Wzrost cen mieszkań hamuje. GUS podał najnowsze dane
Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące rynku nieruchomości. Jak się okazuje, nastąpiło ochłodzenie - wzrost cen mieszkań nieco wyhamował. Co więcej, drugi rok z rzędu ceny mieszkań nie dotrzymywały kroku wzrostowi płac w polskiej gospodarce. Przedstawiamy szczegóły.
GUS podał najnowsze dane ws. polskiego rynku nieruchomości
W poniedziałek, 8 lipca Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy raport - “Obrót nieruchomościami w 2023 r.”. Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że w ubiegłym roku średnia transakcyjna cena lokalu mieszkalnego w Polsce wzrosła o 8,8 proc. po zwyżce o 11,8 proc. w 2022 r. Ostatni raz mieszkania drożały wolniej w 2019 roku, kiedy to średnia cena lokalu wzrosła o 8,7 proc.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym rosły mocniej niż na rynku wtórnym
Co ciekawe, w ubiegłym roku po raz pierwszy od 2015 r. ceny mieszkań na rynku pierwotnym rosły mocniej niż na rynku wtórnym . Jeśli chodzi o nowe lokale, to były droższe o 10,5 proc., a te pochodzące z drugiej ręki podrożały o 7,3 proc.
Z czego wynika taki trend? Okazuje się, że mógł się do tego przyczynić program wsparcia dla kredytobiorców, który funkcjonował w drugiej połowie ubiegłego roku. Chodzi konkretnie o “Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który cieszył się wśród Polaków ogromnym zainteresowaniem.
Dostępność mieszkań dla statystycznego mieszkańca Polski wzrosła
Z najnowszych danych przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny jasno wynika, że dostępność mieszkań dla statystycznego mieszkańca naszego kraju wzrosła. Przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku wzrosło o 12,7 proc. rok do roku, czyli sporo więcej niż przeciętna cena mieszkania.
Zobacz także: Ci seniorzy dostaną 3096 zł dodatku do emerytury. Trzeba złożyć wniosek