Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego sposób wyliczania akcyzy ma zostać zmieniony,Co planuje Ministerstwo Sprawiedliwości,Skąd tak nieoczekiwane zainteresowanie akcyzą.
Z tego artykułu dowiesz się:Jaką propozycję w sprawie akcyzy przedstawił resort sprawiedliwościJakie są obecne zasady wyliczania stawekJakie byłyby konsekwencje wdrożenia nowego systemu
Ministerstwo Finansów uspokaja wszystkich zainteresowanych kupnem używanego samochodu. Nie będzie podwyżek akcyzy dla sprowadzanych z zagranicy pojazdów. – W MF nie pracujemy nad podwyżką stawek podatku akcyzowego od samochodów, ale mamy projekt, który ma eliminować oszustwa w tej branży, a także projekty informatyczne ułatwiające obsługę akcyzy – podało cytowane przez portal Interia Ministerstwo Infrastruktury.
Akcyza za samochody używane w górę? Rząd nie ukrywa, że chce powrócić do tego rozwiązania. Oficjalnie chodzi o ograniczenie emisji spalin i promocję elektromobilności. Nieoficjalnie nowa, wyższa akcyza ma dać dodatkowe pieniądze do budżetu, który jest w fatalnej kondycji, a każdy grosz jest potrzebny by załatać dziurę.
Akcyza zmniejszona ma zostać zgodnie z planem Ministerstwa Finansów. Projekt rozporządzenia opublikowany został na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Wynika z niej, że skorzystać z ulgi w akcyzie mogą ci, których piwa w trakcie pandemii koronawirusa w Polsce przekroczyły datę przydatności ze względu na zawieszoną w wyniku wprowadzenia restrykcji działalność.Jak podaje Biznes Interia.pl, w dokumencie oceny skutków regulacji Polski Związek Producentów Piwa sam zawnioskował o taką możliwość. Zwracane przez lokale sprzedające piwo dostawy zalegają w magazynach producentów, którzy ponoszą na tej sytuacji ogromne straty.
Zwolnienie z akcyzy - jak podaje Money.pl - ma związek z planami PKN Orlen dotyczącymi uruchomienia Orlen Oil, płynu do dezynfekcji rąk. Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej koncernu paliwowego wynika, że produkcja płynu rozpocznie się w Zakładzie Produkcyjnym w Jedliczu już w najbliższych dniach, a w ciągu dwóch tygodni na rynek ma trafić 1 mln litrów produktu.
Już pod koniec roku pojawiły się informacje na temat wzrostu akcyzy w 2020 r. na wyroby tytoniowe i alkoholowe. Palacze dowiedzieli się także, że w tym roku znikną ze sklepów papierosy mentolowe, co w założeniu ma znacznie zmniejszyć liczbę osób palących. Nowe regulacje i to znaczne czekają także kierowców. Sposób kontroli bowiem się zmieni, będzie trzeba uważać na nowe rzeczy.Zmian będzie jednak dużo więcej. Zachęcamy do bardziej szczegółowego i szerszego zapoznania się z nimi na następnych slajdach.Inną, bardzo ważną zmianą jest wybór dotyczący emerytury, a mianowicie Pracownicze Plany Kapitałowe. Do końca roku Polacy będą musieli wybrać w jaki sposób chcą odkładać swoje pieniądze na jesień życia. Rok 2020 obfituje w wiele zmian, których często możemy być nawet nieświadomi, a które będą miały wpływ na nasze życie. Rząd postanowił wprowadzić Polaków w nowy rok z pełną gamą nowych przepisów.
Na początku stawki akzycy miały być podniesione do 3%, później jednak pojawiał się propozycja rządu zakładająca podwyżkę aż o 10%, co było by już drastyczną podwyżką. Senatorowie Koalicji Obywatelskiej wystąpili więc z wnioskiem o odrzucenie ustawy. Po poparciu wniosku przez komisję budżetu i finansów publicznych, nowelizacja trafiła pod głosowanie senatorów - podaje money.pl.
Akcyza jest istotnym źrodłem finansowania budżetu. Jednak w nadchodzących latach ma być jeszcze dla niego istotniejsza. Wszystko przez nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie już 1 stycznia 2020 roku. Jedynym wyjątkiem w tym wypadku jest przepis uchylający ust. 6 w art. 3 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Ten wejdzie w życie miesiąc później - 1 lutego 2020.Jak podaje Business Insider Polska nowelizacja pozwoli zwiększyć przypływy z tytułu akcyzy w 2020 roku o 109,6 mln złotych, w 2021 roku będzie to już 216,6 mln złotych więcej, a w 2023 roku i następnych już 250,6 mln złotych. W ciągu więc następnych 10 lat, od 2020 roku licząc, przychodzy państwa z tytułu akcyzy wzrosłyby o 2,328 mld złotych.
Akcyza - co to jest? To jeden z wielu podatków obowiązujących w Polsce. Aktem regulującym podatek akcyzowy jest dyrektywa Rady 2008/118/WE, której treść została wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Podatek akcyzowy dotyczy takich wyrobów jak: energetyczne – napędowe lub grzewcze, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, niektóre rodzaje kosmetyków oraz na samochody osobowe przed pierwszą rejestracją.
Rząd podjął decyzję odnośnie podwyższenia o 3% akcyzy na alkohol od 2020 roku. Ma to zwiększyć wpływy do budżetowi dodatkowe 1,14 mld rocznie. Swój sprzeciw wyraziła branża spirytusowa, która proponuje takie rozwiązanie, które… uderzy tylko w browary.