BiznesINFO.pl Praca Wielkie zmiany dla pracowników. Bez tego nie dostaniesz już umowy o pracę
Fot. Aymanejed/Pixabay

Wielkie zmiany dla pracowników. Bez tego nie dostaniesz już umowy o pracę

6 stycznia 2025
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

Wraz z początkiem 2025 roku weszły w życie duże zmiany dla pracowników i pracodawców. Na liście obowiązkowych badań w zakresie medycyny pracy pojawiły się nowe pozycje. Jeżeli ich nie wykonamy, możemy zapomnieć o umowie o pracę. Co konkretnie się zmieniło? Wyjaśniamy.

Obowiązkowe badania dla pracowników

Pracownicy są zobowiązani do wykonywania badań profilaktycznych. Ich częstotliwość oraz zakres zależą od tego, jaką pracę wykonujemy i jaki jest jej charakter. Jeszcze przed podjęciem zatrudnienia należy wykonać badania wstępne. Bez nich nie można wykonywać obowiązków zawodowych. Następnie przeprowadza się kontrolne i okresowe badania lekarskie .

1 stycznia 2025 roku weszły w życie zmiany, które obejmą wszystkich pracowników oraz pracodawców. Pakiet obowiązkowych badań medycyny pracy został poszerzony. Wprowadzenie nowych regulacji jest związane z monitorowaniem występowania chorób cywilizacyjnych.

Ceny masła to przy tym drobnostka. Jest nowy lider drożyzny
W styczniu trzy fale zimy i rekordowe temperatury. Zacznie się już w poniedziałek

Nowy obowiązek dla pracowników

Zmiany w obowiązkowych badaniach profilaktycznych zostały wprowadzone 1 stycznia 2025 roku. Na razie jednak systemy Narodowego Funduszu Zdrowia oraz medycyny pracy nie zostały zintegrowane . Wdrożenie nowości stanowi spore wyzwanie techniczne i może zająć nawet dwa miesiące. Oznacza to, że pracownicy i pracodawcy mają jeszcze trochę czasu na to, by dostosować się do nowych procedur. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, lista obowiązkowych badań w zakresie medycyny pracy została poszerzona o następujące pozycje:

  • lipidogram,
  • pomiar glukozy i kreatyniny we krwi,
  • obliczanie wskaźnika BMI.

Bez tego nie dostaniesz umowy o pracę

Wyżej wymienione badania są teraz obowiązkowe dla pracowników. Jeżeli ich nie wykonają, nie będą mogli podjąć zatrudnienia. Wraz z początkiem 2025 roku wprowadzono także dodatkowe badania, taki jak cytologia, badanie PSA czy RTG płuc. W tym przypadku jednak każdy pracownik samodzielnie będzie mógł zdecydować , czy chce z nich skorzystać.

Zadaniem lekarza medycyny pracy jest ocena stanu zdrowia w kontekście wykonywania czynności zawodowych na danym stanowisku. Brany pod uwagę jest wywiad przeprowadzony z pacjentem oraz wyniki badań. Lekarz ma prawo również zlecić wykonanie morfologii czy badania moczu, a także skierować przyszłego pracownika do lekarza specjalisty, jeśli widzi taką potrzebę.

Dorabiasz do pensji lub emerytury? Lepiej uważaj, są nowe limity
Aż 115 dni wolnych od pracy. Wiadomo, kiedy najlepiej wziąć urlop w 2025 roku
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W wolnym czasie lubię czytać książki i oglądać filmy związane z tematyką kryminalną.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat