Kradzież danych nie zawsze musi wiązać się atakiem zawoalowanym technicznie. Równie groźna może być fizyczna kradzież urządzenia. Wszystko wskazuje na to, że właśnie z takim incydentem mamy do czynienia w przypadku szpitala wojewódzkiego we Włocławku, skąd skradziono dysk twardy.
Kampanie z użyciem ransomware, a zatem oprogramowania wykorzystywanego do szyfrowania plików ofiary, by następnie żądać od niej okupu za przywrócenie ich dostępności, kojarzymy z atakami na największe organizacje. Ransomware można jednak wykorzystywać także do ataków znacznie bardziej kameralnych, np. po to, by szyfrować wkrętarki. Nie oznacza to jednak, że niebezpieczeństwo jest mniejsze.
Parlamentarny Zespół ds. Praw Zwierząt podjął dziś kwestię uruchomienia systemu PiESEL, odpowiednika Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, w którym jednak rejestrowane byłyby psy i koty. Celem inicjatywy jest uruchomienie centralnej bazy danych tych zwierząt oraz nałożenie nowych obowiązków na ich właścicieli.
Rok 2024 zapowiadany jest jako nowe otwarcie dla rynku komputerów osobistych. Nowe urządzenia mają na większą skalę wykorzystywać dobrodziejstwa dużych modeli językowych i mamy już okazje obserwować pierwsze zmiany. Te zawitają nawet na klawiatury.
Po wprowadzeniu obowiązku informowania użytkowników o wykorzystywaniu ciasteczek wielu internautów zaczęło narzekanie na komunikaty serwowane przez witryny. Wejście w życie kolejnych europejskich regulacji poskutkowało koniecznością zamykania kolejnych komunikatów, co opóźnia dostęp do treści i irytuje. To się może zmienić.
Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze smartfonu pozostaje pojemność akumulatora. Niemniej nawet jeśli jest ona relatywnie duża, to kiepskie praktyki ładowania użytkowania mogą zmniejszyć jej wydajność i żywotność. Podobnie jak aplikacje, które zużywają najwięcej energii.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ogłosiła, że Philips będzie musiał dokonać naprawy lub wymian setek rezonansów magnetycznych wykorzystywanych na całym świecie. W skrajnych przypadkach wadliwe urządzenia mogą spowodować poważne obrażenia, a nawet zagrażać życiu.
Trylogia Max Payne otoczona jest już dzisiaj statusem kultowej. Losy nowojorskiego policjanta trwale wpisały się w historię gier komputerowych, a w przygotowaniu są remake’i, które najpewniej połączą ze sobą obie pierwsze części. Niestety końcowych rezultatów nie ujrzy James McCaffrey, który od 2001 r. użyczał Maksowi głosu.
W mijającym roku mieliśmy okazję zaobserwować jak powszechnie może być wykorzystywany rozwój zaawansowanego oprogramowania. Trudno w tej chwili stwierdzić, czy zainteresowanie narzędziami pokroju ChatGPT w coraz większej liczbie branż przetrwa próbę czasu, ale wygląda na to, że tzw. sztuczna inteligencja odciśnie trwałe piętno na branży rekrutacyjnej.
Codziennie docierają do nas informacje na temat spektakularnych awarii samochodów z napędem elektrycznych. Nie sposób przynajmniej częściowo nie upatrywać się w tym działalności sprzedawców samochodów z silnikami benzynowymi lub diesla. Jak jednak pokazują badania, elektryki faktycznie są bardziej awaryjne niż samochody z „tradycyjnym” napędem i to w znacznym stopniu.
W transporcie zawsze priorytetem jest bezpieczeństwo. Producenci prześcigają się w obmyślaniu nowości, które mogłyby się na nie przełożyć, często w sposób umykający naszej uwadze. Według nowych badań ogromna część kierowców nie zna funkcji jednego z przycisków bezpieczeństwa, jakie montuje się we współczesnych samochodach.
