Zdarza się, że w jesteśmy nieświadomi noszenia w portfelach małych fortun. Nie chodzi jednak o zgromadzoną tam sumę, ale o monety i banknoty, które mają wysoką wartość kolekcjonerską. Niestety zdarza się też sytuacja odwrotna – posługiwanie się określonymi środkami może być problematyczne.
Firma ALAB laboratoria potwierdziła, że doszło do groźnego naruszenia bezpieczeństwa danych klientów. Sprawa jest o tyle poważna, że w rekordach znalazły się tak wrażliwe informacje jak PESEL czy wyniki badań. Opublikowano już zalecenia dla klientów laboratoriów, a także narzędzie, dzięki któremu można łatwo sprawdzić, czy nasze dane znalazły się wśród tych, które skradziono.
Nie tak dawno temu Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że Polska ma szansę wejść do grona 20 największych gospodarek świata już w 2024 r. Droga do samego G20 może być jednak o wiele trudniejsza, niż nam się wydaje. Nasz kraj cały czas mierzy się bowiem z potężnym kryzysem demograficznym i goniąca nas konkurencją. Czy jest na to recepta? Eksperci są umiarkowanymi optymistami.
Od momentu rozpoczęcia obrad nowej kadencji Sejmu, ogromną i dość niespodziewaną popularnością cieszą się transmisje z obrad prowadzone na YouTube. Kanał Sejmu zdobył na tyle dużo widzów, że może ubiegać się o trofeum dla najbardziej popularnych youtuberów.
Powstał projekt rozporządzenia, które da podstawą prawną dla nowego wzoru dokumentu osobistego. To jednak kwestie wnioskowania o niego, sposób jego wydawania i procedury dotyczące m.in. jego utraty mogą stanowić najważniejszą różnicę. W kwestii dowodów osobistych czeka nas duża zmiana.
Firmy i instytucje są dla hakerów atrakcyjniejszym celem niż prywatne urządzenia internautów. Sparaliżowanie infrastruktury czy kradzież danych może mieć daleko dalej idące negatywne konsekwencje, co wykorzystuje się w ataku ranosmware. Ich ofiarą stała się szczególnie ważna w Polsce spółka Naftor.
W ostatnim czasie zintensyfikowano tempo prac nad rozwojem rządowej aplikacji mobilnej mObywatel. Liczba jego funkcji stale rośnie, jednak niewiele z może się okazać równie przydatnymi jak możliwość zastrzegania numeru PESEL. Miała ona trafić do mObywatela już dziś, ale wiadomo już, że tak się niestety nie stanie.
Od dłuższego czasu trwa dyskusja, jakie zmiany powinny zajść w TVP po uformowaniu się nowego rządu. Jeszcze przed wyborami na tapecie była cała gama opcji, nawet tych najbardziej radykalnych, które miałyby poskutkować likwidacją telewizji publicznej w dotychczasowym kształcie. Zwyciężyć może jednak inna opcja.
Już 17 listopada w aplikacji mObywatel pojawi się nowa funkcja. Będzie można dzięki niej zastrzec swój numer PESEL? Jak działa ten mechanizm i do czego można go wykorzystać?
Małopolska policja poinformowało o ujęciu właściciela popularnej strony udostępniającej treści z naruszeniem prawa. Oficjalni dystrybutorzy szacują straty spowodowane działalnością serwisu na miliony złotych. Mężczyzna oraz jego dwaj współpracownicy mogą trafić do więzienia nawet na 5 lat.
Na naszych oczach powstaje nowa wariacja zagrożeń w cyberprzestrzeni – oszustwa dokonywane z użyciem mechanizmów deepfake. O ile od dawna już wiadomo, że stanowią one ogromne zagrożenie, to teraz mamy do czynienia z pierwszymi faktycznymi kampaniami. W Polsce do ich realizacji wykorzystano głos Aleksandra Kwaśniewskiego.
Popularny operator telefonii komórkowej wprowadza istotne zmiany. Stopniowo obejmują one coraz liczniejszą grupę klientów, z czasem od usługi odcięci zostaną wszyscy posiadacze umowy z tym operatorem. Niektórzy muszą przygotować się w związku z tym na możliwy nieplanowany wydatek. Są już pierwsze sygnały od klientów na temat modyfikacji.
