Opłata abonamentowa RTV stanowi przedmiot intensywnych debat w Polsce, budząc duże kontrowersje. Dużo krytyki przyciąga przymusowy charakter tego podatku, zwłaszcza wśród osób, które twierdzą, że nie posiadają odbiorników radiowo-telewizyjnych lub nie korzystają z usług publicznych nadawców. Pojawiają się propozycje zmian w systemie opłacania abonamentu, ale nie brakuje również głosów postulujących jego całkowitą likwidację.
Obecnie trwa intensywny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nieco wcześniej media rozpowszechniły informację o nieznanym darczyńcy, który wrzucił do puszki jednej z wolontariuszek na krakowskim rynku znaczną kwotę 100 tysięcy złotych. Wydaje się, że tajemniczym dobroczyńcą może być znana osobowość internetowa.
W mailu rozesłanym wśród użytkowników administracja usługi Disney+ poinformowała o rychłym końcu możliwości współdzielenia kont. Wprowadzone mają zostać te same mechanizmy, jakie stosuje Netflix – dostęp do usługi będzie ograniczony do jednego gospodarstwa domowego. Wyjątkiem może być specjalny rodzaj kont.
Netflix opublikował raport dla inwestorów, w którym obok wyników zawarto także plany rozwoju usługi. Niestety nie mamy dobrych wieści. Firma nie tylko planuje podwyższyć ceny poszczególnych pakietów, ale także zrezygnować z podstawowego, najtańszego wariantu abonamentu.
Oferta Orange została uszczuplona o część kanałów. Osoby, które zechciałyby aktualnie rozpocząć korzystanie z oferty, nie mają możliwości skorzystania z oferty kanałów Canal+.
Zła wiadomość dla osób, które nie posiadają jakiegokolwiek odbiornika radiowego bądź telewizyjnego w domu. Najnowsze orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdza bowiem, że abonament trzeba płacić także za inne rzeczy - nawet te, które nie są radiem bądź telewizorem.
Ledwie wczoraj przywoływaliśmy wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że abonamentem RTV są objęte oprócz telewizorów i radioodbiorników także smartfony, tablety i komputery, a już pojawiły się kolejne pomysły na zmiany. Duża część potencjalnych abonentów nie zgadza się z wizją opłaty, która objęłaby wszystkich.
Dostawca usług telekomunikacyjnych Vectra poinformował o podwyżce swoich cen, czego powodem ma być „obecna sytuacja gospodarcza”. Proces odbywa się w ramach waloryzacji, co budzi pytania o to, czy podwyżka cen może być dla odbiorców usług Vectry podstawą do wypowiadania umów.
Start polskiego oddziału Warner Bros. Discovery może solidnie wstrząsnąć rynkiem usług opartych o strumieniowaniu. Wcześniej informowaliśmy, że zmiany zajdą w przypadku HBO, lecz to dopiero początek – grupa planuje także zamknięcie przynajmniej jednej innej usługi.
Nadchodzą spore zmiany na polskim rynku usług streamingowych. Według niepotwierdzonych dotąd informacji gruntowne zmiany zajdą w ofercie jednego z największych graczy. Czy nowe treści oraz materiały pochodzące z już dostępnych w Polsce usług mogą zagrozić dominacji Netfliksa?
Do końca miesiąca ważną aktualizację oprogramowanie otrzymają wybrane dekodery Vectra. Dostawca usługi zapowiada, że nowa wersja to nie tylko paczka zmian i usprawnień, ale też pierwszy krok do pozbycia się irytujących błędów, jakie napotykali użytkownicy podczas codziennej eksploatacji.
46 milionów złotych - taką karę ma zapłacić Canal+ Polska. Zadecydował o tym Prezes UOKiK. Środki mają być zwrócone konsumentom. W uzasadnieniu czytamy, że konsultanci spółki wprowadzali klientów w błąd i przekazywali nieprawdziwe informacje na temat celu rozmowy telefonicznej. Oferowano bezpłatny pakiet kanałów, ale była to tylko przykrywka.
Chaos wokół telewizji publicznej znajduje swoje liczne konsekwencje także poza jej antenami. Z Telewizji Republika, która zapewniła miękkie lądowaniom zwolnionym pracownikom TVP, masowo odchodzą reklamodawcy oburzeni emitowanymi tam treściami. Zaskakującą rolę zaczął odgrywać w tym zamieszaniu Polsat.
Nawet niewielkie modyfikacji oferty mogą sprawić, że umowę z usługodawcą telewizyjnym można bez żadnych konsekwencji. Pojawiły się informacje o zmianach wprowadzonych przez jednego z nich, co warto zweryfikować.
