Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Nauka

Nauka

termometr
01.08.2024 11:07 Ten miesiąc będzie nie do zniesienia - prognozy nie pozostawiają złudzeń

Nadchodzący miesiąc przyniesie ze sobą rekordowo wysokie temperatury. Prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości - w sierpniu warunki pogodowe nie będą łaskawe. Będzie nie tylko gorąco, ale także sucho. Kiedy upały ustąpią? Przedstawiamy szczegóły.

zorza polarna
30.07.2024 13:35 Niesamowite zjawisko znów nad Polską. Wiemy kiedy na niebie pojawi się niezwykła aurora borealis

Majowe zorze polarne, które były widoczne z całego terytorium Polski, pobudziły apetyty na kolejne widowiska. Wkrótce mogą one zostać zaspokojone. W aktualnej fazie cyklu słonecznego dochodzi do wyjątkowo intensywnych wyrzutów, które skutkują rozszerzeniem widoczności zórz także na tereny znacznie oddalone od biegunów ziemskich. Prognozy wskazują, że wkrótce aurora borealis znów będzie dostrzegalna z Polski.

olimpiada
27.07.2024 16:47 Sztuczna inteligencja na igrzyskach w Paryżu. Nadzór, inwigilacja i techniki jak z "Raportu mniejszości"

Tegoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu mogą przejść do historii jako najbardziej zaawansowane technicznie pod względem nadzoru wizyjnego nad wydarzeniem. A to nie lada osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że poprzednie odbywały się w Pekinie. Francuzi doświadczeni przez krwawe ataki terrorystyczne mieli zaprząc do przetwarzania obrazu z kamer najnowsze zdobycze techniki rodem z prozy Philipa K. Dicka. Bezpieczeństwo zapewniane m.in. przez sztuczną inteligencję bierze górę nad najpierwszą wartością z dewizy Republiki.

mięso komórkowe
27.07.2024 12:01 Polacy wyprodukują sztuczne mięso. Miliony dofinansowania od rządu

Polska firma otrzymała pieniądze na rozwój technologii produkcji mięsa komórkowego. Dotąd projekt finansowano ze środków prywatnych. Dzięki dofinansowaniu od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, firma LabFarm będzie mogła rozwijać badania, zwiększyć możliwości produkcyjne, a także tworzyć nowe produkty ze sztucznego mięsa. Jakie konkretnie i dla kogo przeznaczone? 

SARS-COV-2 JN1
26.07.2024 08:17 Nowy wariant wirusa wymaga nowej szczepionki. Ministerstwo już ją zamówiło

Ten wariant wirusa jest szczególnie nieprzyjemny. Oprócz typowych dla COVID-19 objawów, powoduje również problemy gastryczne, takie jak wymioty oraz biegunka. Ministerstwo zdrowia złożyło już zamówienia na nowe szczepionki przeciwko NJ1. Kiedy będzie się można zaszczepić?

klimat
24.07.2024 19:34 Rekord najcieplejszego dnia w historii pobity, poprzedni nie przetrwał doby. Eksperci apelują do właścicieli domów

Realizowany przez Komisję Europejską program Copernicus pozwolił ustalić, że 24 lipca br. mógł być najcieplejszym dniem na Ziemi od dziesiątek tysięcy lat. Pobił tym samym rekord… z poprzedniego dnia, niedzieli. O ile odczyty temperatur z pojedynczych dób nie powinny stanowić punktu wyjścia dla rozbudowanych analiz, tak już średnie z kolejnych miesięcy i lat  jednoznacznie wskazują na tempo ocieplania się planety w tempie, które w porozumieniach paryskich zostało określone jako wywołujące trwałe niszczycielskie dla życia skutki.

Badania oceanu
24.07.2024 10:48 Szokujące odkrycie na dnie oceanu. ”Myśleliśmy, że czujniki są wadliwe”

W głębinach Oceanu Spokojnego odkryto coś, czego absolutnie nikt się nie spodziewał. Rewelacje dostarczone przez naukowców mogą zrewolucjonizować naukę, a wiedzę o świecie wywrócić do góry nogami. Okazało się bowiem, że za produkcję tlenu nie odpowiadają wyłącznie organizmy fotosyntezujące, jak uważano dotychczas, ale również… kamienie?

intel galileo
23.07.2024 14:12 Amerykański gigant wycofuje się z inwestycji w Europie. Co dalej z zakładem w Polsce?

