Skandaliczna decyzja Facebooka. Polacy zostali pozbawieni praw
Działania Facebooka na polskim rynku porównywane są do praktyk kolonialistów - administracja właśnie podjęła kolejną decyzję, która przez ekspertów określana jest mianem skandalicznej. Po wybiórczej cenzurze nadszedł czas na dalsze ograniczenia, do czego nie doszłoby, gdyby nie nieskuteczność polskich władz.
Facebook na otwartej wojnie z polskim internautą
W ostatnich tygodniach pod względem skuteczności moderacji Facebook zalicza w Polsce wpadkę za wpadką. Batalię z administracją serwisu toczy jeden z najbogatszych Polaków, Rafał Brzoska , właściciel InPostu, a polski CERT jest cenzurowany za informowanie Polaków o niebezpieczeństwach czyhających w mediach społecznościowych na Polaków.
Osobną walkę Facebook toczy się z polskimi mediami . We wrześniu usunięto graficzne formy prezentowania artykułów, co przekłada się na ograniczenie widoczność. Jest to nic innego jak pokaz siły po tym, jak polscy wydawcy zadeklarowali zamiar negocjowania z Facebookiem podziału przychodów z publikowanych w portalu treści.
Nie przegap: Szef InPostu nie powiedział Wam wszystkiego. Polska ma poważny problem
Facebook najpierw cenzuruje, a teraz usuwa funkcję odwoływania się od decyzji
O działaniach moderacji Facebooka głośniej zrobiło się w ostatnim czasie w związku z publikacją CERT. Zespół ostrzegał przed oszustwami dokonywanymi za pośrednictwem serwisu Marka Zuckerberga, jednak szybko napotkał w tym opór. Post został usunięty przez administrację jako zawierający treści wprowadzające w błąd.
Cenzurowanie rządowej agencji szybko spotkało się z jednoznaczną krytyką i zarzutami cenzurowania przez administrację Facebooka niewygodnych dla siebie treści. Jak informuje Niebezpiecznik, teraz posunięto się jeszcze dalej.
Z wersji serwisu dostępnej z Polski zniknęła ważna funkcja związana z moderacją i bezpieczeństwem . Nie można już odwoływać się od skutków działań algorytmów, tj. ręcznie ubiegać się o moderację dokonywaną przez człowieka, a nie maszynę.
W rezultacie w Polsce można już reagować na decyzje o usunięciu lub ukryciu dwojako. Albo zgodzić się z decyzją moderacji o usunięciu posta, albo usunąć go samodzielnie .
Facebook ma swobodę działań także przez zaniedbania polskich polityków
Stowarzyszenie Panoptykon zwraca uwagę, że Facebook może sobie pozwolić na traktowanie Polaków po macoszemu ze względu na opieszałość rodzimych polityków . W Polsce nadal nie został wdrożony akt o usługach cyfrowych, który nakłada na tzw. strażników bram liczne obowiązki sprawozdawcze i rozszerza uprawnienia użytkowników Facebooka.
Tak długo, jak polskie władze będą zwlekać z wdrożeniem aktem o usługach cyfrowych , tak długo Facebook nie będzie ponosił odpowiedzialności za arbitralne decyzje o usuwaniu lub ograniczaniu widoczności treści. Praktyka pokazuje, że taki los spotyka najczęściej artykuły krytyczne wobec praktyk Mety lub których autorzy domagają się bardziej sprawiedliwego podziału zysków.