Bykowe to pomysł władz na aktywizację Polaków w kwestiach demograficznych. Po wprowadzonym w 2016 roku 500 plus nie zaobserwowano wzrostu wyników w narodzinach, dlatego osoby z kręgu władz z MSWiA wpadły na pomysł, iż można Polaków "zachęcić" do płodzenia kolejnych obywateli w inny sposób. Z pomocą przyjść miało bykowe.To podatek, który płacić miałyby osoby bezdzietne. W ten prosty sposób budżet zgarnąłby kolejne środki, a demografia mogłaby na tym zyskać, gdyż jedynym wyjściem, by nie płacić podatku, byłoby płodzenie dzieci. Pomysł jednak spotkał się z ogromnym sprzeciwem ze strony Polaków. Co cieawe, sprzeciw ten niezależny jest od poglądów.
Leszek Skiba zajmie miejsce zdymisjowanego Filipa Świtały. Będzie odpowiadał za wszystkie departamenty podatkowe w Ministerstwie Finansów. Uda mu się uszczelnić system podatkowy?
Akcyza - co to jest? To jeden z wielu podatków obowiązujących w Polsce. Aktem regulującym podatek akcyzowy jest dyrektywa Rady 2008/118/WE, której treść została wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Podatek akcyzowy dotyczy takich wyrobów jak: energetyczne – napędowe lub grzewcze, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, niektóre rodzaje kosmetyków oraz na samochody osobowe przed pierwszą rejestracją.
Podatek od bogactwa ma cieszyć się poparciem większości obywateli Stanów Zjednoczonych, jak przekonują miliarderzy podpisani pod listem. Twierdzą, że to ważniejsze niż programy wyborcze którejkolwiek z partii. Treść ich apelu do kandydatów w nadchodzących w USA wyborach prezydenckich można przeczytać na stronie medium.com.Ameryka ma moralny, etyczny i ekonomiczny obowiązek, by bardziej opodatkować nasze bogactwo. Podatek od bogactwa mógłby pomóc w walce z kryzysem klimatycznym, mógłby poprawić gospodarkę, służbę zdrowia oraz wzmocnić naszą demokratyczną wolność. Podatek ten leży w interesie naszego państwa - czytamy w liście amerykańskich bogaczy.
Emerytura w Polsce nie jest raczej tematem łatwym. Problem niskich świadczeń, piętrzący się kłopot z wyczerpującymi się źródłami finansowania, a także sytuacje takie, jak ta, którą w poniedziałkowym wydaniu opisuje Gazeta Wyborcza. Okazuje się bowiem, że do około 40 tys. polskich emerytów wysłano wezwanie do zapłaty. Chodzi o podatek od emerytury, których część emerytuów nie uiściło.Jednak nie zrobili tego, bo nie musieli. Zamieszanie wynikło z powodu błędu w systemie e-PIT, który przez lukę, wzywał do zapłaty emerytów zza granicy. Mowa o tzw. rezydentach, czyli polskich emerytach, którzy mieszkają za granicą. System "zapomniał", że tych osób nie obowiązują podatek od świadczeń, który w Polsce na rzecz skarbówki pobiera Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Podatek do urzędu skarbowego przez internet opłaca coraz więcej osób. Z roku na rok i w ramach postępującego procesu cufryzacji coraz więcej Polaków decyduje się na składanie popularnego podatku PIT za pośrednictwem internetu. Jak jednak to zrobić, czy istnieją odpowiednie strony w sieci, gdzie można tego dokonać?Oczywiście istnieje możliwość opłacenia podatku za pośrednictwem sieci internetowej. W takim wypadku należy skorzystać z programów dostępnych w internecie, które pomogą nam przejść przez proces wypełniania druku PIT-37 bez wymagania specjalistycznej wiedzy na temat podatków i finansów w ogóle. Dzięki tym programom możemy finalnie wypełniony dokument przekazać elektronicznie do odpowiadającego nam Urzędu Skarbowego.
Formularz VAT-R zobowiązane są wypełnić osoby, które podjęły się założenia własnej działalności gospodarczej. Prawo mówi jednak jeszcze dokładniej, kto jest obłożony obowiązkiem wypełnienia tego dokumentu. Zgodnie z nim, jeśli wartość sprzedanych przez nas towarów i usług przekroczyła 200 tys. złotych, dostarczamy towary wymienne, jak metale szlachetne lub przedmioty kultu religijnego, towary objęte akcyzą z wyjątkiem energii elektrycznej, papierosów lub używanych samochodów, budynków, terneów budowlanych, nowych środków transportu lub świadczysz usługi jubilerskie, prawnicze czy w zakresie doradztwa, a także w wypadku, gdy nie posiadasz siedziby działalności w Polsce.Formularz bez problemu możesz pobrać ze strony Ministerstwa Finansów, a dokładniej w jej podstronie - "Portalu podatkowym" i wydrukować, a następnie złożyć w urzędzie skarbowym. Formularz można także złożyć elektronicznie za pośrednictwem wymienionego "Portalu podatkowego" przez e-Deklaracje lub wypełnić go i dołączyć do wniosku o rejestrację w CEiDG.