Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl Biznes Wojna napędziła handel. Nowe dane o Polsce i Ukrainie, militaria to nie wszystko
fot. Adam Burakowski, East News

Wojna napędziła handel. Nowe dane o Polsce i Ukrainie, militaria to nie wszystko

7 lutego 2025
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował najnowsze podsumowanie relacji handlowych pomiędzy Polską a toczącą obronną wojnę Ukrainą. Jak można było przypuszczać, doszło do znacznej intensyfikacji polskiego eksportu. Co ciekawe, nie dotyczy on wyłącznie sektora militarnego.

Mocny trend wzrostowy

W wyniku rosyjskiej inwazji nastąpił gwałtowny wzrost wymiany handlowej między Polską a Ukrainą. Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), eksport z Polski do Ukrainy od 2021 roku wzrósł ponad dwukrotnie. W latach 2021–2023 wartość eksportu wzrosła z 6,3 mld euro do 11,4 mld euro. Co więcej, w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku osiągnęła już 9,4 mld euro, co świadczy o utrzymującym się trendzie wzrostowym.

Kierowcy tracą hamulce. Policja otrzymuje coraz więcej donosów
Wybory na Białorusi. Nie ma niespodzianki, są reakcje i komentarze

Ukraina na siódmym miejscu wśród największych rynków eksportowych Polski

Ukraina jest obecnie siódmym największym rynkiem eksportowym Polski i odpowiada za 3,6 proc. polskiego eksportu w 2024 roku (wzrost z 2,1 proc. w 2021 r.). Dynamiczne zacieśnienie relacji handlowych wynika w dużej mierze z zapotrzebowania na produkty związane z wojną i odbudową infrastruktury.

W latach 2021–2023 największy udział w eksporcie miały paliwa mineralne, broń i amunicja, pojazdy oraz maszyny i urządzenia mechaniczne. Nawet jednak po wyłączeniu kategorii związanych z wojną, eksport z Polski na Ukrainę wzrósł o około 30 proc. w porównaniu do okresu sprzed konfliktu.

Z kolei import z Ukrainy utrzymuje się na stabilnym poziomie. W latach 2021–2023 jego wartość wynosiła odpowiednio 4,2 mld euro, 6 mld euro i ponownie 4,2 mld euro. W pierwszych trzech kwartałach 2024 roku wyniósł 3,3 mld euro. Choć udział importu z Ukrainy w ogólnym imporcie Polski jest relatywnie niski (1–1,5 proc.), Polska pozostaje dla Ukrainy kluczowym rynkiem eksportowym i jednocześnie drugim po Chinach dostawcą towarów.

Import nierówny eksportowi

Wartość polskiego eksportu do Ukrainy wzrosła ponad dwukrotnie szybciej niż ogólny eksport Polski, który w tym samym okresie zwiększył się o 11,6 proc. PIE podkreśla, że znaczenie Ukrainy jako partnera handlowego rośnie, co wymaga dostosowania infrastruktury transportowej oraz dalszego wsparcia integracji Ukrainy z Unią Europejską. Proces ten może przynieść Polsce znaczące korzyści gospodarcze.

Ten przywódca ugiął się pod groźbami Trumpa. „Te działania to dopiero początek"
80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Do Polski przyjadą światowi przywódcy i monarchowie
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat