Wracają covidowe restrykcje i obowiązkowe maseczki? Sanepid nie pozostawia złudzeń
Wczoraj doszło do międzyresortowego spotkanie, podczas którego omawiano sytuację epidemiologiczną. Udział wziął m.in. kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym prof. Paweł Grzesiowski. Po konferencji potwierdzono, że sytuacja jest poważna i zalecane będzie noszenie maseczek. Dziś wiemy już, jakie środki zostaną przedsięwzięte.
800 infekcji COVID-19 w połowie sierpnia. Apogeum czeka nas już wkrótce
W lipcu br. w Polsce odnotowywano średnio 60 przypadków zachorowań na COVID-19 dziennie, jednak już z końcem miesiąca było ich ok. 200. Sytuacja pogorszyła się znacznie w sierpniu, kiedy średnie liczby zachorowań zaczęły sięgać 400, a 13 sierpnia odnotowano rekordowe w ostatnim czasie 800 infekcji . Trzeba jednak pamiętać, że nie są przeprowadzane powszechne testy, przez co liczby zachorowań są zaniżona - dane uwzględniają tylko testy wykonane w szpitalach na zlecenie lekarzy. Nie dysponujemy informacjami o testach przeprowadzanych samodzielnie przez chorujących, którzy decydują się (lub nie) na samoizolację.
Po spotkaniu w ministerstwie zdrowia głos zajął prof. Grzesiowski, który potwierdził, że dane nie napawają optymizmem. Już wyniki ze szpitali wskazują na rosnący trend, a kolejna fala dotarła już do Polski. Na razie jednak nie osiągnęła swojego szczytu, co oznacza, że liczba zachorowań w najbliższym czasie będzie rosła. Z apogeum mamy mieć do czynienia w październiku , do czego przyczyni się powrót uczniów do szkół. To z kolei skłoniło szefa GIS do zapowiedzi, że władze będą zalecać powrót do noszenia maseczek w miejscach publicznych.
Główny Inspektora Sanitrany o obowiązku noszenia maseczek
Opublikowany właśnie komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego rozwiewa wątpliwości zasiane przez chybione interpretacje słów prof. Grzesiowskiego. Ten mówił bowiem o zaleceniach, co przez wielu zostało zinterpretowane jako przywrócenie obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych. W komunikacie czytamy, że zalecenia dot. sytuacji epidemiologicznej w Polsce pozostają bez zmian i nie są na razie planowane żadne nowe decyzje w tej sprawie. GIS nie rozważa aktualnie wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych.
Zobacz: Szczepionki na COVID-19. 1,6 mln nieprawidłowości w Polsce. MZ śledziło “martwe dusze”
Zasygnalizowano jednak potrzebę odpowiedniego przygotowania służby zdrowia na nadchodzące trudne miesiące, zwłaszcza na początek jesieni, kiedy liczba zachorowań osiągnie według prognoz GIS-u swoje apogeum. Należy też pamiętać, że aktualne zalecenia obejmują szczepienia osób będących w grupie ryzyka, izolację osób zarażonych oraz korzystanie z systemu szybkich testów diagnostycznych. Aktualne pozostają rzecz jasna także zalecenia higieniczne - częste i dokładne mycie rąk czy zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu i kichania.
Objawy wariantów COVID-19, którymi dziś zarażają się Polacy
Jednocześnie GIS zaznacza, że wszystkie zalecenia nie mają charakteru obligatoryjnego, a poziom ochrony powinien być dostosowany do ryzyka zakażeń. Rozprzestrzeniający się w bieżącej fali zachorowań wirus to wariant SARS-CoV-2 OMICRON, a dokładniej podwarianty JN.1 i KP.3. Ich najczęstsze objawy to gorączka, kaszel, zapalnie spojówek i ból gardła . Relatywnie rzadko dochodzi natomiast do zapalenia płuc.