Pod Wrocławiem ma powstać zakład, w którym testowane będą procesory Intela. Jest przedstawiany jako jedna z najważniejszych inwestycji, nie bacząc na to, że nie będą tam produkowane procesory i nie będzie tam działał wykorzystywany w tym celu departament badań i rozwoju. Zarówno kondycja Intela, jak i sprawność strony polskiej pozostawiają jednak wiele do życzenia, co jest pożywką dla prognoz, według których wrocławski zakład nigdy nie powstanie. Sprzyjają temu ujawnione właśnie decyzje Niebieskich.

spacex
21.07.2024 11:03 Pierwsza masowa migracja satelitów w historii. Niespodziewane skutki majowych burz słonecznych

W maju burze słoneczne były na tyle silne, że zjawisko zorzy polarnej można było obserwować w całej Polsce. To również pierwsze tak duże wyrzuty, odkąd niską orbitę okołoziemską zasiedliły komercyjne satelity, m.in. Starlink. Przez wyrzuty masy satelity zmieniły masowo trajektorie, co może prowadzić do bezprecedensowych kolizji.

Kometa
19.07.2024 13:20 Wyjątkowa kometa leci w stronę ziemi. Zobaczysz ją gołym okiem, ale tylko raz

Do Ziemi zbliża się wyjątkowa kometa. Kosmiczny obiekt porusza się w kierunku przeciwnym do większości obiektów znajdujących się w Układzie Słonecznym. Gdy zbliży się do naszej planety, będzie ją można zobaczyć gołym okiem. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) będzie bowiem jaśniejsza od wszystkich gwiazd zgromadzonych na nieboskłonie. W zasięgu ludzi pokaże się tylko raz i nigdy więcej jej już nie zobaczymy. 

koralowiec
18.07.2024 21:27 Ponad 200 gatunków roślin, grzybów i alg zmieni nazwy. To decyzja polityczna

Atlasy, leksykony, podręczniki - wszystkie będą musiały zyskać wkrótce nowe wydania. Międzynarodowy Kongres Botaniczny podjął decyzję, by zmienić nazwy setek roślin. Podczas szczytu w Madrycie zdecydowano, że są one obraźliwe, zakorzenione w rasizmie i mają kolonialny rodowód.

Elektrownia słoneczna
18.07.2024 13:45 Powstała nowa elektrownia słoneczna. Produkuje prąd nawet… w nocy

Pierwsza na świecie dwuwieżowa elektrownia słoneczna powstała w Chinach. Rocznie obiekt może wytwarzać do 1,8 mld kWh energii elektrycznej. Najbardziej interesujący jest jednak fakt, że ta wyjątkowa elektrownia słoneczna może produkować prąd… nocą. World’s 1st dual-tower solar plant unveiled, will make 1.8 billion kWh yearlyhttps://t.co/wsf3HDRjha— Interesting Engineering (@IntEngineering) July 17, 2024

badania
15.07.2024 08:39 Naukowcy zbadali paczkomaty. "Zanieczyszczenie jest wysokie". Czy to bezpieczne?

W Polsce stoi najwięcej paczkomatów w Europie, a w skali całego świata ustępujemy tylko Chinom. Nie powinno dziwić, że fenomen jest obiektem zainteresowania naukowców. Ciekawe badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, gdzie studenci sprawdzili, jakie drobnoustroje znajdują się na automatach pocztowych.

Masło
14.07.2024 18:36 Z dwutlenku węgla stworzyli… masło. Syntetyczna żywność nadchodzi

Amerykański start-up opracował metodę wytwarzania masła z CO2. Badania opłacił twórca Microsoftu Bill Gates, który przekonuje, że produkcja żywności z pominięciem procesów biologicznych może być bardzo korzystna dla środowiska – ”potencjał w zakresie znacznego zmniejszenia naszego śladu węglowego jest ogromny”. 

samochód toyota
14.07.2024 13:06 Przełomowy silnik spalinowy Toyoty: zero emisji, osiągi lepsze od Tesli. Elektryki nie zagrzeją miejsca?

Gdy rynek samochodów elektrycznych boryka się ze spadkiem sprzedaży, Toyota zaskakuje świat ogłoszeniem przełomu. Japoński producent zapewnia, że skonstruował bezemisyjny silnik spalinowy, który wydziela wyłącznie parę wodną, a parametrów mogą mu pozazdrościć zaawansowane jednostki elektryczne.

Labirynt
06.07.2024 16:55 Oto najtrudniejszy labirynt świata. Wbrew pozorom bardzo się przyda

Szwajcarscy i brytyjscy naukowcy opracowali coś, co nazywają najbardziej skomplikowanym labiryntem na całym świecie. Ta przedziwna struktura ma znacząco wpłynąć na rozwój nauki oraz wspomóc ochronę środowiska. W jaki sposób?

koncepcja czasu
05.07.2024 12:44 Oto najdokładniejszy zegar świata. Spóźni się o sekundę co 30 mld lat

Powstał najdokładniejszy zegar atomowy jaki kiedykolwiek udało się skonstruować. Jego precyzja jest nieprawdopodobna, szacuje się o całą sekundę może się spóźnić najwcześniej za 30 miliardów lat. Konstruktorzy zegara zapewniają, że ”przesuwa granice tego, co jest możliwe w pomiarze czasu”.

