Obniżenie stawki VAT na gaz z 23 proc. na niższą jest możliwe, poinformowała Rzeczpospolita. Rzecznik PiS Rafał Bochenek odniósł się do tej informacji i zapewnił, że jeśli z analiz rządowych będzie wychodziło, że należy przywrócić VAT do niższego poziomu, to rząd na pewno to zrobi.
Pojawił się pomysł, ruszyły prace legislacyjne. Komisja Europejska chce wprowadzić od 2030 roku obowiązek zeroemisyjności wszystkich nowych domów. Projekt dotyczy pieców węglowych, olejowych oraz gazowych.Już nie tylko zakaz “kopciuchów”. Jak podaje portal money.pl, proces legislacyjny w sprawie zakazania samodzielnie instalowanych kotłów na paliwa kopalne miał już się rozpocząć w Brukseli.
Rząd podniesie stawki VAT na nośniki energii do 23 proc., bo rzekomo taki ruch wymusza Komisja Europejska. Tymczasem “Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że KE ustala jedynie minimalną stawkę.
Od stycznia wraca podatek VAT za gaz. W związku z tym Sejm przyjął już ustawę zapewniającą dodatkowe fundusze dla gospodarstw domowych. Nie skorzystają jednak wszyscy.W ubiegłym tygodniu Sejm przegłosował projektu ustawy gazowej. Została ona przygotowana przez rząd i obejmuje m.in. zamrożenie cen gazu na poziomie 200 zł/MWh.Jak informuje portal Interia.pl, zawiera ona również dodatek gazowy. Jego pojawienie się ma związek z powrotem podatku VAT na gaz w wysokości 23 proc. Jest to wynik decyzji Komisji Europejskiej zakazującej utrzymywania stawki VAT na zerowym poziomie.
30 listopada tego roku Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową, poinformował Gaz- System. Podmorski gazociąg to ważna inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Jak podaje Portal Morski, gazowiec LNG Lech Kaczyński kończy testy. Prawdopodobnie statek trafi do PGNiG jeszcze w tym roku.
Obroty handlowe Polski z Katarem według GUS wyniosły w 2021 1,2 mld dol. Jak mówi Paweł Kułaga dla money.pl, współpraca niedługo może ulec rozszerzeniu.Głównym towarem importowanym przez Polskę z Kataru to LNG (97,6 proc.). Pozostała część to produkty z przemysłu chemicznego.W kontekście eksportu z Polski, najwięcej do Kataru wyjechało żywności, maszyn i mebli. Łączna wartość sprzedanych towarów wyniosła 118,6 mln dol.
Do Sejmu wpłynął projekt dotyczący zamrożenia cen gazu. Dokument zakłada, że w przyszłym roku zostanie wprowadzona maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh.
Wzrost cen najbardziej odczuły osoby opalające dom węglem, a najmniej te, które używają w tym celu prądu – wynika z analizy HRE Investments, na którą powołuje się Forsal. W październiku węgiel kosztował 180 proc. więcej niż rok temu. To efekt trwającej na Ukrainie wojny, wskutek której pojawiły się problemy z ciągłością łańcuchów dostaw surowców energetycznych. Samo ich pozyskanie jest obecnie znacznie droższe. Podwyżki objęły też inne formy ogrzewania.
Dziś w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki w swoich rządach. Przedstawiciele niektórych krajów uważają, że propozycja dotycząca limitów cen gazu to żart.
Rada Federalna Szwajcarii przygotowała projekt rozporządzenia w przypadku dużego niedoboru gazu. Obowiązkowe ograniczenia zużycia dotknęłyby wszystkich mieszkańców. Na razie jednak nie ma powodu, by stosować zapisy rozporządzenia.
Premier mówi o nowych szczegółach dotyczących dopłat do gazu. Prawdopodobnie rząd zdecyduje się na kryterium dochodowe. Szczegóły poznamy w ciągu najbliższych dni.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przejęło na wniosek ABW tymczasowy zarząd przymusowy nad akcjami Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz. O decyzji mającej skutek natychmiastowy poinformował PAP minister Waldemar Buda. Decyzja o przejęciu zarządu nad rosyjskimi akcjami w polskiej spółce podyktowana jest chęcią uniknięcia paraliżu decyzyjnego i dalszą możliwością działania infrastruktury krytycznej dla przesyłu gazu. Informację jako pierwsza podała "Rzeczpospolita".
Rząd chce wprowadzić maksymalną cenę gazu dla odbiorców indywidualnych. Tak wynika z informacji zawartej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów
PGE Obrót wypowiada umowy na gaz ziemny. Jako przyczynę podaje kryzys energetyczny. Wcześniej podobną decyzję podjął Tauron.
W miejscowości Nybro uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe. Dzięki niemu norweski gaz zaczął płynąć do Polski.
