Prognozowany wzrost przeciętnego wynagrodzenia w Polsce na 2025 rok oznacza nie tylko wyższe zarobki, ale również większe koszty dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zmiany w składkach ZUS będą jednym z najistotniejszych wyzwań, szczególnie dla nowych i małych firm. Podpowiadamy, na co trzeba się przygotować.
Założona w 1995 roku jako rodzinne przedsiębiorstwo firma PETECKI rozpoczęła swoją działalność z myślą o dostarczaniu najwyższej jakości rozwiązań w zakresie stolarki otworowej. Dziś, po ponad 29 latach, to dynamicznie rozwijająca się marka, która wyznacza standardy zarówno na polskim, jak i zagranicznych rynkach. Cztery nowoczesne zakłady produkcyjne, setki pracowników i miliony zadowolonych klientów na całym świecie to dowód na to, jak skutecznie można łączyć doświadczenie z nieustanną chęcią rozwoju.
Zwolnienie z obowiązku odprowadzania składki do ZUS to w Polsce nowe rozwiązanie, które po raz pierwszy przysługuje w grudniu br., w ramach naboru z listopada. Chociaż program dopiero wszedł w życie, odnotował już ogromne zainteresowanie. Do tej pory Polacy zdążyli złożyć aż 1,5 milionów wniosków i choć nie wszyscy doczekają się pozytywnego rozpatrzenia — na horyzoncie są już kolejne składkowe “rewolucje”.
Założenie firmy to nie tylko wielka szansa, ale i spore wyzwanie. Wsparcie finansowe może być kluczem do sukcesu, ale dostępne opcje są bardziej różnorodne, niż może się wydawać. Jakie możliwości czekają na nowych przedsiębiorców i kto może z nich skorzystać? Odpowiedź może Cię zaskoczyć.
Bank Pekao S.A. został wyróżniony prestiżowym Złotym Godłem Quality International 2024, które potwierdza najwyższe standardy w zarządzaniu jakością oraz innowacyjne podejście do obsługi klientów firmowych. Dla banku to dowód uznania za nową dokumentację i istotne zmiany w procesach i procedurach produktów oraz usług z dostępnej oferty bankowości transakcyjnej i skarbowej.
Czy nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców zmienią polski rynek pracy? Rząd wprowadza surowsze regulacje, które mają przeciwdziałać nielegalnym praktykom i wzmocnić kontrolę nad tym, kto i jak zatrudnia obcokrajowców. Nowe przepisy mogą wywołać poczucie nierówności, zwłaszcza wśród pracowników w Polsce. Jakie kary grożą przedsiębiorcom?
Nadchodzące zmiany w systemie składek ZUS z pewnością będą miały duży wpływ na sytuację finansową Polaków. Z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć właściciele firm, a jakie korzyści niosą nowe przepisy? Poznaj szczegóły nadchodzących reform.
Światem biznesu i mody wstrząsnęła niespodziewana tragedia. W wieku 71 lat zmarł jeden z najbardziej znanych założycieli globalnej marki odzieżowej. Okoliczności wypadku podczas górskiej wędrówki oraz reakcje na jego odejście budzą liczne pytania. Wyrazy współczucia napływają od czołowych postaci branży i samego prezydenta.
Ponad 160 lat historii bezskutecznie wycenione na przeszło 45 milionów złotych. Dolnośląski zakład pracy z 2025 r. najpewniej zakończy działalność po nieowocnym przetargu na nowego właściciela. Jest jeszcze ostatnia szansa - przekonują związkowcy.
Historia jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek z lat 90. zyskała niespodziewany zwrot. Czy powrót po kilkunastu latach nieobecności okaże się sukcesem? Decyzja nowego właściciela może na nowo zmienić krajobraz rynku wód mineralnych.
Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorcy otrzymali możliwość skorzystania ze specjalnej ulgi. Szczególnie istotnym aspektem dla prowadzących firmy jest sposób, w jaki ZUS wysyła decyzje o przyznaniu lub odmowie. Jeden kluczowy szczegół, który może zadecydować o przyszłych planach finansowych przedsiębiorcy.
Przez dekady te charakterystyczne budki były stałym elementem polskiego krajobrazu, a wkrótce całkowicie znikną. Dlaczego zdecydowano się na ich zamknięcie, jakie są plany Orlenu i co to oznacza dla rynku dystrybucji? Szczegóły tego procesu mogą Was zaskoczyć.
Wprowadzenie tzw. wakacji składkowych dało przedsiębiorcom możliwość jednorazowego zwolnienia z opłacania składek ZUS przez jeden miesiąc w roku. Choć rozwiązanie miało być wsparciem dla prowadzących działalność gospodarczą, jego realizacja napotyka poważne problemy. Dlaczego?
To dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców południowo-zachodniej Polski, którzy poszukują pracy. Zwłaszcza dla tych, którzy są dobrze zorganizowani i znają języki obce W stolicy Śląska zostało właśnie otwarte centrum planistyczne francuskiej firmy Danone. Gigant informuje, że poszukuje 250 pracowników. Wiadomo, na jakich stanowiskach można znaleźć zatrudnienie.
To nie jest dobra wiadomość dla mieszkańców północnej Polski. Duża szwedzka firma, która do tej pory miała ogromne znaczenie dla przemysłu w tym regionie rozważa sprzedaż swojego biznesu - donosi Reuters. Przedsiębiorstwo, która do tej pory zajmowało się sprzedażą baterii elektrycznych planuje sprzedaż lub zamknięcie biznesu. Szykowane są też zwolnienia.
