Już w marcu odbędzie się coroczna waloryzacja świadczeń pieniężnych, które pobiera wielu Polaków. W górę pójdą nie tylko emerytury i renty, ale także wiele innych dodatków. Na podwyżce zyskają między innymi działacze opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych.
Emerytowani rolnicy na pewno ucieszą się na wieść, że dzięki zmianie przepisów mogą skorzystać z opieki sanatoryjnej. Od teraz KRUS opłaci pobyt w sanatorium nie tylko dla rolników aktywnych zawodowo. Jest jednak jeden problem.
Spora część rodziców może liczyć na jednorazowe wsparcie finansowe, które zasili ich budżet domowy. Dodatkowe pieniądze dostaną Polacy, którzy spełnią odpowiednie warunki związane z zarobkami. Kluczową kwestią w przypadku tego świadczenia jest także termin złożenia wniosku.
Polacy mogą liczyć na rozmaite formy wsparcia finansowego, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak się okazuje, o niektórych świadczeniach wciąż wie tylko garstka osób, a w grę wchodzą całkiem pokaźne kwoty. Przykładem tego jest renta szkoleniowa, którą można pobierać nawet przez trzy lata. Komu przysługują pieniądze?
Wraz z początkiem roku popularne świadczenie wychowawcze poszło w górę. Od jakiegoś czasu beneficjenci otrzymują na swoje skrzynki mailowe wiadomości w sprawie 800 plus. Jak się okazuje, to nie ZUS jest ich nadawcą i wydał pilny komunikat w tej sprawie do wszystkich rodziców.
To, że 13. i 14. emerytura zostaną z nami na dłużej, to nie jedyne dobre wieści dla seniorów. Ministra polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, zapowiedziała już, że dotychczasowe programy będą kontynuowane. Pojawią się też zupełnie nowe. Czym jest bon senioralny?
Co zrobić, by otrzymać 500 plus? Komu przysługuje świadczenie i jak złożyć wniosek? Dodatek ma wesprzeć finansowo nie tylko emerytów i rencistów, i nie każdemu przysługuje w takiej samej wysokości. Sprawdzamy, jak ubiegać się o przyznanie 500 plus.
Polacy już od początku nowego roku mogą składać wnioski o wypłatę popularnego dodatku finansowego. Jest to wsparcie dla odbiorców energii przeznaczone dla osób, które spełnią odpowiednie warunki. Wiadomo, komu należą się dodatkowe pieniądze. Przedstawiamy szczegóły.
Już jakiś czas temu mówiło się o wprowadzeniu rewolucyjnego świadczenia, które przysługiwałoby wszystkim Polakom. Sensacyjny program miał być w Polsce dwuletnim eksperymentem, ale finalnie się nie odbył. Co dalej z tym pomysłem? Autor programu wyjaśnia.
Od 1 stycznia 2024 roku można składać wnioski o nowe świadczenie wspierające. Pieniądze wypłaca ZUS, ale najpierw konieczne jest złożenie wniosku do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, co zrobiło już wielu Polaków. Chętnych jest tyle, że urzędy nie nadążają z wydawaniem decyzji.
Nie od dziś wiadomo, że polscy emeryci nie należą do najbogatszych. Minimalna emerytura jest rzeczywiście “minimalna”, a wielu seniorów dostaje jeszcze niższe świadczenie. Dla dużej liczby osób 3000 zł emerytury to marzenie. Sprawdzamy, jak je zrealizować.
Od 1 stycznia 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie, które jest zupełnie nową formą wsparcia dla dorosłych z niepełnosprawnościami. ZUS właśnie wydał ważny komunikat, z którego dowiadujemy się, że nie można łączyć tego dodatku z innym ważnym świadczeniem. Przedstawiamy szczegóły.
Na świadczenie wspierające od ZUS Polacy czekali latami. To weszło w życie 1 stycznia 2024 roku, a teraz jego wysokość wzrośnie. Sprawdzamy kwoty.
Najniższa emerytura w Polsce wynosi ponad 1,5 tysiąca złotych. Przynajmniej na papierze. To, ile pieniędzy z ZUS otrzymują niektórzy seniorzy, potrafi zaszokować. Jeden z emerytów z Podlasia należy do rekordzistów.
