Poczta Polska znajduje się w bardzo poważnej sytuacji. Są problemy z dostarczaniem przesyłek, brakuje ludzi i pieniędzy. Sami pracownicy domagają się podwyżek - w środę 11 października miał miejsce strajk ostrzegawczy.
Wiele osób posiadających telewizor zastanawia się, jak nie płacić abonamentu za niego i jednocześnie legalnie oglądać telewizję. Okazuje się bowiem, że ryzyko kontroli i sporej kary nie zmieni się w jakimkolwiek przypadku - za wyjątkiem jednej, całkowicie legalnej sytuacji.
Od 10 grudnia 2023 r. wchodzą obowiązkowe e-doręczenia dla sektora publicznego. Jedynym operatorem odpowiedzialnym za dostarczanie korespondencji elektronicznej dla urzędów, samorządów i kancelarii notarialnych będzie Poczta Polska, która sporo zyska na tym interesie.
Transformacja rynku usług cyfrowych dokonuje się na naszych oczach i sprawia, że tradycyjne metody załatwiania spraw urzędowych odchodzą w zapomnienie. W końcu wiele formalności jesteśmy dziś w stanie załatwić przez internet. Niektóre z tych nowoczesnych narzędzi to tzw. usługi zaufania, które muszą spełniać wymagania Rozporządzenia eIDAS oraz norm ETSI. Właśnie w coś takiego wpisuje się usługa e-Doręczenia Poczty Polskiej.
Temat płacenia abonamentu RTV niezmiennie rozpala emocje w społeczeństwie. W internecie można natknąć się na różne, nieraz mylne informacje dotyczące m.in. kontroli rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych. Dlatego Poczta Polska postanowiła rozwiać wątpliwości obywateli, obalając 10 popularnych mitów. „Nie muszę rejestrować telewizora, jeżeli nie będę na nim oglądał telewizji; Listonosz może dokonywać kontroli rejestracji odbiornika RTV; Tylko w Polsce trzeba płacić za oglądanie publicznego radia i telewizji” – to tylko niektóre z nich. Jakie są wobec tego fakty?
Wybory parlamentarne odbędą się już 15 października. Tymczasem listonosze Poczty Polskiej grożą strajkiem.
Już nie tylko opłaty celne, odcięcie prądu czy niedostarczenie paczki. Oszuści znaleźli kolejny sposób na wyłudzanie danych i pieniędzy - tym razem podszywając się pod Pocztę Polską i sprzedając elektronikę po absurdalnych cenach.
Polacy mają różne zdanie na temat tego, czy uiszczanie abonamentu RTV powinno być obowiązkowe. Serwis Wirtualne Media podaje, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku wszczęto niemal 6 tys. postępowań w związku z nieopłaceniem abonamentu.
Z komunikatu prasowego Poczty Polskiej wynika, że spółka podąża za światowymi trendami ekologicznymi i inwestuje w bezemisyjną przyszłość. Firma powiększyła swoją flotę o 25 elektrycznych samochodów dostawczych chińskiej marki.
Ciepłe, letnie wieczory zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Specjalną propozycję przygotował Pocztex, czyli marka kurierska Poczty Polskiej. Mieszkańcy wybranych województw mogą w terminie od 18 sierpnia 2023 roku do 17 września 2023 roku załapać się na darmową atrakcję.
Cały czas trwa akcja kontrolowania mieszkań Polaków. Kontrolerzy wysłani przez Pocztę Polską sprawdzają status opłacania abonamentu RTV przez mieszkańców. W razie wykrycia uchybień grożą spore kary.
Pod koniec maja br. Minister właściwy ds. informatyzacji wydał komunikat, w którym ustalono termin wprowadzenia obowiązku stosowania doręczeń elektronicznych dla podmiotów publicznych, a także nowo zarejestrowanych przedsiębiorców. Poczta Polska informuje, że dla tych grup obowiązek ten wejdzie w życie 10 grudnia 2023 roku. Poniżej wskazujemy daty wprowadzenia Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych dla innych podmiotów.
Obowiązek płacenia abonamentu RTV budzi w społeczeństwie ogromne emocje. Na temat kontroli obowiązku rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych narosło w przestrzeni publicznej wiele mitów. Jakie są wobec tego fakty? Podaje je Poczta Polska: musisz zarejestrować telewizor, nawet jeśli nie będziesz na nim oglądał telewizji; żaden listonosz nie może dokonać kontroli rejestracji odbiornika RTV, a płacenie za oglądanie publicznej telewizji i słuchanie radia występuje również w innych krajach Europy. To nie koniec.
Na 10 marca 2024 roku przypada obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń przez firmy (wpisane do KRS). Poczta Polska przypomina, że przedsiębiorcy mogą już wcześniej przygotować się do wymogu korzystania z doręczeń elektronicznych przy wykorzystaniu własnego systemu kancelaryjnego.
Poczta Polska podjęła ważną decyzję dotyczącą swoich usług. Z oferty instytucji znikną całodobowe strefy samoobsługowe - powodem jest zachowanie klientów.
