Dane Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) dotyczące I kwartału 2024 roku mogą budzić zaskoczenie. Czy pozytywne? To już nieco inna sprawa. W tym roku wielu przedsiębiorców zdecydowało się wznowić działalność gospodarczą. Niestety, potencjalni nowi gracze na rynku nie są tak odważni.
To już szesnasta edycja konkursu Innowator Śląska. Organizatorzy zapraszają każdego, kto ”myśli i działa niestandardowo”. Na wysłanie zgłoszenia zostało jednak niewiele czasu, a na zwycięzcę czekają spore sumy. Trzeba jednak pamiętać o kilku warunkach.
W Europie jest problem z nadmierną regulacją, która ogranicza i dławi innowacyjność — tak o europejskiej gospodarce wypowiadał się dr Jacek Bartosiak, założyciel think-thanku Strategy&Future. Klasa polityczna, która musi zmienić swoje nastawienie do przedsiębiorcy polskiego — ocenił relacje państwo-biznes nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Przedstawili plan dla Europy, czyli przedstawili to, co jako Unia Europejska prawdopodobnie będziemy realizować przez najbliższe pięć lat — skomentował wystąpienia Donalda Tuska i Ursuli von der Leyen, prezes PTWP Wojciech Kuśpik. Jako Polska skorzystaliśmy pod każdym względem na tym, że jesteśmy w Europie, jesteśmy częścią Europy — podsumował 20 lat Polski w Unii Europejskiej nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
W zeszłym roku uchwalono 34 i pół tysiąca stron przepisów prawa — tak trudności prawne w prowadzeniu biznesu w Polsce ocenił senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. — Kierując się zasadą: uchwalasz nowe obowiązki, to inne uchylasz, a nie narzucasz dodatkowe. I cały czas trzeba myśleć, jak pomóc, a nie utrudnić życie przedsiębiorcom — mówił nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
”Nasze rozwiązania są przez urzędników konstruowane zupełnie w oderwaniu od rzeczywistości” — oceniał prawo tworzone dla biznesu Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. ”System prostych rozwiązań jest prawie w wszystkich europejskich krajach oprócz Polski” — skwitował nasz rozmówca podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Dziennikarze “Gazety Wyborczej” i stacji TVN przeprowadzili śledztwo, które pokazuje warunki pracy na budowie należącego do Orlenu kompleksu Olefin III w Płocku. Wykryto szereg nieprawidłowości. Warunki są skandaliczne.
Polskie formy są w coraz trudniejszej sytuacji. Szczególnie źle wygląda sytuacja w Województwie kujawsko-pomorskim, gdzie upada kolejny już w ostatnim czasie zakład pracy. Pomorska Fabryka Mebli w Nowem szykuje zwolnienia grupowe.
Ważna informacja dla przedsiębiorców w związku z nadpłaconymi składkami w ZUS. Zakład ma zwrócić pieniądze. Ważne, by spełnić jeden kluczowy warunek. Co trzeba wiedzieć?
Już 7-9 maja przedsiębiorcy, specjaliści w dziedzinie biznesu oraz politycy pojawią się na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Wśród gości znajdują się m.in. premier Donald Tusk i Ursula von der Leyen. O tym, jak kluczowym wydarzeniem dla Polski jest EEC (European Economic Congress), opowiedział Wojciech Kuśpik, polski przedsiębiorca i inicjator kongresu.
Początkujący przedsiębiorcy chętnie korzystają z działalności nierejestrowanej, która zmniejsza nie tylko biurokrację, ale także koszty związane z prowadzeniem własnego biznesu. Ma one swoje ograniczenie, chodzi o maksymalną kwotę przychodów. W 2024 roku w życie weszły nowe limity – ile wynoszą?
”Polskiej gospodarce groził paraliż.” Tak audyt resortu podsumowuje minister finansów, Andrzej Domański. W związku z tym ministerstwo podjęło decyzję odnośnie wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur. Przedsiębiorcy powinni pamiętać o nowych kluczowych terminach.
Żabka, silna marka z ponad 25-letnim doświadczeniem w prowadzeniu sklepów w modelu franczyzowym, wychodzi naprzeciw potrzebom osób pragnących rozwijać swoje kompetencje biznesowe i rozpocząć własną działalność gospodarczą. Firma oferuje szereg programów edukacyjnych, skierowanych zarówno do osób stawiających pierwsze kroki w biznesie, jak i doświadczonych przedsiębiorców.
