Po ogłoszeniu decyzji o przejęciu Credit Suisse przez Union Bank Suisse okazuje się, że będzie to kosztowało znacznie więcej, niż pierwotnie zakładano. Nie chodzi tu jedynie o koszty finansowe, ale również biznesowe oraz wizerunkowe.
- Do 30 kwietnia 2023 r. zamkniemy Konta firmowe Inteligo – informuje PKO Bank Polski w komunikacie dla klientów i prasy zamieszczonym na stronie internetowej banku.
Problemy z płynnością First Republic Bank pojawiły się po upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank. Pomimo posiadania znacznych depozytów i zamożnych klientów FRB stał się najgorzej radzącym sobie bankiem na Wall Street.
Domino upadających banków zdaje się nie hamować. Kolejny amerykański bank – First Republic Bank – jest w tarapatach. Akcje banku w poniedziałek spadły o astronomiczne 47%.
W ciągu ostatnich kilku tygodni w Stanach Zjednoczonych doszło do zamknięcia kilku banków. Rodzi to niepokoje dotyczące tego, czy podobny scenariusz czeka również Polskę. Rzecznik rządu Piotr Müller uspokaja, że takie wydarzenia jak na Zachodzie nam nie grożą.
W Stanach Zjednoczonych upadł kolejny bank - tym razem bankructwo ogłosił Signature Bank. Na koniec 2022 roku posiadał on depozyty w wysokości około 89 mld dol. Ogłoszenie bankructwa miało miejsce dwa dni po zamknięciu Silicon Valley Bank.
Sytuacja w sektorze bankowym jest bardzo niepokojąca. W ostatnim czasie upadł amerykański Silicon Valley Bank, a teraz bardzo głośno jest o przejęciu szwajcarskiego Credit Suisse przez bank UBS. Przedstawiciele przejmowanego banku skontaktowali się już z pracownikami, czytamy na stronie bankier.pl.
Klienci banku Santander mogą napotkać utrudnienia podczas logowania się na swoje konto poprzez profil zaufany. Ukazuje się wówczas komunikat o czasowej niedostępności serwisu.
Banki nieustannie pracują nad usprawnianiem swoich systemów, co dla klientów oznacza częste utrudnienia. W ten weekend kilka większych banków przeprowadza prace serwisowe. Niektóre z nich zapowiadają przerwy w dostępie do usług, które uniemożliwią korzystanie z bankowości internetowej, mobilnej czy płatności Blikiem, czytamy na stronie biznes.interia.pl.
Lokaty terminowe cieszą się dużym zainteresowaniem. W styczniu klienci wpłacili na depozyty niemal 81,5 mld zł.
Nadszedł czas publikacji sprawozdań za ubiegły rok przez banki notowane na giełdzie. Można w nich przeczytać, ile konkretnie zarabiają członkowie zarządów, w tym również ich prezesi.
W ostatnich tygodniach w Dolinie Krzemowej upadły dwa banki, które raczej nie wykazywały kłopotów finansowych. Jak można być przygotowanym na taką ewentualność i co zrobić żeby odzyskać pieniądze?
W obecnej sytuacji ekonomicznej coraz mniej rodzin decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i zakup własnego mieszkania. Z myślą o nich, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło program “Mieszkanie bez wkładu własnego” Program ten ma gwarancję Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
W ostatnim czasie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bardzo aktywnie kontroluje przedsiębiorstwa. Tym razem oberwało się Deutsche Bank Polska, który musi zapłacić ogromną karę.
Według typowych zasad bankowości, decyzja o zamknięciu lokaty oznacza zwrócenie klientowi wszystkich jego pieniędzy zgromadzonych na niej. Jednakże w ostatnim czasie pojawiła się sprawa, która nie do końca przestrzega tej reguły.