W obliczu wielu mitów i przeinaczeń, które narosły wokół kwestii abonamentu RTV, Poczta Polska postanowiła zabrać głos w tej sprawie. Jakie są zatem fakty? Na przykład takie: musisz zarejestrować telewizor, nawet jeśli nie będziesz na nim oglądał telewizji; żaden listonosz nie ma uprawnień do przeprowadzenia kontroli obowiązku rejestracji odbiorników, a Poczta Polska zatrudnia nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów na terenie całego kraju. To wciąż tylko wybrane z nich.
W połowie maja Poczta Polska ostrzegała przed oszustami, którzy wykorzystywali wizerunek spółki i oferowali „możliwość zakupu” niedoręczonych palet z przesyłkami, rzekomo zalegającymi w magazynach. Tym razem przestępcy wysyłają SMS-a z informacją o braku możliwości dostawy wskutek błędnego adresu. Aby rzekomo otrzymać przesyłkę, należy wypełnić krótki formularz i dokonać niewielkiej opłaty za zmianę adresu. Poczta Polska ostrzega: absolutnie tego nie rób.
Guy Hands - angielski finansista i inwestor, najbardziej znany jest jako założyciel i prezes Terra Firma Capital Partners, która jest jedną z największych firm private equity w Europie, przyszłość Wielkiej Brytanii widzi w dość czarnych barwach. Uważa, że Polska nie tylko ma bardziej świetlaną przyszłość, ale w najbliższych latach dokona takiego skoku, że wyprzedzi pod względem dochodów na głowę Wielką Brytanię.
Po raz kolejny Poczta Polska organizuje Pocztową Akademię Kariery skierowaną do studentów i absolwentów. W jej ramach można zrealizować trzymiesięczne płatne praktyki zawodowe. Odbywają się one w centrali spółki, w jednostkach zajmujących się: rachunkowością, skarbowością, infrastrukturą, kontrolingiem, sprzedażą, komunikacją i HR. Zgłoszenia należy przesyłać do 14 czerwca.
Poczta Polska ostrzega: tym razem oszuści podszywają się pod narodowego operatora pocztowego, oferując „możliwość zakupu” niedoręczonych palet z przesyłkami, które rzekomo zalegają w magazynach. Fałszywa informacja jest przekazywana w mediach społecznościowych, głównie poprzez Facebook.
Poczta Polska zatrudnia jedynie kilkudziesięciu kontrolerów w skali kraju, żaden listonosz nie może skontrolować obowiązku rejestracji odbiorników, a każdy zakupiony odbiornik telewizyjny należy zarejestrować, nawet wtedy, gdy służy on tylko do oglądania seriali na płatnej platformie z filmami. To tylko kilka wybranych faktów, jakie w marcu przedstawiła Poczta Polska w odniesieniu do krążących w Internecie mitów na temat abonamentu RTV.
Wskutek nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu 11 kwietnia br. Poczta Polska zmieniła zasady dostarczania przekazów pieniężnych przez listonoszy. Niezależnie od tego, czy chodziło o zwrot podatku, czy emeryturę – osoba, która odbierała pieniądze, musiała okazać dokument tożsamości – informuje Interia Biznes. Okazuje się jednak, że zamieszanie z przepisami jest już nieaktualne. Jak podaje gazetasenior.pl, 18 kwietnia Poczta Polska ponownie zmieniła regulamin – listonosz nie musi potwierdzać tożsamości odbiorcy gotówki, ale tylko wtedy, gdy nadawcą przekazu pieniężnego jest jednostka sektora finansów publicznych (w tym przekazów dotyczących świadczeń emerytalno-rentowych).
Konkurencja na rynku przesyłek jest ogromna, z czego zdają sobie sprawę przedstawiciele Poczty Polskiej. Spółka Skarbu Państwa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i planuje spore inwestycje, informuje money.pl.
Pocztą Polską wstrząsnęły kolejne zmiany. Tym razem jednak chodzi o załogę firmy. Według doniesień medialnych, pracę ma stracić 2 tysiące osób w całym kraju.
Serwis interia.pl podaje, że Poczta Polska szykuje ogromną redukcję zatrudnienia. Spółka Skarbu Państwa stoi na stanowisku, że nie będą to zwolnienia, a kończące się umowy po prostu nie zostaną przedłużone.
W życie weszły zmiany w przepisach wewnętrznych Poczty Polskiej. Na ich podstawie, listonosze nie wydadzą emerytury jeżeli nie zostanie spełniony jeden konkretny warunek. Zmiana budzi niezadowolenie wśród seniorów.
Wielu seniorów odbiera emeryturę „do ręki”, która dostarczana jest przez miejscowego listonosza. Zazwyczaj są to osoby, które się znają i mogą sobie ufać. Teraz sporo się zmieni, bo weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi listonosze muszą uzupełniać co miesiąc pewne dokumenty, informuje za „Gazetą Wyborczą, serwis o2.pl.
Na skrzynkach pocztowych nieraz znaleźć naklejoną lub napisaną literę R. Okazuje się, że to ważna informacja dla listonoszy i kurierów Poczty Polskiej. Specjalne oznaczenie jest bowiem związane z usługą żądania doręczania przesyłek poleconych do oddawczej skrzynki pocztowej.