Nie minął miesiąc, odkąd minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski był gościem kalifornijskich big techów. Po spotkaniu z szefem Intela Pat Gelsingera po raz kolejny obie strony zapewniły o tym, że inwestycja w Polsce jest niezagrożona. Od tego czasu Intel zdecydował już o wycofaniu się części inwestycji w Europie, teraz z kolei pojawiły się wieści o kolejnej fali masowych zwolnień, tym razem wyjątkowo dużych. Pytania o to, czy zakład Intela pod Wrocławiem powstanie powinny teraz dotyczyć nie tego, czy strona polska wywiąże się zobowiązań, ale tego, czy Intel w ogóle przetrwa w obecnym kształcie.
W Polsce dysponujemy już rozbudowanym zapleczem ochrony przed cyberzagrożeniami, zarówno cywilnym, jak wojskowym, co, biorąc pod uwagę skalę zagrożeń zewnętrznych, przede wszystkim ze strony sowicie finansowanych przez rosyjskie władze grup hakerskie, nie jest kaprysem rządzących, lecz absolutną koniecznością. Ministerstwo sprawiedliwości po audycie jednej z nowych jednostek doszło jednak do wniosku, że akurat w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Minister Bodnar podjął decyzję o likwidacji utworzonego przed dwoma laty Centrum Cyberbezpieczeństwa.
Tegoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu mogą przejść do historii jako najbardziej zaawansowane technicznie pod względem nadzoru wizyjnego nad wydarzeniem. A to nie lada osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że poprzednie odbywały się w Pekinie. Francuzi doświadczeni przez krwawe ataki terrorystyczne mieli zaprząc do przetwarzania obrazu z kamer najnowsze zdobycze techniki rodem z prozy Philipa K. Dicka. Bezpieczeństwo zapewniane m.in. przez sztuczną inteligencję bierze górę nad najpierwszą wartością z dewizy Republiki.
Trwa bilans strat po globalnej awarii komputerów z systemem Windows spowodowanej przez wadliwą aktualizację sterowników oprogramowania CrowdStrike. Gdy administratorzy mają do naprawienia miliony stacji roboczych, główny z winnych całej sytuacji opublikował wnioski wstępnej analizy po incydencie. Postanowił także wynagrodzić poszkodowanych klientów w sposób, który jest wyłącznie kolejną wizerunkową wpadką.
Pod Wrocławiem ma powstać zakład, w którym testowane będą procesory Intela. Jest przedstawiany jako jedna z najważniejszych inwestycji, nie bacząc na to, że nie będą tam produkowane procesory i nie będzie tam działał wykorzystywany w tym celu departament badań i rozwoju. Zarówno kondycja Intela, jak i sprawność strony polskiej pozostawiają jednak wiele do życzenia, co jest pożywką dla prognoz, według których wrocławski zakład nigdy nie powstanie. Sprzyjają temu ujawnione właśnie decyzje Niebieskich.
Środowiska biznesowe bazujące na systemach Windows i wykorzystujące oprogramowanie CrowdStrike w piątek 19 lipca uległy masowej awarii. Dziś wiemy już więcej o dokładnych przyczynach problemów, a Microsoft opublikował właśnie zalecania, jak sobie z nimi radzić.
O tym, jak działa scentralizowany i zoligopolizowany współczesny internet mieli się okazję wczoraj przekonać użytkownicy systemu Windows i oprogramowania CrowdStrike oraz ich liczni klienci. Za moment czeka nas kolejna katastrofa, która sprawi, że przestaną działać miliony hiperłączy. A wszystko przez jedną decyzję Google.
Firma Baseus, producent popularnych w Polsce powerbanków, wycofuje ze sprzedaży dwa modele i uruchamia akcję serwisową. Urządzenia są wadliwe i podczas użytkowania może dojść do zapłonu. Na stronie Baseus można ubiegać się o zwrot pieniędzy.
Smartfony są nieodłącznymi towarzyszami ludzi. Tym bardziej irytować może sytuacja, kiedy dzień zbliża się do półmetku, a urządzenie, które rano naładowane było ”do pełna”, właśnie rozpaczliwie domaga się dostępu do ładowarki. Radzimy jak wydłużyć działanie telefonu na jednym ładowaniu.
Przez lata Wikipedia niechętnie się modernizowała, także w obawie przed utratą wstecznej kompatybilności. W ostatnim czasie widać jednak efekty wysiłków, by informacje były prezentowane w nowocześniejszej formie. Lada dzień będziemy mogli zobaczyć kolejne rezultaty.
Firma Dyson zamyka swoją działalność w Europie i przenosi się do Singapuru. To kolejna korporacja, która szuka oszczędności kosztem pracowników na Starym Kontynencie. Producent popularnych odkurzaczy zamierza zwolnić około tysiąca osób.
Jeśli coś jest sprzedawane jako “inteligentne”, to przed zakupem warto się zastanowić, jakie konsekwencje będzie miało porzucenie produktu przez producenta. Taki wniosek można wysunąć po decyzji Nike, która zdecydowała, aby z “inteligentnych” butów z własną apką z dnia na dzień uczynić niemal zwykłe trampki.
