Już za kilka dni mija termin wniesienia opłaty BDO. Zapominalskim przedsiębiorcom grozi nawet milion złotych kary. Do kiedy trzeba zapłacić opłatę BDO? Kto musi o niej pamiętać? Przypominamy, ile wynosi.
Jedną z wielu przedwyborczych obietnic była zmiana tzw. podatku Belki. Po wielu tygodniach dyskusji i zapewnień, prace nad reformą idą do przodu. Wiceminister finansów przekazał, kiedy konkretnie mają zostać opublikowane pierwsze założenia zapowiadanych zmian.
Przez dwa miesiące od zmiany rządu, nie były znane konkrety dotyczące wprowadzenia wakacji od ZUS dla przedsiębiorców - do dziś. Resort rozwoju i technologii ujawnił bowiem informacje, kiedy konkretnie należy spodziewać się postępów w pracach nad wdrożeniem tego rozwiązania.
W czwartek, 16 lutego, podczas zebrania Rady Dialogu Społecznego poruszono temat "dyskryminacji osób samozatrudnionych oraz zatrudnionych na umowę-zlecenie". Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada zmiany w tej kwestii. Od teraz praca na ”śmieciówce” miałaby wliczać się do stażu pracy.
14 lutego odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marcina Łobody, szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Na spotkaniu poruszono przede wszystkim temat zmian w ”Twój e-PIT”. W tym roku w życie wejdą ważne zmiany dla przedsiębiorców. Znamy dokładną datę.
Przedsiębiorcy powinni pamiętać o ważnym terminie, który mija już za kilka dni. Chodzi o opłatę BDO. Co nam grozi, jeśli o niej zapomnimy? Kara może być naprawdę wysoka.
Spora część Polaków do końca lutego będzie musi uregulować opłatę w wysokości 100 złotych lub 300 złotych. Chodzi tu dokładnie o opłatę roczną BDO, którą ma obowiązek uiścić tysiące osób. Należy mieć się na baczności, bo można zapłacić ogromną karę finansową. Przedstawiamy szczegóły.
Już w tym miesiącu mija termin, który jest ważny dla wielu mieszkańców Polski. Co roku konieczne jest zapłacenie konkretnej daniny przez określoną grupę osób. Brak uiszczenia opłaty może być powodem sporych nieprzyjemności dla tych osób, które powinny zapłacić.
Już od lutego osoby pracujące na swoim czeka nieprzyjemne zaskoczenie. Chociaż wśród obietnic wyborczych znalazła się też zapowiedź pozytywnych zmian w kwestii składek zdrowotnych i ZUS, zamiast tego te pójdą w górę. Ile zapłacą osoby pracujące na własny rachunek?
Od 15 lutego rozpocznie się możliwość składania zeznań podatkowych PIT za rok 2023, w tym również poprzez usługę Twój e-PIT. Warto zauważyć, że w tym roku pojawi się nowość - po raz pierwszy fiskus przygotuje deklaracje podatkowe dla firm. Łukasz Boszko z firmy Grant Thornton podkreśla istotne kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę podczas elektronicznego rozliczenia z urzędem skarbowym.
Rośnie liczba głosów zwracających uwagę na możliwe nadużywanie systemu walki z wyłudzeniami przez skarbówkę. Nakładane za jego pomocą blokady kont bankowych są bardzo niebezpieczne dla przedsiębiorstw. W zdecydowanej większości przypadków oznaczają one nic innego, jak upadłość firmy.
Prowadzenie i rozwój firmy wiąże się z wieloma opłatami. Na co dzień mamy do czynienia z podatkiem VAT. Poza nim trzeba też płacić roczny podatek dochodowy. Jego wysokość wyliczana jest na podstawie dochodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym. W 2024 rozliczać będziemy zyski z roku 2023. Przy wyliczaniu tego podatku brane są też pod uwagę wydatki. Przedsiębiorcom, którzy inwestowali w rozwój, przysługują liczne ulgi podatkowe. W tym artykule omówimy te, które obowiązywać będą przy najbliższym rozliczeniu i sprawdzimy warunki ich przyznawania. Sprawdzimy, jak minimalizować straty podatkowe. Zapraszamy do czytania!
Przedsiębiorcy korzystający z preferencyjnych zasad rozliczania się z ZUS mogą mieć spore kłopoty. W grę wchodzą gigantyczne straty, długi, a nawet upadek niektórych firm. Interwencję w tej sprawie podjął już u premiera Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.
Prace nad projektem wakacje od ZUS trwają. Na czym będzie polegać i ile potrwa zwolnienie od składek? Kiedy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pierwszego ,,urlopu”? Sprawdzamy!
Trwa oczekiwanie na wdrożenie zapowiadanego przez rząd programu “Wakacje od ZUS”. Kiedy konkretnie ma on zostać wprowadzony? Według wypowiedzi ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana, prace trwają, zaś założenia mają zostać przedstawione “w niedługim czasie”.
