Dyskusje wokół emerytur w Polsce zdają się nigdy nie cichnąć. Wciąż nie brakuje także kontrowersyjnych pomysłów. Seniorzy dostają z ZUS zbyt niskie świadczenia, ale z dodatkami, które są tylko dla wybranych. Polacy mają pracować mniej, ale dłużej… Czego mogą spodziewać się emeryci? Eksperci podkreślają, że jednej zmiany na pewno nie unikniemy.
Kończy się wypłacanie czternastych emerytur. Warto wiedzieć, jakiej wysokości dodatku emerytalnego możemy się spodziewać. Co więcej, istnieje grupa, której ten dodatek nie obowiązuje, a także inna — która dodatek będzie musiała zwrócić.
Wizja zbyt niskiej emerytury wisi nad tysiącami Polaków. Wiele osób zakłada jednak, że wyższe świadczenie z ZUS pozostaje poza ich zasięgiem. Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć na emeryturze? To nie tylko kwestia składek, ale nie mamy wpływu na wszystko.
Sieci handlowe nieustannie monitorują jakość oferowanych produktów, aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentom. Czasem jednak na półkach pojawiają się artykuły, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Tym razem ostrzeżenie dotyczy powszechnie spożywanego produktu, którego obecność na stołach Polaków jest dość częsta. Sieć Auchan opublikowała pilny komunikat, w którym informuje o potencjalnym ryzyku związanym z jednym ze sprzedawanych artykułów spożywczych. Co to za produkt i dlaczego trzeba go unikać?
Polacy otrzymują coraz wyższe emerytury, a dane z pierwszego kwartału 2024 roku potwierdzają ten trend. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował najnowsze informacje dotyczące średniej wysokości świadczeń emerytalnych. Czy masz szansę na taką emeryturę?
Wrześniowe wypłaty czternastej emerytury już za nami. Dla wielu beneficjentów świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przelewy w październiku mogą jednak okazać się niemałym zaskoczeniem. ZUS zapowiedział również, że część emerytów nie otrzyma pieniędzy w listopadzie.
Osiągnięcie wieku emerytalnego to nie jedyna droga do uzyskania wsparcia finansowego przed zakończeniem kariery zawodowej. Zasiłek przedemerytalny to opcja, o której warto wiedzieć, zwłaszcza w obliczu niespodziewanej utraty pracy. Jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać? Kto może liczyć na to świadczenie i ile wynosi w 2024 roku?
ZUS wciąż przypomina, że im dłużej będziemy zwlekać z przejściem na emeryturę, tym wyższe dostaniemy świadczenie. Warto jednak pamiętać, że znaczenie ma nie tylko rok złożenia wniosku, ale nawet miesiąc. Zaledwie kilka tygodni różnicy może nam zapewnić kilkaset złotych więcej. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?
20 września to dzień, na który z niecierpliwością wyczekiwało wielu seniorów. To właśnie wtedy na ich konta wpłynie tzw. “czternastka”. Dodatkowe świadczenie na pewno przyda się w planowaniu domowego budżetu. Nie wszyscy będą mieli jednak powody do radości. Okazuje się, że u niektórych osób czternasta emerytura będzie niższa. Dlaczego?
Październik przynosi zmiany w harmonogramie wypłat emerytur, co może zaskoczyć wielu seniorów. ZUS zdecydował się na przyspieszenie terminów wypłat dla wybranych grup emerytów. Kogo dotyczą te zmiany i dlaczego niektórzy mogą spodziewać się pieniędzy wcześniej?
W Polsce po raz kolejny padł rekord w wysokości emerytury. Pewien mężczyzna otrzymuje świadczenie, którego pozazdrościć może niejedna osoba — nie tylko senior! Świadczeniobiorca, o którym mowa, był aktywny przez ponad 62 lata. W dodatku ani razu nie zdecydował się skorzystać z L4. Ile dokładnie wpływa na jego konto?
Dla wielu seniorów na emeryturze liczy się każdy grosz. Bywa, że mimo przepracowania kilkudziesięciu lat i regularnego odprowadzania podatków, świadczenie to nie jest zbyt wysokie i często nie starcza na pokrycie niezbędnych potrzeb. Jest jednak sposób, by je ponieść! Te dokumenty mogą znacząco większość wysokość emerytury. Tłumaczymy, o co dokładnie chodzi.
ZUS to nie jest piramida finansowa. Z tym określeniem nie mamy nic wspólnego. Niektórzy używają takich skrótów myślowych, jednak są one dalekie od prawdy — mówił Paweł Jaroszek, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Kolejne duże miasta na południu Polski czekają na nadejście fali kulminacyjnej. Nadal zagrożone są m.in. miasta wojewódzkie, Wrocław i Opole. Oprócz prac mających na celu wzmocnienie infrastruktury przeciwpowodziowej zachodzą też zmiany organizacyjne. Poczta Polska podjęła decyzje, by w tym miesiącu wcześniej zacząć dostarczać emerytury.