Wszyscy konsumenci, którym zależy na wspieraniu polskiej gospodarki przez zakup naszych rodzimych produktów, nie będą zadowoleni. Kolejna polska firma została przejęta przez zagraniczny koncern. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził już zgodę na tę transakcję. Przygotowania trwały pół roku.
Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję: w Polsce pojawi się nowy bank. IBK Bank Polska SA ma wkroczyć na lokalny rynek prosto z dalekiego wschodu, a Komisja zatwierdziła już skład pierwszego zarządu. Znamy dokładną listę usług spółki, ale nie wszyscy będą mogli z nich skorzystać.
Komisja Zdrowia oraz Komisja Finansów Publicznych przyglądały się dwóm rządowym projektom dotyczącym składki zdrowotnej. W środę (27 listopada) posłowie wysłuchają sprawozdania w tej sprawie. Przedsiębiorcy czekają na wprowadzenie nowych przepisów i możliwe oszczędności. A jak ten pomysł oceniają lekarze i osoby na umowach o pracę, które będą musiały płacić składkę? Niektórzy nie kryją emocji i ostrzegają przed konsekwencjami.
Jeszcze niedawno miliarder polskiego pochodzenia chwalił się, że ogranicza zatrudnienie dzięki sztucznej inteligencji, a dziś szuka pracowników w Polsce. Potentat branży finansowej Sebastian Siemiątkowski ogłosił, że jego firma zatrudni nowych pracowników w Warszawie. Docelowo poszukuje 100 osób. Kto ma szansę na znalezienie nowej pracy?
Henryk Kania nie żyje. Twórca słynnych Zakładów Mięsnych Henryk Kania zmarł w wieku 78 lat. Informację o jego śmierci przekazał w mediach społecznościowych Paweł Sztefek - burmistrz Ustronia (woj. śląskie). Choć z roku na rok sytuacja firmy nie była najlepsza, biznesmen był blisko związany z mieszkańcami rodzinnego miasta. Podano szczegóły pogrzebu.
Program wakacji składkowych, umożliwiający przedsiębiorcom zwolnienie z opłacania składek ZUS za jeden miesiąc w roku, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jak wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, już ponad 750 tysięcy przedsiębiorców złożyło wnioski o skorzystanie z tego rozwiązania. To już ostatni dzwonek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.
Polscy przedsiębiorcy zostali przebadani przez IMAS International na zlecenie programu Rzetelna Firma. Wyniki badania dają do myślenia. Z jednej strony wskazują na wysokie uznanie dla kompetencji kobiet w wielu obszarach, jednak z drugiej jednocześnie potwierdzają, że stereotypy i nierówności wciąż stanowią problem. Z kim najlepiej współdziałać w biznesie? Oto wyniki badania.
To smutna wiadomość nie tylko dla Norwegów, ale też dla wszystkich pasjonatów branży hotelarstwa i nieruchomości. Nie żyje Olav Thon założyciel znanej na całym świecie firmy Olav Thon Group. Biznesmen zmarł w wieku 101 lat. Swoją karierę zawodową zaczynał jako nastolatek od handlu futrami. Już w wieku 27 lat dorobił się pokaźnego majątku.
Każdy program wsparcia czy ulga ma warunki, które musimy spełnić, by móc z nich skorzystać. Regionalna rzecznik prasowa ZUS wyjaśnia jednak, że w przypadku programu "wakacje od ZUS" jedna z podstawowych zasad nie znalazła się w przepisach. Dzięki temu ulga będzie dostępna dla większej liczby chętnych. Z wakacji będą mogli skorzystać także Ci, którzy myśleli, że ZUS nie da im na to zgody.
Firmy zatrudniające żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej lub żołnierzy aktywnej rezerwy będą płacić niższy podatek. Dzięki wprowadzonym ulgom, przedsiębiorstwa będą mogły odliczyć imponujące sumy od podstawy opodatkowania za każdego zatrudnionego żołnierza. Dodatkowo, takie firmy uzyskają priorytet przy realizacji zamówień publicznych. Wiadomo już od kiedy nowe zasady zaczną obowiązywać.
Po nowym roku przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja. Po 17 latach Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) doczeka się istotnych zmian. Odczują je zwłaszcza firmy prowadzące sprzedaż detaliczną. Od 2025 roku to, co sprzedają, stanie się ważniejsze niż to, jak prowadzą sprzedaż. Co oznacza ta zmiana i jakie nowe wyzwania czekają firmy?
Jedna z największych polskich firm produkujących dla sektora motoryzacyjnego - grupa Boryszew inwestuje w nowoczesną linię części do samochodów elektrycznych. Firma, którą kieruje miliarder Roman Karkosik, na nową inwestycję wyda 165 mln zł. Produkcja ruszy w Toruniu. Przedsiębiorstwo oszacowało, do ilu samochodów rocznie mogą trafić te elementy.
Rząd bierze się za pracodawców, którzy nie wypłacają pracownikom pensji na czas. Nowe przepisy przewidują wyjątkowo surowe konsekwencje dla nieuczciwych pracodawców. Nieuczciwe firmy będą mogły zostać ukarane nawet 50 tysiącami złotych grzywny.