Projekt rozporządzenia wprowadzającego podział obiektów na klasy energetyczne opublikowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W Polsce będzie osiem klas – od A+ do G. Co to oznacza dla właścicieli domów?
Unia Europejska ma wydać oficjalne ostrzeżenie dla należącej do Elona Muska platformy mediów społecznościowych ”X”. Dawny ”Twitter” ma podejmować zdecydowanie niewystarczające kroki w walce z niebezpieczną dezinformacją. Dla Muska może się to skończyć wysokimi karami.
Kredyt 0 proc. (tzw. #naStart) wraca, mimo niezmiennego braku zgody wśród koalicjantów tworzących rząd. Krzysztof Paszczyk, minister rozwoju i technologii podaje datę i zapowiada: kredyt 0 proc. stanie na Sejmie, ale jako fragment większej całości. Rozwiązanie rządu pogodzi postulaty koalicjantów?
Lewica chce, by publiczną opiekę zdrowotną finansować nie ze składek, lecz z podatku, którym miałyby także zostać objęte przedsiębiorstwa. Postulowane jest także zniesienie tytułów do ubezpieczeń na rzecz powszechnej opieki. Pomysł spotkał się z krytyką, także ze strony minister zdrowia Izabeli Leszczyny.
“Bank w telefonie” na co dzień ułatwia życie Polakom. Może jednak okazać się także powodem utraty pieniędzy. Na te metody logowania powinieneś uważać.
Doświadczyliśmy już fali ogromnych upałów, które odczuć można było w całym kraju. Każdorazowo jest to okazja do tego, by szukać ochłody dzięki urządzeniom elektrycznym, co część z nas odczuje wkrótce także w portfelu. Jakich rachunków się spodziewać i ile kosztuje działanie domowych wentylatorów i klimatyzacji?
Polska firma luksusowa z segmentu galanterii skórzanej z 1990 r., notowana na giełdzie od 2015 r., publikuje wyniki finansowe za II. kwartał 2024 r. Jest dobrze, choć segment rynku ma problemy, o czym raportuje GUS. W tym czasie firma z Poznania rośnie na rynkach Zachodu, debiutując w Austrii, Niemczech i planując nowe sklepy w Rumunii, oraz - być może reaktywnie w stosunku do rynku - wprowadzając promocje w Lidlu.
Nike zanotowało największy spadek w historii, przyczyniając się przy tym do ogólnego dołowania wyniku S&P500, czyli giełdowych gigantów kapitalizacji. I choć biednieć jak Nike, to wciąż się niewyobrażalnie bogacić, to 20-procentowy spadek w trakcie jednej sesji może okazać się przełomem - nie w rzeczywistości giełdowej, a społecznej. Sugerują to analitycy.
Lewica przygotowuje odpowiedź na postulowane przez Trzecią Drogę zmiany w finansowaniu publicznej opieki zdrowotnej. Zamiast obniżania składki przedsiębiorcom, co jeszcze bardziej uszczupliłoby i tak niskie w skali UE nakłady Polski na zdrowie, Lewica proponuje niemałą, złożoną z trzech elementów rewolucję.
Naczelna Izba i Rada Lekarska oburzona podwyżkami młodszych kolegów z branży? NIL i NRL odnoszą się w poniedziałek do nowych regulacji, które od 1 lipca podniosły wypłaty, jak mówią, “uczniów”. Podtrzymują przy tym swój stały postulat: trzykrotność średniej krajowej dla lekarza specjalisty.
Bank PKO BP podjął uchwały w trakcie walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Wśród kluczowych informacji znalazł się termin i wysokość wypłaty rekordowej dywidendy, czyli zysku wyrażonego w kwocie, oraz przerwa w obradach, o którą zawnioskował Skarb Państwa. Bank już niedługo wypłaci prawie 70 proc. zysku wypracowanego w 2023 r. Pozostała część trafi na kapitał rezerwowy, a zysk z lat poprzednich, zgodnie z zaleceniem Komisji Nadzoru Finansów, pozostanie niepodzielony. Wszystko w coraz gęstszej atmosferze wokół największego polskiego banku.
ZUS ustalił nową stawkę odszkodowania za wypadek przy pracy. Osoba poszkodowana może uzyskać 1431 złotych za 1 proc. długotrwałego bądź stałego uszczerbku na zdrowiu. By jednak otrzymać tę kwotę, należy spełnić określone warunki.
Ministerstwo finansów opublikowało komunikat przypominający o zmianach w komunikacji z urzędami skarbowymi, jakie wchodzą w życie już jutro. Część informacji będzie od 1 lipca dostarczana tylko w postaci cyfrowej. Dotyczy to także składania odwołań i zażaleń.
Zarząd PKP Cargo powziął decyzję, by złożyć wniosek do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, ma to za zadanie poprawienie sytuacji finansowej spółki.
