Polacy poczekają na norweski gaz. Opóźnia się otwarcie duńskiego terminalu, który ma pompować gaz przez Baltic Pipe. Reuters podaje, że przyczyną takiej decyzji są kwestie technologiczne.
Tauron zapewnia, że nawiązała współpracę z operatorem gazowym. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest gotowe do przejęcia dostaw. Dotychczasowi klienci nie muszą obawiać się o gaz.
Chiński rząd z obawy przed brakiem wystarczającej ilości gazu na rynku wewnętrznym najbliższej zimy, zabronił firmom sprzedaży surowca zagranicznym klientom. Oznacza to, że LNG z Chin nie przypłynie również do Europy. O rozporządzeniu chińskiego rządu informuje dzisiaj Bloomberg. Z racji na sytuację międzynarodową i zawieszanie stosunków handlowych z Rosją przez podmioty europejskie, chińskie wielkie firmy energetyczne Cnooc, Sinopec i PetroChina zaczęły realizować m.in. zlecenia dla kontrahentów europejskich. Władze w Pekinie postanowiły jednak ukrócić eksport LNG, tak aby pozostało go więcej na rodzimym rynku. Stąd też pomysł, aby największe chińskie firmy energetyczne nie sprzedawały gazu ziemnego poza obszar Chin.
Prezydent Turcji Recep Tayip Erdogan poinformował, że zlecił ministerstwu energii rozpoczęcie z Rosją wspólnych badań. Odniósł się tym samym do informacji o utworzeniu nowego hubu gazowego.
Francja wysyła gaz bezpośrednio do Niemiec. To efekt zawartej umowy między tymi państwami dotyczącej złagodzenia kryzysu energetycznego.
Norweska policja interweniowała w związku z incydentem, do którego miało dojść na terenie gazowni Nyhamna. Zakład został całkowicie ewakuowany.
Premier Mateusz Morawiecki przebywa obecnie w Pradze. Dziennikarze pytali go o uszkodzenia gazociągów Nord Stream. Premier ma swoje domysły i podzielił się nimi z dziennikarzami.„To najprawdopodobniej dzieło rosyjskich służb. Zresztą rosyjska propozycja sprzed paru dni sugerująca, że jeśli otworzymy Nord Stream 2, to gaz popłynie, potwierdza tylko tę tezę” - mówił Morawiecki.Dodał, że według informacji, które polski rząd otrzymuje od zagranicznych przyjaciół, to również dzieło rosyjskich służb.Premier przekonywał, że UE musi być zjednoczona w walce z szantażem rosyjskim i w walce z błędami polityki Komisji Europejskiej, z którymi mamy dzisiaj do czynienia.
W związku z kryzysem energetycznym, ogromnymi podwyżkami cen za energię, rząd wprowadził specjalny dodatek energetyczny, który ma pomóc osobom z problemami finansowymi. Jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się ze szczegółami, znajdziesz je poniżej.dodatek
Mimo głosów wielu ekspertów o nieodwracalnym zniszczeniu gazociągów Nord Stream(przez słoną wodę, która się do nich dostała) Rosja nadal ma nadzieję na to, że gazociągi zostaną naprawione oraz będą przesyłały gaz w przyszłości.Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak, w najnowszym wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Rossija 1 mówił:„Dzisiaj wychodzimy z tego, że przede wszystkim trzeba ustalić, kto to zrobił i jesteśmy pewni, że są w tym zainteresowane pewne wcześniej wskazane kraje.”Pytany o nieodwracalne uszkodzenie gazociągów przez wodę, która się do nich dostała zaraz po odnotowanych wybuchach powiedział: „Oczywiście są techniczne możliwości odtworzenia infrastruktury, potrzeba czasu i odpowiednich środków. Jestem pewien, że znajdą się odpowiednie możliwości.”Jego zdaniem kraje zainteresowane zniszczeniem gazociągów to USA, Polska i Ukraina.Putin o uszkodzeniu gazociągów Nord StreamNa Zachodzie przeważają głosy oskarżające Rosję o dokonanie uszkodzeń gazociągów Nord Stream. Z Rosji, co chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem opinie są zupełnie odwrotne.„Zachodowi nie wystarczy sankcji. Teraz organizują dywersje przeciwko infrastrukturze cywilnej, energetycznej, czego przykładem jest wysadzenie gazociągów Nord Stream leżących na dnie Morza Bałtyckiego” – powiedział Putin.
Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego to Rosja stoi za atakami na gazociągi Nord Stream. Gazociągi Nord Stream były jednym z tematów na które wypowiadał się premier w swoim najnowszym podcaście.
Polska Grupa Energetyczna podpisała umowy na dostawy gazu od PGNiG. Szacunkowa wartość kontraktu to 23 mld zł. Surowiec trafi do elektrociepłowni.
Uszkodzenie gazociągu Nord Stream wydaje się być większe niż początkowo sądzono, wykrywane są nowe wycieki. Niemiecki dziennik ”Tagesspiegel” odważył się nawet na stwierdzenie, że gazociąg jest na tyle uszkodzony, że nie da się już go naprawić.Chociaż nie ma na to żadnych dowodów, spora część komentatorów uważa, że uszkodzenie gazociągu nie jest przypadkiem i ktoś dokonał sabotażu.Pytanie tylko kto. Teorii jest cała masa. Według niektórych ekspertów i analityków, za uszkodzeniem stoi Rosja, inni z kolei uważają, że uszkodzenie gazociągu było w interesie USA. Jak podaje niemiecki dziennik, gazociąg został uszkodzony prawdopodobnie poprzez podłożenie ładunków wybuchowych, które mogli podłożyć płetwonurkowie.
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował dzisiaj, że Polska jeszcze w 2022 roku podpisze kolejne umowy na dostawy dodatkowej ilości gazu do naszego kraju.
Wczoraj odnotowano wyciek z gazociągu Nord Stream 2. Niedługo po tym jak zauważono wyciek z Nord Stream 2, uszkodzony został również gazociąg Nord Stream 1. Wiele wskazuje na to, że ktoś celowo uszkodził gazociągi.Awaria Nord Stream 226 września 2022r. w gazociągu Nord Stream 2 odnotowano gwałtowny spadek ciśnienia. Wyciek gazu miał miejsce w okolicy Bornholmu.Operator poinformował, że ciśnienie w gazociągu spadło ze 105 do 7 barów.Dania ustanowiła strefę bezpieczeństwa w promieniu 10km od miejsca wycieku. Nie przepuszczane są statki. Zostały one przekierowane na inne trasy.Nord Stream 2 to gazociąg z Rosji do Niemiec biegnący przez Morze Bałtyckie. Jego długość wynosi 1234 km.Niedługo po odnotowaniu problemów z Nord Stream 2, podobnie wycieki zostały wykryte również w gazociągu Nord Stream 1. Jeden z nich w szwedzkiej, a drugi w duńskiej strefie ekonomicznej.
Dziś w tłoczni Goleniów nastąpiło uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Przesył gazu w kierunku Polski ma ruszyć 1 października. Podczas otwarcia wielokrotnie podkreślano znaczenie gazociągu dla bezpieczeństwa energetycznego .
W gazociągu Nord Stream 2 odnotowano gwałtowny spadek ciśnienia. Wyciek gazu miał miejsce w okolicy Bornholmu.O wycieku poinformował operator gazociągu, spółka Nord Stream 2 AG.Trwa śledztwo, które ma wskazać przyczyny spadku ciśnienia oraz wycieku.Dziennikarz Mariusz Marszałkowski poinformował „Operator sterowni Nord Stream 2 odkrył w nocy fakt gwałtownego spadku ciśnienia w jednej z dwóch nitek gazociągu Nord Stream 2. O fakcie zostały powiadomione służby przybrzeżne Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii i Rosji.”Ważne!Na nitce A gazociągu #NordStream2 doszło do "gwałtownego spadku ciśnienia". Taka nomenklatura oznacza, uszkodzenie magistrali i wydostawanie się z niej gazu. (Gazociąg jest nagazowany - przypominam). Duńczycy potwierdzili wyciek gazu w okolicy na pd od Bornholmu.— Mariusz Marszałkowski (@MJMarszalkowski) September 26, 2022 Operator poinformował również, że ciśnienie w gazociągu spadło ze 105 do 7 barów.Dania ustanowiła strefę bezpieczeństwa w promieniu 10km od miejsca wycieku.Nie przepuszczane są statki. Zostały one przekierowane na inne trasy.
Dla wielu może być to zaskoczeniem, ale ceny gazu w Europie spadają w ostatnich dniach. Dzieje się to mimo eskalacji wojny w Ukrainie oraz ogłoszonej przez Putina mobilizacji.Po rozpoczęciu handlu piątkowe ceny za gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) wyniosły 185,5 euro za MWh.Jeszcze 3 tygodnie temu cena wynosiła 245 euro za MWh.
