Odporność ekranów smartfonów na zarysowania jest wciąż na tyle niska, że większość z nas decyduje się na montaż folii czy szkła ochronnego. A co jeśli oprócz wyświetlacza akcesorium chroniłoby także naszą prywatność?
Każdy wie, że przed wyjazdem za granicę należy włączyć w telefonie roaming. Często zapomina się jednak, że współczesne smartfony pozwalają wykonywać połączenia telefoniczne całkowicie za darmo, także za granicą. Wystarczy włączyć Wi-Fi Calling.
Szwajcarski startup FinalSpark uruchomił usługę Neuroplatform, w której - przynajmniej według jej dostawców - zleconych obliczeń dokonuje tanka mózgowa. “Bioprocesor” jednych wprawia w zachwyt, innych przyprawia o mdłości.
W ostatnim czasie w zasadzie codziennie nad Polską przechodzą burze, co może stanowić zagrożenie dla domowego sprzętu. Wielu decyduje się na odłączanie m.in. komputerów czy telewizorów od sieci elektrycznej, jednak ich uwadze często umyka, że nie tylko za jej pośrednictwem urządzenia mogą zostać uszkodzone.
Wyszukiwarka Google przechodzi aktualnie być może największą zmianę w swojej historii. Obok list wyników zaczyna prezentować rezultaty działania dużych modeli językowych, przez wielu nazywanych sztuczną inteligencją. Nowa era to dobra okazja, by pochylić się nad mniej oczywistymi aspektami działania Google. Jednym z nich jest niezauważane przez wielu Google Doodle.
Nowe badania rzucają światło na to, co wiedzą Polacy o sztucznej inteligencji oraz jak zapatrują się na przyszłość jej rozwoju. Pod uwagę wzięto także nasze oczekiwania co do wpływu SI m.in. na rynek pracy. Wnioski mogą zaskakiwać - Polacy są np. zwolennikami dodatkowego opodatkowania pracy zaawansowanych algorytmów.
Rośnie liczba zgłoszeń dotyczących awarii usług Play, a dokładniej połączenia z internetem oferowanego wcześniej przez UPC. W mediach społecznościowych spółki klienci narzekają i informują, że zalecane przez pomoc techniczną środki nie przynoszą rozwiązania.
Jeszcze do niedawna lotniska rygorystycznie przestrzegały zasad przewożenia płynów w bagażu podręcznym. W ostatnim czasie jednak kolejne światowe lotniska zmieniają swoją politykę w tym zakresie. Czy czeka nas rewolucja w tym zakresie?
Sieci elektromagnetyczne, pojazdy, elektronika użytkowa - w coraz większej liczbie gałęzi rozwoju techniki stajemy przed pilną potrzebą innowacji w zakresie wydajności i pojemności akumulatorów. Naukowcy Korei opracowali ogniwa, które w wielu aspektach pokonują ograniczenia akumulatorów litowo-jonowych. Zamiast litu zastosowali sód.
Dość powszechna jest opinia, że kasy samoobsługowe, w których pokładano nadzieję na automatyzację obsługi klienta, przysparzają więcej problemów, niż pożytku. Widać to już także w decyzjach dużych sieci sprzedaży detalicznej, które zaczynają rakiem wycofywać się z kas samoobsługowych.
Meta pracuje nad ważną zmianą w komunikatorze WhatsApp. Aplikacja wzbogaci się o własny odpowiednik znanej z iPhone’ów funkcji AirDrop. Dzięki niej bezpośrednio z poziomu komunikatora będzie można udostępniać pliki innym użytkownikom WhatsAppa znajdującym się w pobliżu.
Lotnisko w Krakowie zapowiedziało wprowadzenie ważnych zmian w kontroli bezpieczeństwa bagażu pasażerów. Dzięki instalacji skanerów CT na pokłady samolotów odlatujących z Krakowa procedury będą znaczenie wygodniejsze dla pasażerów.
Ministerstwo sprawiedliwości jest na etapie uzgodnień wewnątrz resortu, które mają poskutkować zmianami w prawie spadkowym. W planach jest umożliwienie w szczególnych przypadkach sporządzenia testamentu w formie audiowizualnej, czyli po prostu nagrania wideo.
W życie weszła rozporządzenie wprowadzające nową legitymację służbową nauczyciela. Odtąd dokument będzie miał format zbliżony do karty kredytowej oraz zyska nowe funkcje. Nowy wzór ma także utrudnić fałszerstwa.
