BiznesINFO.pl Praca Ogromne zwolnienia w ONZ. Zrzucają winę na Trumpa
Fot. Vitaly Sosnovsky/Canva

Ogromne zwolnienia w ONZ. Zrzucają winę na Trumpa

14 lutego 2025
Autor tekstu: Marcelina Gancarz

Przedstawiciele Organizacji Nardów Zjednoczonych poinformowali o konieczności zwolnienia kilku tysięcy pracowników. Zaznaczyli, że to trudna decyzja, jednakże nie ostatnia i należy się spodziewać kolejnych “korekt zatrudnienia”. Przekazaniu informacji towarzyszyło bezpośrednie wskazanie winowajcy zaistniałej sytuacji.

Masowe zwolnienia w ONZ

Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała w październiku 1945 roku i obecnie w jej skład wchodzą 193 państwa, w tym również Polska. Do ONZ należą także podmioty międzynarodowe, które posiadają status państwa-obserwatora i jest to Watykan oraz Palestyna. Niepaństwowi obserwatorzy wchodzący w obręb organizacji to Zakon Maltański oraz Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Polska należy do ONZ od 24 października 1945 roku, fot. Sumners Graphics Canva.jpg
Polska należy do ONZ od 24 października 1945 roku, fot. Sumners Graphics/Canva

ONZ stawia sobie za cel utrzymanie bezpieczeństwa i pokoju międzynarodowego, wspiera również inicjatywy dążące do rozwiązania problemów gospodarczych, społecznych, kulturowych, humanitarnych czy dotyczących praw człowieka. Wkrótce zakres tych działań może zostać znacząco ograniczony z powodu masowych zwolnień — pracę straci kilka tysięcy osób.

Wielka "czystka" Trumpa już się zaczęła. Potwierdzono deportację pierwszych Polaków
Afera o Żabkę. Wyciekło pismo: zarzucają korupcję całego państwa

ONZ zrzuca winę na Trumpa

ONZ zwolni 3 tysiące spośród 22 tys. pracowników — taką decyzję podjął ł Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Pracę stracą osoby, które działały w ramach Programu Przyjęć Uchodźców (USRAP). Jak wynika z wewnętrznego okólnika udostępnionego ASP, likwidacji ulegnie około 600 stanowisk związanych z tym programem.

Chciałabym móc powiedzieć, że to koniec trudnych decyzji, które nas czekają. Ale nie mogę — przyznała szefowa IOM, Amy Pope.

ONZ tłumaczy, że to niespodziewane i radykalne działanie jest spowodowane niedawną decyzją prezydenta Stanów Zjednoczonych — Donalda Trupma. Odkąd został zaprzysiężony, podpisał już wiele rozporządzeń, które mogą wywoływać niepokój. Tym razem republikanin wziął się za organizacje międzynarodowe i zakwestionował sens wspierania takich inicjatyw przez amerykański rząd.

Donald Trump wycofuje wsparcie dla ONZ.jpg
Donald Trump wycofuje wsparcie dla ONZ, fot. ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP/East News

Donald Trum przykręca kurki w ONZ

Donald Trump na początku lutego 2025 roku podpisał dekret wykonawczy o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z szeregu organów ONZ. USA rezygnuje z dalszego wspierania UNHRC, oprócz tego został ustanowiony szerszy przegląd amerykańskiego finansowania tej organizacji. Waszyngton wycofuje się również głównej agencji ONZ ds. pomocy Palestyńczykom (UNRWA) oraz zrewiduje zaangażowanie w Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).

Konsekwencją decyzji Trumpa jest zawieszenie wpłacania amerykańskich składek do zagranicznych programów pomocowych. Jak przekazał Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców oraz IOM właśnie to działanie prezydenta wymusiło decyzję o zwolnieniu 3 tysięcy pracowników, a możliwa jest dalsza redukcja.

Swoją drogą to zastanawiające, że międzynarodowa organizacja, w której skład wchodzą 193 państwa, jest tak bardzo uzależniona od działań jednego kraju członkowskiego.

Recesja i nagły zwrot. Ekspertka przestrzega pracowników: wiemy, co szykują nam firmy
Zwrot w sprawie Poczty Polskiej. Związkowcy zdecydowali, zaskakujące oświadczenie spółki
Obserwuj nas w
autor
Marcelina Gancarz
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat