Zmiany na mapie Polski w 2025 r. Pojawią się nowe miasta, zmienią się granice
Już 1 stycznia 2025 r., w życie wchodzi rozporządzenie rady ministrów z 30 lipca 2024 r., które zmieni mapę administracyjną Polski. Zmodyfikowane zostaną granice, zawitają na niej nowe miasta. Dojdzie także do zmiany siedziby władz, a wszystko to pociąga za sobą ważne konsekwencje administracyjne. Oto najważniejsze zmiany.
Od jutra siedem nowych miast i 18 zmian granic
Rozporządzenie rządu z końca lipca 2024 było objęte standardowym w takich przypadkach półrocznym vacatio legis, które dobiega końca 1 stycznia 2025 roku. W rezultacie na mapie Polski pojawi się siedem nowych miast , z czego aż trzy w województwie lubelskim powiecie puławskim.
Ponadto, jak wylicza serwis prawo.pl, dojdzie do siedmiu zmian granic gminnych i 11 zmian granic miast. Warto odnotować, że zmiany w 2025 r. są znacznie mniejsze, niż miało to miejsce przed rokiem. W 2024 r. status miasta otrzymały aż 34 miejscowości, przy czym większość z nich powtórnie. Utrata była formą represji za organizację powstania styczniowego w 1863 r .
Zmiany na mapie Polski od 1 stycznia 2025 r.
Nowe miasta, które jutro pojawią się na mapie Polski to Końskowola, Kurów i Wąwolnica w powiecie puławskim, województwie lubelskim. W Małopolsce, w powiecie zwoleńskim, status miasta uzyska Kazanów . W powiecie słupskim w województwie pomorskim będzie to Kobylnica , a w powiecie jędrzejowskim w woj. świętokrzyskim - Sobków . Listę zamyka Zaniemyśl - nowe miasto, które pojawi się w powiecie średzkim w Wielkopolsce.
Ponadto dojdzie do 7 zmian granic gmin:
- gmina Chełm - miasto Chełm
- gmina Moszczenica - gmina Biecz,
- gmina Sucha Beskidzka - gmina Zembrzyce,
- gmina Zarzecze - gmina Kańczuga,
- miasto Orzesze - gmina Ornontowice,
- gmina Kaźmierz - gmina Szamotuły,
- miasto Kołobrzeg - gmina Kołobrzeg.
Zmienią się także granice 4 miast spoza listy miejscowości, które uzyskały status miasta. Są to Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec oraz Olsztyn . Warto też odnotować, że na Lubelszczyźnie, w powiecie janowskim władza gminna (gmina Batorz) przeniesie swoją siedzibą z Batorza do Batorza Pierwszego .
Konsekwencje administracyjne rozporządzenia
Każda podobna zmiana administracyjna pociąga za sobą koszty, jednak głównie po stronie jednostek samorządu terytorialnego . Te muszą zaktualizować ewidencje, zmienić informacje publiczne czy zadbać o nowe pieczątki. Wszystko to odbywa się na koszt samorządów .
Rozporządzenie nie obciąży kosztami mieszkańców wymienionych miejscowości, powiatów i gmin. Nawet jeśli część z nich dysponuje starszą wersją dowodu osobistego, na którym widnieje jeszcze adres zameldowania, nie ma obowiązku wymiany . Dokument może pozostawać użyciu do końca okresu swojej ważności.