres i oswoić kandydata z zaistniałą sytuacją.
Najpierw porozmawiamy o tym, czego nie powinna mówić ani jedna, ani druga strona podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawca nie powinien bowiem już na samym początku rozmowy pytać o to ile kandydat chce zarabiać u niego w firmie pieniędzy. Tak samo od strony kandydata, zanim pozna wymagania i obowiązki stanowiska na które aplikował pytanie o zarobki sprawi, że obu stronom zależy tylko i wyłącznie na pieniądzach, a to od razy dyskredytuje tego który o to pyta. Coraz więcej firm zaczyna jednak podawać widełki płacowe na stanowisko już w ogłoszeniu, a niedługo będzie to już prawdopodobnie stała praktyka, a to znacznie zmniejszy ryzyko aplikacji na stanowisko, które jednak w ogóle nas nie interesuje.
Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna? To pytanie, które w zasadzie zadać może sobie każda ze stron - zarówno kandydat ubiegający się o dane miejsce pracy, jak i rekruterzy, którzy sprawdzają jego umiejętności i doświadczenie. Jak w zasadzie ustalić odpowiedni czas trwania rozmowy kwalifikacyjnej? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż każda rozmowa i stanowisko są inne. Jest jednak kilka zagadnień, o których należy pamiętać bezwzględnie.Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim doborze czasu do rozmowy kwalifikacyjnej ze względu na jej ważność. Jeśli po drugiej stronie od rekruterów siedzi osoba, która aplikuje na stanowisko średniego szczebla lub kierownicze, warto poświęcić nieco więcej czasu na jej zweryfikowanie. W końcu będzie miała większy wpływ na działanie firmy niż pracownicy niższego szczebla. W przypadku tego typu pracowników, którzy wykonują często rutynowe działania, rozmowa kwalifikacyjna nie musi być zbyt długa, gdyż nie ma wymagania, by te osoby szczególnie egzaminować.
Zatrudnienie to jeden z kilku elementów gospodarki, który niestety w tym roku nie zachwycił. Dane, które niedawno zostały opublikowane, a które dotyczą polskiej gospodarki, ogólnie cieszą i wyglądają naprawdę obiecująco. Inaczej jednak jest, jeśli spojrzeć na poziom zatrudnienia w kraju. Ten znalazł się w najgorszej sytuacji od 7 lat, kiedy to w grudniu 2012 roku zatrudnienie spadło wyraźnie.Mówimy o spadku przez pryzmat tego, co stało się w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 10 osób, które nie należały do branż finansowych. Wśród tych w maju zatrudnienie spadło o 12 tys. osób. Wyniki są o tyle zaskakujące, że nie wykazano, by spadł popyt na pracę wśród Polaków.
Ile chcesz zarabiać: rozmowa kwalifikacyjna, każda rekrutacja, wywiad zawsze poruszają ten ciężki, jakby nie patrzeć, temat. Jak bowiem mówić o pieniądzach i nie być żle zrozumianym? Wystarczy bowiem niewłaściwie odpowiedzieć na to pytanie i już okazuje się, że możemy zostać wzięci za ludzi roszczeniowych. W poniższym tekście przedstawimy, jak więc mówić o pieniądzach tak, by nasza racja została uznana?Przede wszystkim nie warto owijać w bawełnę i mówić otwarcie o swoich oczekiwaniach. Nie powinno się jednak zbytnio zawyżać kwoty, która nas interesuje. Zanim jednak przejdziemy do dyskusji na temat płac, powinniśmy skupić się na researchu rynku. Musimy dobrze zorientować się na temat tego, jakie płace są oferowane zwykle w naszej branży na stanowisku, które cieszy się naszym zainteresowaniem. Przygotowanie pod tym względem jest aboslutną podstawą. W wypadku jego braku, możemy mocno rozminąć się ze stanem faktycznym, co będzie w efekcie skutkowało szkodą dla nas w każdym wypadku.
