Do którego wynagrodzenie? Niewątpliwie pytanie to zadają sobie nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy. To, co dla pierwszego jest prawem, dla drugiego jest obowiązkiem. Do kiedy więc wypłacać wynagrodzenie? Czy prawo zakłada, że jest jakiś wyjątkowy dzień, by pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie?Jak wynika z Kodeksu Pracy, a konkretniej 85 artykułu, wynagrodzenie za dany miesiąc uiszcza się z dołu w terminie określonym wcześniej z pracownikiem. Jednak, jak zakłada Kodeks Pracy, nie może to być później niż w ciągu pierwszych 10 dni miesiąca, następującego po miesiącu, za który przysługuje pracownikowi wypłata.
Ile wzrośnie wynagrodzenie w 2020? To pytanie bardzo ogólne, na które trudno odpowiedzieć. Średnie wynagrodzenie w 2019 roku w I kwartale wyniosło 4950,94 złote i z pewnością będzie rosło powyżej poziomu 5 tys. złotych. Łatwiej jednak sprecyzować, jaki poziom w 2020 roku osiągnie minimalna płaca w Polsce.W 2019 roku od 1 stycznia płaca ta wynosi 2250 złotych brutto, co daje 1634 złote netto. To szczególnie istotna informacja dla Polaków, którzy właśnie taką kwotę zarabiają. Od 2020 roku zarabiać będą jeszcze więcej, co wynika z faktu, że minimalna krajowa ma jeszcze bardziej wzrosnąć do poziomu 2450 złotych. Nie jest to jednak pewne.
Czy wynagrodzenie jest informacją publiczną? Okazuje się, że w niektórych, określonych przez prawo przypadkach tak. Mowa tu szczególnie o urzędnikach administracji państwowej, co do których zakres informacji publicznej jest naprawdę szeroki. Jak podaje Portal Samorządowy, starosta pucki musiał ujawnić wykształcenie, ale także zarobki swoich urzędników po wyroku sądu.Ta sprawa idealnie obrazuje, jak powinno działać prawo wobec pracowników administracji państwowej. W przypadku ich zarobków, udostępnienie informacji na temat ich wysokości publicznie nie powinno być problemem. Mimo to wniosek o podanie takowej informacji, na temat zarobków urzędników z Pucka, który złożyli tamtejsi dziennikarze, nie doczekał się wyczerpującej odpowiedzi. Ci postanowili sprawę zgłosić do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
Czym jest średnie wynagrodzenie? To średnia pensja w danym kraju, którą uzyskuje się przez dzielenie wynagrodzenia naliczonego na okres sprawozdawczy przez liczbę wszystkich pracowników w kraju. Z wiadomych względów średnie wynagrodzenie nie zawsze jest miarodajne, gdyż nie brakuje osób, które zarabiają znacznie mniejsze kwoty od wynagrodzenia średniego.Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w I kwartale 2019 roku średnie wynagrodzenie wyniosło 4950,94 złotych brutto, co w przypadku umowy o pracę oznacza 3516 złotych netto. To znaczna różnica względem minimalnego wynagrodzenia, które wynosi 2250 złotych brutto, co daje 1634 złote netto.
Wynagrodzenie minimalne wcale nie jest dolną granicą dla wynagrodzenia zasadniczego. To drugie może być mniejsze od płacy minimalnej i nie jest to sprzeczne z prawem. Jak się okazuje, wystarczy wiedzieć, jak to zrobić, a jest to powiązane ściśle ze składnikami wypłaty.Przypomnijmy bowiem, że płaca składa się z dwóch rodzajów wynagrodzeń - wynagrodzenia obligatoryjnego, czyli zasadniczego, a także wynagrodzenia fakultatywnego, czyli wszelkiego rodzaju dodatków. To drugie jest wytrychem do tego, by pierwsze ustalić na poziomie mniejszym niż wskazuje płaca minimalna.
Z czego składa się wynagrodzenie? Jak się okazuje, nie zawsze to, co określane jest, jako wynagrodzenie zasadnicze, jest tym, co jako jedyne dostajemy do ręki. Sam kodeks pracy określa, że płaca składa się z dwóch części: składników obligatoryjnych, którymi są obowiązkowe wynagrodzenia za pracę na określonym stanowisku, a także składników fakultatywnych, które są przyznawane pracownikowi nieobowiązkowo ze względu na panujące w danym miejscu pracy przepisy.Wśród składników obligatoryjnych należy wymienić następujące: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za pracę w nocy, wynagrodzenie za dyżury pełnione poza normalnymi godzinami pracy, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, a także dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w niedziele i święta.