Były wiceprezes ZUS, ekspert Instytutu Emerytalnego, dr Marcin Wojewódka zdradził, co myśli o emeryturach stażowych. Jego opinia nie pozostawia wątpliwości. Zapowiada ”rzesze biednych młodych emerytur”.
Jak wiele innych świadczeń, także zasiłek dla bezrobotnych i dodatek aktywizacyjny wzrosną w 2024 roku. Ile wyniosą i kto otrzyma pieniądze? Sprawdzamy szczegóły.
W piątek, 9 lutego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, ile dokładnie wyniesie wskaźnik waloryzacji w 2024 roku. Świadczenia wzrosną o 12,12%, a zatem wyraźnie mniej niż zapowiadano. Ile wyniosą emerytury od marca?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele różnych świadczeń dla Polaków, które są dla nich sporym wsparciem finansowym. Jednym z nich jest emerytura, do której można dodatkowo otrzymać pewne świadczenie, którego kwota jest naprawdę pokaźna. Trzeba tylko spełnić odpowiednie warunki. Komu należą się pieniądze?
Świadczenie wychowawcze 500 plus doczekało się podwyżki i od początku nowego roku wszyscy rodzice otrzymują już nie 500, a 800 złotych miesięcznie. Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o obowiązku, który musimy dopełnić, by móc dalej otrzymywać comiesięczne wypłaty. Przedstawiamy szczegóły.
Wprowadzenie nowego świadczenia dla seniorów w postaci renty wdowiej było jednym z postulatów wyborczych Lewicy, a potem zostało zapowiedziane także podczas expose premiera Donalda Tuska. Teraz okazuje się, że wejście w życie renty wdowiej zbliża się wielkimi krokami. Przedstawiamy szczegóły.
Renta wdowia to świadczenie dla seniorów, które było jednym z postulatów Lewicy podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Już niebawem obywatelski projekt dotyczący właśnie renty wdowiej zostanie rozpatrzony przez posłów. Jak się okazuje, świadczenie może potrzebować sporych zmian.
Z dniem 1 stycznia 2024 roku 500 plus przeobraziło się w 800 plus. Wszystkie osoby uprawnione do pobierania świadczenia wychowawczego powinny mieć się na baczności. To dlatego, że w lutym harmonogram wypłat będzie nieco inny. Przedstawiamy szczegóły.
Wszyscy rodzice mogą liczyć na wsparcie finansowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie 800 plus, które co miesiąc wpływa na ich konta. Jednak okazuje się, że mogą oni liczyć na kolejne świadczenie, które z pewnością nieco odciąży ich budżet domowy. Komu przysługują dodatkowe pieniądze i jak się o nie starać?
Seniorzy mogą liczyć na comiesięczne wypłaty świadczenia emerytalnego, a niektórym z nich należy się jeszcze specjalny dodatek w postaci 500 plus. Dodatkowe pieniądze otrzymają jednak tylko te osoby, które spełniają odpowiednie warunki. Komu więc należy się świadczenie?
Trwają prace nad projektem dodatkowego świadczenia dla małżeństw z długim stażem. Kto dostanie dodatkowe 5 tysięcy złotych? Czekamy na ostateczną decyzję Ministerstwa Rodziny.
W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice mogą dostać nawet 12 tysięcy złotych. Świadczenie to przysługuje na drugie i kolejne dziecko, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Jak złożyć wniosek o RKO?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele świadczeń, które są wsparciem finansowym dla wielu Polaków. Już od stycznia w życie wszedł zupełnie nowy dodatek, w ramach którego spora część osób będzie mogła liczyć na całkiem pokaźną sumę z ZUS. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie?
Specjalne świadczenie dla rodziców w wysokości 1500 złotych było zapowiadane już podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Chodzi dokładnie o “babciowe”, które było jednym z postulatów Koalicji Obywatelskiej. Teraz zapowiedziano, kiedy można się spodziewać pieniędzy w ramach tego świadczenia.