Nie tylko Wigilia będzie wolna? W kalendarzu mogą pojawić się dwa nowe święta
Rok 2025 może przynieść istotne zmiany w polskim kalendarzu świątecznym. Nowe propozycje wzbudzają emocje – nie tylko w Sejmie, ale i w całym społeczeństwie.
Nowe święta w kalendarzu
Polski kalendarz świąteczny ma szansę się wydłużyć. W ostatnich dniach posłowie uchwalili ustawę ustanawiającą 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej . Data ta nawiązuje do powołania Armii Krajowej 14 lutego 1942 roku przez Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego.
Jak podkreślają autorzy projektu, święto to ma być wyrazem pamięci o największej konspiracyjnej armii w okupowanej Europie. "Liczebność Armii Krajowej w 1944 roku przekroczyła 350 tysięcy żołnierzy, a jej szeregi były odzwierciedleniem całego polskiego społeczeństwa – od harcerzy po intelektualistów i artystów" – czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Posłowie zaznaczają, że święto to nie będzie dniem wolnym od pracy . W ich opinii najważniejszym celem jest zachowanie pamięci o żołnierzach, których grono staje się coraz mniej liczne.
Święto Wolności i Praw Obywatelskich – czy 4 czerwca będzie dniem wolnym?
Kolejna propozycja to ustanowienie 4 czerwca Świętem Wolności i Praw Obywatelskich , upamiętniającego pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne w 1989 roku. Ta przełomowa data symbolizuje początek polskiej drogi do demokracji.
Obecnie trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który zakłada, że 4 czerwca byłby dniem wolnym od pracy. Inicjatorzy podkreślają, że "ustanowienie tego dnia wolnym ma ogromne znaczenie symboliczne i edukacyjne, przypominając Polakom o wartości wolności oraz przemianach, które ukształtowały współczesną Polskę" .
Wprowadzenie nowego dnia wolnego spotyka się jednak z mieszanymi opiniami. Przeciwnicy wskazują, że rosnąca liczba świąt wolnych od pracy może wpłynąć negatywnie na gospodarkę. Tymczasem zwolennicy podkreślają, że wzorem innych krajów warto inwestować w święta, które mają głęboki kontekst historyczny i narodowy.
Dni wolne od pracy
Obecnie w Polsce mamy 15 świąt państwowych i narodowych, z których tylko kilka jest dniami wolnymi od pracy. W porównaniu z innymi krajami europejskimi Polska wypada umiarkowanie – liczba dni wolnych od pracy jest podobna do Niemiec czy Francji.
Eksperci wskazują, że każdy dzień wolny od pracy wiąże się z istotnymi kosztami dla gospodarki. Z drugiej strony podkreślają, że święta o znaczeniu narodowym mogą mieć istotną wartość społeczną. Ich rolą jest nie tylko przypominanie o ważnych wydarzeniach historycznych, ale także budowanie wspólnej tożsamości i więzi społecznych .
Zwolennicy nowych świąt przypominają, że 14 lutego i 4 czerwca mają wyjątkowy wymiar symboliczny. Obie daty wiążą się z kluczowymi momentami w historii Polski – walką o niepodległość oraz przemianami demokratycznymi.
Czy nowe święta rzeczywiście znajdą miejsce w kalendarzu i zyskają uznanie społeczeństwa? Ostateczne decyzje należą do parlamentarzystów, ale temat z pewnością pozostanie jednym z gorętszych w nadchodzących miesiącach.