Rozpoczął się grudzień, więc czas na ostatnią kartkę z tegorocznych kalendarzy. Wraz z nim nadchodzi okres świąteczny, który w tym roku przygotował niespodziankę dla części seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o zmianie w harmonogramie wypłat emerytury i świadczeń na koniec 2024 roku. Kto dostanie wypłatę z ZUS jeszcze przed świętami?
Seniorzy mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze do emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc wypłaca ryczałt energetyczny. Aby jednak otrzymać dodatek, trzeba spełnić jeden, kluczowy warunek. Komu dokładnie należą się pieniądze? Wyjaśniamy.
W Polsce przybywa bardzo niskich, a nawet groszowych emerytur, a problem ten zaczyna być coraz bardziej widoczny. Przykładem jest mieszkanka województwa kujawsko-pomorskiego, która po przepracowaniu w życiu łącznie trzech miesięcy zakończyła aktywność zawodową. Trudno uwierzyć, jaką kwotę otrzymuje teraz od ZUS – suma ta jest niemal poniżająca i godzi w ludzką godność.
Wielu marzy o tanim pobycie w ośrodku uzdrowiskowym. Okazuje się, że wybrani pracownicy borykający się z problemami zdrowotnymi mogą otrzymać wsparcie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ramach programu prewencji rentowej ZUS finansuje 24-dniowe turnusy rehabilitacyjne w sanatoriach. Do tej grupy zaliczają się nie tylko seniorzy. Co zrobić, by mieć darmowe wczasy w sanatorium?
Grudniowe wypłaty 800 plus zapowiadają się wyjątkowo. Choć program jest jednym z filarów wsparcia rodzin w Polsce, tym razem czeka nas kilka istotnych zmian. Czy harmonogram przelewów wpasuje się w plany beneficjentów? A może grudzień przyniesie nieoczekiwane komplikacje? Sprawdzamy, co szykuje ZUS i jak zmiany wpłyną na odbiorców świadczenia.
Ok. 130 tysięcy Polaków otrzyma od państwa dodatkowe środki finansowe. Nowe świadczenie to efekt prac sejmowej podkomisji, która w maju br. poparła poprawki do obywatelskiego projektu podwyższenia renty socjalnej. Kto może na nie liczyć? Kiedy nastąpią pierwsze wypłaty? Wyjaśniamy, kto dostanie pieniądze z urzędu, a kto musi złożyć wniosek.
Nieopłacone składki, brak umowy czy inne nieprawidłowości mogą być podstawą do wysokiej kary w razie kontroli z ZUS. Tych w ostatnim czasie przeprowadzanych jest coraz mniej, jak przyznaje główny inspektor kontroli, a mimo to skuteczność stale rośnie. Kto powinien się spodziewać, że ZUS zapuka do drzwi?
Zbliżamy się do końca listopada, a wraz z nim upływa termin składania wniosków o 300 zł, które ZUS wypłaca uprawnionym. Program, choć będzie kontynuowany także w roku 2025, to już w zmienionej formie. Dla niektórych to ostatnia szansa.
Wiele wskazuje na to, że niebawem może dojść co ponownego przeliczenia emerytur. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dąży do tego, aby w życie weszła ustawa, która to umożliwi. Dzięki temu niektórzy seniorzy mogą dostać podwyżki zasiłku emerytalnego. Kto może spodziewać się zastrzyku gotówki?
Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczące zwolnień lekarskich oznaczonych kodem „C” wskazują na niepokojącą tendencję. Każdego roku w całym kraju kilka tysięcy osób korzysta z takich zwolnień, niektórzy nawet wielokrotnie. W 2023 roku wystawiono ponad 6,6 tys. zwolnień z kodem „C”, z czego większość dotyczyła mężczyzn. Co dokładnie oznacza ten kod i dlaczego liczba takich zwolnień systematycznie rośnie?
Młodsze pokolenia rzadko myślą o przyszłej emeryturze, uznając ją za temat, który dotyczyć ich je będzie dopiero za kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Jednak, jak pokazuje praktyka, to właśnie decyzje podejmowane już na początku kariery zawodowej mają kluczowy wpływ na wysokość świadczeń emerytalnych. Jakich błędów unikać, aby na emeryturze uniknąć zaskoczenia?
Nowy rok zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim podwyżki emerytury i renty. O ile wzrosną świadczenia w 2025 roku? Podwyżka ma być niższa od zapowiadanej, ale nie to może martwić seniorów. Część z nich straci prawo do 13. i 14. emerytury, a na tym nie koniec zmian w wypłatach z ZUS.
Program wakacji składkowych, umożliwiający przedsiębiorcom zwolnienie z opłacania składek ZUS za jeden miesiąc w roku, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jak wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, już ponad 750 tysięcy przedsiębiorców złożyło wnioski o skorzystanie z tego rozwiązania. To już ostatni dzwonek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.
Polacy nie mają o tym pojęcia, ale wielu z nas popełnia ten błąd nagminnie. Mała pomyłka w zwolnieniu lekarskim wystarczy, by stracić świadczenie z ZUS. Konsekwencje mogą być poważne. Pracownicy powinni pamiętać o swoich obowiązkach, a ekspert nakłania do zmiany przepisów.