TSRdWŁB
05.07.2024 09:35 Polska pracuje nad swoją pierwszą rakietą balistyczną

Skomplikowana sytuacja geopolityczna, w tym przede wszystkim wojna za wschodnią granicą, mobilizują Polskę do pracy nad własnymi systemami rakietowymi. Niektóre z nich mają mieć zastosowanie militarne, a inne naukowe z… możliwością zastosowania militarnego. 

nasa
14.06.2024 12:50 Sukces Polaka. Zdjęcie ze Śnieżki wyróżnione przez NASA

Ze względu na zwiększoną aktywność słoneczną w końcu bieżącego, 11-letniego cyklu także nad Polską można zaobserwować zorze polarne. W całym kraju widoczne były w nocy z 10 na 11 maja. Wtedy też udało się je uchwycić na zdjęciu, które właśnie zostało wyróżnione przez NASA jako Astronomiczne Zdjęcie Dnia.

samolot
08.06.2024 22:27 Wielki problem lotnictwa. Dlaczego turbulencje są coraz silniejsze?

Jednym z nieoczywistych skutków globalnego ocieplenia jest negatywny wpływ na bezpieczeństwo lotów pasażerskich. Badania wykazują, że większe amplitudy temperatur w stratosferze powodują wzrost liczby najsilniejszych turbulencji. Problem jest na tyle poważny, że należy odzwyczajać się od podróży samolotem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

piłka
08.06.2024 19:30 Oficjalna piłka Euro 2024 zaskakuje. Jest wypchana technologią

Piłka nożna ewoluuje i całym garściami czerpie ze zdobyczy techniki. Większość z nas przywykła już do systemu VAR, jednak podczas nadchodzących Mistrzostw Europy będziemy mieli okazję zetknąć się z kolejną nowinką. Będzie nią wyprodukowana przez firmę Adidas piłka Fussballliebe.

obłoki srebrzyste
02.06.2024 22:50 Niezwykłe zjawisko na niebie. Właśnie rozpoczął się sezon

W maju mieliśmy rzadką okazję obserwować zorze polarne nad terytorium w zasadzie całej Polski, ale także w czerwcu szykują się nie lada atrakcje do miłośników spoglądania w niebo. Warunki będą odpowiednie, by na niebie zobaczyć obłoki srebrzyste.

mózg
02.06.2024 21:56 Procesor z żywej ludzkiej tkanki mózgowej. Szwajcarski startup zadziwia

Szwajcarski startup FinalSpark uruchomił usługę Neuroplatform, w której - przynajmniej według jej dostawców - zleconych obliczeń dokonuje tanka mózgowa. “Bioprocesor” jednych wprawia w zachwyt, innych przyprawia o mdłości.

chatgpt
02.06.2024 16:32 OpenAI prezentuje ChatGPT Edu. Model trafi do szkół i na uczelnie

OpenAI ogłosiło premierę ChatGPT Edu - dużego modelu językowego skrojonego na miarę potrzeb szkół i uczelni. Całość bazuje na GPT-4o i ma zaoferować możliwości nie tylko przetwarzania różnych rodzajów danych, ale też budowania własnych LLM-ów. Edu ma być wyjątkowe także za sprawą ochrony danych użytkowników.

lekarz przy komputerze
26.05.2024 19:15 Lekarze tworzą specjalną aplikację. Skupi się jednej grupie pacjentów

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pracują nad aplikacją, która wesprze pracowników służby w zdrowia w pomocy medycznej dzieciom. Program będzie stanowił pomoc w podejmowaniu kluczowych decyzji zwłaszcza dla tych medykom, którzy mają niewielkie doświadczenie z młodszymi pacjentami.

zorza polarna
23.05.2024 12:47 Kolejne rekordowe zorze polarne nad Polską. Następna szansa dopiero w 2035 r.

Maj nie szczędzi nam pięknych widowisk na nocnym niebie. Po rekordowym koronalnym wyrzucie masy na Słońcu i wywołanej nią zorzą polarną, którą było widać w całej Polsce, a następnie przelocie meteorytu nad północną Portugalią  czas na kolejne. Kiedy zorze pojawią się ponownie nad Polską? Lepiej tego nie przegapić.

matura
14.05.2024 14:08 Robot zdał maturę z języka polskiego. Przełomowy eksperyment AI

Prymus, specjalnie przygotowany model językowy AI, zdał maturę z języka polskiego w zaledwie pół godziny. Fundacja Zwolnieni z Teorii zorganizowała ten innowacyjny eksperyment, który uwidacznia potrzebę zmian w systemie edukacji.

Sam Altman
14.05.2024 09:21 OpenAI prezentuje GPT-4o. Czego się spodziewać po nowym modelu?

OpenAI zaprezentowało wczoraj przedsmak nowego wariantu dużego modelu językowego GPT o nazwie GPT-4o. Według szefa OpenAI, Sama Altmana, jest to LLM, którego możliwości można porównać do Samanthy ze świetnego filmu “Her”. Mowa o nowej generacji inteligentnego asystenta, który przetwarza tekst, dźwięk i obraz wideo.