Od dziś możliwe jest wykorzystanie przepustowości wejścia Baltic Pipe w terminalu Nybro. Wcześniej otwarcie terminalu opóźniało się przez problemy informatyczne.
Podczas posiedzenia Rady Europejskiej pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia ceny maksymalnej za gaz. O pracach poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa.
Polacy poczekają na norweski gaz. Opóźnia się otwarcie duńskiego terminalu, który ma pompować gaz przez Baltic Pipe. Reuters podaje, że przyczyną takiej decyzji są kwestie technologiczne.
Tauron zapewnia, że nawiązała współpracę z operatorem gazowym. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest gotowe do przejęcia dostaw. Dotychczasowi klienci nie muszą obawiać się o gaz.
Chiński rząd z obawy przed brakiem wystarczającej ilości gazu na rynku wewnętrznym najbliższej zimy, zabronił firmom sprzedaży surowca zagranicznym klientom. Oznacza to, że LNG z Chin nie przypłynie również do Europy. O rozporządzeniu chińskiego rządu informuje dzisiaj Bloomberg. Z racji na sytuację międzynarodową i zawieszanie stosunków handlowych z Rosją przez podmioty europejskie, chińskie wielkie firmy energetyczne Cnooc, Sinopec i PetroChina zaczęły realizować m.in. zlecenia dla kontrahentów europejskich. Władze w Pekinie postanowiły jednak ukrócić eksport LNG, tak aby pozostało go więcej na rodzimym rynku. Stąd też pomysł, aby największe chińskie firmy energetyczne nie sprzedawały gazu ziemnego poza obszar Chin.
Prezydent Turcji Recep Tayip Erdogan poinformował, że zlecił ministerstwu energii rozpoczęcie z Rosją wspólnych badań. Odniósł się tym samym do informacji o utworzeniu nowego hubu gazowego.
Francja wysyła gaz bezpośrednio do Niemiec. To efekt zawartej umowy między tymi państwami dotyczącej złagodzenia kryzysu energetycznego.
Norweska policja interweniowała w związku z incydentem, do którego miało dojść na terenie gazowni Nyhamna. Zakład został całkowicie ewakuowany.
Premier Mateusz Morawiecki przebywa obecnie w Pradze. Dziennikarze pytali go o uszkodzenia gazociągów Nord Stream. Premier ma swoje domysły i podzielił się nimi z dziennikarzami.„To najprawdopodobniej dzieło rosyjskich służb. Zresztą rosyjska propozycja sprzed paru dni sugerująca, że jeśli otworzymy Nord Stream 2, to gaz popłynie, potwierdza tylko tę tezę” - mówił Morawiecki.Dodał, że według informacji, które polski rząd otrzymuje od zagranicznych przyjaciół, to również dzieło rosyjskich służb.Premier przekonywał, że UE musi być zjednoczona w walce z szantażem rosyjskim i w walce z błędami polityki Komisji Europejskiej, z którymi mamy dzisiaj do czynienia.
W związku z kryzysem energetycznym, ogromnymi podwyżkami cen za energię, rząd wprowadził specjalny dodatek energetyczny, który ma pomóc osobom z problemami finansowymi. Jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się ze szczegółami, znajdziesz je poniżej.dodatek
Mimo głosów wielu ekspertów o nieodwracalnym zniszczeniu gazociągów Nord Stream(przez słoną wodę, która się do nich dostała) Rosja nadal ma nadzieję na to, że gazociągi zostaną naprawione oraz będą przesyłały gaz w przyszłości.Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak, w najnowszym wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Rossija 1 mówił:„Dzisiaj wychodzimy z tego, że przede wszystkim trzeba ustalić, kto to zrobił i jesteśmy pewni, że są w tym zainteresowane pewne wcześniej wskazane kraje.”Pytany o nieodwracalne uszkodzenie gazociągów przez wodę, która się do nich dostała zaraz po odnotowanych wybuchach powiedział: „Oczywiście są techniczne możliwości odtworzenia infrastruktury, potrzeba czasu i odpowiednich środków. Jestem pewien, że znajdą się odpowiednie możliwości.”Jego zdaniem kraje zainteresowane zniszczeniem gazociągów to USA, Polska i Ukraina.Putin o uszkodzeniu gazociągów Nord StreamNa Zachodzie przeważają głosy oskarżające Rosję o dokonanie uszkodzeń gazociągów Nord Stream. Z Rosji, co chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem opinie są zupełnie odwrotne.„Zachodowi nie wystarczy sankcji. Teraz organizują dywersje przeciwko infrastrukturze cywilnej, energetycznej, czego przykładem jest wysadzenie gazociągów Nord Stream leżących na dnie Morza Bałtyckiego” – powiedział Putin.
Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego to Rosja stoi za atakami na gazociągi Nord Stream. Gazociągi Nord Stream były jednym z tematów na które wypowiadał się premier w swoim najnowszym podcaście.