Jest rok 2024 r. i hacking stosować można już nawet po to, by łamać zabezpieczenia biletów na koncerty i inne wydarzenia. Firma AXS wytoczyła w Kalifornii sprawę sądową tamtejszemu hakerskiemu podziemiu, które łamie zarówno kody na biletach, jak i monopol spółki na handel wejściówkami.
Gdy w Polsce politycy przerzucają się oskarżeniami o zaniedbania we współpracy z Intelem nad budową pod Wrocławiem zakładu testowego procesorów, w USA analitycy przyglądają się kondycji korporacji. A ta, mimo ogromnych środków z budżetu federalnego w ramach CHIPS Act, ma być bardzo zła.
Nadchodzi koniec kodów kreskowych. Po 50 latach zastąpią je nowe oznaczenia o podobnych zastosowaniach i jeszcze większych możliwościach. Zmiany dostrzeżemy także w Polsce - zamiar wdrożenia nowego systemu zadeklarowały już m.in. Żabka, Biedronka czy Auchan.
Analitycy firmy Qualys poinformowali o odnalezieniu krytycznej luki bezpieczeństwa, która naraża na ogromne niebezpieczeństwo nawet 14 mln urządzeń. Możliwe jest zdalne wykonanie kodu z najwyższymi uprawnieniami, co wymaga podjęcia przez administratorów natychmiastowych kroków.
Już tylko na podpis prezydenta czeka nowelizacja Kodeksu wyborczego. Dzięki niej każdy chętny wyborca będzie mógł wziąć udział w wyborach korespondencyjnie. Wystarczy zgłosić to odpowiednio wcześniej wójtowi gminy lub konsulowi. Dotąd obowiązywały w tym zakresie surowe ograniczenia.
Walmart, największa sieć sprzedaży detalicznej w USA, po udanych testach zamierza wprowadzić w tysiącach swoich sklepów cyfrowe etykiety cenowe. Zamiast papierowych informacji na półkach znajdziemy wyświetlacze. Obawy wobec takiego rozwiązania mają klienci.
Sieć sprzedaży detalicznej Carrefour uruchomiła usługę, która dla wielu może być zaskoczeniem, bo nie ma wiele wspólnego z jej główną działalnością. Udostępniona została usługa telekomunikacyjna, z której można korzystać w ponad 100 państwach świata. Propozycja jest więc w sam raz przed wakacyjnymi wyjazdami.
Ileż to prognoz i analiz po premierze ChatGPT pod koniec 2022 r. wieszczyło rychły wybuch bezrobocia technologicznego. Wielkie korporacje zwietrzyły szansę na optymalizację kosztów i szybko rozpoczęły eksperymentalne wdrożenia. Po 1,5 roku powoli się z nich wycofują.
Już dziś początek mistrzostw Europy w piłkę nożną. Rywalizacja zacznie się od meczu między Niemcami a Szkocją o 21, a my już teraz możemy poznać drużynę, która - przynajmniej w teorii - zwycięży w turnieju. Jak to możliwe? Za sprawą zaawansowanego oprogramowania rzecz jasna.
Już jutro o 21 rozpocznie się inauguracyjny mecz Euro 2024. Niestety w tym roku nie ma możliwości oglądania rozgrywek w 4K, niemniej Telewizja Polska zapewni obsługę nowego standardu nadawania dźwięku. Decyzja o jego wyborze będzie należeć do widzów.
Sądy mają problem z dowodami w postaci nagrań z samochodowych wideorejestratorów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stanowiły one dowody w sprawach, niemniej dyskusyjna stanowi nośnik - często konieczne jest dostarczenie nagrań na płytach CD. Wkrótce może się to zmienić dzięki Rzecznikowi Prawo Obywatelskich.
Opłaty za usługi telekomunikacyjne to wydatki, w których Polacy mają największe zaległości. Nowe badanie wykazało, że stanowią one 60 proc. wszystkich długów i średnio każdy z nas zalega z opłatami na kwotę 3 tys. zł. Łącznie dłużników dostawców usług telekomunikacyjnych jest blisko ćwierć miliona.
Zapewne wielu z nas doświadczyło frustrującej sytuacji zostawienia przez listonosza awiza w skrzynce, pomimo że akurat byliśmy w domu i czekaliśmy na daną przesyłkę. Już niebawem takie sytuacje przejdą do historii. Co się zmieni?
Jednym z nieoczywistych skutków globalnego ocieplenia jest negatywny wpływ na bezpieczeństwo lotów pasażerskich. Badania wykazują, że większe amplitudy temperatur w stratosferze powodują wzrost liczby najsilniejszych turbulencji. Problem jest na tyle poważny, że należy odzwyczajać się od podróży samolotem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Coraz więcej sprzedawców i usługodawców decyduje się poszukiwać nowych sposobów na dodatkowe zarobki, co może umknąć uwadze klientów. Część z nich zaczęło doliczać dodatkowe opłaty za płatność kartą, często nie informując o tym wcześniej. Czego szukać na paragonie, by ustrzec się podobnych praktyk?
Na polskim rynku pojawi się nowy gracz dostarczający automaty pocztowe. Za inicjatywą stoi Włodzimierz Stańczak, założyciel firmy kurierskiej Siódemka. Maszyny mają nosić nazwę pakomaty i nie tylko w kwestii marki mają rzucać wyzwanie InPostowi.