23 września 2022 roku PGNiG i Grupa Equinor zawały umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, podało PGNiG w komunikacie prasowym.
Coca Cola HBC Polska zmaga się z podobnymi problemami jak inne firmy z branży spożywczej. Firma obawia się przerw w dostawach gazu. Przerwy w dostawach gazu spowodowałyby zatrzymanie produkcji.
Gaz LPG jest głównym źródłem ogrzewania dla 147 tys. polskich gospodarstw domowych, wynika z danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Osoby korzystające z LPG będą mogli liczyć na jednorazową zapomogę w wysokości 500 zł. Rozwiązania pozwalające na wprowadzenie dopłaty dla osób opalających LPG są już przygotowywane w Senacie, donosi agencja "Newseria". Rzecznik prasowy Gaspolu Maciej Chyż mówi również o dużej dostępności LPG przed zimą z powodu dywersyfikacji dostaw.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział miliardy złotych(2-4mld) pomocy dla firm, których działalność jest mocno energochłonna.
W Polsce kilka dni temu rzecznik rządu Piotr Müller poinformował podczas konferencji prasowej, że rząd nie zrekompensuje w pełni podwyżek za gaz w przyszłym roku.Nie lepiej przedstawia się sytuacja, jeżeli chodzi o kontrakty listopadowe.Ceny gazu na rynku europejskim znów rosną, i to drastycznie. W holenderskim hubie TTF w kontraktach październikowych podrożał on aż o 22,5%.Kolejna zmiana, która ma pomóc rozwiązać problem, to opłaty związane z polityką klimatyczną UE. Są one dodatkowym podatkiem nakładanym na nośniki energii, które generują dwutlenek węgla, w tym na spalany węgiel.Tutaj cena również wzrosła o 22,48% (272,8 euro za MWh).Dodał, że to niemożliwe, aby w pełni zrekompensować podwyżki, a taryfy mogą zostać zamrożone na określonym poziomie, ale różnicę dopłaca budżet państwa, środki finansowe muszą być na określonym poziomie.„Wiemy, że to w tej chwili ważny element generowania prądu nie tylko w Polsce, ale w innych krajach, które uruchamiają elektrownie albo kupują prąd z krajów, które taką produkcję prowadzą” – przekazał rzecznik.Oznacza to, że cena wzrosła do 263 euro za MWh.Według niego poziom na którym zostaną zamrożone taryfy na gaz będzie zależał od sytuacji na rynku.
Gazprom poinformował w piątek, że przesył gazu przez Nord Stream 1 zostaje wstrzymany. Jak oświadczył koncern, nie może podać terminu wznowienia dostaw. Przyczyną przerwy jest znalezienie wycieku oleju
Ceny gazu w holenderskim hubie TTF spadają w granicach 3-5 proc. To m.in efekt zapowiedzi Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia wzrostów cen energii.
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w środę podczas konferencji prasowej, że rząd nie zrekompensuje w pełni podwyżek za gaz w przyszłym roku.Nie dopuścimy do tego, żeby ceny gazu poszybowały tak wysoko, jak wynika to ze wzrostu cen hurtowych, bo to oznaczałoby gigantyczne podwyżki, mówił Müller.Dodał, że to niemożliwe, aby w pełni zrekompensować podwyżki, a taryfy możemy zamrozić na określonym poziomie, ale różnicę dopłaca budżet państwa środki finansowe muszą być na określonym poziomie.Rzecznik przekazał, że rząd niedługo przedstawi kalkulacje w tym zakresie. Według niego poziom na którym zostaną zamrożone taryfy na gaz będzie zależał od sytuacji na rynku.
Polska relatywnie dobrze radzi sobie z magazynowaniem energii, w porównaniu z naszymi europejskimi sąsiadami. Na dzień dzisiejszy nasze magazyny są już w pełni zapełnione gazem. Zapełnione magazyny nie rozwiązują jednak całkowicie problemu bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Dziś został otwarty gazociąg między Polską a Słowacją. Podczas uroczystego otwarcia premier Mateusz Morawiecki podkreślał znaczenie nowego połączenia gazowego.
Francuski koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę, ponformował “Le Monde”. Francuski dziennik przeanalizował łańcuch dostaw.