O zmianach w składce zdrowotnej mówiło się jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Jakiś czas temu zapowiedziano konkretne zmiany w tej kwestii. Okazuje się, że reforma nie będzie korzystna dla jednej grupy przedsiębiorców. Kto konkretnie zapłaci więcej?
Media obiegły smutne wieści. Zmarł Jan Luberda, milioner z Podhala i właściciel znanej firmy, która jeszcze do niedawna była sponsorem reprezentacji Polski. O śmierci przedsiębiorcy poinformowała jego rodzina oraz pracownicy firmy.
Nie żyje Paolo Pininfarina, prezes legendarnej firmy zajmującej się projektowaniem samochodów. Mężczyzna odszedł w wieku 65 lat. Przykre informacje o śmierci biznesmena przekazała jego firma w poruszającym oświadczeniu.
Sieć obiegły smutne wieści. Odszedł założyciel i wieloletni prezes popularnego serwisu Money.pl, dzięki któremu Polacy mogli czerpać wiedzę na temat finansów. Portal pożegnał zmarłego w poruszających słowach.
Czy 7 kwietnia to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? Niestety nie. Warto jednak pamiętać, że istnieją wyjątki od zakazu handlu. Gdzie będziemy mogli zrobić zakupy?
Fundacja Think! serdecznie zaprasza na IV edycję ogólnopolskiej konferencji Business Market. To cykl prelekcji oraz networking skierowany do osób, które już prowadzą własną działalność gospodarczą lub planują ją rozpocząć. Business Market rozpocznie swoją działalność w czwartek, 11 kwietnia o godzinie 17:00, w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. O tym jak ważne są kontakty nikogo nie trzeba przekonywać
Media właśnie obiegły smutne wieści. Nie żyje Jerzy Kasperczyk, współwłaściciel legendarnej marki i jeden z najbogatszych Polaków. Mężczyzna odszedł 26 marca bieżącego roku w wieku 62 lat.
Polacy coraz częściej rezygnują z płatności gotówkowych. Jednak wciąż spora grupa osób z nich korzysta. W takim przypadku trzeba pamiętać o obowiązujących limitach. Nie dotyczą one jednak wszystkich. Przedstawiamy szczegóły.
W nocy z piątku na sobotę (29.03 - 30.03) pod Iławą doszło do tragicznego wypadku. Auto osobowe marki Audi z dużą prędkością uderzyło w drzewo. Kierujący pojazdem zginął na miejscu. To 43-letni przedsiębiorca, sportowiec i prezes klubu piłkarskiego.
Okazuje się, że nawet kilkaset złotych zaległości w ZUS może nas czasem kosztować miliony. Przekonało się o tym kilka polskich firm, które teraz będą musiały zwrócić fundusze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). To "bezduszna urzędnicza machina", komentują przedsiębiorcy.
Właśnie teraz nadszedł moment, aby skorzystać z ostatniej okazji na pozyskanie wsparcia finansowego od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dziś, 27 marca 2024 roku, to ostatni dzień składania wniosków w konkursie mającym na celu dofinansowanie projektów związanych z poprawą bezpieczeństwa pracy i zmniejszeniem szkodliwych czynników w miejscu pracy.
O zmianach ws. składki zdrowotnej mówiło się jeszcze przed wyborami. Teraz rząd zapowiedział konkretne reformy, jednak plany nie wszystkim przypadły do gustu. Zmiany wywołały burzę w rządzie.
Na decyzję w sprawie wakacji od ZUS przedsiębiorcy musieli się sporo naczekać. Teraz jednak wszystko jest już jasne. Ile zyskają przedsiębiorcy? Kiedy program wejdzie w życie? Nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać. Sprawdzamy szczegóły.
Polski Ład spowodował niemałe zamieszanie w kwestii składki zdrowotnej. Zmiany na lepsze były zapowiadane podczas kampanii wyborczej. Teraz szefowa resortu zdrowia zapowiedziała, kiedy można spodziewać się ostatecznego efektu prac w sprawie składki zdrowotnej, a także wyjawiła, kiedy zmiany wejdą w życie.
Niemal milion przedsiębiorców w całej Polsce rozlicza się ryczałtem, a składkę zdrowotną opłacają zależnie od dochodów. Właśnie dlatego przedsiębiorcy powinni pamiętać o ustalonym limicie. Wystarczy, że przekroczą go o złotówkę.