Sąd nakazał zapłatę kary grzywny za jazdę na motocyklu po Karkonoskim Parku Narodowym. 24-letni mężczyzna będzie musiał zapłacić aż 15 tysięcy złotych. Jak dowiadujemy się z Wirtualnej Polski, mężczyzna został przyłapany podczas jednej z wielu akcji kontrolnych, jakie są przeprowadzane w polskich parkach narodowych. Przypomnijmy – tereny te mają zapewniać ochronę środowiska, a wykorzystywanie ich jako torów do jazdy quadami lub motocyklami jest nielegalne.
Pozew przeciwko Polsce oraz 32 innym krajom został zainicjowany przez grupę sześciu Portugalczyków, a w ich imieniu złożyła go międzynarodowa organizacja Global Legal Action Network. To pierwsza taka sprawa w historii. Skarga dotyczy polityki "nieprzychylnej klimatowi", która doprowadziła do podniesienia się średniej temperatury powietrza oraz pogorszenia warunków życia w Portugalii. Portal Interia wskazuje także, że pozwane państwa mogły pośrednio przyczynić się do regularnych, pustoszejących ten iberyjski kraj pożarów.
Sądy będą dalej reformowane. "Rzeczpospolita" dociera do informacji na temat projektowanych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Zmiany, które się szykują są naprawdę poważne. Ma zniknąć aż 11 sądów apelacyjnych, Naczelny Sąd Administracyjny będzie zreformowany na wzór Sądu Najwyższego, a także pojawi się instytucja Sądu Pokoju. "Rz" wskazuje także, że sędziom będzie trudniej dorabiać w instytucjach oświatowych, np. na uczelniach.
Reforma sądownictwa wkracza na nowy etap, szykują się kolejne zmiany w Sądzie Najwyższym. Ale to nie koniec, bo zrewidowane zostaną także sądy powszechne i administracyjne. Rzeczpospolita dociera do radykalnego projektu zmian, które chce wprowadzić resort Zbigniewa Ziobry.
Kalifornijski Sąd Apelacyjny wydał decyzję, w które zezwala na dalsze zatrudnianie pracowników Ubera w ramach umów-zlecenia, a nie umów o pracę. Decyzja ma charakter tymczasowy, ostateczny wyrok zapadnie dopiero gdy uda się przesłuchać wszystkich świadków. Sprawa wywołuje kontrowersje, ponieważ Uber oraz spółka Lyfta złożyły odwołanie od decyzji wokandy niższej instancji w ostatniej chwili. Wyrok od którego odwołały się świadczące pasażerskie przewozy nakazywał im od dzisiaj dać etaty wszystkim kierowcom obsługującym zamówienia składane przez aplikacje firmowe.
Upadłość konsumencka to redukcja lub umorzenie zobowiązań w przypadku niewypłacalności. Najprościej mówiąc jest to rozwiązanie, które pozwala osobom, które zadłużyły się po uszy wyjść z finansowych tarapatów i zacząć nowe życie – bez długów i strachu. Jak wygląda proces „ogłaszania bankructwa”, kto może z niego skorzystać i z czym jest to związane? Sprawdzamy szczegóły przepisów o upadłości konsumenckiej. Dla wielu, którzy myślą, że są w beznadziejnym położeniu, może znów zaświecić słońce.
e-sąd to specjalna komórka odpowiadająca za Elektroniczne Postępowania Upominawcze. Została ona utworzona 1 stycznia 2010 roku jako XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Póki co jest to jedyny sąd uprawniony do rozpatrywania wniosków złożonych on-line. Bez obaw, nie musimy mieszkać w stolicy województwa lubelskiego by złożyć tam swoją sprawę. e-Sąd obejmuje zasięgiem całą Polskę.
Mobbing to pojęcie wywodzące się z języka angielskiego. Oznacza ono „napadanie na tłum” lub „napadanie tłumem”. W polszczyźnie ugruntowało się ono w pojęciach związanych z przestrzenią zawodową. Zostało także zdefiniowane w prawie pracy. Statystyki są zatrważające – w Polsce ofiarami mobbingu mogło paść nawet 46 proc. wszystkich pracowników, donoszą badania Koalicji Bezpieczni w Pracy z 2019 roku. Niestety, tylko niewielki ułamek z nich miał odwagę skierować sprawę na drogę prawną.
Zachowek jest prawną instytucją, która w szczególny sposób chroni najbliższych zmarłego. Mimo, że każdy ma prawo sporządzić spadek, nawet taki w którym całkowicie pominie swoich bliskich, a cały majątek przekaże np. najlepszemu przyjacielowi, to polskie prawo w szczególny sposób chroni najbliższą rodzinę. Zagwarantowane prawo do majątku zostało bardzo jasno i klarownie opisane w Kodeksie Cywilnym. Mimo tego, przepisy o zachowku nastręczają nie lada problemów.
Santander i Bank Handlowy zostały pozwane przez Rzecznika Finansowego. Obie sprawy będzie prowadził Sąd Okręgowy w Warszawie. Dotyczą one nieuczciwych praktyk rynkowych polegających na nieobniżaniu kosztów prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu przez konsumenta.
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że praktyka wszczynania postępowań karno-skarbowych tylko po to by kontrolować przedsiębiorców i nie dopuścić do przedawnienia sprawy jest bezzasadna. Sąd mówi wprost: urzędy skarbowe nadużywają prawa.
Kodeks karny miał podnieść kary za wiele ciężkich przestępstw. Resort sprawiedliwości argumentuje zmiany dosyć łagodnymi wyrokami polskich sadów na tle zagranicznych instytucji. Choć TK zakwestionował tryb pracy nad przepisami, nie zgłosił wątpliwości wobec samej nowelizacji, w związku z tym będą kolejne próby wprowadzenia nowego przepisu.
Frankowicze coraz częściej dochodzą swoich praw przed sądami. A te w dużej mierze przyglądają się umowom jakie były zawierane z bankami i wyrokują na korzyść kredytobiorców. Tym razem warszawski sąd zarządził w sprawie jaka podzieliła frankowiczów i Getin Bank.