Brytyjczycy mają ogromny problem z importem niektórych produktów. Puste półki w marketach to codzienność, a teraz wprowadzono limity na zakupy warzyw. Z dnia na dzień kolejne sieci marketów decydują się na podjęcie takich kroków.
Jeżeli Wielka Brytania nie wdroży reform w swojej polityce gospodarczej, rozwój kraju może być jeszcze wolniejszy niż w przypadku krajów, które dołączyły do UE od 2004 roku. Tak wynika ze słów lidera brytyjskiej Partii Pracy, Keira Stramera.
Jedna z mieszkanek Wielkiej Brytanii miała niesamowite szczęście na loterii jako nastolatka. Minęło jednak 20 lat, a jej sytuacja jest nawet gorsza niż była w punkcie wyjścia.
- Chciałbym, żeby w przyszłości to było z korzyścią dla naszych relacji z Ukrainą, żeby polskie firmy uczestniczyły w tym odbudowywaniu Ukrainy – mówił w czwartek, podczas swojej wizyty Londynie prezydent Andrzej Duda.
Według doniesień brytyjskiego “Independenta”, książę Harry zarobił kilkadziesiąt milionów funtów za książkę “Spare”. Dotyczy ona rodziny królewskiej i okazała się hitem.Jak podaje Super Express, książę Harry razem ze swoją żoną Meghan Markle najczęściej są poddawani krytyce przez media na świecie. Tymczasem, według informacji “Independent”, zarobki księcia z tytułu ostatnio wydanej autobiografii są spore.
Inflacja jest procesem, który charakteryzuje wzrost cen, a tym samym mniejsza wartość pieniądza. Jej skutkiem jest to, że pod koniec roku za tę samą kwotę możemy kupić mniej produktów niż kilka miesięcy wcześniej. Konsekwencje tego procesu odczuwają również producenci towarów i próbują z nią walczyć na różne sposoby. Szczególnie jedno popularne zjawisko nie uszło uwadze zachodnim mediom.W 2022 r. średnioroczna inflacja wyniosła 14,4 proc. wobec 5,1 proc. w 2021 r.
Pewien mężczyzna w Wielkiej Brytanii zaczepiał kobietę na ulicy. Jak się okazało w pobliżu była policja. Natręt został szybko ujęty oraz nałożono na niego grzywnę w wysokości 100 funtów(ok. 530zł). Nowe prawo w tym kraju pozwala nakładać grzywny za tego rodzaju zachowanie.Mężczyzna miał wybór – zapłacić 100 funtów w ciągu 28 dni lub odmówić i pojawić się w sądzie, który rozstrzygnąłby sprawę. W przypadku niekorzystnego dla niego finału, mógł trafić nawet do więzienia.Kara nałożona została w wyniku nowego rozporządzenia - Public Space Protection Order.
Karol III wyraził chęć, aby zyski z morskich farm wiatrowych na terenach należących do monarchii trafiły do społeczeństwa. W ten sposób monarcha chce wesprzeć osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej ze względu na wysokie ceny energii. Na królewskich wodach znajdujących się na Morzu Irlandzkim mają powstawać farmy wiatrowe pod zarządem The Crown Estate, instytucji finansującej grant dla suwerena. Z zysków osiąganych przez firmę pochodzą pieniądze na utrzymanie rodziny królewskiej, m.in. jej posiadłości, personelu i wizyt krajowych oraz zagranicznych. Na utrzymanie monarchii przeznaczane jest z reguły 15 proc. wypracowanych przez firmę zysków, reszta pieniędzy trafia dla budżetu państwa, nie zaś na konta monarchii, przypomina PAP.
63-letnia Caroline Duddridge mieszka w Wielkiej Brytanii i co roku gości na wigilijnej kolacji wielu członków swojej rodziny. Każdy, kto zjawia się na uroczystości, musi przelać na konto Caroline odpowiednią sumę, która zależy od wieku i sytuacji zawodowej gościa. W rozmowie z BBC kobieta żartuje, że ten, kto nie wpłaci pieniędzy na czas tj. do 1 grudnia, nie będzie miał wstępu na wigilię.
Były brytyjski premier Boris Johnson był zmuszony do ustąpienia ze stanowiska. Pozostał jednak aktywnym mówcą i w ciągu trzech miesięcy na wygłoszonych przemówieniach zarobił ponad milion funtów.
Brytyjski rząd wydał pozwolenie na budowę głębinowej kopalni węgla po raz pierwszy od 35 lat. Jeszcze rok temu podczas konferencji klimatycznej ONZ Wielka Brytania zachęcała inne kraje do rezygnacji z węgla.
W wieku 96 lat zmarła królowa Elżbieta II. Jej podobizna od lat znajdowała się na banknotach. Bank Centralny Anglii poinformował, że banknoty pozostają prawnym środkiem płatniczym, a dalsze decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po zakończeniu żałoby narodowej.
Olej słonecznikowy zaczął być racjonowany w Wielkiej Brytanii. Ponad miesiąc temu opisaliśmy relację zdziwionego czytelnika z Niemiec, który wysłał do redakcji biznesinfo.pl zdjęcia sklepowych półek, na których widniały informacjo o braku produktu. Europa zaczyna mieć poważny problem.Skutki wojny w Ukrainie zaczęli już odczuwać konsumenci z tak odległego od działań wojennych państwa jak Wielka Brytania. Ukraina i Rosja, które odpowiadają za większość światowego eksportu oleju słonecznikowego z powodu przerwania łańcuchów dostaw z powodu wojny przestały dostarczać produkt. Podaż oleju słonecznikowego zaczęła więc drastycznie maleć.
Ok 15% emigrantów jest zdecydowana na powrót do Polski bez względu na zarobki - taki wniosek wynika z raportu NBP “Polacy pracujący za granicą w 2018 r”. Badanie opierało się na ankietach realizowanych w listopadzie i grudniu 2018 roku przeprowadzonych wśród emigrantów z Polski w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Norwegii.
Brexit doprowadzi do zjednoczenia Irlandii? Jest to możliwe, tym bardziej, że Irlandia Północna, wchodząca w skład Wielkiej Brytanii, jest krajem zdecydowanie nastawionym prounijnie. W ramach wyjścia ze struktur wspólnoty Wielka Brytania musiała ustalać specjalne warunki przekraczania granicy irlandzko-irlandzkiej właśnie przez Belfast. Sprawa robi się jeszcze bardziej skomplikowana przez nowego premiera, Borisa Johnsona.Jego arcybrexitowe nastawienie stawia Irlandię Północną w trudnym położeniu. Kraj, który jest wyraźnie prounijny, nie dążył do brexitu tak, jak Anglicy. Portal Forsal.pl informuje, iż w piątkowym przemówieniu na uniwersytecie w Glenties temat ten poruszył irlandzki premier Leo Varadkar. Jego zdaniem, brexit "postawi po poważnym znakiem zapytania przyszłość Irlandii Północnej". Możliwe, że dojdzie do unifikacji Irlandii Północnej z Irlandią, o której dotąd Varadkar myślał, iż jej nie dożyje.
Brexit w najgorszym, bo twardym wydaniu, coraz bardziej możliwy. Jak się okazuje, następca Theresy May, Boris Johnson, nie zamierza czekać na aż Unia Europejska wyrazi zgodę na renegocjowanie umowy z końca 2018 roku. Dla Johnsona nie do przyjęcia jest m.in. wynikający z jego zapisów mechanizm tzw. backstopu regulujący status Irlandii Północnej. Premier Wielkiej Brytanii powołał specjalną grupę sześciu ministrów, którzy mają zająć się brexitem bez umowy, czyli wyjściem z Unii Europejskiej bez jakichkolwiek uzgodnień.Sprawę, jak podaje Gazeta.pl, ujawnił Michael Gove, powołany do rzeczonej grupy. Wiadomo, że ważną rolę w niej odgrywa jeden z liderów kampanii "Vote Leave", który w 2016 roku forsował opcję wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Dominic Cummings. O działaniach tego typu nie chcą słyszeć politycy wspólnoty europejskiej, którzy zwracają uwagę na to, że o ile nie może być mowy o renegocjacji umowy wyjściowej, to Johnson może zmienić deklarację polityczną w niej zawartą.
Rząd Wielkiej Brytanii przygotował program "Domy dla Uchodźców", który ma na celu pomoc mieszkańcom Ukrainy dotkniętych działaniami wojennymi. Program mówi m.in. o 350 funtach miesięcznie dla rodzin, które zdecydują się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.
