Protest w skarbówce zbliża się wielkimi krokami. Pracownicy urzędów mają dosyć. W ciągu najbliższych 3 lat na podwyżki wynagrodzeń skarbówki pójdzie z budżetu państwa prawie 900 milionów złotych. Podobna kwota ma być przeznaczona na sprzęt i samochody. Warto pamiętać, że w tym roku skarbówka dostała już podwyżki pensji - średnio po 650 zł brutto.
Skarbówka ze Szczecina złożyła zamówienie na sporą liczbę broni palnej. Jak podaje Money.pl, z zamówienia wynika, że Izba kupiła naprwdę robiącą wrażenie ilość amunicji i broni. Mowa bowiem o 100 pistoletach kompatkowych, 25 subkompaktowych, 97 sztukach pistoletach pełnowymiarowej oraz 30 sztuk broni maszynowej. Do tego 700 tys. sztuk amunicji różnego rodzaju. Choć może to brzmieć dziwnie, Izba potrzebuje tego wyposażenia do sprawnej pracy funkcjonariuszy urzędu, którzy nierzadko mają do czynienia z przestępcami.Zamawiana broń posłuży do doposażenia funkcjonariuszy komórek realizacyjnych, którzy z uwagi na charakter realizowanych zadań mają prawo posiadania broni - oczywiście po przejściu odpowiednich szkoleń i instruktaży - a którzy jej dotychczas nie posiadali. Część broni zostanie wykorzystana na wymianę wyeksploatowanych już egzemplarzy - mówi rzeczniczka IAS w Szczecinie, Małgorzata Brzoza, w rozmowie w Money.pl
VAT dla Urzędu Skarbowego jest istotnym podatkiem. Istotnym do tego stopnia, że fiskus gotowy jest nawet na wykorzystanie elastycznych przepisów, byle go ściągnąć. Wskazuje na to historia przytoczona przez Gazetę Prawną. Jak czytamy, pewne małżeństwo kupiło na pół z innym podatnikiem działkę, która nie była objęta żadnym planem zagospodarowania przestrzennego. Podzielili się prawami do całej działki po połowie, a celem jej nabycia była budowa domów. Wsytąpili więc do urzędu o wydanie warunków zabudowy.Kiedy jednak okazało się, że dzieci, dla których budowane miały być domy, nie chciały mieszkać tak blisko rodziców, współwłaściciele zmienili plany, co do działki i zdecydowali się ją sprzedać. I wówczas zaczęła się nią interesować skarbówka, choć żaden ze współwłaścicieli nie był płatnikiem podatku VAT. Mimo to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że taka działalność to już biznes, jak podaje Gazeta Prawna.
Przedsiębiorca dyspozycyjny od 9 do 17, z prawem do urlopu i pensją w czasie choroby? To możliwe - pisze "Rzeczpospolita". Skarbówka wydała interpelację, według której nie ma problemu, żeby samozatrudniony zawierał umowę, która ewidentnie ma znamiona umowy o pracę. Bez wątpienia ucieszy to wszystkich przedsiębiorców, którzy związani są tylko z jednym kontrahentem.
Emerytura w Polsce nie jest raczej tematem łatwym. Problem niskich świadczeń, piętrzący się kłopot z wyczerpującymi się źródłami finansowania, a także sytuacje takie, jak ta, którą w poniedziałkowym wydaniu opisuje Gazeta Wyborcza. Okazuje się bowiem, że do około 40 tys. polskich emerytów wysłano wezwanie do zapłaty. Chodzi o podatek od emerytury, których część emerytuów nie uiściło.Jednak nie zrobili tego, bo nie musieli. Zamieszanie wynikło z powodu błędu w systemie e-PIT, który przez lukę, wzywał do zapłaty emerytów zza granicy. Mowa o tzw. rezydentach, czyli polskich emerytach, którzy mieszkają za granicą. System "zapomniał", że tych osób nie obowiązują podatek od świadczeń, który w Polsce na rzecz skarbówki pobiera Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Podatek do urzędu skarbowego przez internet opłaca coraz więcej osób. Z roku na rok i w ramach postępującego procesu cufryzacji coraz więcej Polaków decyduje się na składanie popularnego podatku PIT za pośrednictwem internetu. Jak jednak to zrobić, czy istnieją odpowiednie strony w sieci, gdzie można tego dokonać?Oczywiście istnieje możliwość opłacenia podatku za pośrednictwem sieci internetowej. W takim wypadku należy skorzystać z programów dostępnych w internecie, które pomogą nam przejść przez proces wypełniania druku PIT-37 bez wymagania specjalistycznej wiedzy na temat podatków i finansów w ogóle. Dzięki tym programom możemy finalnie wypełniony dokument przekazać elektronicznie do odpowiadającego nam Urzędu Skarbowego.
Rejestracja firmy to, oczywiście tuż po znalezieniu odpowiedniego pomysłu na biznes, jeden z ważniejszych kroków zakładania własnej działalności.
O całej sprawie poiformowała dzisiaj gazeta "Rzeczpospolita". W przypadku prezentów komunijnych mamy do czynienia z darowizną, a ta zgodnie z prawem podlega opodatkowniu. Pomimo różnego rodzaju zwolnień i ulg w tym przypadku, mamy jasno wyznaczone limity finansowe i to dla każdego rodzaju pokrewieństwa. "Rzeczpospolita" opisała parę przypadków, które teraz przytoczymy.