Analitycy firmy Kaspersky odnaleźli w sklepie Google Play aplikacje zawierające złośliwe oprogramowanie. Co ciekawe, jest to popularne niegdyś oprogramowanie szpiegujące Mandrake - trojan, który nie dawał o sobie znać od 2020 r. Wygląda jednak na to, że Mandrake cały czas był wykorzystywany przez cyberprzestępców, tylko umykał uwadze firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem mobilnym. Przedstawiono listę aplikacji, które zawierały spyware - jeśli masz je na swoim smartfonie, natychmiast je usuń, przeskanuj telefon antywirusem, a w razie potrzeby zresetuj go do ustawień fabrycznych, choć i to może nie stanowić gwarancji bezpieczeństwa.
Na bagatelizowanie negatywnego wpływu mediów społecznościowych na dobrostan młodszych internautów pozwalają sobie dziś już tylko korporacje, które czerpią z tego zyski. Eksperci są na ogół zgodni, że rozwiązaniem problemu nie jest pozbawianie młodych ludzi dostępu do internetu. Firma HMD Global, produkująca smartfony i telefony pod marką Nokia, a od niedawna także własną, ma odpowiedź na ten stan rzeczy: chce stworzyć “lepszy telefon”, który nie odcinałby młodych od zdobyczy telekomunikacji, a jednocześnie nie narażał ich na negatywne skutki ich nadużywania.
Palącym problemem sklepów z aplikacjami mobilnymi jest ogromna skala nadużyć. Choć wiele robi się, by odfiltrowywać potencjalne malware, to skala operacji sprawia, że skuteczność jest relatywnie niska. W efekcie Google wkrótce przeprowadzi ogromną czystkę w Google Play. Z Androida znikną miliony aplikacji.
W okresie wakacyjnym, kiedy częściej niż kiedykolwiek stawiamy na rozmaite aktywności oraz wycieczki, o uszkodzenie telefonu nietrudno. Ponieważ dla wielu osób smartfony za sprawą wbudowanego aparatu fotograficznego to skarbnica historii o sobie samym, jego uszkodzenie może być wyjątkowo dotkliwe i przekraczać koszty związane z koniecznością kupna nowego. Na szczęście nawet jeśli twój telefon doznał poważnych obrażeń, wciąż możesz odzyskać jego zawartość.
Komunikator WhatsApp, którego liczbę użytkowników szacuje się na ponad 2 mld, porzuca popularną zwłaszcza wśród seniorów platformę. Aplikacja przestanie działać na starszych funkcyjnych telefonach, z których korzystają osoby niechętne do używania smartfonów, choć nie tylko.
Ta aplikacja to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto planuje wyjazd na urlop. Dostępna na smartfony z Androidem apka Gdzie jest Tron służy do odnajdywania publicznych toalet. Na różne sposoby odnaleźć można najbliższy z kilku tysięcy punktów w całym kraju.
Operator sieci Plus poinformował, że wkrótce odetnie od sieci komórkowej wybrane smartfony marki LG. Są to starsze, choć w swoim czasie bardzo udane modele. Ich posiadacze będą musieli wymienić urządzenia na nowsze. I wybrać nowego producenta, bo LG wycofało się z rynku urządzeń mobilnych przed trzema laty.
Firma Baseus, producent popularnych w Polsce powerbanków, wycofuje ze sprzedaży dwa modele i uruchamia akcję serwisową. Urządzenia są wadliwe i podczas użytkowania może dojść do zapłonu. Na stronie Baseus można ubiegać się o zwrot pieniędzy.
Smartfony są nieodłącznymi towarzyszami ludzi. Tym bardziej irytować może sytuacja, kiedy dzień zbliża się do półmetku, a urządzenie, które rano naładowane było ”do pełna”, właśnie rozpaczliwie domaga się dostępu do ładowarki. Radzimy jak wydłużyć działanie telefonu na jednym ładowaniu.
Dla wielu kierowców najważniejszą aplikacją mobilną pozostają Mapy Google, m.in. za sprawą tego, że są darmowe. Konkurencji nie brakuje, jednak zazwyczaj trzeba za nią słono płacić. Teraz jeden z takich produktów jest dostępny za rok za darmo, ale trzeba się pośpieszyć.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło prace serwisowe w systemie ePłatności, które spowodują niedostępność usługi przez pewien czas wieczorem 11 lipca. W tym czasie użytkownicy aplikacji mObywatel i serwisu mobywatel.gov.pl nie będą mogli realizować płatności.
Jeśli coś jest sprzedawane jako “inteligentne”, to przed zakupem warto się zastanowić, jakie konsekwencje będzie miało porzucenie produktu przez producenta. Taki wniosek można wysunąć po decyzji Nike, która zdecydowała, aby z “inteligentnych” butów z własną apką z dnia na dzień uczynić niemal zwykłe trampki.
Jest rok 2024 r. i hacking stosować można już nawet po to, by łamać zabezpieczenia biletów na koncerty i inne wydarzenia. Firma AXS wytoczyła w Kalifornii sprawę sądową tamtejszemu hakerskiemu podziemiu, które łamie zarówno kody na biletach, jak i monopol spółki na handel wejściówkami.