Czy rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze? Pytanie to bez wątpienia rozbrzmiewało w głowach wielu osób, które właśnie wyszły z rozmowy rekrutcyjnej. Zagadkowy werdykt wywiadu wielu spędza sen z powiek. Nie pomaga często także fakt, że na rezultaty często musimy naprawdę długo poczekać. Czy można sobie w jakiś sposób "ulżyć" w oczekiwaniach i mieć pewność, że nasza rozmowa kwalifikacyjna poszła naprawdę dobrze?W tym celu należy zwrócić uwagę na pewne elementy rozmowy, których obserwacja może nam dostarczyć wielu danych. Warto bowiem pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikaycjnej oceniane są nie tylko nasze kompetencje, ale także cechy osobowości i sposób zachowania. Warto mieć to w pamięci, chcąc dobrze wypaść na rozmowie.
Rozmowa kwalifikacyjna: jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej, by zwiększyć swoje szanse podczas oceny naszego wystąpienia? Musimy pamiętać o tym, że oceniani jesteśmy już w momencie wejścia do pokoju, w którym odbywać się będzie rozmowa kwalifikacyjna. I tutaj już można popełnić błąd - do takowego pomieszczenia wchodzimy dopiero po wyrażnym zaproszeniu rekruterów, podobnie jak z siadaniem na krzesło lub fotel - robimy to dopiero na wyraźny znak osoby rekrutującej.Kiedy już usiądziemy, powinniśmy skupić się na tym, co do nas mówią rekruterzy. Komórka powinna być wyciszona, a cała uwaga skupiona na osobach, które znajdują się po drugiej stronie stołu. Na ich pytania odpowiadamy głośno i wyraźnie, a jeśli czego nie rozumiemy, nie powinniśmy byli wstydzić się dopytać. Nie możemy jednak wchodzić osobie rekrutującej w słowo, ani jej przekrzykiwać. Takie zachowanie może z automatu skazać nas na porażkę, wykazując rażące braki w kulturze osobistej. Także nasze słowa nie powinny rozbrzmiewać zbyt głośno - to męczy słuchaczy. Z drugiej strony mówienie za cicho, graniczące z mamrotaniem pod nosem, irytuje.
Rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść? To bez wątpienia cel rozmowy kwalifikacyjnej najważniejszy. Oczarowanie rekruterów i zaprezentowanie się jako właściwy człowiek na właściwym miejscu, to podstawa sukcesu. Jak jednak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by mieć pewność dobrego wyniku końcowego? Jest kilka czynników, na które powinniśmy byli zwrócić naszą uwagę.Należy pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko pytania o pracę, nasze wyobrażenia na jej temat, nasze kompetencje i kwalifikacje. Podczas rozmowy jest także masa niewerbalnych elementów, które mają niebagatelny wpływ na rozmowę. Mowa tutaj o stroju, tonie wypowiedzi, mowie ciała, a nawet tym, o której się na rozmowę stawimy, czy też jak pachniemy.
Rozmowa Kwalifikacyjna: dlaczego powinniśmy cię zatrudnić - z pewnością ta kwestia może wywołać niemałe trudności po stronie kandydata. Jak bowiem dobrze odpowiedzieć na tak bezpośrednie, ale z drugiej strony tak bardzo ogólne pytanie. Cóż, w tym wypadku powinniśmy popisać się pewną dozą charyzmy i bezpośredniości, a także zdecydować na pewną przebojowość.Pytanie "dlaczego powinniśmy cię zatrudnić" to jedyna taka okazja podczas całego wywiadu, kiedy mamy takie szanse na popisanie się. Powinniśmy umieć sie sprzedać, jako dobrą markę. Przede wszystkim w ramach tego pytania musimy skupić się na swoich mocnych stronach. Absolutną podstawą jest jednak znalezienie w sobie elementu wyjątkowego, odróżniającego nas od reszty kandydatów, a który będzie przydatny na stanowisku pracy, o które się staramy.