Przy okazji organizacji imprez sportowych mieliśmy się już okazję wielokrotnie przekonać, że skala i rozmach inwestycji prowadzonych w Chinach potrafi wprawić w osłupienie. Tym razem Państwo Środka zachwyciło nowym parkiem rozrywki, który w momencie otwarcia pobił kilka rekordów Guinessa.
Choć od lat trwają prace nad tym, by całkowicie wyeliminować konieczność korzystania z haseł do uwierzytelniania, to będziemy musieli zaczekać, by metody bezhasłowe zdobyły szerszą popularność. Do tego czasu warto dowiedzieć się, jakich haseł należy się bezwzględnie wystrzegać.
Poland.Business Harbour to przedsięwzięcie, które miało przyciągnąć do Polski specjalistów IT, startupy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa ze państw położonych na wschód od Buga. Można ja uznać za sukces – swoją działalność zechciał przenieść nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Problem w tym, że nikt nie wie, gdzie dziś przebywa zdecydowana większość z nich.
Do aplikacji mobilnych Gmail trafia długo wyczekiwana funkcja. Zarówno w wersji na Androida, jak i iOS-a można już korzystać z możliwości jednego z najbardziej zaawansowanych maszynowych tłumaczy – Google Translatora – bez konieczności opuszczania aplikacji pocztowej. Liczba dostępnych par językowych imponuje, zaś z nowości mogą skorzystać zarówno zwykli użytkownicy, jak i klienci usług biznesowych Google.
Komenda Powiatowa Policji w Malborku poinformowała o mężczyźnie, który padł ofiarą oszustwa. 39-latek myślał, że rozmawia z pracownikami banku, gdy tak naprawdę rozmawiał z oszustami, którzy wyłudzili od niego kilkanaście tysięcy złotych.
Polacy stworzyli zaawansowaną, futurystyczną technologię produkcji ekranów OLED. Może ona zrewolucjonizować wiele branż. Jest mnóstwo sposobów na jaki może ona zostać wykorzystana. Ograniczeniem jest wyłącznie ludzka wyobraźnia.Polacy dokonali tego kolejny raz. Z sukcesem opracowali kolejny, ciekawy, innowacyjny produkt. Piszę kolejny, gdyż każdy kto uważnie śledzi branżę polskich startupów i generalnie dokonania polskich naukowców oraz inżynierów wie, że tego rodzaju osiągnięcia mają miejsce niemal każdego tygodnia, czasami(w najlepszych tygodniach) nawet codziennie.
Microsoft Office to pakiet istniejący na rynku od ponad 30 lat. W listopadzie rozpocznie się proces rebrandingu marki. Zyska ona nową nazwę - Microsoft 365.
Nie ma chyba miesiąca, aby polscy naukowcy nie prezentowali nowego odkrycia bądź produktu związanego z rewolucyjnym materiałem przyszłości jakim jest grafen.
Firmy sprzedające smartfony będą musiały zainstalować w każdym egzemplarzu specjalną rządową apkę, która ma ostrzegać przed zagrożeniami.
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris. Zapytany przez dziennikarzy o kwestię współpracy z USA oraz energetyki, odpowiedział, że jego zdaniem Polska w 2040 może posiadać 6 reaktorów o łącznej mocy 9 GW.
Chociaż mało kto wróżył telewizorom kineskopowym, że będą znów cieszyć się zainteresowaniem, to jednak wracają do łask. Poszukują ich przede wszystkim fani gier retro, co ma związek z lepszą jakością rozgrywki na tego typu urządzeniach. Jeśli mamy więc jeszcze taki telewizor na stanie, nie warto go nie wyrzucać. Moda na lata 80. i 90. doprowadziła już do renesansu kaset VHS, magnetowidów i walkmanów. Teraz przyszedł czas na telewizory kineskopowe, których ceny na aukcjach internetowych rosną, za wiele egzemplarzy można dostać nawet kilkaset złotych, pisze gadżetomania.pl. Jeśli nie gramy w stare gry wideo, zamiast wyrzucać telewizor, znacznie lepiej będzie nam go sprzedać.