Weekend to czas, kiedy banki wprowadzają prace serwisowe w celu zaktualizowania ofert lub naprawienia nagłych problemów technicznych. W najbliższe dni niektóre z nich zapowiadają przerwy w dostępie do pewnych usług, które uniemożliwią korzystanie z bankowości elektronicznej, mobilnej czy płatności Blikiem, informuje portal „Bankier.pl".
W ten weekend 8 banków zaplanowało prace serwisowe i administracyjne. Dostęp do konta może być w tym czasie utrudniony.
W środę 15 lutego największy polski bank zaapelował do klientów, by pod żadnym pozorem nie klikali w linki zamieszczone w e-mailach o tytule „Miesięczne oświadczenie o opłaty IT”. Może to bowiem spowodować utratę pieniędzy i kontroli nad kontem.
Niedawno wprowadzono reformę dotyczącą wskaźników referencyjnych, która objęła zastąpienie stawek WIBOR nowym indeksem WIRON. W związku z tym niektóre banki przesyłają do swoich klientów (kredytobiorców) aneksy do umów. Aby dokonać zmiany wskaźnika w istniejącej umowie, konieczne jest złożenie aneksu. Sektor bankowy sugeruje, aby wstrzymać się z taką zmianą do czasu określenia ogólnych warunków tranzycji wskaźników za pomocą odpowiedniego rozporządzenia. Takie stanowisko przedstawił Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, w wywiadzie udzielonym agencji PAP Biznes.
Banki wycofują ze swoich ofert konta dla seniorów. Tłumaczą, że chcą nadążyć za zmieniającym się podejściem klientów.
Banki przyzwyczaiły nas do tego, że często wprowadzają przerwy techniczne w celu zaktualizowania ofert lub naprawienia pojawiających się problemów. W ten weekend niektóre z nich zapowiadają akcje serwisowe, które uniemożliwią płacenie kartą lub pobieranie gotówki z bankomatów.W najbliższych dniach przerwy w działaniu niektórych usług zapowiedziały banki: BNP Paribas, Pekao, VeloBank, mBank i Bank Pocztowy, podaje portal „bankier.pl".
W ostatnim czasie Bank Pocztowy i PKO BP zdecydowały, że wycofają z oferty "konta dla seniorów". Zapewne nie są to ostatnie banki, które wprowadzą podobne zmiany.
Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 3 stycznia br., który dotyczył sprawy Dziubakowie vs Raiffeisen. SO unieważnił umowę frankową wiążącą strony, a SA zasądził na rzecz kredytobiorców ponad 180 tys. zł.Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, Sąd Apelacyjny w Warszawie stanął po stronie kredytobiorców, którzy kilkanaście lat temu zdecydowali się wziąć kredyt na mieszkanie we frankach.Przypomnijmy, że w pierwszej dekadzie lat 2000. zaciąganie kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego było bardzo opłacalne, przede wszystkim z uwagi na niski kurs tej waluty. Rozwiązanie to wydawało się atrakcyjne dla wielu polskich rodzin, skuszonych niższymi ratami i kosztami oraz wyższą zdolnością kredytową.
Gang składający się z prezes oraz pracowników banku przez 15 lat oszukiwał klientów defraudując ogromne kwoty. Prawda wyszła na jaw niedawno, a osoby zamieszanie w ten proceder trafiły do aresztu.Za przekrętem stoi 5 kobiet(które pracowały w banku) oraz syn Janiny K – prezes banku. Przestępczy proceder miał miejsce w Banku Spółdzielczym w Grębowie. 1 lutego policja zatrzymała 6 osób. Jak podaje dziennik ”Fakt” są to: Janina K. (68 l.) – prezes zarządu, która odpowie za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.Krzysztof K. (syn Janiny K.) – referent ds. kredytów, Genowefa K. – wiceprezes zarządu i główna księgowa,Teresa R. – członek zarządu i starszy inspektor ekonomiczny, Danuta R. – specjalista ds. samorządowych i obsługi oszczędności, audytor wewnętrzny oraz Bożena S. – starszy inspektor ds. oszczędności i depozytów, członek rady nadzorczej.