Przy polskim wybrzeżu staną farmy wiatrowe, które choć ekologiczne, trwale zmienią tamtejszą panoramę. Grupe PGE ogłosiła, że odpowiedzialna za budowę wiatraków PGE Baltica podpisała umowę na opracowanie projektu inwestycji Baltica 1. Koncepcję projektu opracuje Enegroprojekt-Katowice. Wiadomo, gdzie dokładnie powstaną skupiska wiatraków.Z tego tekstu dowiesz się:● W jakiej miejscowości staną wiatraki,● Co obejmuje inwestycja i kiedy będzie gotowa,● Ile miliardów pochłonie budowa farm wiatrowych,● Jaką moc wygenerują wiatraki na Bałtyku.Więcej wiadomości znajdziesz na biznesinfo.pl
Niezbyt pozytywne dla turystów informacje płyną znad Bałtyku. Samorządowcy z nadmorskich miejscowości wystosowali do Ministerstwa Infrastruktury apel dotyczący opłat za parkowanie. Czy w tym roku wczasy nad polskim morzem będą jeszcze droższe?
Polskie porty morskie wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia. Oznacza to m.in. bardziej uważną kontrolę bagaży, dokumentów oraz ładunków pływających jednostek. Ma to związek z prewencyjnym podniesieniem poziomu ochrony portów. Jest to działanie prewencyjne w związku z ostatnimi wydarzeniami w Europie.
PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystąpiła do etapu przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu Baltica 1 – morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej ok. 80 km od brzegu Bałtyku. Badania przeprowadzi konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i firmy MEWO S.A - podała PGE Baltica w komunikacie prasowym.
Baltic Power podpisał umowy na wykonanie, dostarczenie i instalację morskich stacji elektroenergetycznych oraz fundamentów farmy wiatrowej zlokalizowanej na Morzu Bałtyckim. Wiele z elementów niezbędnych do uruchomienia turbin będzie wyprodukowana w Polsce. Inwestycja ma być gotowa w 2026 r. Grupa Orlen, która stara się osiągnąć neutralność klimatyczną będzie rozwijać pionierską dla siebie inwestycję polegającą na wykorzystaniu mocy wiatru na Morzu Bałtyckim do produkcji energii elektrycznej - pomimo tego, że jest to nowy obszar naszej działalności, farma wiatrowa Baltic Power jest najdynamiczniej rozwijanym projektem w polskiej części Bałtyku. Wchodząc w decydującą fazę przygotowań, kontraktujemy już kluczowe komponenty niezbędne do realizacji inwestycji - mówi prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Portowy dźwig, holowany na barce, zatonął między Ustką a Łebą. Połowa załogi holownika była nietrzeźwa.
Woda morska będzie zdatna do picia w ciągu 2 minut od momentu rozpoczęcia filtracji. Polska firma Nanoseen opracowała innowacyjne rozwiązanie.
Szwecja napadła Polskę w 1655 r., a wydarzenie to utrwaliło się w historii Polski pod nazwą potop szwedzki. Szwedzi splądrowali Polskę do niespotykanych wręcz rozmiarów, wywożąc niemal wszystko, co stanowiło wartość i dawało się zapakować na okręty. Jednym z łupów wojennych stał się Statut Łaskiego, którego zwrotu Polsce Szwecja kategorycznie odmawia, powiedziała szwedzka minister dyplomacji Ann Linde. Pochodzący z 1506 r. Statut Łaskiego jest pierwszym drukowanym zbiorem praw i przywilejów Królestwa Polskiego od czasów panowania Kazimierza Wielkiego (XIV w.). Wydany z rozkazu króla Polski Aleksandra Jagiellończyka, zawiera na swoich kartach również pierwsze drukowane wydanie pierwszego hymnu Polski, Bogurodzicy. Znaczenie dzieła dla historii polskiego prawodawstwa jest więc niekwestionowane, a upór Szwedów jest o tyle dziwny, że z ich punktu widzenia kodeks ma wartość co najwyżej akademicką, o czym może świadczyć fakt, że "łup wojenny" znajduje się obecnie w zbiorach Uniwersytetu w Uppsali.
Kanada zdecydowała o nałożeniu kolejnych sankcji na Rosję oraz wysłaniu dodatkowych okrętów wojennych na Bałtyk. Statki wyruszyły z Kanady w niedzielę. Na oficjalnej stronie premiera Kanady w poniedziałek ukazał się komunikat o decyzji kanadyjskiego rządu dotyczącej kolejnych sankcji na Rosję i Białoruś. Ottawa nałożyła sankcje również na 15 ukraińskich oligarchów, którzy popierają Rosję. Kanada wzmacnia także NATO na Bałtyku. Nad Morze Bałtyckie dotrą kolejne dwa statki kanadyjskiej marynarki wojennej, które wesprą już dwie jednostki stacjonujące.
Biedronka tego lata ruszy ze specjalnym projektem realizowanym wspólnie z Glovo, dzięki któremu do plażowiczów mają trafić produkty w 15 minut od zamówienia. To jednak nie jest jedyny pomysł Biedronki na zwiększenie sprzedaży w najbliższym sezonie wakacyjnym. Wszystko wskazuje na to, że już tego lata na wielu bałtyckich plażach możemy nie usłyszeć charakterystycznych rymowanek "ani wódka, ani wino nie zastąpią lodów bambino". Gorąca kukurydza i cieplutki bób będą również miały solidną konkurencję w postaci Biedronki, która wspólnie z Glovo wpadła na pomysł jak zaspokoić apetyty plażowiczów.
Litwa, Łotwa i Estonia potwierdziły, że definitywnie kończą z importem rosyjskiego gazu. Uldis Baris z łotewskiego Conexus Baltic Grid nie pozostawił wątpliwości. Od 1 kwietnia 2022 r. rosyjski gaz nie płynie już do krajów bałtyckich, przekazał w sobotę łotweski operator magazynów gazu ziemnego Conexus Baltic Grid, o czym czytamy w anglojęzycznym portalu baltics.news. Prezes spółki Conexus Baltic Grid Uldis Baris powiedział, że sytuacja na Ukranie wyraźnie pokazała, że Rosjanom nie należy ufać w temacie ciągłości dostaw ropy.
Wakacje nad Bałtykiem mogą w tym roku poważnie nadszarpnąć budżety rodzin. Drożeje wszystko - nocleg, zestawy obiadowe, napoje i letnie przekąski. Mimo tego grono osób zdecydowanych na urlop w kraju jest dość spore.Z tego artykułu dowiesz się:Ile kosztują tegoroczne wakacje nad BałtykiemIle trzeba zapłacić za zestaw obiadowyJakie są wakacyjne plany Polaków
Mandat można zdobyć nawet na plaży. Na karę naraża się każdy, kto nie przestrzega plażowych „dobrych obyczajów”. Puszczanie głośnej muzyki, picie alkoholu czy niszczenie roślinności jest surowo zabronione.Z tego artykułu dowiesz się:Jak wysoki mandat można otrzymać na plażyZa co grozi najwyższa karaJak drogie będą tegoroczne wakacje nad Bałtykiem
Parawany plażowe to znak rozpoznawczy polskiego Bałtyku. Jednak chęć odgradzania się od innych nie jest aż tak mocna jak przed laty. Widać to w wynikach sprzedaży parawanów, która z roku na rok coraz bardziej spada.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego ludzie stosują parawany plażoweJak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do tego rozwiązaniaO ile spadła sprzedaż
Bursztyn z przekopu Mierzei Wiślanej to dla poszukiwaczy prawdziwy skarb. Zgromadzeni przy budowie liczą na to, że niedawno rozpoczęte prace pogłębiarki Trojan zaowocują wartościowymi znaleziskami. Być może skarby odnajdzie także rząd, który do tej pory wydobył zaledwie kilkanaście kilogramów bursztynu.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego na Mierzei Wiślanej wybuchła gorączka na bursztynIle osób poszukuje okazówIle kilogramów bursztynu do tej pory przyniósł przekop Mierzei Wiślanej
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie obawy budzi budowa ekskluzywnego apartamentowcaJak wygląda sytuacja od strony prawnejCzy międzyzdrojski hotel wpłynie na tamtejszy krajobrazCzemu mieszkańcy sprzeciwiają się budowie apartamentowca
Z tego artykułu dowiesz się:Do nowego portu na Mierzei Wiślanej przypłynął pierwszy statekKiedy spodziewany jest kolejny statekCzy pandemia opóźni budowę kanału żeglugowego
Z tego artykułu dowiesz się:Ile Polacy jedzą rybIle ryb zjada się w EuropieCzy ryby z Bałtyku są zdrowe
Ministrowie odpowiedzialni za rybołówstwo z państw UE położonych nad Morzem Bałtyckim porozumieli się co do limitów połowowych na przyszły rok. Na stoły trafi zdecydowanie mniej dorszy i śledzi. Co to oznacza dla gospodarek, rybaków i konsumentów?
Gaz z Norwegii do Polski może popłynąć nawet już za dwa lata. Spółka zależna od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - PGNiG Upstream Norway, zakończyła właśnie proces układania podwodnej instalacji, którą ma być transportowane paliwo ze złoża Duva, które jest położone na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jak wskazuje portal Forsal osiągnięto właśnie połowę zaplanowanych prac nad Baltic Pipe.