Ukraińska redakcja BBC podała informację o formowaniu się nowego sojuszu na osi Londyn-Warszawa-Kijów. Według stacji strony uzgadniają już szczegóły. BBC na Ukrainie podała w poniedziałek, że Wielka Brytania, Polska i Ukraina formują już sojusz w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki. Powołując się na własne źródło, strony mają być już na etapie uzgadniania szczegółów. Według brytyjskich mediów planowana wizyta premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w Kijowie, a następnie premiera Polski Mateusza Morawieckiego ma być powiązana z ogłoszeniem powstania nowego sojuszu.
W Szkocji znajduje się wioska uważa za nawiedzoną za sprawą legendy o tamtejszej, dawnej mieszkance. Od 1926 r. w The Old Village of Lawers nie mieszka nikt. Szkocka wieś jest na sprzedaż. Z tego artykułu dowiesz się:Za ile sprzedają wioskęCzym się charakteryzuje The Old Village of LawersJakie wiążą się z nią legendy
Angielska monarchia chyli się ku upadkowi? To pytanie zadaje sobie wielu na świecie, a autor książki "The Last Queen" nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli Elżbiety II zabraknie, angielska monarchia zostanie ukrócona.Z tego artykułu dowiesz się:Jakim poparciem cieszy się angielska monarchiaDlaczego książę Karol sobie nie poradzi
Brytyjska waluta dawno nie był tak nisko. Na spadki kursu funta wpłynęła m.in. trudna sytuacja epidemiczna na Wyspach. Wczoraj odnotowano ok. 11 tys. zakażeń, najwięcej od lutego br. Z tego artykułu dowiesz się:Brytyjski funt notuje spadkiCo wpłynęło na tę sytuacjęJakie są prognozy ekspertów odnośnie przyszłych notowań waluty
Szczyt G7 obfitował w niecodzienne zdarzenia. Przed wpadką nie uchroniła się delegacja USA, która złamała protokół królewski. Jednak największe kontrowersje wzbudziła kuluarowa rozmowa, do której doszło między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem a premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie odbył się szczyt G7 i kto wziął w nim udziałDo jakiej wymiany zdań doszło między Macronem a JohnsonemJaką wpadkę zaliczyła delegacja USA
Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej chce uporządkować sprawy związany z osobami osiedlonymi. Sprawa w dużej mierze dotyczy Polaków, bowiem naszych rodaków na Wyspach mieszkają tysiące, a termin na złożenie wniosku mija 30 czerwca br.Z tego artykułu dowiesz się:Czemu status osiedlonego jest niezbędnyJakie problemy napotykają PolacyNa jaki okres jest przyznawany
Polski system podatkowy jest skomplikowany i w powszechnej opinii nieprzyjazny dla przedsiębiorców. Można jednak wyeliminować część przeszkód i przenieść działalność za granicę, np. zakładając spółkę LTD w Wielkiej Brytanii. To coraz popularniejsze rozwiązanie dające wiele korzyści przedsiębiorcy. Żeby dokonać rejestracji takiej spółki należy jednak spełnić pewne warunki. Nie są one jednak przesadnie wymagające, a w przypadku problemów można prosić o pomoc biura rachunkowe. Tych specjalizujących się w spółkach LTD jest naprawdę wiele.
Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mają ostatni miesiąc na zalegalizowanie swojego pobytu na Wyspach po Brexicie. 30 czerwca mija termin na złożenie wniosku o nadanie statusu osoby osiedlowej w Wielkiej Brytanii.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie problemy mogą napotkać PolacyZ jakimi formalnościami wiąże się proces osiedleńca
Trzecia dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi będzie dostępna dla Brytyjczyków. Po kolejną porcję preparatu mogą zgłosić się jednak tylko osoby powyżej 50. roku życia. W ten sposób Wielka Brytania chce zagwarantować obywatelom święta Bożego Narodzenia bez kolejnej fali zachorowań.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy trzecia dawka zostanie udostępniona starszym obywatelomIle osób już zaszczepiono na Wyspach BrytyjskichCo na temat podawania dodatkowej porcji preparatu mówią polscy rządzący
Z tego artykułu dowiesz się:Jak zginął Richard SuttonKim był brytyjski milionerJak wspominają go jego pracownicy