Program, który zaskoczył zainteresowaniem polityków. Od marca br. wypłacany jest co miesiąc jako dodatek do stałego świadczenia. Kto może wnioskować o jego przyznanie? Są nowe wymagania odnośnie okresu kadencji i świadków.
Wspominaliśmy już niejednokrotnie, jak ważne jest poczynienie zmian w systemie emerytalnym ze względu na strukturę demograficzną Polski. Jak dotąd, rządowe programy — dodatkowe świadczenia emerytalne i rentowe — skierowane były dla osób, które zdecydowały się zakończyć aktywność zawodową, po ukończeniu wieku emerytalnego. Teraz, rząd planuje wprowadzić nowe świadczenie. Ale uwaga, tylko dla tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.
Emeryci i renciści mają szansę na korzystanie z dokumentu, który zapewni im wiele ulg i zniżek. Żeby mieć do nich dostęp, wystarczy wybrać się do siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w miejscu zamieszkania i poprosić o legitymację emeryta i rencisty lub pobrać ją w aplikacji mObywatel. Do jakich zniżek uprawnia karta?
Likwidacja Funduszu Kościelnego to jeden ze 100 konkretów, których realizację przed wyborami obiecał premier Donald Tusk. Zanim pomysł wejdzie w życie, Polacy muszą jeszcze poczekać. Na razie jeszcze będziemy musieli sporo dopłacić księżom do emerytur, których część otrzymują właśnie z Funduszu Kościelnego. Jak donosi “Fakt”, w przyszłym roku wydatki na ten cel wzrosną o 21 milionów. Jak to możliwe?
W Polsce od 1 października 2017 roku wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60. lat. Dla mężczyzn to 65. lat. Jednak jeszcze w latach 2013-2017 wiek emerytalny był stopniowo podwyższany, do docelowych 67. lat dla obydwu płci. W 2017 roku ówczesny rząd podjął decyzję o cofnięciu reformy. I dzisiaj znów zaczynają toczyć się debaty, które mają jeden cel — odpowiedzieć mają na pytanie: czy wiek emerytalny zostanie podwyższony?
To dodatkowe świadczenie przysługuje osobom urodzonym w dwóch rocznikach. W marcu tego roku ZUS podjął decyzję o jego waloryzacji. Emerytura honorowa wynosi obecnie 6246,13 zł miesięcznie. Nie każdy automatycznie dostanie ją na swoje konto.
Mówiąc o emeryturach, najczęściej mamy na myśli te niskie świadczenia, za które starsi członkowie społeczeństwa ledwo wiążą koniec z końcem. Ten mężczyzna zdecydowanie nie ma powodów do zmartwień, jeśli chodzi o finanse. Wysokość jego emerytury wprowadzi w stan szoku większość obywateli.
Średnia emerytura w Polsce wynosi ok. 3,5 tys. zł. Jak na tym tle wypadają emerytury księży? Portal Forsal.pl podał dane dotyczące osób duchownych w naszym kraju. Jak się okazuje. Otrzymują oni emerytury nie tylko z ZUS-u.
We wtorek 10 września Rada Ministrów decydowała ws. projektu przewidującego drugą waloryzację w roku, obok tej "standardowej", przeprowadzanej zwyczajowo 1 marca. Opublikowano oficjalny komunikat po posiedzeniu: “Projekt spełnił oczekiwania członków rządu” - czytamy. Ale waloryzacji nie będzie.
W kolejnych latach grupa uprawnionych do tzw. 14. emerytury będzie się zmniejszała. Obejmuje to osoby, które otrzymają świadczenie zarówno w pełnej, jak i pomniejszonej wysokości — mówił w rozmowie z money.pl Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny. Kogo 14. świadczenie ominie?
Rząd planuje wprowadzenie dodatkowej waloryzacji emerytur i rent, która mogłaby odbywać się dwa razy w roku. Kluczowe jest jednak spełnienie jednego warunku, który jak na razie nie został osiągnięty. We wtorek 10 września projekt ustawy stanie na rządzie: co dalej?
Wiek emerytalny był kiedyś słusznie podniesiony i niesłusznie został obniżony, ale dzisiaj to jest decyzja w rękach polityków i nie wydaje się, żeby ktoś chciał poważnie ten temat podjąć – mówi w rozmowie z „Faktem” Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS. Czy wiek emerytalny zostanie podniesiony? Jakie rozwiązania proponują politycy i ekonomiści? Jedno jest pewne - wszyscy są zgodni.
Jesteś emerytem, ale wciąż pracujesz? Sprawdź, czy przysługuje Ci ta ulga. Wystarczy wypełnić oświadczenie. Podpowiadamy, m. in. czy można łączyć ulgę ze świadczeniem, jaki jest próg wysokości przychodów i na podstawie jakiej umowy trzeba być zatrudnionym. A także, jakie jeszcze wymogi trzeba spełniać?
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Tego dotyczyć mają obrady najbliższego posiedzenia rządu. Już 10 września Rada Ministrów debatować będzie nad projektem nowelizacji ustawy o emerytach i rencistach. Jakich podwyżek mogą się spodziewać?