Producenci oprogramowania nie przestają zaskakiwać użytkowników kreatywnością w lokowaniu w interfejsach aplikacji mobilnych reklam. Można to zrozumieć w przypadku darmowych apek, problem jednak pojawia się, gdy wyskakującą reklamy musimy oglądać np. podczas jazdy samochodem i korzystania z nawigacji.
W sytuacji kryzysowej może być ciężko o zachowanie zimnej krwi. Kiedy ktoś natychmiast potrzebuje pomocy, niektórym trudno jest przypomnieć sobie nawet podstawowe numery alarmowe, o innych - na przykład do WOPR-u nie wspominając. Z pomocą przychodzi nowa, darmowa aplikacja na telefony. Opracował ją Polkomtel przy udziale służb ratunkowych.
Poza składanymi konstrukcjami dawno już nie mieliśmy do czynienia ze znaczącą ewolucją w budowie smartfonów. Być może tam, gdzie nie da się iść naprzód, trzeba zrobić krok w tył - kolejna generacja iPhone’ów, zawczasu dostosowując się do europejskiego prawa, będzie miała nową budowę pozwalającą na łatwą wymianę akumulatora.
Rosnące zużycie energii przez aplikacje na smartfonach nie idzie w parze z rozwojem wydajności akumulatorów. Dlatego w cenie są wszystkie zabiegi, które mogą wydłużyć czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Można to zrobić na kilka sposobów.
W ostatnim czasie Polacy są na celowniku oszustw telefonicznych - popularna jest kampania, w której nakłaniani jesteśmy do kontaktu na WhatsAppie z numerem, z którego dzwoni oszust. Warto w takich sytuacjach od razu blokować numery telefonu. Warto też całkowicie zablokować numery zastrzeżone.
Sieć sprzedaży detalicznej Carrefour uruchomiła usługę, która dla wielu może być zaskoczeniem, bo nie ma wiele wspólnego z jej główną działalnością. Udostępniona została usługa telekomunikacyjna, z której można korzystać w ponad 100 państwach świata. Propozycja jest więc w sam raz przed wakacyjnymi wyjazdami.
Od 1 stycznia 2023 r. domyślna forma legitymacji emeryta-rencisty jest cyfrowa. Fizyczną wersję otrzymujemy tylko na własny wniosek. Przypominamy, jak można uzyskać dostęp do cyfrowej mLegitymacji za pośrednictwem aplikacji mObywatel.
W sklepie z Google Play odnaleziono kolejne aplikacje zawierające złośliwe oprogramowanie. Maskowały one swoje prawdziwe zastosowanie, przekonując, że mamy do czynienia z przydatnymi programami użytkowymi. Zagrożenie jest poważne - trojany były wyspecjalizowane w wykradaniu danych logowania do aplikacji bankowych.
Na temat domowych złodziei energii elektrycznej panuje wiele mitów. Niektóre z nich rzeczywiście potrafią być energochłonne, natomiast pobór innych bywa ledwie zauważalny. Wobec nadchodzących podwyżek cen prądu, warto jednak przyjrzeć się ile konkretnie zużywają go nasze domowe urządzenia.
Signal uchodzi aktualnie za najlepiej chroniący prywatność korespondencji ogólnodostępny komunikator internetowy. Firma, która go rozwija, wydała właśnie komunikat, w którym bije na alarm: nowe prawo Unii Europejskiej może zagrozić podstawowemu dziś mechanizmowi ochrony - szyfrowaniu end-to-end.
WhatsApp pozostaje najpopularniejszym komunikatorem na Ziemi. Korzysta z niego około 3 mld użytkowników, a dla wielu z nich stanowi najważniejszą aplikację mobilną. Tymczasem przez lata funkcjonalność WhatsAppa kulała po instalacji na nowych urządzeniach. Na szczęście nareszcie się to zmienia.
Wiadomości SMS wysyłane są w codziennie w niemal niezliczonej liczbie. Niewiele osób jednak pamięta, że długość wiadomości tekstowej jest ograniczona. Polskie znaki skracają maksymalną ilość znaków dostępnych w ramach jednej wiadomości SMS. Urząd Komunikacji Elektronicznej tłumaczy, dlaczego tak się dzieje.
Zagraniczne wakacje bez obaw o wysokie rachunki za telefon? To możliwe dzięki funkcji Wi-Fi Calling, która umożliwia wykonywanie połączeń i wysyłanie SMS-ów bez potrzeby korzystania z sieci komórkowej. To rozwiązanie idealne tam, gdzie zasięg jest ograniczony lub w ogóle go brak.
Na początku 2023 roku weszły w życie ważne zmiany dotyczące każdego emeryta i rencisty. Domyślnym formatem dokumentu potwierdzającego uprawnienia do świadczeń i wszystkich związanych z tym statusem przywilejów jest cyfrowy. Ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że w użyciu jest już 730 tys. cyfrowych legitymacji.
Zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów za granicę, co należy poprzedzić upewnieniem się, że będziemy mogli tam uzyskać bezproblemowy dostęp do usług medycznych. Służyć do tego może Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego. Nie każdy jednak wie, że można też skorzystać z aplikacji mobilnej.