To już pewne, w Polsce powstanie elektrownia atomowa. Elektrownia powstanie w Legnicy ( woj. dolnośląskie) i będzie się składać z 10 małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 200 MW.
Okres wakacyjny motywuje, by wsłuchać się w siebie i zadbać o zdrowie. Dla wielu osób świetnym krokiem będzie odstawienie używek takich jak alkohol czy papierosy. Zastanówmy się, czym moglibyśmy się wspomóc, aby skutecznie wyjść z nałogu?Autorzy najnowszego (siódmego) raportu Public Health England (PHE)[1], brytyjskiej instytucji zdrowia publicznego, dowodzą, że e-papierosy są skuteczniejszym narzędziem wspomagającym porzucenie palenia, niż stosowana do tej pory nikotynowa terapia zastępcza. Palacze stoją aktualnie przed dużym wyborem alternatywnych produktów. Na rynku dostępne są m.in. wspomniane e-papierosy (wykorzystujące krytykowane przez wiele osób płyny, tzw. liquidy) lub coraz bardziej popularne produkty do podgrzewania (nie spalania) prawdziwego tytoniu, (np. glo Hyper). Nowością dostępną także w Polsce są zupełnie nowe doustne saszetki nikotynowe. Wszystkie te produkty zostały umieszczone na opracowanej przez naukowców tzw. skali obniżania ryzyka, która przedstawia poziom ekspozycji konkretnych produktów na toksyny jako mniej szkodliwe od wszystkich aktualnie dostępnych alternatyw dla tradycyjnych papierosów – poza nikotynową terapią zastępczą, czyli wspomnianymi gumami i plastrami.
Rząd przyjął projekt, który umożliwi Polakom dofinansowanie zakupu nowego telewizora bądź dekodera, które umożliwią odbiór telewizji w nowym standardzie nadawania. Zmiany zaczną się już 28 marca 2022 r. W Polsce podobnie jak innych krajach Unii Europejskiej wprowadzany będzie nowy standard nadawania telewizji naziemnej. Dotychczasowy system DVB-T/MPEG-4 zostanie zamieniony na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC.
Do rozpoczęcia wdrażania nowego systemu naziemnej telewizji cyfrowej został nieco ponad miesiąc. Standard, który w zamierzeniu ma przynieść telewizję zupełnie nowej jakości, budzi spore obawy. Aż 1,81 mln gospodarstw może stracić dostęp do sygnału telewizyjnego. W większości są to jednoosobowe gospodarstwa domowe, prowadzone przede wszystkim przez osoby starsze.Cyfrowa telewizja naziemna będzie nadawała w poprzednim standardzie DVB-T jeszcze do 30 czerwca 2022 roku. Potem przejdzie na standard o wyższej specyfikacji – DVB-T2/HEVC, który ma zapewnić efektywniejszą transmisję. Wprowadzenie DVB-T2/HEVC w Polsce jest nie tyle koniecznością, co wyjściem naprzeciw konsumentom i możliwością dostarczenia im obrazu w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięku najwyższej jakości. Wynika to również z pewnych unijnych standardów emisji.
HBO GO w ten weekend poinformowała swoich klientów, że nie będą mogli korzystać już z usługi na swoich telewizorach. Tysiące osób w całej Polsce, które chciały obejrzeć swój ulubiony serial na telewizorze, zaskoczył komunikat informujący, że "HBO nie jest wspierane na tym urządzeniu". Wielu widzów zobaczyło na ekranie swojego telewizora komunikat: "Niestety to urządzenie nie jest już wspierane. Wciąż możesz korzystać z serwisu na innych urządzeniach".Fot: Biznes Info