Rozmowa kwalifikacyjna: kiedy odpowiedź, kiedy można kontaktować się z rekruterami? Sprawa jest w zasadzie niejednoznaczna, gdyż nie ma jednego ustalonego prawnie terminu, do którego rekruterzy muszą dać odpowiedź kandydatowi. Co więcej, nie zawsze taki termin da się ustalić, nawet jeśli by się chciało. Ustalenie go z rekruterem byłoby więc dobrym pomysłem, oczywiście pod warunkiem, że taka opcja wchodzi w grę.Wówczas, jeśli umówiliśmy się, że odpowiedź z wynikami rekrutacji trafi do nas za 2 dni, to po 4 dniach już mamy pełne prawo do skontaktowania się z rekruterem, jeśli ten wciąż nie podjął się kontaktu z nami. Natomiast jeśli nie ustalaliśmy terminu, w którym otrzymamy odpowiedź, musimy odczekać nieco więcej. W literaturze przedmiotu znaleźć można porady, że najwcześniej w tydzień roboczy po rozmowie kwalifikacyjnej powinniśmy podjąć próbę kontaktu.
Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie zadać pytania kandydatowi - to kwestia, która bezsprzecznie krąży po głowie każdego rekrutera przed wywiadem. Jak bowiem dobrze naprowadzić rozmowę tak, by wyłuskać z kandydata tyle informacji, ile tylko się da? Nie jest to proste w toku rozmowy, dlatego warto pamiętać o pewnych pytaniach-wytrychach, które mogą nam w tym pomóc. Należy bowiem pamiętać, że dobrze przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna ma niebagatelny wpływ na działanie firmy. Wybranie właściwej osoby do pracy w firmie nie jest łatwe, a zły wybór może się na nas zemścić.Przeprowadzenie dobrej rozmowy jest także niełatwe ze względu na to, że każda firma jest inna, ma inny profil i wykonuje inne zdania, a także ma inny charakter odbiorców i pracowników. Warto o tym pamiętać i nie doprowadzić do tego, by rozmowa kwalifikacyjna, która ma wyłonić kandydatów do pracy w młodzieżowej firmie socialmarketingowej nie powinna wyglądać, jak rozmowa z kandydatem do korporacji gastronomicznej.
Dlaczego praca w banku: rozmowa kwalifikacyjna podczas rekrutacji do pracy w banku jest troszkę odmienna od przeciętnej rozmowy. Musimy pamiętać, że praca w banku oznacza codzienną styczność z dużymi sumami pieniędzy, a także potrzebę zachowania szczególnej ostrożności w ramach wykonywanej pracy czy też odporność na korupcję. Co więc odpowiedzieć, kiedy padnie pytanie "dlaczego praca w banku"?Zacznijmy od tego, że do pracy w banku rekruterzy przyjmują ludzi po surowej selekcji. Kandydat na stanowisko w banku powinien przedstawiać chociaż podstawowy poziom wiedzy w dziedzinie produktów bankowych, ale także ekonomii. Nieodzowna na tym stanowisku jest również znajomość funkcjonowania lokat, ale także mechanizmów dotyczących mikro i makroekonomii.
Co motywuje do pracy? Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko rozmowa o naszym CV, kompetencjach, osobowości czy wrażeniach z poprzednich miejsc pracy. Podczas niej mamy także zaprezentować swoją motywację do pracy. Chodzi oczywiście o to, by mówić o tym, co napędza nas w pracy zawodowej. Problem w tym, że nie jest to takie łatwe.Na samym początku musimy wiedzieć, jakie są czynniki motywacji. Tych jest całkiem sporo i w zależności od naszego doświadczenia życiowego, sytuacji prywantej, w której się znajdujemy, zasobności portfela i innych okoliczności, te mogą być najróżniejsze. Od rozwoju osobistego, przez wyzwania i doświadczenia, dostęp do szkoleń, bezpieczeństwo po nawet pretekst do tego, by wyrwać się z domu - powodów do pracy jest wiele, a podzielić je można w zasadzie na cztery kategorie:Pieniądze,Rozwój,Stosunki międzyludzkie,Stabilność zatrudnienia.
