HMD Global, firma, która wykupiła od Nokii prawa do marki smartfonów i telefonów, przez ostatnie lata dostarczała na rynek nowe wersje kultowych fińskich telefonów komórkowych, m.in. Nokii 3310. Teraz firma szykuje odświeżenie kolejnego urządzenia, które jest znane niemal wszystkim.
O ile łatwiejsze byłyby rozmowy o transformacji energetycznej, gdybyśmy tylko dysponowali magazynami energii, które zachowywałyby 100 proc. ładunku niezależnie od upływu czasu czy warunków zewnętrznych, a przy tym były przynajmniej neutralne dla środowiska. Metody na taki wynalazek poszukują Finowie z Polar Night Energy. Poszukują w piasku.
Jedną z inicjatyw poprzednich władz Telewizji Polskiej było uruchomienie portalu adresowanego do młodych, przede wszystkim do pokolenia Z. W SwipeTo zainwestowano krocie, mimo że już w poprzedniej kadencji było wiadomo, że portal, delikatnie mówiąc, nie wzbudził zainteresowania. Dziś znamy już jego dalsze losy.
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że jeszcze dziś na Ziemię spadnie dziewięć baterii pochodzących z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Choć dokładne miejsce, na które spadną, nie jest jeszcze znane, to według części naukowców kosmiczne śmieci mogą rozbić się nieopodal polskich granic.
Są takie programy użytkowe, które przez lata zyskały status legendarny. Są to często narzędzia, których instalatory pobieramy w pierwszej kolejności zaraz po uruchomieniu nowego komputera. Należy do nich WinRAR – program o statusie memicznym ze względu na jego model licencyjny, który właśnie doczekał się dużej nowej wersji.
Można odnieść wrażenie, że premiera ChatGPT zastała Google z ręką w nocniku. Przez cały rok 2023 korporacja próbowała doścignąć OpenAI, jednak nie uniknęła się przy tym popełnienia błędów. Jeden z nich właśnie doprowadził do wyłączenia części usług.
Choć Paint przez lata mógł się wydawać narzędziem prymitywnym, które może służyć przede wszystkim dzieciom do zabawy, to jednak od premiery Windowsa 11 możliwości programu są systematycznie rozbudowywane. Dziś można już dokonywać bardziej złożonej edycji grafiki, a do Painta za moment trafią kolejne nowe funkcje.
Opinie pozostawione w internecie są kluczowe w kształtowaniu świadomości marki wśród konsumentów – kilka negatywnych komentarzy może zaważyć na bycie lub niebycie przedsiębiorstwa. Rzadko myślimy jednak o tym, że pozostawienie negatywnej opinii może się dla nas skończyć konsekwencjami prawnymi. A także, jak orzekł Sąd Najwyższy, może słono kosztować.
Jeśli chodzi o kasy samoobsługowe, to część konsumentów nie potrafi już sobie bez nich wyobrazić zakupów ze względu na oszczędność czasu, inni zaś przeklinają je z uwagi na częstą konieczność wzywania obsługi. Fakt faktem jednak, że dziś takie urządzenia stoją niemal w każdym markecie, co może się okazać problematyczne dla samych sklepów. Niektóre z nich rezygnują z takiego rozwiązania.
Avast pozostaje jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych, także w Polsce. Przyczyna jest oczywista – jest to jedno z nielicznych narzędzi tej klasy, które jest udostępniane użytkownikom za darmo. Niestety, po raz kolejny potwierdza się wyświechtana dewiza, według której jeśli coś jest za darmo, to produktem jest użytkownik.
Nadchodzą duże zmiany w warszawskiej komunikacji zbiorowej. Z pojazdów znikną dotychczas wykorzystywane urządzenia i zastąpią je nowe. To spowoduje, że zostaną wprowadzone nowe metody kupowania biletów, ale korzyści odczują także pasażerowie. System sam zaproponuje optymalny model płatności za przejazdy.
W połowie grudnia doszło do poważnego naruszenia prywatności posiadaczy kamer Ubiquiti. Przez błąd po stronie producenta użytkownicy mogli uzyskiwać dostęp do podglądu pochodzącego z cudzych kamer. Okazuje się, że podobne kardynalne błędy nie są rzadkością – właśnie odnotowano kolejny taki przypadek.
Poczta Polska wydała komunikat, w którym przypomina o zaletach e-Doręczeń w obsłudze korespondencji z administracją publiczną. Po uruchomieniu produkcyjnym pierwszych usług wykorzystywanych do cyfryzowania komunikacji (PURDE i PUH) Poczta realizuje usługi w pełni cyfrowo w przypadku wszystkich, którzy otworzyli odpowiednią skrzynkę.
Tempo rozwoju ChatGPT w ostatnich miesiącach nieco osłabło, a jego twórcy zdawali się skupiać na problemie „lenistwa” swojego dużego modelu językowego. Teraz się to zmienia i zapowiedzieli oni nowe możliwości ChatGPT, które wzbogaci się o spersonalizowaną per użytkownik pamięć o wcześniejszych rozmów.
