Jesteś na emeryturze lub rencie, ale chciałbyś dorobić? Upewnij się, czy nie przekroczysz limitu. ZUS informuje, że są sytuacje, gdy zawiesi lub całkowicie zabierze prawo do świadczenia, w przypadku osiągania zbyt wysokiego dochodu. Jest jednak grupa świadczeniobiorców, która dorabiać może bez obaw o swoje świadczenia. Jak się okazuje nie jest ona wcale taka mała. Kto może liczyć na dodatkowe przywileje?
Emerytura pomostowa to świadczenie przysługujące osobom pracującym w warunkach szczególnych. Aby otrzymać prawo do emerytury pomostowej należy spełnić kilka warunków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał szczegółowe wytyczne, które muszą zostać dopełnione by starać się o emeryturę pomostową. Przyglądamy się zapisom organu emerytalnego i na życiowych przykładach wyjaśniamy urzędowe paragrafy.
Dorabianie na rencie rodzinnej jest dozwolone. Studenci i uczniowie muszą jednak pamiętać o limitach kwotowych. Progi ustalone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych są trzy. W przypadku pierwszego chodzi o kwotę do której możemy dorobić i jednocześnie pobierać pełną rentę, drugi próg wskazuje kiedy obowiązuje obniżenie świadczenia, w przypadku trzeciego zaś zawieszenie renty. Warto się pilnować, bowiem po czasie może się okazać, że ZUS wyciągnie do nas rękę po pieniądze, które nam wypłacił. O jakie kwoty chodzi? Sprawdzamy to.
Emerytura w 2021 roku - na seniorów czekają ekstra pieniądze. Sprawdzamy nowe regulacje dotyczące emerytur i rent, a także przyglądamy się terminom, które warto odnotować w kalendarzach. Emeryci i renciści mogą z uśmiechem na twarzy wyczekiwać nowego roku i dodatkowych pieniędzy na swoich kontach.
Renta wdowia to najnowszy pomysł w kampanii prezydenckiej kandydata Lewicy Roberta Biedronia. W ocenie polityka rozwiązałaby ona liczne problemy ubogich osób.- Osób, którym nie wystarcza do kolejnego świadczenia, do końca miesiąca, rozwiązywałaby problem, szczególnie kobiet, które dostają dzisiaj emerytury często 40 proc. mniejsze od mężczyzn – powiedział Biedroń, podkreślając, że kobiety wykonują wiele prac za które nie pobierają wynagrodzenia, jak np. opieka nad rodzicami.