Nowy rok niesie ze sobą spore zmiany podatkowe dla przedsiębiorców. Nie ma niestety w tym kontekście dobrych wieści - w życie ma wejść bowiem reforma Polskiego Ładu, która została dwukrotnie opóźniona - trzeciego przesunięcia terminu nie będzie.
Od 2022 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych obowiązują nowe terminy składania korekt deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych. To bardzo ważna informacja dla płatników składek i przedsiębiorców. Nas dostarczenie tych dokumentów zostały im niespełna trzy tygodnie. Co potem?
We wtorkowym expose Donalda Tuska pośród różnorodnych szczegółów gospodarczych znalazło się także kilka obietnic dla przedsiębiorców. Mają oni skorzystać m.in. na zmianach, jakie mają zostać wprowadzone w postaci wakacji od ZUS czy kasowym PIT.
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że z końcem lipca zadłużonych było niemal 672 tys. aktywnych płatników. Jest to o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. “Dane te potwierdzają, że płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe. Składki ZUS są płacone przez przedsiębiorców z wysokim priorytetem. Ważniejsze w hierarchii płacenia są zazwyczaj jedynie wynagrodzenia pracowników” – wyjaśnia na łamach portalu slaskibiznes.pl Marek Niczyporuk, radca prawny i doradca podatkowy z Kancelarii Ars AEQUI.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wydało obwieszczenie w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przyszłym roku. Dokument ten pozwala ustalić, ile wyniosą składki na ubezpieczenie społeczne. “Fakt” informuje, że 2 mln osób prowadzących własne firmy czekają już niebawem wyższe wydatki.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował, iż z końcem listopada Sąd Najwyższy podjął niekorzystną dla przedsiębiorców uchwałę. Sędziowie orzekli, że ZUS ma prawo obniżyć podstawę składek przedsiębiorców, jeśli ci na początku prowadzenia swojej działalności zadeklarują składki nieodpowiadające osiąganym przychodom. Rzecznik MŚP wyraził zdecydowany sprzeciw w tej sprawie.
Na wizytę Mikołaja czekają każdego roku tysiące dzieci. Trudno się więc dziwić, że firmy wyszły naprzeciw potrzebom rodziców, szkół, przedszkoli czy firm, oferując na różnorakich portalach ogłoszeniowych spotkania z Mikołajem. Co więcej, teraz nowoczesny darczyńca może też zadzwonić do dziecka lub zobaczyć się z nim online (np. jeśli pociecha jest chora). Ile kosztują takie usługi?
W kosztach prowadzonej działalności przedsiębiorca może ująć część wydatków związanych z zakupem oraz utrzymaniem psa stróżującego – donosi Interia Biznes. Zgody na to udzielił dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej.
Niestety, ale nowy 2024 roku przyniesie niekorzystne wieści dla polskich przedsiębiorców. Tysiące osób będą musiały głębiej sięgnąć do swoich kieszeni, by móc opłacić różnego rodzaju podatki, a także liczne składki. Już od stycznia wzrośnie kwota minimalnego wynagrodzenia, a wraz z nią podniosą się również aktualne składki ZUS. Taki stan rzeczy nie spodoba się większości “mniejszych” biznesmenów.
Od ubiegłego roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazać urzędnikom dokumenty rozliczeniowe (deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne). Okazuje się, że z końcem roku coraz więcej osób, firm oraz instytucji zwraca się do ZUS-u z prośbą o pomoc. Dlaczego 1 stycznia jest takim ważnym terminem i czy jego przekroczenie jest zagrożone sankcjami?
Od 1 lipca 2024 roku wszystkie firmy będące czynnym podatnikiem VAT zostaną objęte Krajowym Systemem e-Faktur (w skrócie: KSeF). W praktyce oznacza to wystawianie faktur tylko w formie elektronicznej. Natomiast od 1 stycznia 2025 roku osobom, które nie będą stosowały się do nowych przepisów, mają grozić kary w wys. nawet 100 proc. podatku wykazanego na fakturze.
W gąszczu różnych obowiązków, terminów i formularzy przedsiębiorca może się łatwo pogubić. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od zeszłego roku obowiązują nowe terminy przekazywania konkretnych dokumentów. O co dokładnie chodzi?
Końcówka roku to dla wielu intensywny czas, nie tylko w pracy – rozliczenia, analizy i cele na kolejny rok, ale i w życiu prywatnym – przedświąteczne przygotowania, uporządkowywanie bieżących spraw i snucie planów na przyszłość. W gąszczu różnych obowiązków można się łatwo pogubić, dlatego “Fakt” przypomina, że już za kilka dni mija termin złożenia konkretnych deklaracji podatkowych w Urzędzie Skarbowym. Co więcej, urzędnicy czekają też na wpłatę kilku podatków.