Dobre wieści dla wszystkich, którzy podróżują samochodem także poza granicami Polski. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło nabór do pilotażowego programu, który ma wyeliminować konieczność posiadania przy sobie fizycznego prawa jazdy także na dłuższych dystansach.
Poland.Business Harbour to przedsięwzięcie, które miało przyciągnąć do Polski specjalistów IT, startupy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa ze państw położonych na wschód od Buga. Można ja uznać za sukces – swoją działalność zechciał przenieść nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Problem w tym, że nikt nie wie, gdzie dziś przebywa zdecydowana większość z nich.
Dowód osobisty to powszechnie używany w Polsce dokument, który przydaje się choćby do potwierdzania tożsamości, zawierania umów, głosowania, etc. Wiele osób nie ma pojęcia, że mając odpowiedni dowód, można korzystać z wielu dodatkowych, bardzo przydatnych funkcji. O tym warto wiedzieć.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącka zwrócił się do Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w sprawie doniesień na temat możliwego bezprawnego rejestrowania rozmów klientów i pracowników w jednej z sieci aptek.
Zakończył się nabór partnerów do realizacji programu Małopolski Tele-Anioł 2.0. Po sukcesie pierwszej części akcji, dzięki której udało się pomóc tysiącom osób, nadszedł czas na zwiększenie zasięgu akcji.
Naukowcom udało się zrekonstruować twarz “Juanity”, czyli najsłynniejszej mumii Peru, a także jednej z najbardziej znanych mumii na świecie. Dziewczyna została złożona w ofierze setki lat temu, teraz wiemy, jak mogła wyglądać za życia. Wśród badaczy, którzy dokonali rekonstrukcji, znalazła się też Polka.
Od jakiegoś czasu w Polsce prowadzona była kampania informacyjna skierowana do tych, którym 31 października br. kończyła się ważność profilu zaufanego. Wiele osób otrzymało SMS z przypomnieniem. Termin podany przez ministerstwo już minął. Co zrobić, jeśli nie przedłużyliśmy profilu zaufanego w wyznaczonym okresie?
Poczta Polska wystosowała komunikat na temat wyłączenia jednej z usług. Dalsze korzystanie z niej będzie wkrótce niemożliwe. Usługa przestanie działać już za miesiąc. Skąd taka decyzja i jak należy się przygotować do zmian?
Została tylko chwila na to, aby przedłużyć profil zaufany. Osoby, które otrzymały SMS o konieczności takiego działania, mają czas wyłącznie do 31 października br. Później usługa zostanie anulowana. Jak przedłużyć ważność profilu zaufanego?
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o zmianach, jakie wkrótce zajdą na platformach cyfrowych wykorzystywanych do wymiany korespondencji z administracją państwową i samorządową. Powstał nowy obowiązek, którego niedopełnienie może skutkować sankcjami.
W całej Polsce trwa akcja wymiany liczników, w wyniku której docelowo do milionów gospodarstw trafią nowe urządzenia pozwalające na zdalny odczyt danych. Właściciele domów i mieszkań mają pytania co do przebiegu akcji oraz jedno zasadnicze pytanie – kto zapłaci za wymianę?
Policja informuje o kolejnej osobie, która została okradziona przez to, że skusiła się na instalację niebezpiecznej aplikacji. 79-latek z woj. lubelskiego stracił w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy złotych. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i zachowanie rozsądku.
Mieszkańców stolicy czekają duże zmiany w sposobie korzystania z komunikacji miejskiej, a dokładniej w kwestii biletów. Wprowadzony zostanie nowy system biletowy. Inwestycja ma kosztować kilka milionów złotych.
Sektor energetyczny w Polsce, podobnie jak w innych krajach, jest szczególnie narażony na ataki hakerów. Dlatego niezwykły niepokój budzi obecnie decyzja o masowej wymianie liczników prądu na te typu smart. Eksperci podkreślają, że to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Policja dość sprawnie zaadaptowała do swoich potrzeb bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony. Obserwacja obywateli z ich użyciem, choć jeszcze kilka lat temu wywołałaby zapewne liczny sprzeciw obrońców prywatność i krytyczne oceny takich metod inwigilacji, dziś jest standardem. Przekonali się o tym mieszkańcy Lublina.
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała o zakończeniu kolejnego etapu prac nad budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Choć ma ona charakter administracyjny, to jednak jest ważnym krokiem do tego, by w polskim miksie energetycznym w końcu pojawiła się tak potrzebna energia jądrowa.