Microsoft znalazł się pod obstrzałem ze strony byłych pracowników. Doświadczeni programiści, którzy przez lata współtworzyli system operacyjny Windows, zwracają uwagę, jak ociężała jest najnowsza wersja Windowsa 11. Nawet na najlepszym sprzęcie najpopularniejszy system operacyjny na pecetach ma duże problemy z wydajnością.
Filatelistyka zdaje się pasją, której nie sposób połączyć cyfryzacją. A jednak są takie próby. Sukcesami na tym polu chwali się Poczta Polska, która właśnie ogłosiła drugą emisja tzw. kryptoznaczków. Łączny nakład przekroczy 20 tys. sztuk.
Dziś każdy większy wydawca utrzymuje swoje platformy z grami dostarczane w ramach subskrypcji. Nie inaczej jest z EA, które - delikatnie mówiąc – od lat nie cieszy się uznaniem graczy. Można się spodziewać, że negatywne opinie jeszcze się pogłębią - EA zapowiedziało bardzo wysokie podwyżki cen usługi EA Play.
Choć mamy początek kwietnia, to warunki pogodowe panujące w większości kraju bardziej przypominają końcówkę czerwca. Ten stan rzeczy może stanowić zagwozdkę dla kierowców, którzy wciąż jeżdżą na zimowych oponach.
Lodówki należą do sprzętu, który zużywa najwięcej prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym. Przez lata i tak udało się wprowadzić znaczne optymalizacje, niemniej są metody na to, by urządzenie zużywało jeszcze mniej energii. Dzielą się nimi sami producenci.
Choć coraz częściej wybiera się płyty indukcyjne, to jednak kuchenka gazowa pozostaje najczęściej standardowym wyposażeniem kuchni. Oba rozwiązania generują koszty, niemniej w przypadku kuchenek gazowych są sposoby na to, by zaoszczędzić na zużyciu gazu. Najważniejszy to zachowywanie dysz w dobrej kondycji.
Nadchodzi kolejna zmiana czasu z zimowego na letni. Z końcem marca należy pamiętać, aby przestawić zegarki i zegary w urządzeniach o godzinę do przodu. Od wielu lat jest jednak dyskutowane całkowicie porzucenie dwóch ustawień czasowych – kiedy można się tego spodziewać?
Dostęp do informacji o ilości energii zużytej przez gospodarstwo domowe czy przedsiębiorstwo jest kluczowy przy ustalaniu limitów zużycia i prognoz wysokości rachunków. Zwłaszcza dziś, kiedy często zachodzi konieczność równoległego śledzenia danych z OZE, warto na bieżąco być zorientowanym w ilości energii pobieranej z sieci i np. z instalacji fotowoltaicznych.
Ekrany OLED spopularyzowały się na tyle, że ich różne wariacje stanowią już standard w smartfonach, a coraz częściej decydujemy się także na telewizory OLED. Przewaga ich właściwości nad wieloma innymi rodzajami matryc jest niekiedy widoczna gołym okiem, co nie oznacza, że OLED-y nie mają własnych problemów. Właśnie rozwiązano jeden z nich.
Parafie i wierni z całej Polski mogą wziąć udział w Nocy Konfesjonałów. Jest to inicjatywa mająca zachęcić do udziału w sakramencie pokuty w okresie przedwielkanocnym. W tym roku przygotowano coś specjalnego – specjalną aplikację mobilną.
Przez lata mieliśmy okazje obserwować, jak kolejne klasy sprzętu peryferyjnego można instalować w komputerach coraz łatwiej. Dziś nawet w przypadku urządzeń skomunikowanych radiowo w większości przypadków parowanie trwa sekundy, po których od razu można przystąpić do eksploatacji. Jest jednak kategoria, dla której czas stanął u zarania historii komputerów osobistych. To drukarki.
W krakowskiej Nowej Hucie podczas prac drogowych został zagubiony defektoskop – średniej wielkości urządzenie służące do pomiaru ciągłości materiałów. Niestety, jego uszkodzenie może za sprawą aktywnego promieniowania stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.
Już za kilka dni znów zmienimy czas na letni. Zegarki należy przesunąć o godzinę do przodu wraz z końcem marca. Od wielu lat trwa jednak debata nad tym, by całkowicie wyeliminować tę niedogodność – kiedy możemy liczyć na całkowitą likwidację podziału na czas letni i zimowy?
Sam Altman, szef OpenAI, które odpowiedzialne jest za rozwój modelu GPT i bazującego na nim ChatGPT, w jednym z ostatnich wywiadów niespodziewanie krytycznie wyraził się o dokonaniach swojego zespołu. W jego ocenie bieżąca wersja dużego modelu językowego GPT4 jest… do bani.