Będą zmiany w podatku dochodowym. Nowy projekt nowelizujący to zagadnienie zakłada wprowadzenie podatku zryczałtowanego i podniesienie limitu takiego rozliczania z 250 tys. euro, które obowiązują obecnie do 2 mln euro. "Gazeta Wyborcza" wskazuje, że takie rozwiązanie ma powodować ogromny niesmak wśród przedstawicieli samorządów oraz adwokatów, jak i innych przedstawicieli wolnych zawodów. Zmiany podatkowe będą za to korzystne dla państwowego budżetu, który w ciągu 10 lat ma pozyskać dodatkowe 17 mld złotych.
Akcyza za samochody używane w górę? Rząd nie ukrywa, że chce powrócić do tego rozwiązania. Oficjalnie chodzi o ograniczenie emisji spalin i promocję elektromobilności. Nieoficjalnie nowa, wyższa akcyza ma dać dodatkowe pieniądze do budżetu, który jest w fatalnej kondycji, a każdy grosz jest potrzebny by załatać dziurę.
Podatki w górę. Kampania wyborcza się skończyła, opowieści o niepodwyższaniu danin na rzecz państwa można odłożyć między bajki. Czekają nas zupełnie nowe ciężary fiskalne i wzrost tych już obowiązujących. Rząd daje także zgodę na podwyżkę lokalnych opłat, np. za wywóz śmieci, a ułatwić mają to nowe zasady segregacji.
Emerytury zwolnione z podatków są o wiele bardziej opłacalne dla emerytów niż wypłata 13. i 14. świadczeń. Politycy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości uważają, że to właśnie trzynastki i czternastki w znaczący sposób poprawiają zasobność portfeli polskich seniorów. Dziennikarze Super Expressu udowadniają, że rządzący są w błędzie i przedstawiają twarde wyliczenia. Przyglądamy się sprawie.
Podatki i opłaty w górę. Zapłacimy więcej niemalże za wszystko. Pokaźna lista nowych danin, które wejdą w życie jeszcze w tym roku. Sprawdzamy, które podatki pójdą w górę, a także na jakie nowe opłaty trzeba być przygotowanym.
Podatki na zasadach ogólnych rozliczane są w Polsce w oparciu o dwa progi podatkowe. To od sumy naszych zarobków zależy w który z nich się załapiemy. Okazuje się, że wysokość limitu nie jest duża, ale różnica między progami już jest znaczna. Szczególnie, gdy przeliczymy wartości procentowe na realną gotówkę, którą musimy oddać w formie daniny.
Darowizna w myśl prawa to bezpłatne przekazanie składnika swojego majątku na rzecz innej osoby. Okazuje się, że bezpłatne jest tylko z ustawowej definicji. Fiskus nakłada na obdarowanego obowiązek poinformowania urzędników o fakcie otrzymania darowizny oraz odprowadzenia od niej stosownego podatku. Zdradzamy kiedy należy zapłacić podatek i w jakiej kwocie. Okazuje się, że wokół tematu darowizn narosło wiele mitów, a sama instytucja jest bardzo prosta – choć może budzić niesmak, wszak należy zapłacić daninę od prezentu. Maksymalna stawka podatku wynosi nawet 20 procent.