Dyrektor departamentu podatków przy Ministerstwie Finansów zdradza: nieformalne prace już trwają, przy resorcie Domańskiego powstanie nowy organ, który ma poprawić ściągalność podatków. Sen z powiek ZUS i resortowi finansów niezmiennie spędzają też jednoosobowe działalności gospodarcze, które za sprawą “optymalizacji podatkowej” zatrzymują większą część dochodu na “konsumpcję”. Rozwiązaniem mogła być realizacja kamienia milowego, ale ta wciąż się oddala.
Najbliższe tygodnie będą ważne dla emerytów za sprawą zmian, jakie przygotował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pobierający świadczenia emerytalne mogą spodziewać się pieniędzy w innych terminach niż zwykle, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu Świąt.
ZUS zdradził warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać nowe świadczenie — i kto je straci z jednego powodu. Przepisy wejdą w życie już od 1 stycznia 2025 roku. Zaskoczeniem może być jednak odległy termin wypłat. Kto skorzysta z nowej renty? Seniorzy będą musieli pamiętać o specjalnym limicie.
Przedsiębiorcy zyskują nową możliwość wsparcia dzięki programowi "wakacje od ZUS". Kto może skorzystać z ulgi i dlaczego jest ona dostępna nawet dla tych, którzy zalegają ze składkami? ZUS wprowadził nowości, które mogą Cię zaskoczyć.
Podwójny zastrzyk gotówki przed świętami? Część emerytów może na to liczyć, jeśli tylko spełniają jeden warunek. Kto w grudniu dostanie podwójny przelew i dlaczego lepiej nie wydać wszystkiego od razu? ZUS przestrzega przed styczniową przerwą w wypłatach świadczeń.
Każdy program wsparcia czy ulga ma warunki, które musimy spełnić, by móc z nich skorzystać. Regionalna rzecznik prasowa ZUS wyjaśnia jednak, że w przypadku programu "wakacje od ZUS" jedna z podstawowych zasad nie znalazła się w przepisach. Dzięki temu ulga będzie dostępna dla większej liczby chętnych. Z wakacji będą mogli skorzystać także Ci, którzy myśleli, że ZUS nie da im na to zgody.
To wzruszający moment dla każdego seniora, ale też i jego rodziny, jeśli dane jest im świętować wspólnie ten okrągły jubileusz. Emeryci, którzy osiągną ten wyjątkowy wiek, mogą też liczyć na hojny dodatek od państwa. Świadczenie honorowe od marca 2025 roku będzie waloryzowane i wyniesie 6246,13 zł brutto miesięcznie. Wiadomo, kto otrzyma całą kwotę bez składania wniosku.
Seniorzy powinni mieć na uwadze, że miesiąc, w którym przechodzą na emeryturę ma ogromne znaczenie. Warto pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza nie tylko waloryzację świadczeń, ale także waloryzację kapitału zgromadzonego na kontach emerytalnych. Które miesiące będą najkorzystniejszym wyborem? Wyjaśniamy.
Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osiągniecie tego wieku nie jest jednak jednoznaczne z tym, że będziemy mogli liczyć na minimalną emeryturę. Często świadczenia takich osób są absurdalnie niskie. Przekonał się o tym pewien 65-latek z Podlasia. Aż trudno uwierzyć, jaką otrzymuje emeryturę.
Emerytura honorowa to najważniejszy dodatek do emerytury przyznawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym roku jego wartość znacząco wzrosła, jednak jest to świadczenie przeznaczone dla niewielu osób. Aby uzyskać to dodatkowe świadczenie, trzeba spełnić jeden kluczowy warunek - urodzić się w odpowiednim roku.
Do wprowadzenia nowych limitów dorabiania do świadczeń zostało niewiele czasu. O zmianie powinny pamiętać przede wszystkim te osoby, które pobierają wcześniejszą emeryturę, ale nie tylko. Kiedy zmiany wejdą w życie? Będą obowiązywać tylko przez krótką chwilę, ale ich przekroczenie może oznaczać utratę pieniędzy.
Rządowe wsparcie dla emerytów w postaci czternastej emerytury jest już zrealizowane, ale seniorzy mogą oczekiwać dodatkowej korespondencji od ZUS-u. Decyzja o przyznaniu i szczegółowym wyliczeniu kwoty trafiła do wszystkich uprawnionych, dając odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące świadczenia.
Zmiany przygotowywane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określane są prawdziwą rewolucją w zwolnieniach lekarskich. Przebywający na L4 pracownik będzie mógł wykonywać niektóre czynności związane z pracą. Zdaniem niektórych ekspertów, otwiera to pole do rozmyślnych nadużyć.
Wakacyjny relaks podczas zwolnienia lekarskiego może wpędzić nas w poważne kłopoty. ZUS coraz częściej ujawnia nadużycia wśród pracowników i nakłada konsekwencje. W samym trzecim kwartale 2024 roku tysiące Polaków straciło zasiłek chorobowy – jakie są tego przyczyny i na co należy uważać, by nie popaść w podobne problemy?