Rok 2024 ma być niezwykle ważny dla rynku pecetów. Wielokrotnie już przedstawiciele producentów sprzętu wyrażali nadzieję na powrót do wyników sprzedaży pecetów sprzed pandemii. Motorem napędowym wzrostów ma być nowa wersja Windowsa. Microsoft w końcu oficjalnie wyjaśnił, jaka przyszłość czeka system w ciągu nadchodzących miesięcy.
Speedtest.pl zaprezentował nowe wyniki prędkości polskiego internetu mobilnego. W tym miesiącu jest ono szczególnie ważne. W styczniu po raz pierwszy pojawiły się odczyty z 5G uruchomionego przez operatorów na docelowych częstotliwościach. Zmiany są diametralne.
W ostatnich dniach światło dzienne ujrzała informacja, według której opóźni się budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodnik, jaką pod Wrocławiem ma wybudować Intel. Rząd nadal nie złożył przed Komisją Europejską wniosku o zgodę na udzielenie wsparcia ze środków publicznych. Do sprawy ustosunkowało się już Ministerstwo Cyfryzacji.
Wokół higieny pracy elektroniki użytkowej narosło wiele mitów, z których część ma źródła jeszcze w czasie, gdy urządzenia te działały nieco inaczej. Wiele z nich dotyczy ładowania i cyklów pracy laptopów, np. tego, czy i jak często należy całkowicie wyłączać komputer. A być może w ogóle nie trzeba tego robić?
Amerykańskie National Ignition Facility świętuje kolejny ważny sukces w pracach nad fuzją jądrową. Po osiągnięciu rentowności energetycznej w 2022 r., kiedy z fuzji udało się uzyskać po raz pierwszy więcej energii, niż trzeba jej było dostarczyć, dziś mamy do czynienia z kolejnym krokiem milowym.
Wielka inwestycja Intela w podwrocławskiej lokalizacji Kadłub/Miękinia będzie opóźniona. Winnym za ten stan rzeczy jest jednak nie sam producent, który pod Wrocławiem chce testować procesory, lecz rząd. Ten chce renegocjować umowę zawartą w czerwcu zeszłego roku.
Wśród części osób pracujących zdalnie popularne jest łączenie pracy z podróżowaniem. Potrafią oni wykorzystać współczesną kulturę pracy i prowadzą de facto koczowniczy tryb życia. Potencjał dostrzegła w tym Japonia, która zaoferuje cyfrowym nomadom specjalny rodzaj wiz dostosowany do ich potrzeb.
W drugiej połowie zeszłego roku za sprawa wypowiedzi kilku wypowiedzi wysoko postawionych dyrektorów zapadło przekonanie, że w roku 2024 zostanie wydany Windows 12. Takie głosy płynęły między innymi ze strony CTO Intela, który w premierze kolejnej wersji systemu upatrywał szansę na wywindowanie sprzedaży pecetów z układami Niebieskich. Te nadzieje mogą się jednak okazać przedwczesne.
Marka telefonów i smartfonów Nokia znów na zakręcie. Zgodnie z wcześniejszymi pogłoskami wygląda na to, że firma HMD Global, dysponent praw do produkcji urządzeń mobilnych trafiających na rynek pod kultową fińską marką ma plany jej porzucenia. Może to oznaczać ostateczny koniec telefonów Nokia, ale też nowe otwarcie.
Silent Hill 2 to jeden z najbardziej wyczekiwanych remake’ów, a już na pewno wśród horrorów. Pierwszy film z rozgrywki został opublikowany wczoraj, podczas imprezy State of Play. Nieoczekiwanie swoją premierę miała przy tej okazji gra Silent Hill: The Short Message, spin-off serii, która została udostępniona za darmo.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o inauguracji prac nad Krajowym Centrum Przetwarzania Danych. W praktyce mają to być centra danych zlokalizowane w Polsce i budowane przez polskie instytucje, tak aby zapewnić administracji niezależność od czynników zewnętrznych i bezpieczeństwo. Budżet przeznaczony na inwestycję wyniósł 830 mln złotych.
Jednym z bieżących projektów dotyczących serii Wiedźmin jest remake pierwszej części. Obok Project Solaris, czyli otwarcia nowej trylogii osadzonej w wiedźmińskim uniwersum jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich produkcji. Właśnie poznaliśmy nowe informacje o tym, jak będzie wyglądał nowy-stary Wiedźmin.
Rok 2023 upłynął pod znakiem gigantycznego wybuchu zainteresowania dużymi modelami językowymi i silnikami przetwarzania języka naturalnego, które zbiorczo i często na wyrost zaczęto nazywać sztuczną inteligencją. Prym wiódł oczywiście ChatGPT. Teraz entuzjazm wobec SI studzi szef OpenAI odpowiedzialnego za ChatGPT, Sam Altman.
Rok 2024 zapowiada się na niezwykle ważny w działalność CD Projekt RED. Producent poinformował, że wyczekiwana kolejna produkcja osadzona w wiedźmińskim uniwersum wejdzie w kolejną fazę rozwoju, a pracę postępują także nad innymi grami.