Z roku na rok ma się zmniejszać liczba osób opłacających abonament RTV. Choć w bieżących okolicznościach, gdy media publiczne zostały postawione w stan likwidacji oraz planowane są zmiany w strukturze ich finansowania, sens uiszczania opłat może być kwestionowany, to jednak dla urzędu obowiązek jest oczywisty. Poskutkowało to licznymi zajęciami emerytur i wynagrodzeń.
Zmiany zaprowadzone w mediach publicznych, jak wyłączenie części stacji oraz postawienie ich w stan likwidacji, rodzi niepewność nie tylko ze względu na dalsze finansowanie publicznych telewizji i radia, ale też bezpośrednio dla samych widzów. Jednym z nich jest brak dostępności niektórych stacji, mimo że dostęp do nich jest opłacany.
Polityczna walka o wpływy w mediach publicznych w związku z decyzją ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o postawieniu spółek w stan likwidacji może znaleźć konsekwencje także dla naszych portfeli. Wątpliwości zaczyna budzić zwłaszcza kwestia abonamentu RTV.
Sylwester to okazja do organizowania loterii i konkursów z cennymi nagrodami, często takie inicjatywy podejmują stacje telewizyjne. Nie zawsze jednak funkcjonują one w sposób zapowiadany przez organizatorów. UOKiK podjął decyzję, aby ukarać za manipulację przy sylwestrowym konkursie stację Polsat.
Serwisy streamingowe poszukują dodatkowych przychodów, co pokazują podwyżki opłat za część z nich. To jednak niejedyny sposób, by zarabiać więcej. Coraz częściej w płatnych usługach pojawiają się również reklamy. Dołączenie do grona usług, w których zmuszeni będziemy oglądać reklamy, zapowiedział jeden z największych graczy.
W tle toczącej się walki politycznej o media publiczne działają urzędy skarbowe w całej Polsce i zajmują pieniądze abonentów RTV, którzy nie dopełnili swoich obowiązków. Na rzecz nieopłaconego abonamentu radiowo-telewizyjny zajmowane są m.in. emerytury i renty.
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Już w niedzielę niemal wszyscy Polacy zasiądą do wigilijnych stołów, by zajadać się świątecznymi daniami i spędzać czas z najbliższymi. Wiele osób nie wyobraża sobie rodzinnych spotkań bez telewizora w tle. Świąteczne filmy — mimo że doskonale znane — potrafią dodać Bożemu Narodzeniu wiele magii. Co warto obejrzeć?
Są już pierwsze konsekwencje wczorajszej uchwały Sejmu wzywającej organy państwowe do zmian w mediach publicznych. W tej chwili nie ma możliwości oglądania stacji telewizyjnej TVP Info, wyłączony został także jej portal.
Kilka dni temu informowaliśmy o pierwszym etapie migracji trzeciego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej na standard DVB-T2/HEVC. Objął on województwa położone w zachodniej części Polski. Natomiast jutro w nocy nowy standard nadawania zostanie wprowadzony na wschodzie kraju – przypomina specjalistyczny portal wirtualnemedia.pl. Co to oznacza?
Potwierdzają się doniesienia o planach całkowitej likwidacji abonamentu RTV. Zamiast opłat za zarejestrowane odbiorniki, płacić będą wszyscy. Ma to wyeliminować problemy z egzekwowaniem abonamentu, ale też obniżyć koszty ponoszone przez obywateli.
Rozpoczął się pierwszy etap migracji trzeciego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej na standard DVB-T2/HEVC. Posiadacze nowszych telewizorów i dekoderów nie odczują większych zmian, ale w przypadku starszych urządzeń skończy się to utratą dostępu do części kanałów TVP.
Abonenci telewizji dostarczanej przez UPC Polska/Play zgłaszali w ostatnim czasie problemy. Duża część z nich w ogóle nie mogła odbierać kanałów. Dziś wiemy już więcej o samej awarii oraz krokach, jakie Play zamierza podjąć w ramach zwalczania usterki. I raczej nie są to dobre wieści dla klientów, którzy nadal napotykają problemy z odbiorem telewizji.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podjął decyzję w sprawie świadczącej dostęp do telewizji i internetu firmy Vectra. Przez lata jej klienci byli zmuszeni do korzystania z dodatkowych usług, co zostało uznane za naruszające prawo. Teraz wiadomo już, że mogą się oni ubiegać o zwrot pieniędzy.
Miłośnicy treści udostępnianych przez Netfliksa mają dobrą okazję do tego, by mocno zaoszczędzić. Zwłaszcza jeśli właśnie szukają dostawcy internetu. Aby skorzystać z darmowego Netfliksa trzeba jednak spełnić warunki, a sama oferta ma pewne ograniczenia.