Emerytury zwolnione z podatków są o wiele bardziej opłacalne dla emerytów niż wypłata 13. i 14. świadczeń. Politycy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości uważają, że to właśnie trzynastki i czternastki w znaczący sposób poprawiają zasobność portfeli polskich seniorów. Dziennikarze Super Expressu udowadniają, że rządzący są w błędzie i przedstawiają twarde wyliczenia. Przyglądamy się sprawie.
Podatki i opłaty w górę. Zapłacimy więcej niemalże za wszystko. Pokaźna lista nowych danin, które wejdą w życie jeszcze w tym roku. Sprawdzamy, które podatki pójdą w górę, a także na jakie nowe opłaty trzeba być przygotowanym.
Podatki na zasadach ogólnych rozliczane są w Polsce w oparciu o dwa progi podatkowe. To od sumy naszych zarobków zależy w który z nich się załapiemy. Okazuje się, że wysokość limitu nie jest duża, ale różnica między progami już jest znaczna. Szczególnie, gdy przeliczymy wartości procentowe na realną gotówkę, którą musimy oddać w formie daniny.
Darowizna w myśl prawa to bezpłatne przekazanie składnika swojego majątku na rzecz innej osoby. Okazuje się, że bezpłatne jest tylko z ustawowej definicji. Fiskus nakłada na obdarowanego obowiązek poinformowania urzędników o fakcie otrzymania darowizny oraz odprowadzenia od niej stosownego podatku. Zdradzamy kiedy należy zapłacić podatek i w jakiej kwocie. Okazuje się, że wokół tematu darowizn narosło wiele mitów, a sama instytucja jest bardzo prosta – choć może budzić niesmak, wszak należy zapłacić daninę od prezentu. Maksymalna stawka podatku wynosi nawet 20 procent.
VAT bez zmian. Nie będzie obniżenia poziomu podatku. Podwyższone stawki 8 i 23 proc. mogą pozostać z nami jeszcze długo. Rząd wycofuje się z pomysłu powrotu do starych kwot. Jak wskazują eksperci z ING Banku Śląskiego, pandemia koronawirusa spowodowała spadek wpływów z podatku dochodowego na poziomie 34 mld złotych względem planów, z czego wpływy z VAT spadły aż o 10 mld złotych.
Podatek cukrowy miał obowiązywać od 1 lipca, jednak pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wprowadzenia nowej daniny państwowej. Ustawa o nowym podatku była procedowana w lutym, ale pandemia przerwała proces legislacyjny. Teraz temat powraca na polityczną tapet. Sejmowa Komisja Zdrowia chce dodać zapisy o podatku cukrowym do ustawy, która ma pomóc w walce z kornawirusem.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to najnowszy spis przedsiębiorców, którzy sprawują kontrolę nad spółkami. Czas na wpis do rejestru trwa do końca dzisiejszego dnia. Osoby, które tego nie zrobią muszą liczyć się z olbrzymimi karami. Sprawdzamy kto ma obowiązek podać swoje dane do nowego rejestru. Zadaniem nowego spisu jest gromadzenie danych o osobach, które bezpośrednio oraz pośrednio zarządzają spółkami. Ministerstwo finansów w taki sposób zbudowało definicję "beneficjenta rzeczywistego"
Podatki nie są płacone w Polsce - alarmują eksperci. Jak podaje portal Interia tylko w 2018 roku luka w podatku CIT wyniosła aż 22 miliardy złotych. Była ona niższa niż 4 lata temu, gdy wyniosła około 35 miliardów złotych. Jak wskazują analitycy, podatek CIT stanowił 5 procent przychodów państwa i był znacznie niższy niż unijna średnia, która wynosi 7 procent.
Dziura budżetowa po pierwszym półroczu 2020 roku wynosiła około 17 miliardów złotych. Pod koniec czerwca Polska posiadała mniejsze zadłużenie niż pod koniec maja - wówczas deficyt wynosił 26 miliardów złotych. Jak informuje ministerstwo spadek zadłużenia to wynik transzy pieniędzy z Narodowego Banku Polskiego, która był przewidziany w ustawie budżetowej. Przypomnijmy, według aktualnie obowiązującej ustawy Polska ma zakończyć 2020 r. w finansach publicznych "wyjściem na zero". Wydatki i zyski państwowej kasy mają być zrównoważone.
VAT jest za wysokiStawka podatku VAT dla usług gastronomicznych obecnie wynosi odpowiednio 5 proc., którą stosuje się do dań gotowych, a także 8 proc. i najczęściej spotykane 23 proc. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego apeluje o wprowadzenie jednolitej stawki podatku VAT na poziomie 8 proc. dla wszystkich usług gastronomicznych - podaje radiozet.pl.
Airbnb nie musi przekazywać do monachijskiego ratusza danych osób, które wystawiają za pośrednictwem portalu lokale na wynajem krótkoterminowy. Taki wyrok został wydany przez sąd w Bawarii. Miasto żądało tego od platformy, ponieważ w znacznej części właściciele nie zgłaszali najmu do odpowiednich organów podatkowych, przez co do budżetu miasta nie wpływały pieniądze, a sam proceder najmu nosił znamiona czynu nielegalnego. Sąd w sporze między amerykańską korporacją, a niemieckim samorządem przyznał rację zagranicznemu biznesowi. Jaki to może mieć wpływ na sytuację w Polsce?