Jakie wady? Rozmowa kwalifikacyjna prowadzi nie tylko do wyeksponowania naszych dobrych stron, pozytywnych aspektów, ale nierzadko bywa, że rekruterzy chcą też wiedzieć, jakie posiadamy wady. Nie tylko jednak poinformowanie o tych wadach jest istotne. W kwestii mówienia o swoich słabościach ważne jest nie to, o czym mówimy, ale jak o tym mówimy i jak argumentujemy swoje racje.Ważne jest, by na pytanie o wady odpowiedzieć we właściwy sposób. Podczas gdy pytanie o mocne strony nawet z niezadowalajacą odpowiedzią z naszej strony nie jest w stanie nam, jako kandydatom, wyrządzić większej szkody, o tyle zła odpowiedź na pytanie o wady może być powodem, przez który oferta pracy przejdzie nam obok nosa. Pracodawca pytając o wady chce nie tylko wiedzieć, jak mogą one szkodzić w stosunku pracy, ale jak dana osoba będzie się czuła na miejscu zatrudnienia, ale także zobaczyć, jak kandydat działa w sytuacjach stresowych, a takimi z pewnością są momenty, kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie o nasze wady.
Rozmowa kwalifikacyjna: co zabrać ze sobą, by dobrze wypaść? Warto bowiem pamiętać, że przez cały proces rozmowy kwalifikacyjnej jesteśmy oceniani. O tym, jakie pozostawimy wrażenie, decyduje także nasze przygotowanie nie tylko pod względem merytorycznym, ale także czysto fizycznym. Mowa tutaj o odpowiednim stroju na rekrutację, ale takż wszystkich gadżetach, jakie ze sobą przyniesiemy.No właśnie - o czym pamiętać szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Co zabrać, by wyjść na osobę zorganizowaną i przygotowaną pod każdym względem? Jest kilka rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą na spotkanie z rekruterami przede wszystkim. Niewątpliwie nasze szanse na rekrutaje wzrosną, kiedy zrobimy dobre wrażenie.
Jakim zwierzęciem jesteś? Rozmowa kwalifikacyjna nierzadko jest sytuacją, gdy słyszymy pytania nietypowe, których nie spodziewalibyśmy się usłyszeć w tak poważnej sytuacji. Pytanie o to, jakim zwierzęciem jesteśmy czy o to co było pierwsze - jajko czy kura, wydają się z pozoru bezsensowne, a nawet śmieszne.W zadawaniu takiego pytania nie chodzi tak bardzo o odpowiedź, a o sposób dochodzenia do niej przez kandydata, a także jego późniejsze uzasadnienie, które ma wytłumaczyć, dlaczego zdecydował się na taką odpowiedź, a nie inną. Warto także zaznaczyć, że pytanie o to, jakim zwierzęciem jesteśmy z pewnością nie jest jedynym pytaniem, jakie może nas zaskoczyć ze strony rekruterów. Z pewnością jednak jest pytaniem, które przewija się jako jedno z najpopularniejszych z puli dziwnych pytań.
Co to rozmowa kwalifikacyjna? Pytanie wydaje się błahe, ale wymaga dłuższej odpowiedzi. Rozmowa kwalifikacyjna to bowiem część kompleksowego procesu, który składa się przede wszystkim z samej rozmowy, ale także istotne są wydarzenia ją poprzedzające, a szczególnie jej następstwa, które mogą mieć wpływ na nasze życie nawet w perspektywie do końca życia.Rozmowa kwalifikacyjna jest wymiennie nazywana także "rozmową rekrutacyjną", a także "wywiadem". Niektórzy stosują nawet z angielska nazwę "interview". To podstawowy element procesu selekcji kandydatów na miejsce pracy, choć trzeba powiedzieć, że nie jest to jedyny sposób na wybór przyszłych pracowników.
Co po rozmowie kwalifikacyjnej? Takie pytanie niewątpliwie plącze się po głowie niejednego kandydata, który został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Wielu niestety sądzi, że sam fakt otrzymania zaproszenia na rozmowę jest równoznaczny z otrzymaniem zatrudnienia. Nic bardziej mylnego.Należy pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy starają się ocenić naszą kandydaturę na dane stanowisko, a także choć trochę nas poznać, by móc zbadać nie tylko nasze kompetencje, ale także zachowanie w obliczu pracy z innymi ludźmi. Co więcej, ważne jest, by odpowiednio zachować się nie tylko w trakcie rozmowy, ale także i po niej.