Nadchodzą zmiany w systemie BLIK. Skorzystają na nich użytkownicy - odpowiadająca za rozwój systemu spółka Polski Standard Płatności zapowiedziała, że możliwość dokonywania wpłat zostanie rozszerzona poza sieci własne banku.
Polacy mają unikalną okazję do decydowania, gdzie trafia część ich składek emerytalnych, dzięki otwarciu przez ZUS pierwszego okna transferowego od ośmiu lat. Decyzja dotyczy uczestników drugiego filaru, którzy mają więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Na kontach ZUS spoczywają miliony, a część z nich nigdy nie trafi do właściciela. Często po pieniądze z ZUS osoby uprawnione się nie zgłaszają, głównie dlatego, że nie zdają sobie sprawy ze swojej roli w procesie dystrybucji pieniędzy. W praktyce, emerytalne środki gromadzone całe życie na koncie np. członka naszej rodziny przepadają. A mogłyby być wypłacone. Jak o to zadbać?
Wysokie rachunki za prąd to obecnie zmartwienie wielu Polaków. Nic nie wskazuje na to, by po 1 lipca uległo to zmianie. Warto zatem wiedzieć, jak zmniejszyć należność widoczną na fakturze za energię elektryczną. Okazuje się, że to wcale nie płyta indukcyjne zużywa najwięcej prądu.
Polski cud gospodarczy, czyli “terapia szokowa” Planu Balcerowicza? Nie. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Joseph Stiglitz wskazuje trzy inne filary, które według niego doprowadziły do stanu, w którym polska gospodarka jest tą, która od wstąpienia do UE zdążyła już podwoić swoje PKB, jednocześnie wyróżniając się na tle wyników sąsiadów. Taka interpretacja polskiej historii ekonomicznej nie każdemu się spodoba.
Krajowa Rada Komornicza poinformowała, że już 1 lipca rozpocznie się wdrażanie w kancelariach komorniczych usługi e-Doręczeń. Dzięki temu komornicy będą przechodzić na cyfrową komunikację i docelowo w ten sposób dostarczać korespondencje stronom postępowania. Co zmieni się w przebiegu postępowań?
Już 1 lipca w życie wchodzą nowe maksymalne ceny energii oraz bon energetyczny. Cześć dostawców energii już wcześniej wystawiła jednak rachunki bazujące na prognozach, które nie uwzględniały nowych regulacji. Minister klimatu i środowiska potwierdziła, że zostaną one skorygowane.
Klienci ING Banku Śląskiego muszą uzbroić się w cierpliwość. Właśnie poinformowano o problemach technicznych, trwających od godziny 15. Utrudnione jest korzystanie z niektórych funkcji kart, realizacja przelewów zagranicznych, korzystanie z eKantoru i zakładanie kont – napisano w komunikacie.
Przeprowadzone w ostatnich miesiącach przez Pocztę Polską wyraźnie pokazały kłopoty związane z abonamentem RTV. W drugim kwartale 2024 roku dużo mówiło się też o rewolucyjnej zmianie w tym zakresie. Wreszcie padła zapowiedź konkretnego rozwiązania.
Agencja Rozwoju Przemysłu właśnie opublikowała najnowsze dane dotyczące polskiego górnictwa węgla kamiennego. Okazuje się, że branża w pierwszym kwartale 2024 roku poniosła gigantyczne straty finansowe. Przedstawiamy szczegóły.
Już w poniedziałek zaczną obowiązywać nowe maksymalne ceny za energię elektryczną. Po tym, jak podpis pod ustawą złożył prezydent, zniesiona została tzw. opłata mocowa oraz zatwierdzone stawki bonu energetycznego. Ile zapłacimy za prąd od 1 lipca?
Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) wydał niedawno ważne ostrzeżenie dotyczące oszustów internetowych. Cyberprzestępcy stworzyli fałszywą stronę internetową, podszywającą się pod PKO Bank Polski, największy bank w Polsce. Na tej stronie wyłudzają hasła do logowania użytkowników, co może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych dla nieświadomych klientów. Jak uniknąć oszustów?
Od marca 2024 roku istnieje możliwość otrzymania dodatkowego świadczenia emerytalnego w wysokości 1780,96 zł. Jakie są warunki uzyskania prawie 1800 zł dodatku do emerytury i kto może na niego liczyć? Przedstawiamy szczegóły.
Nowa unijna dyrektywa dotycząca systemu ETS2 może drastycznie wpłynąć na domowe budżety Polaków. Polska, ze względu na swoje klimatyczne potrzeby, ma wyższe zapotrzebowanie na ciepło niż przeciętne państwo unijne. Wprowadzenie ETS2, który obejmie emisje pochodzące ze spalania paliw przez gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa.